- Syndróm karpálneho tunela je bolestivý stav, ku ktorému dochádza v dôsledku stlačenia stredového nervu zápästia.
- Môže spôsobiť bolesť, necitlivosť a brnenie v ruke a prstoch.
- Ďalšie príznaky zahŕňajú svrbenie a pálenie v dlani a prstoch, najmä v palci a ukazováku.
Keď bolesť a nepríjemné brnenie v rukách narúšajú každodenné aktivity, môže za tým stať syndróm karpálneho tunela. Tento bolestivý stav je spôsobený stlačením stredového nervu v oblasti zápästia, čo vedie k nielen fyzickému nepohodliu, ale aj obmedzeniu schopnosti uchopovať a pohybovať s prstami. Syndróm karpálneho tunela postihuje mnoho ľudí a má za následok bolesť, necitlivosť a brnenie v rukách a prstoch. Ako sa toto ochorenie prejavuje, aké sú možnosti liečby a ako sa mu dá predísť? To všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.
Čo to karpálny tunel je?
Karpálny tunel je anatomická štruktúra v ľudských rukách – ide o úzky priechod ohraničený kosťami a spojivovými tkanivami v oblasti zápästia. Prechádzajú tadiaľ nervy, šľachy a cievy umožňujúce zásobovanie či pohyb prstov a ruky.
Problémy s karpálnym tunelom môžu vzniknúť v prípade, keď dochádza k tlaku alebo stlačeniu nervu (medianu) vo vnútri tunela. Tento stav sa nazýva karpálny tunelový syndróm. Typicky sa prejavuje bolesťou, brnením alebo necitlivosťou v prstoch, najmä v palci, ukazováku, prostredníku a časti prstenníka. Môže tiež dôjsť k oslabeniu svalov v ruke, čo môže ovplyvniť jej funkciu, a tým vašu fyzickú aj psychickú pohodu.
Ak máte pocit, že by ste s karpálnym tunelom mohli mať problém, neváhajte navštíviť svojho lekára či iného odborníka, pretože brnenie môže byť spôsobené napríklad aj nedostatkom horčíka, stresom a pod.
Chcete sa dozvedieť o abnormálnej pohyblivosti kĺbov? Článok Hypermobilita kĺbov: zoznámenie, príčiny a liečba vás s ňou zoznámi!
Ako vznikajú problémy s karpálnymi tunelmi?
Ako sme spomínali, bolesť v karpálnom tuneli je spôsobená nadmerným tlakom, keď dôjde k stlačeniu nervu v oblasti zápästia. Tento stav môže spôsobiť opuch a medzi najčastejšie príčiny patrí zdravotný stav ovplyvňujúci či spôsobujúci opuchy v zápästí či bránení prietoku krvi. Niektoré z najčastejších príčin spojených so syndrómom karpálneho tunela sú:
- choroba z povolania,
- cukrovka,
- dysfunkcia štítnej žľazy,
- zadržiavanie tekutín v období tehotenstva alebo menopauzy,
- vysoký krvný tlak,
- autoimunitné poruchy (napríklad reumatoidná artritída),
- zlomeniny alebo poranenia zápästia.
Syndróm karpálneho tunela sa ale môže časom zhoršovať, a to v prípadoch, keď je zápästie opakovane preťažované. Opakovaný a dlhodobý pohyb zápästia prispieva k opuchu a stlačeniu stredového nervu, čo môže byť dôsledok:
- polohovanie zápästia pri používaní klávesnice alebo myši,
- dlhodobé vystavenie vibráciám pri používaní ručného náradia alebo elektrického náradia,
- akýkoľvek opakovaný pohyb, ktorý preťažuje vaše zápästie, ako je hra na klavír alebo písanie.
Symptómy
Príznaky problémov s karpálnym tunelom majú tendenciu sa vyvíjať postupne v priebehu času. Spočiatku sa môžu objaviť v noci alebo po rannom prebudení – jedinci majú často potrebu „vytriasť“ si ruky, keď sa prebudia. V horších prípadoch ich môžu tieto problémy v noci opakovane budiť.
Tri hlavné symptómy syndrómu karpálneho tunela sú:
- bolesť,
- necitlivosť,
- mravčenie.
Tieto príznaky sa najčastejšie vyskytujú v palci, ukazováku a prostredníku a aj v polovici prstenníka. Môžu sa ale rozšíriť do zvyšku ruky a do predlaktia.
Ako stav postupuje, symptómy v pokročilejších štádiách pretrvávajú aj počas bdenia – človek stráca silu zovretia, je preňho ťažšie zaťať ruku do pästi alebo uchopiť malé predmety. V prípade nedostatočnej alebo neskorej liečby môžu svaly na distálnych častiach ruky stratiť citlivosť a pre postihnutého človeka bude okrem iného ťažšie rozoznávať horúce od chladu. Príznaky majú tendenciu objaviť sa alebo sa zhoršovať počas používania postihnutej ruky. Pocity brnenia, pálenia a bolesti sa zhoršujú ale aj v prípade, keď je paža alebo ruka v rovnakej polohe po dlhú dobu.
Ako sú spolu previazané Bolesť a pálenie svalov: Sú potrebné pre svalový rast? sa dozviete v článku!
Druhy liečby a tipy na uvoľnenie
Operácia uvoľnenia karpálneho tunela nemusí byť vždy tým jediným východiskom – v skutočnosti sú niektorí ľudia schopní liečiť príznaky karpálneho tunela nechirurgickými metódami. Môže ísť o voľnopredajné protizápalové lieky, ako je ibuprofén alebo aspirín alebo lieky proti bolesti na predpis. Niektorí lekári môžu tiež odporučiť injekčné podanie niektorých liečiv.
Medzi ďalšie typy nechirurgických metód patria:
- Pravidelnejší odpočinok ruky a zápästia: čím viac, ale predovšetkým pravidelnejšie a dlhšie, si ruka a zápästie oddýchnu od namáhavej aktivity, tým väčšia je šanca na zmiernenie príznakov.
- Studený alebo ľadový obklad: umiestnenie ľadového vrecka v oblasti zápästia môže pomôcť pri intenzívnej bolesti či brnení. Ideálne je však ľad či vrecká zabaliť najprv do utierky kvôli ochrane samotnej kože.
- Dlahy, ktoré udržia zápästie v rovine: udržujú zápästie v rovnakej polohe a zabraňujú jeho ohýbaniu. Možno ich nosiť počas spánku a aj počas dňa a sú voľne predajné v lekárňach. Tam sa môžete poradiť s odborníkom o ich konkrétnom výbere.
- Fyzioterapia: fyzioterapeut vás môže počas niekoľkých sedení naučiť rôzne cviky či naopak priebeh, akým by ste mali vykonávať svoju prácu či aktivitu bez nadmerného namáhania zápästia.
- Uvedomenie si „spúšťačov“: pokiaľ váš syndróm karpálneho tunela pramení z opakovaných pohybov rúk, mali by ste sa snažiť robiť prestávky predovšetkým pri daných činnostiach, keď vaše zápästie bolí najčastejšie.
Ak však bolesť, necitlivosť alebo slabosť pretrvávajú alebo sa zhoršujú aj po experimentovaní s nechirurgickými metódami, môže vám lekár odporučiť chirurgické uvoľnenie karpálneho tunela. To sa obvykle deje po teste vedenia nervového vzruchu a teste elektromyogramu na kontrolu abnormálnej elektrickej aktivity svalov, ktorá je bežná práve pri syndróme karpálneho tunela.
Premýšľate o návšteve odborníka pri ceste za svojim zdravším ja? Článok Nutričný terapeut vs. výživový poradca. Kto je kto a kde ich nájsť? poradí!
Čo si z toho odniesť?
Syndróm karpálneho tunela je bolestivý stav spôsobený stlačením stredového nervu v zápästí. Príznaky zahŕňajú bolesť, necitlivosť, brnenie a pálenie v ruke a prstoch. Možné liečebné metódy zahŕňajú odpočinok ruky, aplikáciu studených obkladov, nosenie zápästných dláh a fyzioterapiu – kľúčová je však návšteva a vyšetrenie lekárom, ktorý naordinuje typ liečby podľa diagnózy a vážnosti stavu. V prípade neúčinnosti nechirurgických metód môže byť vykonané chirurgické uvoľnenie karpálneho tunela.