Prečo nechudnem? Pozor na týchto 10 každodenných hriechov!

8. 3. 2023 Prvýkrát publikované 24. 3. 2022
Aktualizované 8. 3. 2023
6 min. 7 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Prečo nechudnem? Pozor na týchto 10 každodenných hriechov!
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Chudnúť a dostať sa do formy patrí medzi každoročné túžby i predsavzatia mnohých jedincov, no iba niekoľkým málo percentám z nich sa podarí prekonať prvých 6 mesiacov, a ešte menej ľuďom následnú váhu udržať.

  • Mnoho štúdií zaoberajúcich sa chudnutím potvrdzuje, že väčšinu stratenej hmotnosti (80 %) subjekty znovu nadobudli v príbehu dvoch až piatich rokov

  • Stratu hmotnosti je možné pritom zaručiť niekoľkými efektívnymi krokmi, ktoré môžu napomôcť nielen fyzickej, ale aj psychickej pohode.

Nový Rok, mesiac, týždeň… chudnutie patrí medzi konštantné fenomény nielen našej doby a naplniť toto predsavzatie sa môže niekomu zdať ako nesplniteľná úloha. Ľudia sa pritom často stretávajú s rovnakými alebo aspoň podobnými problémami a je jedno, či sa to týka dostatočného pitného režimu alebo nadmerného stresu. Dnešný článok predstaví 10 každodenných hriechov, ktoré môžu chudnutie či tvarovanie postavy brzdiť alebo ho dokonca úplne zastaviť. Prečo teda nechudnem?

1. Málo spánku

Hoci sa spánok nemusí zdať pre chudnutie kľúčový, opak je pravdou. Od vašej nočnej rutiny sa totiž odvíja ako psychická, tak aj fyzická pohoda a regenerácia. Navyše sa vám pri spánkovej deprivácii výrazne mení hladina hormónov navodzujúcich pocit hladu a sýtosti. Môže sa teda stať, že sa po prebdenej noci budete na ďalší deň cítiť oveľa hladnejší. Odporúčaná denná dĺžka spánku sa pre dospelých pohybuje od 7 – 9 hodín.

  • Ďalšie dôvody, prečo sa zamerať na kvalitný spánok, nájdete v článku tu

2. Skryté cukry

Určite tušíte, že nadmerná konzumácia cukru nie je pre vaše telo v žiadnom prípade prospešná. Denne by ste mali prijať max. 50 g. To môže byť v dnešnej dobe pomerne oriešok, pridaný cukor sa totiž vyskytuje vo väčšej časti spracovaných potravín. Ako teda na to? Nakupujte a varte prevažne s potravinami, ktoré sú spracované čo najmenej. V ostatných prípadoch kontrolujte etikety a vždy sa uistite, aké množstvo dané jedlo/potravina má. Poriadnu dávku cukru totiž môžete nájsť aj tam, kde by ste to na prvý pohľad nečakali.

  • Konkrétne príklady potravín s vyšším množstvom cukru nájdete tu

3. Nedostatok bielkovín

Bielkoviny by ako jedny z hlavných makroživín mali byť súčasťou každého jedla. Väčšina populácie ich má totiž nedostatok. Pritom sú to práve bielkoviny, ktoré dokážu dobre zasýtiť a navyše majú najvyšší termický efekt zo všetkých živín. Skúste si teda pri každom jedle zaradiť nejaký zdroj proteínu: mäso, mliečne výrobky, strukoviny a ďalšie.

  • Koľko bielkovín by ste vlastne mali prijímať vám ukáže článok tu

4. Tekuté kalórie

Pitný režim je pre zdravý životný štýl aj chudnutie veľmi dôležitým faktorom. Základ by však mala tvoriť tvoriť iba čistá voda alebo nesladené čaje. Presladené malinovky, káva s tonou cukru, sladené minerálky alebo aj alkohol (na dennom poriadku) môžu byť veľkou prekážkou medzi vami a vašou vysnívanou postavou. Väčšina z nich obsahuje vysoké množstvo cukru a kalórií, ktoré vás však nezasýtia a nie sú tak vhodné nielen pre vašu váhu, ale ani pre vaše zdravie celkovo.

  • Nesie so sebou pravidelné pitie limonád svoje riziká? Odpoveď nájdete v článku tu

5. Málo tekutín

Ako sme spomínali vyššie, pitný režim neradno podceňovať, okrem extrémnej dôležitosti v rámci zdravého životného štýlu pomáha aj s pružnosťou pleti, športovým výkonom, ale aj chudnutím. Základom je síce negatívna kalorická bilancia, dostatočným príjmom tekutín môžete však veľmi ľahko ovplyvniť pocit hladu či chutí!

  • Prečo je pitný režim taký podstatný a koľko vody denne vypiť, nájdete v článku tu

obrázok z istockphoto.com

6. Nedostatok prirodzeného pohybu

Pravidelne cvičíte, a napriek tomu sa nič nedeje? Jednou z častých chýb býva aj tá, že okrem niekoľkých tréningov týždenne vyradíte prirodzený pohyb, napríklad chôdzu. Dávať si do tela niekoľko hodín v posilňovni nemusí byť ani zďaleka tak efektívne, ako vyraziť na prechádzku, alebo pokojne iba vystupovať o zastávku skôr!

  • Hlavné benefity chôdze ponúka článok tu

7. Hladovanie

Ďalším veledôležitým faktorom je aj pri chudnutí dostatočný kalorický príjem spoločne s rôznorodou a plnohodnotnou stravou. V opačnom prípade sa vaše telo dostane do tzv. hladujúceho módu, pri ktorom spomaľuje metabolizmus a nielen to. Zároveň sa budete cítiť unavenejšie, bez nálady a budú vás s veľkou pravdepodobnosťou trápiť častejšie chute. Dlhšie trvajúcim hladovaním si potom môžete privodiť dokonca množstvo zdravotných problémov.

  • Ako spočítať svoj príjem tak, aby ste stále chudli, nájdete tu

8. Nadmiera stresu

Hoci sa to nemusí na prvý pohľad zdať, aj psychická pohoda dokáže veľmi ľahko ovplyvniť našu fyzickú stránku. Nadmerný stres a mentálna záťaž núti naše telo produkovať viac kortizolu, „stresového hormónu”, ktorý pôsobí nielen na hladinu cukru v krvi, ale tiež môže prispievať k vyššiemu ukladaniu tukov!

Ako na to? Psychika a telo sa ovplyvňujú navzájom, preto odporúčame rozmanitú, plnohodnotnú stravu spoločne s dostatočným pitným a spánkovým režimom. Z cvičenia potom napr. jogu.

9. Stále dookola to isté cvičenie

Vaše telo je, nielen čo sa cvičenia týka, šikovne prispôsobený „stroj“, ktorý si dokáže veľmi ľahko zvyknúť na jedno a to isté cvičenie. Pomerne rýchlo sa tým môže zastaviť nielen vaše chudnutie, ale aj tvarovanie kriviek a nárast svalovej hmoty. Striedaním tréningov, rôznych typov cvičení či intenzít a dĺžok tejto drobnej prekážke veľmi ľahko zamedzíte.

  • Rôzne typy na tréningy doma aj v posilňovni nájdete v článku tu

10. Rýchla strata motivácie

Motivácia je, bohužiaľ, nedostatkovým tovarom a môže sa stať, že vám veľmi skoro aj často dochádza, najmä v prípade, keď nevidíte výsledky, aké by ste si priali. Chudnutie či tvarovanie postavy je však dlhodobý proces, pri ktorom sa úspechy prejavujú pozvoľna. Pokiaľ však po niekoľkých týždňoch stratíte chuť, motiváciu a trvá do ďalšieho pondelka, kým ju nájdete, nie je sa čomu diviť, že vaše chudnutie stagnuje.

Preto si radšej skúste dávať nižšie ciele, s ktorými ste schopní denne fungovať. Metóda krok po kroku namiesto veľkých očí býva síce pomalšia, no zato spoľahlivejšia, udržateľnejšia a príjemnejšia k naozaj zdravému životnému štýlu.

Čo si z toho odniesť?

Aj keď by si každý prial, aby bolo chudnutie ľahkým a rýchlo dosiahnuteľným cieľom, nie je to tak. V tomto prípade sa naozaj oplatí skôr trpezlivosť a viera v proces zahŕňajúci predovšetkým kvalitnú, vyváženú stravu v kombinácii s dostatočným pitným (zahŕňajúcim vodu či nesladené čaje), spánkovým a pohybovým režimom. Často ide aj o celkovú zmenu návykov – nútiť sa mesiac do niečoho nepríjemného a následne sa vrátiť k starej rutinne rozhodne nie je cesta, ktorou sa hmotnosť podarí udržať.

Ak máte problém s viacerými spomínanými bodmi, buďte o to viac vytrvalí a zmeňte svoje návyky postupne – vďaka tomu predídete vyhoreniu a strate motivácie a získate udržateľnejšiu cestu k cieľu svojej vytúženej postavy.

Pridaj sa k 44 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
7 Páči sa mi Uložiť článok