Movember: čo je a ako pomáha ľuďom zlepšiť zdravie?

overil/a PhDr. Barbora Matějčková
Komentáre
Movember: čo je a ako pomáha ľuďom zlepšiť zdravie?
obrázok z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • S nástupom novembra ožíva dlhoročný trend pestovania fúzov – Movember.
  • Za týmto fenoménom je ale oveľa viac, než estetický vzhľad mužskej tváre – hnutie Movember už dlhé roky podporuje zdravie mužov a usiluje sa o zlepšenie prevencie, disgnostiky i kvality liečby.
  • Zameriava sa najmä na oblasť duševného zdravia a prevenciu samovrážd u mužov alebo nádorové ochorenie prostaty a semenníkov.

Čo je Movember?

Pod pojmom „Movember“ sa vám pravdepodobne vybaví muž s fúzikmi – kde má ale táto ikona predposledného mesiaca v roku vlastne pôvod? Movember je pôvodne názov hnutia, ktoré bolo založené roku 2003 v Austrálii s pôvodnými 30 členmi. Odvtedy táto nadácia financovala viac ako 1320 celosvetových projektov so zameraním na mužské zdravie a aktuálny počet členov tvorí 6 miliónov. V roku 2006 hnutie expandovalo na Nový Zéland a rok neskôr do Kanady, Španielska, Veľkej Británie a USA. V ďalších rokoch sa spolupráca rozvinula aj na území Írska, európskych štátoch, južnej Afrike alebo Hong Kongu. V Českej republike oficiálne pôsobí od roku 2010. Hnutie Movember postupne zvyšovalo svoju spoluprácu s organizáciami zaoberajúcimi sa mužským zdravím, ako napr. CANSA (Cancer Association of South Africa), LIVESTRONG Foundation. alebo Prostate Cancer Canada.

Fúzy sú v tomto prípade alegóriou ružovej stužky v prípade rakoviny prsníka – ide o symbol, ktorý upozorňuje na nebezpečenstvo nádorového ochorenia prostaty a semenníkov pre mužské pohlavie.

Čo je cieľom hnutia?

Cieľom tohto hnutia bolo (a je) podporovať a upevňovať mužské zdravie, pričom sa zameriava najmä na tri oblasti:

  • duševné zdravie a prevencia samovrážd
  • nádorové ochorenie prostaty
  • nádorové ochorenie semenníkov

Hnutie financuje predovšetkým výskumnú činnosť, preventívne, diagnostické či liečebné programy týchto ochorení, a hlavne bojujú proti nevedomosti, ako sa o svoje zdravie starať. Vyššie spomínané ochorenia môžu viesť k predčasnému úmrtiu mužskej populácie – hnutie Movember chce do roku 2030 počet týchto predčasných úmrtí znížiť o 25 %.

Ako konkrétne Movember pomáha mužom?

1. Duševné zdravie a prevencia samovrážd u mužov

Štatistiky mapujúce mieru samovrážd u mužov sa mierne líšia, v prepočte sa však dá povedať, že každých cca 13 minút zomrie z príčiny samovraždy jeden muž. Z dát v roku 2022 vyplýva, že samovraždy u mužov boli takmer 4‑krát častejšie ako u žien. Hnutie Movember sa snaží mužom poskytovať odborné poradenstvo v oblasti šťastnejšieho, zdravšieho a dlhšieho života. Ponúka napr. rady, ako hovoriť s iným blízkym človekom, ktorý prechádza ťažkým obdobím, alebo ponúka priame spojenie s vybranými linkami pomôcť pre prípad, že sa necítite dobre vy sami. Upozorňujú na to, že stereotyp maskulinity môže zabíjať – najmä ak spoločnosť muža potrebujúcu pomoc odsudzuje.

Movember tiež podporuje mužov v tom, aby o svojich emóciách a duševnom zdraví otvorene hovorili a túto tému otvára na verejných miestach – v športových kluboch, na pracoviskách atď.

2. Nádorové ochorenie prostaty

V Amerike je nádorové ochorenie prostaty druhé najčastejšie nádorové ochorenie – hneď po nádore pľúc. V Európe aktuálne patrí medzi najčastejšie diagnostikované nádorové ochorenia mužov a tretiu najčastejšiu príčinu úmrtí v dôsledku malignít špecifických pre mužov.

Movember sa snaží podporovať osvetu a prevenciu v oblasti nádorového ochorenia prostaty a financuje aj vedecký výskum. Snaží sa byť mužom oporou aj v období po diagnóze a počas liečby, upozorňuje na rizikové faktory rozvoja ochorenia a radí, aké prejavy si všímať. Na webe nájdete aj súhrn možných diagnostických metód a spôsoby liečby.

3. Nádorové ochorenie semenníkov

V USA bolo podľa správy American Cancer Society v tomto roku zatiaľ zaznamenaných 9760 nových prípadov nádorového ochorenia semenníkov a 500 úmrtí na tento stav. Priemerný vek pri diagnóze je 33 rokov, čo jasne ukazuje na to, že postihuje najmä mladých mužov. Cca 6 % prípadov sa rozvinie v detstve alebo v dospievaní a 8 % prípadov u mužov starších ako 55 rokov. Aj v Európe je toto ochorenie na vzostupe – vedci predpokladajú, že v roku 2025 bude evidovaných cca 23 000 nových prípadov, čo je oproti roku 2005 zvýšenie incidencie o 24 %.

Movember zvyšuje povedomie o tomto ochorení medzi mladými mužmi a chlapcami a aktívne pomáha v liečbe im samotným, ako aj ich rodinám. Podporuje ich tiež vo vyhľadaní pomoci a včasnej liečbe. Na stránkach nájdete aj návod na samovyšetrenie.

Prečo si muži nechávajú narásť fúzy?

Movember vyzýva k symbolike pestovania fúzov najmä z pohľadu osvety – fúzy v novembri sú jasným znakom tohto hnutia, čo ďalej zvyšuje povedomie o mužskom zdraví, vedie k rozhovoru o tejto oblasti a môže dokonca podnecovať k podstúpeniu preventívnych vyšetrení alebo samovyšetrení.

Movember: čo je a ako pomáha ľuďom zlepšiť zdravie?

Aké sú ďalšie rizikové oblasti zdravia u mužov?

Okrem vyššie spomínaných ochorení, ktoré sú v réžii Movemberu, sú pre mužské pohlavie typické aj ďalšie ochorenia. Podľa správy WHO z roku 2018 je 86 % úmrtí mužov v Európe spôsobených neprenosnými chorobami alebo zraneniami. V roku 2021 bola v Európe najčastejšou príčinou úmrtia u mužov pod 65 rokov ischemická choroba srdca, nasledoval Covid‑19, nehody, nádorové ochorenie pľúc, chronické ochorenia pečene a úmyselné sebapoškodzovanie. Na čo si teda dať pozor?

1. Ochorenie srdca a ciev

Ochorenie srdca a ciev (KVO) je u mužov celosvetovo jednotkou v incidencii aj počte úmrtí. Podľa WHO v Európskom regióne v roku 2024 zomiera denne na príčiny KVO 10 000 ľudí, pričom muži majú 2,5‑krát väčšiu mieru úmrtnosti ako ženy. Jedným z dôvodov je fakt, že ženské pohlavné hormóny estrogény pôsobia z hľadiska rozvoja KVO protektívne, a zvýšené riziko rozvoja závažných štádií KVO je pre ženy často až v období po menopauze.

Poškodenie kardiovaskulárneho systému sa u mužov môže spájať aj s nadváhou a obezitou, pretože pre mužské pohlavie je typický tzv. androidný typ obezity, ktorý ich predstavuje vyššie riziko najmä pre srdce, cievy alebo citlivosť tkanív na inzulín.

2. Cukrovka 2. typu

Muži sú podľa výskumu častejšie zasiahnutí aj cukrovkou 2. typu – teda tou, ktorá súvisí s inzulínovou rezistenciou a nevhodným životným štýlom. Tento jav môže do istej miery opäť súvisieť s faktorom, že pre mužské pohlavie je typickejšie ukladanie tuku v oblasti brucha, čo je nebezpečné okrem iného z hľadiska rizika rozvoja inzulínovej rezistencie a metabilického syndrómu.

3. Nehody

Podľa výskumu majú muži vyššiu pravdepodobnosť úmrtia z príčiny nehody ako ženy. Vyššia úmrtnosť mužov z dôvodu samovrážd, vrážd alebo neúmyselných zranení sa prelína ekonomicky viac i menej rozvinutými štátmi a všetkými vekovými kategóriami.

4. Ochorenie pečene

Závery výskumu ukazujú, že muži sú oproti ženám viac ohrození cirhózou pečene alebo hepatocelulárnym karcinómom. Príčinami cirhózy pečene sú najčastejšie žltačka typu B, alkoholom indukovaná cirhóza pečene alebo aj ochorenia pečene spojené s nadváhou a nevhodným životným štýlom.

5. Respiračné ochorenie

Podľa výskumu z roku 2017 sú muži v porovnaní so ženami náchylnejší na ochorenie infekčnými respiračnými chorobami. Treba však spomenúť, že analýza bola vykonaná najmä na štúdiách so zvieratami, a preto sú potrebné ďalšie relevantné štúdie s ľudskými subjektmi. Niektoré štúdie tiež dospeli k záveru, že muži majú vyššie riziko ťažkého priebehu alebo úmrtia na Covid‑19 ako ženy, aj tu ale autori spomínajú, že je potrebné vykonať viac kvalitných pozorovaní a experimentov.

Čo si z toho odniesť?

Výskumy naznačujú, že k niektorým typom ochorení sú muži náchylnejší ako ženy. O rozširovaní povedomia o mužskom zdraví sa zaslúžilo okrem iného aj hnutie Movember, ktoré venuje najmä oblasti duševného zdravia a prevencii samovrážd alebo prevencii nádorových ochorení prostaty či semenníkov.

Movember nabáda mužov k väčšej otvorenosti, starostlivosti o svoje fyzické i duševné zdravie alebo vyhľadaní pomoci, a upozorňuje na to, že stereotyp maskulinity môže zabíjať.

Fenomén skinny fat, čiže štíhla obezita
Fenomén skinny fat, čiže štíhla obezita
Máte dojem, že nadváha a obezita musí byť na prvý pohľad viditeľná a spojená s nadmernou hmotnosťou? Fenomén skinny fat vás presvedčí o opaku – čo je „štíhla obezita“, prečo sa môže rozvinúť a v čom môže byť nebezpečná?
Jaké množství alkoholu může zvyšovat riziko vzniku rakoviny?
Jaké množství alkoholu může zvyšovat riziko vzniku rakoviny?
Není pochyb o tom, že nadměrné pití alkoholu je spojeno s řadou vážných onemocnění. Čelíme však zvýšeným rizikům vzniku celé kaskády onemocnění i z jedné sklenky vína za den? Jsou na tom lépe muži, nebo ženy?
Obezita nie je len kozmetický problém: ako spoznať, že ju mám a že mi môže poškodiť zdravie?
Obezita nie je len kozmetický problém: ako spoznať, že ju mám a že mi môže poškodiť zdravie?
Miera svetovej obezity sa v posledných 50 rokoch strojnásobila, čo z tejto choroby robí doslova epidémiu 21. storočia. Nejde totiž iba o kozmetický problém. Čo sa pri obezite vo vašom tele vlastne deje a ako uspieť pri jej liečbe?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
Čo jesť pri zápche? 6 skupín potravín proti zápche
Čo jesť pri zápche? 6 skupín potravín proti zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.