Leaky-gut syndróm: Čo je zvýšená priepustnosť čriev a môže nám uškodiť?

Komentáre
Leaky-gut syndróm: Čo je zvýšená priepustnosť čriev a môže nám uškodiť?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Zvýšená priepustnosť črevnej steny známa aj ako leaky‑gut syndróm je trend súčasnej doby. Popularitu si získava najmä u osôb zameraných na alternatívnu medicínu, to však neznamená, že sa mu nevenujú ani aktuálne vedecké štúdie.

Podľa niektorých tvrdení môže leaky‑gut syndróm spôsobovať alergie, vytvárať prozápalové prostredie organizmu a v neposlednom rade viesť až k chronickej únave. Sú však tieto tvrdenia naozaj overené a prijímané odbornou verejnosťou? A je to niečo, čo by malo trápiť aj vás?

Ako prebieha vstrebávanie látok do organizmu?

Keď zjeme jedlo, čaká ho ešte dlhá cesta, kým si v našom organizme prítomné živiny nájdu svoje miesto. Tá najzložitejšia prekážka na nich čaká hneď v tenkom čreve. Plocha čreva zodpovedajúca miestam, kde dochádza k vstrebávaniu živín, je asi 30 m2, čo je približne polovica bedmintonového ihriska. Aj tak si ale bunky tenkého čreva starostlivo vyberajú, ktoré látky prepustia a ktoré nie. Leaky‑gut syndróm spočíva v tom, že sa cez stenu tenkého čreva do tela dostávajú látky a mikroorganizmy, ktoré tam nemajú čo robiť.

Väčšina látok z potravy sa do tela vstrebáva cez stenu tenkého čreva. Tú tvoria cylindrické bunky známe ako enterocyty. Samotné vstrebávanie prebieha dvoma základnými cestami:

  1. Transmembránové vstrebávanie. Väčšina živín sa do tela dostáva tak, že z tenkého čreva vstúpi priamo do enterocytov. To môže prebiehať pasívnym transportom (napr. mastné kyseliny z tukov), alebo špecifickými prenášačmi (typickým príkladom je glukóza).

  2. Paracelulárne vstrebávanie. Niektoré látky sa do systémového obehu dostávajú priechodom v póre (medzere) medzi dvojicou enterocytov, do bunky čreva teda vôbec nevstupujú. Tento spôsob vstrebávania je podstatne menej častý pre bežné živiny, ale je úplne zásadný pre vstrebávanie niektorých liečiv a ďalších cudzorodých látok.

V bežných podmienkach je paracelulárne vstrebávanie obmedzené iba na relatívne malé molekuly. Rôznymi mechanizmami sa však môže stať, že sa veľkosť póru medzi enterocytmi zväčší až príliš a do tela prechádzajú príliš veľké látky či dokonca niektoré mikroorganizmy.

Všetky možnosti vstrebávania môžeme vidieť na nižšie uvedenom obrázku (prevzaté z publikácie Usuda et al.). Transmembránové vstrebávanie je naznačené vľavo, paracelulárne vstrebávanie kontrolované proteínmi prítomnými v tesnom spoji uprostred a vpravo je naznačené zväčšenie póru v rámci leaky‑gut syndrómu.

Leaky-gut syndróm: Čo je zvýšená priepustnosť čriev a môže nám uškodiť?

Po prechode črevnou stenou do vnútorného prostredia organizmu podobné látky (napríklad gliadín z pšeničnej bielkoviny u osôb s celiakiou) spôsobí silnú imunitnú odpoveď, ktorá je však zacielená na samotné bunky čreva.

Kedy k zvýšenej priepustnosti čreva môže dochádzať?

Doposiaľ jedinou látkou, pri ktorej sa preukázalo, že ovplyvňuje (zvyšuje) priepustnosť črevnej bariéry, je telu vlastný proteín s názvom zonulín. Bol objavený až v roku 2000 a zaslúžil sa o to taliansky vedec Alessio Fasano pôsobiaci na Harvard Medical School.

Celé sledovanie leaky‑gut syndrómu sa tak točí okolo nadmerného vyplavovania zonulínu, ktorý sa zdá byť hlavným aktérom zvýšenej črevnej priepustnosti. Napríklad osoby s celiakiou majú v bežných podmienkach podstatne vyššiu hladinu zonulínu v porovnaní s osobami, ktoré celiakiou netrpia.

Zvýšená priepustnosť tenkého čreva je typická pri niektorých ochoreniach tráviaceho traktu. Typickým prípadom je celiakia, patria sem však aj chronické črevné zápaly vrátane Crohnovej choroby alebo ulceróznej kolitídy. Stále však nie je celkom jasné, či je zvýšená priepustnosť čreva príčinou týchto ochorení alebo skôr ich dôsledkom.

Niektoré štúdie naznačujú, že k zvýšenej priepustnosti čreva môže do určitej miery dochádzať aj u zdravých jedincov v závislosti od niektorých vonkajších faktorov:

  • Športový tréning s dĺžkou trvania >60 minút pri intenzite vyššej ako 70 % z maxima môže zvyšovať priepustnosť tenkého čreva. Pri vysokej okolitej teplote, vo vyšších nadmorských výškach a pri stave miernej dehydratácie je tento fenomén významnejší.

  • Nežiaduce účinky na gastrointestinálny trakt môžu mať aj tzv. nesteroidné antiflogistiká, teda látky tíšiace bolesť, ako sú napríklad aspirín alebo ibuprofen.

  • Dysbalancia v črevnej mikroflóre môže byť ďalším dôvodom zvýšenej črevnej priepustnosti. V tomto ohľade preto môže byť rizikové napríklad nadužívanie antibiotík v situáciách, keď to nie je potrebné.

  • Negatívny vplyv na črevnú priepustnosť môže mať aj konzumácia alkoholických nápojov.

  • K zvýšenej črevnej priepustnosti môže ďalej prispievať nadmerný stres.

  • Západný štýl stravovania môže podporovať zvýšenú priepustnosť čreva. Je to tak kvôli nedostatku vlákniny v strave a súčasne kvôli vysokému príjmu tukov, soli a jednoduchých cukrov. Rovnako sa so zvýšenou priepustnosťou čreva zvykne spájať aj nedostatok zinku.

Doteraz nie je úplne jasné, aký veľký problém leaky‑gut syndróm v skutočnosti je

Odborníci sa v súčasnosti nezhodujú na tom, do akej miery leaky‑gut syndróm v skutočnosti ovplyvňuje fungovanie ľudského tela. Niektorí vedci považujú zvýšenú priepustnosť za relevantný zdravotný problém, ktorý môže mať na ľudské telo množstvo dôsledkov. Študuje sa napríklad vplyv zvýšenej priepustnosti čreva na rozvoj chronických zápalov čreva, samostatným odvetvím je štúdium tzv. brain‑gut axis, kde vedci študujú napríklad psychické dôsledky leaky‑gut syndrómu (rozvoj depresie, úzkosti). Ďalej niektoré štúdie spájajú zvýšenú priepustnosť čreva aj s chronickým únavovým syndrómom alebo s alergiami.

Iní odborníci sú voči leaky‑gut syndrómu skôr skeptickí. Argumentujú napríklad tým, že môže ísť o tzv. epifenomén (sekundárny efekt pôsobenia iných procesov), ktorý na ľudské telo automaticky nemusí mať negatívny vplyv.

V súčasnej dobe sa tak s istotou nedá povedať, že zamedzenie zvýšenej priepustnosti čreva vedie k zníženiu niektorých zdravotných problémov. Aj tento fenomén nám však ukazuje, že pestrá a vyvážená strava založená na prirodzených potravinách spolu s obmedzením nadmerného stresu a konzumácie alkoholu má na zdravie nášho zažívacieho traktu pozitívny vplyv.

obrázok z gettyimages.com

Čo si z toho odniesť?

Zvýšená priepustnosť čreva má za následok, že sa do systémového obehu dostávajú z tráviaceho traktu niektoré látky, ktoré by sa za normálnych okolností do vnútorného prostredia organizmu nedostali. Tento stav nazývame leaky‑gut syndróm. Leaky‑gut syndróm často sprevádza ochorenie tráviaceho traktu, ako je celiakia, Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída. Môže byť spôsobené aj nadmerným stresom, užívaním alkoholu, dysbalanciou črevnej mikroflóry alebo nadmernou fyzickou aktivitou.

Ochranný účinok má prebiotická vláknina, z ktorej sa v čreve tvoria nižšie mastné kyseliny, ktoré podporujú črevnú integritu. Prebiotická vláknina sa vyskytuje primárne v ovocí a v zelenine, nájdeme ju ale aj v celozrnných obilninách.

Črevný mikrobióm: čo ovplyvňuje a ako sa oň starať?
Črevný mikrobióm: čo ovplyvňuje a ako sa oň starať?
Prospešnou skladbou mikrobiómu, ktorú ovplyvníme životným štýlom, dokážeme predchádzať nadváhe, cukrovke, riziku infarktu alebo napríklad depresiám.
Probiotika, prebiotika a synbiotika, jak se v nich vyznat?
Probiotika, prebiotika a synbiotika, jak se v nich vyznat?
Co jsou to probiotika, prebiotika a synbiotika? Ultimátní návod, jak se v tom vyznat, je tu. Pomůžou při nachlazení, léčbě antibiotiky nebo před cestou do exotických zemí!
Probiotika a střevní mikroflóra: ochránci a pomocníci v jednom
Probiotika a střevní mikroflóra: ochránci a pomocníci v jednom
Asi 500 druhů nejrůznějších bakterií sídlí v našem zažívacím traktu. Živí se nestrávenými zbytky potravy a na oplátku vytváří celou paletu látek, ze kterých náš organismus může těžit. Jak nás ovlivňuje střevní mikroflóra a jak o ni náležitě pečovat?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
8 tipov na zdravé desiate do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Ako najrýchlejšie schudnúť? Máme návod krok za krokom
Chcete čo najrýchlejšie schudnúť? Prečítajte si praktický návod, ako chudnúť rýchlo, s rozumom a udržateľne. Teraz to konečne vyjde aj vám!
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Strava počas dojčenia: najčastejšie mýty verzus fakty
Pri dojčení sa nemôžu jesť strukoviny, piť káva a musí sa dodržiavať špeciálna diéta, najlepšie s obmedzením všetkých alergénov. Je to naozaj nutné? Na najčastejšie mýty vo výžive pri dojčení sa pozrieme v dnešnom článku.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Pri zvýšenej hladine kyseliny močovej v organizme je vhodné obmedziť príjem purínov v strave. Akých potravín sa to týka a čo by sme v strave naopak nemali vynechať?
12 dôvodov, prečo ste stále hladní
12 dôvodov, prečo ste stále hladní
Dali ste si jasný cieľ, ku ktorému sa snažíte dostať, má to ale jeden háčik… Stále vás trápi hlad, ktorý vám môže brániť v dosiahnutí výsledkov. Máme pre vás 12 tipov, vďaka ktorým ho raz a navždy porazíte.