Kedy sa bezpečne vrátiť k cvičeniu po pôrode?

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáre
Kedy sa bezpečne vrátiť k cvičeniu po pôrode?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Pravidelný pohyb môže ženám po pôrode pomôcť navýšiť silu, flexibilitu a vytrvalosť.
  • Zapojenie primeranej fyzickej aktivity zároveň zlepšuje aj duševné zdravie čerstvých mamičiek.
  • Pred začatím akéhokoľvek popôrodného cvičenia je však dôležitá konzultácia s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Mnoho čerstvých mamičiek sa túži dostať späť do predpôrodnej formy či už z fyzického, alebo psychického hľadiska. Pravidelné cvičenie môže byť pri tejto ceste užitočným činiteľom – ide o skvelý spôsob podporenia celkovej pohody, urýchlenie zotavenia a tiež znovuzískanie sily a vytrvalosti. Je však dôležité myslieť na opatrnosť a postupnosť tohto procesu, obzvlášť po tak fyzicky i psychicky intenzívnej záťaži, ako je tehotenstvo a pôrod. V tomto článku preskúmame benefity popôrodných cvičení, základné pravidlá a približný odhad, kedy s jednotlivými aktivitami začať.

5 výhod popôrodného cvičenia

  • Urýchlenie popôrodného zotavenia: Pravidelné cvičenie môže pomôcť s rýchlejším zotavením po pôrode. Dôvodom je zníženie opuchov, zlepšenie krvného obehu a zvýšenie celkovej sily a vytrvalosti.
  • Zlepšenie nálady a zníženie stresu: To, že cvičenie uvoľňuje endorfíny, je známym faktom. Vďaka nemu môžu ľudia ľahšie regulovať úzkosť či stres. Prvých pár týždňov či mesiacov po pôrode môže byť pre čerstvú matku náročných, obzvlášť pokiaľ sa stretáva so stavmi, ako je popôrodná melanchólia či depresia. Fyzická aktivita je preto určite na mieste.
  • Regulácia hmotnosti: Priberanie v tehotenstve (nad rámec potrieb plodu) nie je ojedinelé a mnoho žien si po pôrode praje vrátiť sa späť na svoju pôvodnú hmotnosť. Vyšší energetický výdaj a budovanie svalovej hmoty môže byť účinným spôsobom, ako to dosiahnuť. Je ale na mieste myslieť na to, že energie nesmie byť málo, pretože dojčenie a výchova dieťaťa sú samy o sebe náročné.
  • Zvýšenie hladiny energie: Starostlivosť o novorodenca je spravidla vyčerpávajúca. Pravidelné cvičenie však môže pomôcť zvýšiť hladinu energie a efektívne bojovať proti únave. Aj krátka prechádzka či joga zlepší celkový pocit vitality a pohody.
  • Posilnenie svalov panvového dna: Tehotenstvo a pôrod oslabujú svaly panvového dna, čo môže viesť k inkontinencii moču alebo iným problémom. Špecifické cvičenia (napríklad nižšie spomínané Kegelove cviky) pomáhajú tieto partie posilniť, a tak znížiť riziko možných komplikácií.

Kedy začať?

Načasovanie začatia popôrodného cvičenia sa môže individuálne líšiť v závislosti od matky a typu pôrodu. Všeobecne platí, že väčšina lekárov odporúča s fyzickou námahou začať až po 6‑týždňovej popôrodnej prehliadke. To dáva telu čas na uzdravenie a na návrat maternice do pôvodnej veľkosti pred otehotnením. Kompletná obnova predchádzajúcej úrovni fyzickej zdatnosti je však zhruba 4 až 6 mesiacov po pôrode. Podrobnejšie informácie je možné nájsť v tabuľke:

1 týždeň po pôrode:cviky na posilnenie panvového dna (Kegelove cviky)
2 týždne po pôrode:kratšie prechádzky (napríklad s tlačením kočíka), postupné naberanie na intenzite
6 týždňov po pôrode (po kontrole u lekára):návrat do telocvične, začatie skupinového cvičebného programu
12 týždňov po pôrode:aeróbne cvičenie s nízkym dopadom, ľahká jazda na bicykli
20 týždňov po pôrode:návrat k predchádzajúcej úrovni fyzickej aktivity

Táto lehota však môže byť upravená na základe individuálnych okolností. Napríklad mamičky, ktoré mali komplikovaný pôrod alebo cisársky rez, budú musieť čakať s cvičením dlhšie a vyberať špecifické cviky. Kľúčovým prvkom je však porada so svojím lekárom či iným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ktorý vám nielen odporučí vhodný čas, ale aj pokyny, aké typy cvičení sú vhodné pre danú situáciu.

Pravidlá pre začiatok…

Prvým a možno tým najdôležitejším pravidlom je začať pomaly! Postupne sa nakoniec vrátite do rovnakej formy, ako pred tehotenstvom, chce to ale čas a trpezlivosť. Prvých 6 týždňov po pôrode je skutočne dôležitým obdobím pre budovanie „základov“ na podporu vašich popôrodných fitness cieľov. Počas neho totiž obnovujete stabilitu a integritu panvového dna (najčastejšie pomocou Kegelových cvikov).

Ruka v ruke s tým platí, že by ste nemali preháňať akúkoľvek aktivitu. Váš lekár pravdepodobne nebude naklonený intenzívnemu cvičeniu skôr ako 4 – 6 mesiacov po pôrode, preto sa teda sústreďte na pokojné alebo nízkodopadové cvičenie, ako je joga, chôdza alebo pilates.

A posledným krokom je zotaviť sa (a cítiť, že ste sa uzdravili). Ako pri všetkých fyzicky náročných aktivitách je aj doba vašej regenerácie rovnako dôležitá. Dajte si potrebný čas aj starostlivosť na to sa zotaviť, odpočívať a kvalitne, vyvážene jesť – vaše telo sa postará o zvyšok.

Kedy sa bezpečne vrátiť k cvičeniu po pôrode?

cviky, ktoré vám lekár pravdepodobne odporučí

Znovu pre istotu upozorňujeme, že najdôležitejšie (a nenahraditeľné) je pre unikátnosť každého prípadu poradenie sa s lekárom alebo fyzioterapeutom, s ktorými môžete prebrať svoje individuálne potreby a ktorí vezmú do úvahy váš stav aj popôrodnú situáciu.

1. Kegelove cviky

Ak ste počas tehotenstva postupovali podľa pokynov svojho lekára alebo spolupracovali s fyzioterapeutom, je veľká šanca, že vaše telo už vie, ako Kegelove cviky praktizovať. V opačnom prípade rozhodne odporúčame týchto odborníkov vyhľadať. Prečítať si môžete aj článok Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne! Pokračovanie v týchto cvičeniach počas popôrodného obdobia vám môže ešte viac pomôcť posilniť svaly panvového dna.

  • Najprv napnite svaly panvového dna (tie, ktoré sa používajú na zastavenie toku močenia).
  • Vydržte 10 sekúnd.
  • Opakujte 3 sady po 10 až 15 opakovaniach denne.

2. Diafragmatické dýchanie

Bráničné alebo hlboké dýchanie je cvičenie, s ktorým môžete začať počas prvých dní po pôrode. Ak sa budete každý deň na niekoľko minút sústrediť na svoj dych, pomôže vám to s uvoľnením a znížením stresu. Navyše tým môžete zlepšiť stabilitu stredu tela.

  • Ľahnite si na podlahu (najlepšie na podložku na cvičenie).
  • Uvoľnite svoje telo.
  • Položte si jednu ruku na hrudník a druhú na brucho.
  • Na 2 až 3 sekundy sa zhlboka nadýchnite nosom.
  • Pomaly vydýchnite.
  • Opakujte niekoľkokrát po dobu 2 až 3 minút.

3. Chôdza

Prvých pár mesiacov po pôrode je skvelý čas na otestovanie nového kočíka. A ako inak, než pomocou prechádzok! Znova ale opakujeme – choďte na to pomaly a postupne zvyšujte intenzitu. Keď zosilniete, môžete si navyše k tréningu pridať zastaviť sa každých 10 až 15 minút a spraviť niekoľko drepov s vlastnou hmotnosťou.

4. Glute bridges

Cvičenie „sedacieho mosta“ je skvelé pre stabilizáciu panvového dna a stredu tela. Precvičuje brušné a sedacie svaly, kvadricepsy a hamstringy. O vhodnosti a správnosti vykonania tohto cvičenia sa opäť poraďte s lekárom alebo fyzioterapeutom.

  • Začnite s chrbtom na zemi a pokrčenými kolenami.
  • Potom pretlačte päty a zdvihnite boky do vzduchu. Skúste sa sústrediť na využitie sedacích a hamstringových svalov.
  • Vaše ramená a horná časť chrbta zostanú v kontakte s podlahou. Vaše telo by malo byť v priamej línii.
  • Držte niekoľko sekúnd a vráťte sa do východiskovej pozície.
  • Vykonajte 3 až 4 sady, každú po 10 až 20 opakovaní.

Čo si z toho odniesť?

Tento článok sa zameriava na tému popôrodného cvičenia a prináša 5 hlavných výhod, ktoré toto cvičenie prináša čerstvým mamičkám. Medzi ne patrí urýchlenie zotavenia, zlepšenie nálady a zníženie stresu, regulácia potenciálnej hmotnosti, zvýšenie hladiny energie a posilnenie svalov panvového dna. Dôležitou súčasťou je aj to, kedy začať s cvičením a akým spôsobom postupovať. Preto je dôležité, aby sa nové matky pred začatím akéhokoľvek popôrodného cvičenia poradili so svojím lekárom či poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Každé telo je totiž iné a značne líšiť sa môžu aj znaky sprevádzajúce samotné tehotenstvo a pôrod.

Je nebezpečné užívať proteín a ďalšie doplnky stravy v tehotenstve a pri dojčení?
Je nebezpečné užívať proteín a ďalšie doplnky stravy v tehotenstve a pri dojčení?
Môžu nastávajúce alebo dojčiace mamičky používať doplnky stravy a kedy to pre nich môže mať naozaj veľký význam?
Šport v tehotenstve: čo je zdravé a čo naopak rizikové?
Šport v tehotenstve: čo je zdravé a čo naopak rizikové?
Ani počas tehotenstva nie je dôvod so športom prestávať. Pohybom prospievate sebe aj dieťaťu. Je však potrebné dodržiavať niekoľko zásad. Ktoré to sú?
Výživa při kojení - proč jsou důležité Omega 3 mastné kyseliny?
Výživa při kojení - proč jsou důležité Omega 3 mastné kyseliny?
Proč je dostatečný příjem omega 3 mastných kyselin tak důležitý během kojení? Jaký vliv mají tyto tuky na vývoj dítěte? Jaké potraviny bohaté na omega 3 může kojící matka zařazovat do jídelníčku? To se dozvíte v dnešním článku.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.
Jak se dostat do formy po porodu?
Jak se dostat do formy po porodu?
Co se týče hubnutí těhotenských kil, existují dva přístupy. Některé ženy chtějí hned zpět svou postavu, a tak se vrhají do extrémů. Další s hubnutím otálejí, a tak si svá kila nesou dál několik let. Žádný extrém není dobrý. Poradíme vám, jak správně postupovat.
Jak na zdravý životní styl po porodu?
Jak na zdravý životní styl po porodu?
V těhotenství žena přibere, tomu se vyhnout nedá. Jak na to, aby zhubla zdravě a přitom byla spokojená ona i její dítě?
Benefity chôdze: prečo chodiť pešo?
Benefity chôdze: prečo chodiť pešo?
Chôdza je jednoduchá a nenáročná aktivita, ktorú zvládne takmer každý. A to by aj mal! Aké konkrétne benefity vám môže priniesť, sa dozviete v novom článku.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?