Dobrý sluha, ale zlý pán: Ako na tréning do zlyhania?

Vojtěch
Vojtěch Soukup 5. 4. 2022
1 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Dobrý sluha, ale zlý pán: Ako na tréning do zlyhania?

Téma, ktorá rozdeľuje svet fitness na dva tábory. Teda na tých, ktorí nedajú na tréning s využitím svalového zlyhania dopustiť a na tých, ktorí sa svalovému zlyhaniu vyhýbajú, alebo ho využívajú iba výnimočne. V tomto článku si skúsime priblížiť oba názory a bude už len na vás, ktorý z týchto prístupov sa rozhodnete vo svojom tréningu využívať vy.

  • Nepraktizuje svalové zlyhanie na každom tréningu

  • V tréningu sily, rýchlosti a výbušnosti sa svalovému zlyhaniu vyhnite

  • Svalová aktivita v blízkosti zlyhania je rovnaká ako pri zlyhaní

  • Vyhýbajte sa svalovému zlyhaniu pri komplexných cvikoch

Ako spoznáme svalové zlyhanie?

Jednoducho povedané, ide o stav, keď už nie sme schopní vykonať ďalšie opakovanie so správnou technikou. Neznamená to však, že by sme v danej chvíli úplne vyčerpali svoje energetické zdroje/zásoby (tuky, sacharidy či bielkoviny). Ide o to, že svaly a neuromuskulárny systém už nedokážu vytvoriť potrebnú silu na svalovú kontrakciu.

Nasleduje teda nútená pauza (spravidla 1 – 3 min.), počas ktorej sa čiastočne zotavia zapojené svaly aj centrálna nervová sústava (CNS). A vytvoria sa nové zásoby ATP a CP (zdroj okamžitej energie), čo nám umožní vykonať ďalšiu pracovnú sériu.

Aké má cvičenie do zlyhania výhody?

  • zapojenie viacerých motorických jednotiek – dôležité pre svalovú hypertrofiu

  • vyšší nárast laktátu a metabolického stresu – ďalší dôležití hráči v hypertrofii

Aké má nevýhody?

  • Vysoké riziko pretrénovania – pri zaradení zlyhania do každého tréningu

  • Zníženie syntézy proteínu – kvôli zvýšenej hladine nukleotidov adenozínmonofosfátu (AMP), ktorý indikuje, že je bunka bez energie

  • Zníženie tréningovej frekvencie/výkonnosti – nervový systém sa môže po tomto type tréningu regenerovať niekoľkonásobne dlhšie ako svaly

Existujú aj druhy tréningu, kde sa svalovému zlyhaniu chceme vyhnúť úplne. Ide o tréningy, kde chceme rozvíjať rýchlosť a výbušnosť. Svalové zlyhanie by nám totiž neumožnilo uskutočniť ďalšie série či cviky v požadovanej intenzite, ktorá je práve pre rozvoj výbušnosti a rýchlosti kľúčová.

V tréningu sily nie je svalové zlyhanie nutné, dokonca podľa tejto štúdie, by mal byť tréning bez svalového zlyhania pre zlepšenie sily vhodnejší.

obrázok z shutterstock.com

Existuje nejaká stredná cesta?

Áno, existuje. Štúdie ukazujú, že pri vykonávaní opakovaní v blízkosti zlyhania (k samotnému zlyhaniu nedôjde) je svalová aktivita rovnaká ako pri cvičení do zlyhania. V praxi to znamená, že sériu ukončíte vo chvíli, keď cítite, že by ste zvládli ešte cca 1 – 2 ďalšie opakovania, ale viac už nie.

Svalové vlákna sú aj v tomto prípade dostatočne stimulované na rast a nevyčerpáme ani tak veľmi nevyčerpáme CNS.

Ako teda praktizovať tréning do zlyhania?

Pokiaľ ste začiatočník, netreba sa tréningom do zlyhania zaoberať a praktizovať ho. Dostatočným stimulom bude tréning bez svalového zlyhania. Ak ste pokročilejší športovec a chcete svalové zlyhanie použiť ako nový stimul, skúste sa riadiť nasledujúcimi tipmi:

  1. Rozhodujte sa podľa typu cviku – komplexné cviky sú náročné pre CNS, preto sa k zlyhaniu v tomto prípade iba priblížte. V izolovanejších cvikoch, ktoré sú pre CNS menej náročné, si zlyhanie môžete dovoliť bez väčších rizík citeľného predĺženia regenerácie.

  2. Choďte do zlyhania v poslednej sérii daného cviku – týmto prístupom dosiahnete výhody svalového zlyhania, zároveň však udržíte riziko pretrénovania na minime.

  3. Znížte tréningový objem – svalové zlyhanie zvýši náročnosť tréningu

  4. Zlepšite regeneráciu – bez toho telo nebude schopné sa správne adaptovať na danú intenzitu tréningu a namiesto progresu budete sledovať skôr zhoršovanie svojich výkonov. V tomto článku nájdete pár praktických tipov, ako na to.

Ďalšie tipy, ako si zostaviť tréning (celého tela), nájdeš v článku tu.

Čo si z toho odniesť?

Dosahovať svalové zlyhanie v každom tréningu je skôr staromódny prístup, ktorý môže väčšine ľudí viac uškodiť než prospieť. Preto zhodnoťte podľa informácií a tipov v článku, ako k aplikácii svalového zlyhania do svojho tréningu pristúpite. Uvidíte, že to povedie k pozitívnym zmenám!

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
1 Páči sa mi Uložiť článok