Ako naše zdravie ovplyvňujú nikotínové vrecká?

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 8. 4. 2022
1 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Ako naše zdravie ovplyvňujú nikotínové vrecká?
  • Nikotínové vrecká patria medzi najnovšie alternatívy fajčenia.

  • Nikotínové vrecká neobsahujú tabak, len čistý nikotín s prímesami.

  • Hoci nikotínové vrecká neobsahujú karcinogénne látky, ich vplyv na ľudské zdravie je stále predmetom diskusií.

Tabak sám o sebe obsahuje 16 preukázaných karcinogénnych látok, tabakový dym viac ako 60. V kontraste s tým tu sú stále populárnejšie nikotínové vrecká, ktoré neobsahujú žiadny preukázaný karcinogén. No ani to stále neznamená, že sú zdraviu úplne neškodné.

Nikotínové vrecká majú s tabakom spoločné len málo

Nikotínové vrecká (známe aj ako „nicotine pouches”) sú celulózové vankúšiky naplnené čistým nikotínom, stabilizátormi a ochucujúcou zložkou. Tabak neobsahujú vôbec, čím sa odlišujú od klasických žuvacích tabakov, ktoré sú populárne v škandinávskych štátoch.

Užívanie nikotínových vrecúšok je jednoduché, vankúšik sa jednoducho vloží medzi hornú peru a ďasno a nechá sa pôsobiť. Nikotín sa vstrebáva cez sliznicu a v krvi sa objaví už do niekoľkých minút.

Celá zdravotná problematika nikotínových vreciek sa tak točí výhradne okolo nikotínu, pretože nič ďalšie „funkčné“ vo vreckách v podstate nie je. Tým sa výrazne odlišujú od tabakových výrobkov, ktoré obsahujú oveľa viac potenciálne škodlivých látok.

Nikotínu viac ako v niekoľkých cigaretách

Je čisto v réžii výrobcu, aké množstvo nikotínu sa v nikotínových vreckách objaví. Najčastejšie sa predávajú výrobky s obsahom asi 2 – 10 mg nikotínu v jednej porcii, dajú sa však zohnať aj také, ktoré obsahujú viac ako 20 mg nikotínu v jednom vrecku.

Podľa doposiaľ vykonaných štúdií sa zdá, že sa do tela vstrebe viac ako 50 % z prítomného nikotínu, čo je viac než z bežných žuvacích tabakov, z ktorých sa vstrebe asi tretina z obsiahnutého nikotínu. A aké veľké množstvo to je v porovnaní s klasickými tabakovými výrobkami?

Bežné cigarety obsahujú v priemere medzi 6 – 12 mg nikotínu na 1 kus, ale udáva sa, že sa vdýchne len asi 1,1 – 1,8 mg. Ešte bohatší zdroj nikotínu je vodná fajka. Pri spoločnom fajčení vodnej fajky sa udáva, že jeden fajčiar prijme v priemere asi 10 mg nikotínu. Samozrejme však záleží na tom, koľkí ľudia sa o vodnú fajku delia a aké je celkové množstvo a sila použitého tabaku.

Priemerný obsah nikotínu v 1 bežnej porcii
Cigareta 1,1 – 1,8 mg
Vodná fajka 10 mg
Nikotínové vrecká 2 – 10 mg
Žuvací tabak „snus“ 10 – 20 mg
obrázok z gettyimages.com

Nikotín je látka, na ktorú vzniká silná závislosť

V súvislosti s fajčením cigariet sa niekedy hovorí o tom, že nikotín sám o sebe je zo všetkých látok prítomných v tabakovom dyme jednou z tých menej zdravotne škodlivých. Okrem neho sa totiž do tela dostáva decht, oxid uhoľnatý, polyaromatické uhľovodíky, nitrosamíny a ďalšie karcinogénne látky, ktoré horením vznikajú.

V nikotínových vreckách zostáva prakticky len nikotín. Ani ten však nie je úplne bez viny. A čo je najväčší problém, je vysoko návykový. Niektoré štúdie hovoria o tom, že závislosť na nikotíne je, čo sa týka sily, podobná ako závislosť na heroíne či kokaíne.

Je to teda v prvom rade nikotín, ktorý drží fajčiarov pri cigaretách. A rovnaká závislosť môže vzniknúť aj na iné zdroje nikotínu vrátane nikotínových vreciek. Problém je to predovšetkým u mladistvých, medzi ktorými sa obľuba nikotínových vrecúšok rýchlo rozrástla. Nielenže tým dostávajú do tela vysoké množstvo nikotínu, ktorý sám o sebe môže byť pre telo škodlivý, ale súčasne tým zvyšujú riziko, že v budúcnosti ľahšie siahnu po tabakových výrobkoch.

Ako veľmi sú nikotínové vrecká škodlivé?

Okrem toho, že na nikotín vzniká veľmi silná závislosť, je užívanie nikotínových vrecúšok spojené aj s niektorými zdravotnými rizikami. Pôsobenie nikotínu je späté predovšetkým s cievnym systémom. Ihneď po požití zvyšuje krvný tlak (asi o 5 – 10 torrov) a krvný pulz (až o 10 – 15 tepov za minútu). Má za následok roztiahnutie ciev vo svalovej hmote, naopak sťahuje cievy v koži, čím môže dôjsť napríklad k ochladeniu rúk.

AHA ( American Heart Association ) vo svojom vyhlásení z roku 2010 uvádza, že chronické zvýšenie krvného tlaku je skôr záležitosťou fajčenia cigariet než samotného nikotínu. Napriek tomu sa v dokumente môžeme dočítať, že pravidelné užívanie „bezkúrového“ nikotínu (nikotínové vrecká, snus) je spojené so zvýšeným rizikom infarktu myokardu a cievnej mozgovej príhody.

Vysoká dávka nikotínu navyše môže akútne viesť k niektorým vedľajším účinkom, ako sú bolesti hlavy, náhle potenie alebo žalúdočné ťažkosti. To sa týka najčastejšie citlivejších jedincov alebo užívania veľmi silných výrobkov, ktorých množstvo nikotínu presahuje 10 mg v jednom vrecku.

Čo si z toho odniesť?

Nikotínové vrecká patria medzi najnovšie produkty, ktoré sa na trhu ponúkajú ako alternatívy fajčenia. Obsahujú iba čistý nikotín s ochucujúcimi prímesami, takže s tabakom už veľa spoločného nemajú.

Stále to však neznamená, že ide o zdraviu neškodné výrobky. Nikotín patrí medzi látky, na ktoré vzniká veľmi silná závislosť a jeho pravidelné užívanie je zároveň spojené so zvýšenými rizikami ochorenia srdca a ciev.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
1 Páči sa mi Uložiť článok