Ako na ospevovaný work-life balance?

overil/a Mgr. Kristýna Kovářová a PhDr. Barbora Matějčková
Komentáre
Ako na ospevovaný work-life balance?
Obrázok od lookstudio z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Ľudia čoraz častejšie vnímajú pracovný a súkromný život ako integrované, nie oddelené oblasti.
  • V poslednom desaťročí preto trenduje tzv. work‑life balance alebo stav, pri ktorom jedinec vyvažuje čas a energiu medzi pracovnými povinnosťami a osobným životom.
  • Táto rovnováha často vedie k lepšiemu duševnému i fyzickému zdraviu a celkovej spokojnosti.

V ideálnom svete je pracovný aj osobný život rozdelený spravodlivo. A presne o tom je work‑life balance, trend, ktorý sa snaží efektívne vyvážiť život pracujúcich ľudí. Ako presne to funguje a môžete ho zakomponovať sami bez pomoci HR odborníkov? Na to a ďalšie otázky odpovedá tento článok!

Prečo je work‑life balance taký dôležitý?

Pomyselná rovnováha osobného a pracovného života je síce novodobým trendom, ide však o veľmi pokrokový spôsob dlhodobého udržania celkového zdravia a pohody zamestnanca, zamestnávateľa a všeobecne všetkých pracujúcich ľudí. Nerovnováha týchto kľúčových aspektov ľudského života často zvyšuje pravdepodobnosť zapríčinenia či prehĺbenia duševných problémov (najčastejšie ide o úzkostné a depresívne stavy či syndróm vyhorenia) a zvyšuje stres, čo má priamy vplyv na psychosomatické zdravie. Jedinci s dobrým work‑life balancom majú viac energie, sú menej chorí a majú lepšiu náladu, čo pozitívne ovplyvňuje ich celkovú životnú spokojnosť.

Ďalším pozitívom dodržiavania work‑life balance je pravdepodobné navýšenie pracovnej produktivity a efektivity – u nepreťažených zamestnancov s dostatkom regenerácie a času na osobné aktivity je očakávané úspešnejšie sústredenie a lepšia schopnosť podávať lepší výkon. Flexibilita a dostatočný odpočinok umožňujú rast kreativite a inováciám, čo je pre mnoho zamestnávateľov nesmierne cenné. Navyše, spokojný zamestnanec je obvykle loajálnejší a motivovanejší, teda menej náchylný spôsobiť fluktuáciu či dodatočné náklady na nábor a školenie nových pracovníkov.

V neposlednom rade táto rovnováha prispieva k lepším vzťahom v pracovnom i osobnom živote. Dostatočné množstvo času na obe kategórie posilňuje sociálne väzby, tímovú spoluprácu a vyrovnanosť jedinca a aj jeho okolia.

Ako je na tom Slovensko?

Slovensko sa proti iným európskym štátom z hľadiska work‑life balance drží skôr v strede, pričom jej situácia má svoje špecifické výzvy, ale aj pozitívne aspekty. Priemerný pracovný čas je porovnateľný s ostatnými krajinami, avšak nadčasy tu vykonáva približne 4 % zamestnancov. Tento faktor ukazuje, že mnoho Slovákov stále čelí náročnému pracovnému tempu, ktoré môže negatívne ovplyvniť ich osobný život a pohodu.

Napriek týmto výzvam, Slovensko ponúka svojim zamestnancom slušný počet dní dovolenky a štátnych sviatkov, čo prispieva k možnosti regenerácie a trávenia času s rodinou – slovenskí zamestnanci majú nárok na minimálne 20 dní platenej dovolenky ročne, k čomu sa pridávajú štátne sviatky. Tento benefit je porovnateľný s praxou v škandinávskych krajinách, ktoré sú často považované za vzor v oblasti work‑life balance. Z hľadiska rodičovstva by mohlo dôjsť k vylepšeniu, obzvlášť čo sa týka flexibilného pracovného času alebo možnosti čerpania rodičovskej dovolenky.

Ako na ospevovaný work-life balance?

8 tipov, ako rovnováhu medzi pracovným a osobným životom dosiahnuť

Dosiahnuť work‑life balance nie je vždy ľahké, obzvlášť pokiaľ to má znamenať isté obmedzenie vášho doterajšieho pracovného záväzku. Preto prinášame 8 jednoduchých tipov, ako work‑life balance zakomponovať do vášho života najefektívnejšie.

  1. Stanovte si jasné hranice: uistite sa, že čas na prácu a osobný život sú jasne oddelené. Napríklad, ak máte home‑office, vytvorte si špecifický priestor a dodržujte svoje pracovné hodiny. Po skončení a „návrate domov“ odpojte pracovné zariadenie a venujte sa rodine či iným osobným aktivitám.
  2. Plánujte a organizujte svoj čas: používajte kalendáre a to‑do listy na plánovanie svojich denných úloh a aktivít. Prioritizujte úlohy podľa ich dôležitosti a naliehavosti a vyhnite sa multitaskingu, ktorý môže znižovať efektivitu.
  3. Využívajte technológie: nastavte si upozornenie na emaily a správy iba počas pracovných hodín a vyhýbajte sa kontrole zamestnaneckých emailov mimo pracovného času. Ako pomôcku môžete využiť aj rôzne aplikácie a nástroje na správu času a produktivity, ktoré vám pomôžu sledovať a riadiť svoj čas efektívnejšie.
  4. Zamerajte sa na fyzickú i psychickú aktivitu: nielen počas voľna, ale aj cez prestávky sa zamerajte na pravidelný šport, zdravú stravu a dostatok spánku. Zároveň však venujte čas relaxácii a aktivitám, ktoré vás bavia a pomáhajú vám oddýchnuť si od pracovného stresu.
  5. Naučte sa hovoriť „nie“: nerobte kompromisy so svojim osobným časom kvôli preťaženiu pracovných úloh. Pokiaľ je to možné, delegujte a nebojte sa odmietnuť nové projekty alebo záväzky, ktoré by mohli narušiť váš vytúžený work‑life balance.
  6. Využívajte flexibilné pracovné možnosti: pokiaľ to váš zamestnávateľ umožňuje, zvážte možnosť flexibilného pracovného času alebo home‑office. Takéto „vychytávky“ vám môžu pomôcť lepšie zladiť pracovné povinnosti s osobným životom.
  7. Venujte čas rodine a priateľom: kvalitný čas strávený s rodinou a priateľmi je kľúčový pre emocionálnu podporu a celkovú pohodu. Snažte sa teda rodinné aktivity aj stretnutie s priateľmi a blízkymi plánovať a znova – nerobiť kompromisy.
  8. Reflektujte a prispôsobujte sa: každý mesiac si urobte čas a zhodnoťte, akým spôsobom vaša work‑life rovnováha funguje a identifikujte oblasti, ktoré by mohli potrebovať zmenu. Buďte otvorení k úpravám svojho prístupu a stratégie, aby lepšie vyhovovali vašim potrebám a okolnostiam.

Čo si z toho odniesť?

Work‑life balance sa stáva čoraz viac aktuálnou témou, efektívne vyvažujúcou pracovný a osobný život zamestnancov. Takáto kompenzácia času často vedie nielen ku kvalitnejšiemu duševnému a fyzickému zdraviu, ale aj zvýšenej spokojnosti a vyššej produktivite. S vyššie vypísanými tipmi, ako je základné vymedzenie hraníc či pravidelná fyzická aktivita, môžete takúto rovnováhu ľahko dosiahnuť aj vy!

Syndróm vyhorenia: Ako ho spoznať a prekonať?
Syndróm vyhorenia: Ako ho spoznať a prekonať?
Predstavte si, že sa vplyvom chronického stresu dostanete až do bodu, keď nebudete schopní normálne fungovať. Spoznávate sa? Možno ste sa stretli so stavom známym ako „syndróm vyhorenia“. V čom spočíva jeho terapia a ako sa brániť jeho rozvoju? Poradí vám dnešný článok.
Perfekcionizmus: ako škodí psychike, zdraviu aj fyzickému výkonu?
Perfekcionizmus: ako škodí psychike, zdraviu aj fyzickému výkonu?
Hocikto by si mohol myslieť, že perfekcionizmus vlastne nabáda k vyššej produktivite – opak je však pravdou. Prečo vám táto osobnostná dispozícia môže brániť v dosiahnutí cieľa a ako sa s perfekcionizmom vyrovnať, sa dozviete v článku.
Self-care: 10 jednoduchých tipov na každodennú starostlivosť o seba
Self-care: 10 jednoduchých tipov na každodennú starostlivosť o seba
Self‑care je v spoločnosti často mylne vnímaná ako znak sebeckosti, snobstva alebo býva zamieňaná za sebarozvoj. Vedecké dôkazy o jej benefitoch však hovoria sami za seba a mnoho týchto činností zvládnete zadarmo a z pohodlia domova.
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness sa ponúka ako jedna z možností, ako byť zdravší, pokojnejší a spokojnejší so svojím životom. Spoznajte kúzlo mindfulness v dnešnom článku.
11 tipov, ako sa efektívne učiť v škole aj v práci
11 tipov, ako sa efektívne učiť v škole aj v práci
Naučiť sa učiť nie je také jednoduché. Aké sú najúčinnejšie tipy na učenie, vďaka ktorým sa vám podarí udržať v hlave čo najviac informácií?
5 krokov na upokojenie roztržitej mysle i bez meditácie
5 krokov na upokojenie roztržitej mysle i bez meditácie
Meditácia je jednou z najhorúcejších tém posledných rokov. Môžete mať pocit, že kto nemedituje, akoby nebol. Nemusí to byť však také jednoduché, ako sa zdá. V dnešnom článku vám poradíme, ako sa na meditáciu pripraviť a ako začať.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?