25 tipov na preháňavé potraviny

overil/a Mgr. Kristýna Kovářová a PhDr. Barbora Matějčková
Komentáre
25 tipov na preháňavé potraviny
obrázok od jcomp z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Problémy so zažívaním z hľadiska zápchy trápi približne 16 % celosvetovej populácie.
  • Medzi dôvody patrí napríklad nízky príjem vlákniny či nedostatok pravidelného pohybu a tekutín.
  • Strava bohatá na ovocie, zeleninu, celozrnné a fermentované výrobky môže pomôcť podporiť zdravé a pravidelné vyprázdňovanie.

Prečo môžete byť „upchatí“?

Ako je naznačené vyššie, zápcha je bežný zdravotný problém trápiaci vysoké percento ľudí, ktorý môže mať niekoľko príčin. Jednou z najčastejších je nedostatočný príjem vlákniny v strave. Práve vláknina je kľúčová pre správne fungovanie tráviaceho systému – pomáha udržovať stolicu mäkkú a uľahčuje jej priechod črevom. Nachádza sa predovšetkým v ovocí, zelenine a celozrnných produktoch a denný príjem sa pohybuje medzi 25 – 30 gramami (podrobnejšie tabuľku nájdete nižšie). Ďalším faktorom môže byť nedostatočný príjem tekutín, pretože voda napomáha stolici s mäkkou konzistenciou.

Svoje miesto na má však aj nedostatok pohybu. Pravidelná fyzická aktivita podporuje peristaltiku čriev, čo je proces, pri ktorom sa črevá rytmicky sťahujú a posúvajú obsah smerom ku konečníku. Sedavý spôsob života tento proces spomaľuje a vedie k hromadeniu stolice v črevách. Medzi nadväzujúce problémy patrí stres či výraznejšie zmeny denného režimu (cestovanie, zmena pracovného času a pod.).

V niektorých prípadoch môže byť zápcha spôsobená určitými medikamentmi či zdravotnými stavmi – napríklad lieky proti bolesti, antidepresíva, či tie na vysoký krvný tlak činnosť čriev spravidla spomaľujú. Ďalej môže ísť o syndróm dráždivého čreva, hypotyreózu alebo neurologické poruchy. Ak máte s trávením dlhodobé problémy, určite navštívte svojho lekára a preberte s ním individuálny postup liečby.

Koľko gramov vlákniny na deň?

Vek Ženy Muži
do 2 rokov 9 9
2 – 3 14 14
4 – 8 17 20
9 – 13 22 25
14 – 18 25 31
19 – 30 28 34
30 – 50 25 31
51+ 22 28

Tipy na 25 preháňavých potravín

  1. Papája
  2. Slivky
  3. Pomaranče
  4. Tekvica
  5. Chia semienka
  6. Ľanové semienka
  7. Listová zelenina (špenát, kel, kapusta)
  8. Strukoviny (fazuľa, cícer, šošovica, hrach)
  9. Celozrnné obilniny (ryža, cestoviny, quinoa)
  10. Ovos
  11. Grécky jogurt
  12. Bobule
  13. Avokádo
  14. Banány
  15. Hrozno
  16. Kivi
  17. Melón
  18. Figy
  19. Mango
  20. Ananás
  21. Paradajky
  22. Uhorka
  23. Sladké zemiaky
  24. Zelené fazuľky
  25. Huby (shiitake, reishi)

25 tipov na preháňavé potraviny

Kedy ísť za lekárom?

Svojho lekára či iného odborníka by ste mali kontaktovať vo chvíli, keď zápcha trvá dlhšie ako tri týždne, a to aj napriek zmenám v strave a životnom štýle, ako je zvýšenie príjmu vlákniny a tekutín či frekventovaná fyzická aktivita. Dlhodobá zápcha môže signalizovať závažnejšie zdravotné problémy, ktoré si vyžadujú odbornú diagnózu a liečbu.

Ďalším varovným signálom je prítomnosť krvi v stolici alebo výrazná zmena farby stolice – tá môže byť príznakom ochorenia, ako sú hemoroidy alebo závažnejšie problémy (rakovina hrubého čreva). Obzvlášť pokiaľ je vaša zápcha sprevádzaná inými symptómami, bolesťou brucha, zvracaním alebo náhlym úbytkom hmotnosti.

Ak vám bol diagnostikovaný iný zdravotný problém (cukrovka, ochorenie štítnej žľazy, neurologické poruchy…) a máte so zažívaním problémy, choďte k lekárovi na konzultáciu. Absolvujete všetky potrebné vyšetrenia, ako sú krvné testy, kolonoskopia alebo iné diagnostické metódy, aby sa zistilo, či nejde o sprievodný symptóm, a na základe výsledkov sa navrhne vhodná liečba.

Čo si z toho odniesť?

Zápcha je bežným problémom, ktorý trápi viac ako ⅙ celosvetovej populácie. Častými dôvodmi sú nedostatok vlákniny, tekutín či pravidelného pohybu – je to práve strava, ktorá vám môže najrýchlejšie a najefektívnejšie pomôcť. Konzumácia ovocia, zeleniny, celozrnných či fermentovaných potravín je kľúčom k návratu do zdravého fungovania. Pokiaľ vaše zažívacie problémy však trvajú dlhšie ako 3 týždne alebo ich sprevádzajú ďalšie symptómy, neváhajte kontaktovať svojho lekára či iného odborníka.

Poznáte psyllium? Pomôže so zažívaním aj pri chudnutí
Poznáte psyllium? Pomôže so zažívaním aj pri chudnutí
Psyllium obsahuje rozpustnú vlákninu, ktorá je potrebná pre správne zažívanie a vyživenie črevnej mikroflóry. Čím sa psyllium líši od iných vláknin a ako ho užívať pre maximum benefitov?
Sušené ovoce: rychlý zdroj energie a pomoc při zácpě, ale také cukrová bomba
Sušené ovoce: rychlý zdroj energie a pomoc při zácpě, ale také cukrová bomba
Sušené ovoce je častokrát prezentováno jako skvělý a přírodní způsob doslazování. Nemyslí se však na to, že je bohatým zdrojem cukru a energie. Má svoje výhody, ale také nevýhody. Jaké to jsou?
Cestovateľská hnačka: Ako si nenechať pokaziť dovolenku?
Cestovateľská hnačka: Ako si nenechať pokaziť dovolenku?
Hnačka je najčastejšou zdravotnou komplikáciou cestovateľov – podľa štatistík postihuje viac ako 60 %. Čo je príčinou rozvoja cestovateľskej hnačky, kedy vyhľadať lekára a ako jej najlepšie predchádzať?
10 jednoduchých tipov, ako jesť viac vlákniny, byť zdravší a ľahšie chudnúť
10 jednoduchých tipov, ako jesť viac vlákniny, byť zdravší a ľahšie chudnúť
Chute na sladké, škvŕkajúci žalúdok alebo zažívacie problémy signalizujú, že je s vaším telom niečo v neporiadku. Môže to byť práve nedostatok vlákniny, ktorý spomínané neduhy spôsobuje. Poradíme vám, ako túto chybu napraviť.
5 znakov, že jete málo vlákniny, a ako ich riešiť
5 znakov, že jete málo vlákniny, a ako ich riešiť
Cítite sa unavení, na toalete sedíte pol hodiny a máte problém s chudnutím? Možno máte v strave nedostatok vlákniny. Ako tento problém vyriešiť a prečo?
Rozpustná a nerozpustná vláknina: aké sú rozdiely a ktorá je zdravšia?
Rozpustná a nerozpustná vláknina: aké sú rozdiely a ktorá je zdravšia?
Vlákninu delíme na dva typy, pričom oba tvoria dôležitú súčasť jedálnička. Aké sú rozdiely medzi rozpustnou a nerozpustnou vlákninou?
Ako rozhýbať črevá?
Ako rozhýbať črevá?
Hoci sú gastroenterologické problémy jedným z tých, ktoré postihujú značné množstvo obyvateľstva, nehovorí sa o nich príliš často. Naopak, môže ísť o tabuizovanú tému (aj medzi členmi blízkych priateľov či rodiny). Tento článok sa preto pokúsi odpovedať na čo najviac otázok týkajúcich sa práve zdravého trávenia!
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?