6 tipov, ako si pri hektickom životnom štýle nájsť každý deň čas pre seba

Karolína
Karolína Šimečková 7. 2. 2023
4 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
6 tipov, ako si pri hektickom životnom štýle nájsť každý deň čas pre seba
Obrázok z Freepik
  • Podľa The American Institute of Stress 75 % ľudí uviedlo, že stres ovplyvňuje ich fyzické zdravie a duševnú pohodu.
  • Niektoré z najčastejšie citovaných zdrojov stresu zahŕňajú peniaze, prácu, rodinné povinnosti, vzťahy či osobné bezpečie.
  • Sústredením na svoje ciele a efektívnym využitím voľného času môžete však pocity stresu eliminovať.

Nemá ohľad na vek, pohlavie, etnickú príslušnosť či náboženstvo a (bohužiaľ) nikto voči nemu nie je zázračne imúnny. Ide o stres a jeho prebytok v ľudských životoch. Vyššie spomenuté štatistiky demonštrujú rozšírenú prevalenciu tejto záťaže. Dnešný článok sa bude zaoberať práve tým, ako nájsť, a predovšetkým využiť voľný čas vo váš prospech pre čo najväčšiu redukciu stresu a úzkosti.

Ako sa na vás podpisuje, ak sa zanedbávate?

Zažili ste niekedy pocit, že už jednoducho nemôžete ďalej? Baterky vybité, nechuť nielen na prácu, ale aj socializáciu s priateľmi a blízkymi a výčitky z chvíľkových radostí v podobe Netflixu či popoludňajšieho šlofíka? Aj to môžu byť príznaky osobného zanedbávania.

Je pravdou, že v dnešnej na výkon orientovanej spoločnosti sa môže zdať čas pre seba iba ako sebecké privilégium. Predsa existuje milión iných vecí, ktoré by ste robiť mali: upratovať, cvičiť, sebavzdelávať sa atď. Nekonečný zoznam. Lenže bez sebastarostlivosti sa paradoxne oberáte o tie najlepšie výkony v iných oblastiach svojho života. Ak sa najskôr nepostaráte o svoje vlastné potreby, ocitnete sa v rutinnom živote, úplne vyhorení, prázdni a bez akejkoľvek motivácie. Nehovoriac o fyzickom vyčerpaní, ktoré sa môže prejaviť chronickými migrénami, bolesťami chrbta alebo nespavosťou.

Čo znamená čas pre seba?

„Me time“ alebo čas sám/sama pre seba je doslova jedným z pilierov spokojného a naplneného života z psychickej i fyzickej stránky. Rovnováha sa skrýva v schopnosti nájsť denne čo najväčšie množstvo času (aj vo vašom určite nabitom programe), a to z niekoľkých dôvodov.

  • Preskúmavate svoju kreativitu.
  • Rozvíjate svoje záujmy.
  • Budujete duševnú silu.
  • Relaxujete.
  • Zisťujete o sebe viac.
  • Zlepšujete emočnú reguláciu.

Toto sú samozrejme iba ukážky, čo vám môže čas pre seba priniesť. V tejto oblasti funguje rovnako ako napríklad pri zložení stravy či tréningového plánu, pomerne silná individualita. To sa napokon týka aj výberu aktivity, ktorú tento čas strávite.

Samozrejme, že existujú pre vaše telo všeobecne „lepšie“ varianty, napríklad šport, čítanie knihy alebo pobyt na čerstvom vzduchu. Pokiaľ sa vám ale javí ako ideálna voľba horúca vaňa so zmrzlinou alebo večer strávený v spoločnosti počítačových hier, v rozumnej miere určite nespravíte chybu ani tak. Kľúčom k úspechu je stráviť voľný čas tak, aby ste čo najviac uspokojili svoje telesné a (možno snáď predovšetkým) duševné potreby. Naopak, čím viac ste presvedčení o nedostatku času, tým viac sa stresujete a tým viac čas pre seba potrebujete.

Takže ak znelo jedno z vašich novoročných predsavzatí „byť šťastnejší/-ia, spokojnejší/-ia, vyrovnanejší/-ia, viac prítomný/-á…“ jednou z najlepších zmien, ktoré môžete urobiť, je nájsť si v rozvrhu viac času na život odrážajúci vaše túžby, záľuby a radosti.

Podpora výskumov

Okrem vyššie spomínaných dôvodov existuje aj niekoľko ďalších presvedčivých štúdií podporujúcich významnosť „me time“. Jeden z nich naznačuje zvýšenie sebavedomia u jedincov pravidelne praktizujúcich vyhranenie osobného času. Dôvodom môže byť aj fakt, že vedomá voľba aktivít podporujúcich osobné šťastie vám vnútorne pridáva na hodnote aj význame. Tento ľahký psychologický trik zariadi samovoľné „vyžarovanie“ pozitívnej energie i sebavedomia.

Ďalšie výskumy prezentujú, že čas osamote vám môže pomôcť intenzívnejšie preciťovať a prežívať slobodu, kreativitu, intimitu, v niektorých prípadoch dokonca spiritualitu.

Ako na to?

1. Zdravý prístup

Prvým a najdôležitejším faktorom je vaše uvedomenie a presvedčenie, že čas sám pre seba a pre odpočinok nemusí byť za odmenu. Ide o súčasť zdravého, vybalansovaného prístupu. Nikto iný predsa nevie lepšie to, čo naozaj potrebujete. A pokiaľ sa za svoje nároky cítite previnilo, namiesto potlačenia sa skúste nad týmito pocitmi zamyslieť. Prečo ste presvedčení, že si nezaslúžite čas pre seba? Pokojne si všetky svoje dôvody zapíšte na kus papiera alebo do denníka. Potom sa ponorte hlbšie a spýtajte sa samých seba, či sú tieto argumenty skutočne oprávnené.

Demonštrácia:

  • Cítite sa previnilo, pretože si chcete oddýchnuť od práce, napriek tomu, že vás napĺňa, akurát prišlo trochu intenzívnejšie obdobie.
  • To samozrejme môže byť pravda. Niektoré periódy rôznych častí života sú náročnejšie ako tie iné.
  • Ale bude vám tento fakt brániť v udržaní svojich potrieb? Čo keď práve to spôsobí, že sa vám práca sprotiví?
  • Čo je od vás reálne potrebné? A nemohli by ste byť užitočnejší, keby ste boli dobre oddýchnutí, energickejší a spokojnejší? Občas ku šťastiu stačí iba málo, napríklad jedna štvrťhodinová prechádzka…
6 tipov, ako si pri hektickom životnom štýle nájsť každý deň čas pre seba

2. Self‑awareness, mindfulness, meditácia

Byť prítomní znamená využiť plný potenciál vášho voľného času. Všímajte si, dostaňte sa do momentu, precíťte všetkými zmyslami. Premýšľajte, kde ste, ako sa cítite, čo robíte…

Všímavosť a self‑awareness sú študovanými nástrojmi často využívanými pri meditácii, ktorá je skvelým pomocníkom pri zvládaní dennej nálože stresu. Uľahčuje totiž určité spomalenie, odstup a ujasnenie zoznamu úloh, ktoré vás tento deň/týždeň/mesiac čakajú. Mindfulness, self‑awareness a ich zakomponovanie pri meditácii môžete praktizovať takmer kdekoľvek, opäť ide predovšetkým o vaše základné preferencie. Určite si ale odporúčame minimálne raz denne pripomenúť toto „uvedomenie“, napríklad práve pri vašej meditácii, zrelaxovať a podporiť tak vaše mentálne zdravie.

3. „Nie“ nie je vždy zle

Váš čas je drahý. Čo vás pomerne ľahko ospravedlňuje odmietať robiť to, čo nechcete. Aj napriek tomu, že je idea kompromisu vo vzťahoch rozhodne žiaduca, nemusíte nutne všetko odkývať. Naopak je pre vás (napokon aj pre zdravie vašich vzťahov celkovo) oveľa efektívnejšie sa sústrediť na svoje priority a svoje túžby.

Pokiaľ viete, že s týmto máte problém, začnite na jednoduchších odmietaniach. Nacvičte si to. Napríklad keď vám v obchode ponúkajú vernostnú kartičku a vy sa ponáhľate. V prípade, že druhá strana nie je v núdzovej situácii, nemusíte byť všetkým nutne k dispozícii. Vy ste tí, ktorí by pre vás mali byť na prvom mieste. Navyše, až potom, čo sa postaráte o seba, môžete dostatočne pomoc aj vašim blízkym.

4. Plánujte a plňte si sny

Kedykoľvek vám napadne myšlienka na to, čo by ste robili radšej ako vašu prácu, štúdium a pod., zapíšte si to ako poznámku a hneď vymýšľajte, kedy tento projekt podniknete. Nebojte sa byť konkrétni a ísť pokojne aj do detských snov! Samozrejme, je dobré mať na mysli aspoň nejakú základnú realitu a voliť strednú cestu – predsa len kvôli svojim impulzívnym vášňam nedáte okamžitú výpoveď a nebudete ignorovať napríklad finančné dopady.

Takže pokiaľ pôjde o dlhodobejší plán, skúste ho skôr rozdeliť na menšie časti, ktoré si budete plniť denne/týždenne. Vždy si do kalendára napíšte, čo a kedy presne chcete robiť a postupne skladajte svoj obrázok. Nezabúdajte, že šťastie praje pripraveným.

5. Prehodnoťte svoje priority/obmeňte rutinu

Táto úloha môže byť pre väčšinu pomerne ťažká, len málokomu sa chce totiž dobrovoľne vystupovať zo svojej komfortnej zóny, z ulity, ktoré dobre poznajú. Napriek tomu je pomerne účinným cvičením zamyslieť sa nad svojimi prioritami a potom podľa nich pozmeniť rutinu. Nemusíte nutne na prvé miesto zaradiť napríklad výučbu španielčiny, ale nájsť pre tento bod počas svojho dňa aspoň nejaký čas. Aj keď by sa vám to mohlo zdať ako krátka doba, aspoň budete mať istotu, že sa vám ju podarí naplniť denne a že z nej hlavne dostanete to, na čom záleží. Vašu spokojnosť a odpočinok.

6. Odložte sociálne siete

Samozrejme nie je dôvod si občas nejaký ten odpočinok pri sociálnych sieťach zakazovať, obzvlášť pokiaľ ide o váš vysnívaný druh relaxu. V celkovom meradle by ale nemalo ísť o hlavnú zábavu a naplnenie vášho času pre seba, pretože je pomerne ľahké nechať sa na hodiny vtiahnuť do ich víru. Bohužiaľ si potom často uvedomíte, ako rýchlo bol pohltený všetok voľný čas bez väčšieho pocitu naplnenia. Ak máte chuť stráviť čas pre seba v spoločnosti techniky, smerujte ho skôr k hrám, kinu alebo obľúbenému seriálu… Snažte sa zostať čo najrozmanitejší v skutočnom, vašom svete.

Čo si z toho odniesť?

Dokázať si urobiť čas na seba by malo byť neoddeliteľnou súčasťou každodennej rutiny všetkých, aj v týchto hektických dobách. Práve „me time“ vám totiž dokáže zaručiť fyzické a mentálne naplnenie, ktoré potrebujete na podávanie čo najlepších výkonov v pre vás dôležitých častiach vášho života. Vyššie vypísané body vám pomôžu si tento čas vymedziť, opodstatniť a usmerniť jeho naplnenie.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
4 Páči sa mi Uložiť článok