Rastlinné proteíny / vegan proteíny

Táto kategória proteínov zahŕňa kvalitných zástupcov rastlinných bielkovín buď ako jednotlivé zdroje (sójový, hrachový, konopný, atď.), alebo ako zmesi niekoľkých zdrojov rastlinných proteínov.

Prečo rastlinný/vegan proteín a ako si ho vybrať
Radenie
:
Najlepšie hodnotené

Rastlinné proteíny / vegan proteíny

Rastlinné proteíny sú skvelou alternatívou ku klasickým, predovšetkým srvátkovým proteínom, ktoré sú získavané najčastejšie z mäsa a živočíšnych produktov. Vegan proteíny čiže proteíny rastlinného pôvodu pochádza naopak iba z prírodných ingrediencií a sú ideálnou voľbou pre vegánov a všetky osoby s intoleranciou laktózy.

Medzi najčastejšie typy vegan proteínov sa radí konopný proteín, sójový proteín, hrachový proteín a ryžový proteín. Je možné sa stretnúť s kombináciou týchto proteínov, kde typický je napríklad hrachovo-ryžový proteín. Stále častejšie dochádza k spojeniu všetkých uvedených surovín a vzniká tak rastlinný proteín, ktorý predstavuje mix týchto zdrojov bielkoviny. Rastlinné proteíny vynikajú dobrou stráviteľnosťou a svojimi účinkami a kvalitou sa v stále väčšej miere vyrovnajú klasickým srvátkovým proteínom. To potvrdzujú tiež rozsiahle diskusie a recenzie týchto rastlinných proteínov. Mnohé vegan proteíny disponujú označením RAW alebo BIO. V prípade skratky RAW sa jedná o výrobky vyrobené šetrnými postupmi, a to len pri nízkej teplote. Skratka BIO je označenie pre produkty, ktoré pochádzajú výlučne z ekologického poľnohospodárstva a zdôrazňuje etickejší prístup voči životnému prostrediu. Medzi rastlinné proteíny s označením RAW patrí napríklad Organic Protein od výrobcu Garden of Life. BIO kvalitou sa pýši vegan proteíny od výrobcov Iswari, Wolfberry, Sunwarrior alebo Zelená Krajina. Medzi výrobca ďalších oblíbench rastlinných proteínov patrí Fork 's, Biotech USA a TPW so svojím sójovým izolátom.

Mimo klasických rastlinných proteínov v prášku sú stále viac obľúbené vegan proteínové tyčinky, ktoré sú vhodné na okamžité doplnenie potrebnej dávky bielkovín a vďaka svojmu praktickému baleniu sú tiež ideálne na cesty. Obľúbené v tejto kategórii sú Raw Protein Bar od spoločnosti Bombus, alebo Raw Paleo Protein Bar a konopné proteínové tyčinky od výrobcu Max Sport. Mimo už spomínaných sa výrobou rastlinných proteínov zaoberajú aj ďalší výrobcovia. Vegan Protein od Reflex Nutrition predstavuje plnohodnotný hrachový proteín, ktorý je ponúkaný v čokoládovej alebo jahodovej príchuti. Zmes hrachového, ryžového a konopného proteínu ponúka výrobca GymBeam prostredníctvom svojho produktu vegan Blend Protein a to vo verzii natural, čokoláda alebo banán a hrachový proteín bez genetických modifikácií a vysokým podielom aminokyselín ponúka americká spoločnosť Growing Naturals prostredníctvom svojho Pea proteínu. Rastlinných, poťažmo vegan proteínov existuje naozaj veľké množstvo. Záleží teda len na každom jedincovi, ktorý zdroj rastlinné bielkoviny uprednostní, a ktorý vegan proteín mu najviac sadne či už po stránke zloženia, obľúbenosti výrobca alebo chuťových preferencií.