Prečo sa ti po rannej káve chce ísť na záchod?

Aktin Redakce
Aktin Redakce 12. 5. 2023 Prvýkrát publikované 27. 5. 2022
Aktualizované 12. 5. 2023
4 min. 3 Páči sa mi Komentáre
1
Uložiť článok
Prečo sa ti po rannej káve chce ísť na záchod?
  • Šálka kávy vyvolá potrebu stolice u takmer tretiny ľudí.

  • Najúčinnejšia je v tomto ohľade klasická káva s obsahom kofeínu, no funguje aj tá bezkofeínová.

  • Účinok kávy sa môže prejaviť už 4 minúty po vypití.

Nejeden z nás by mohol rozprávať, že ranná káva je hotová vstupenka na kráľovský trón. Že ranná káva podporuje motilitu čriev, je dokonca aj vedecky potvrdené, takže keď sa ráno v práci oneskoríš, aspoň máš v rukáve dobrú výhovorku.

Funguje však káva na každého rovnako a dá sa povedať, aký druh kávy je v tomto ohľade najúčinnejší?

Potreba stolice po dopití kávy sa dostaví u takmer tretiny ľudí

V experimente na 99 dobrovoľníkoch vedci zistili, že 29 % osôb má po dopití kávy potrebu stolice. Spomeň si na to, keď sa nabudúce zídeš s priateľmi pri káve. Traja z desiatich budú pri odchode pravdepodobne hľadať toaletu.

Na základe odborného review z roku 2022 sa zdá, že kofeín priamo neovplyvňuje motilitu hrubého čreva, pretože účinky sú pozorované už asi 4 minúty po dopití kávy. Napriek tomu nejakú rolu kofeín určite hrá, pretože kofeínová káva stimuluje potrebu stolice asi o 23 % viac oproti tej bezkofeínovej.

Niektorí neveriaci predtým všetky účinky prisudzovali čisto tomu, že sa káva pije ako teplý nápoj. No aj v porovnaní s teplou vodou je káva efektívnejšia, stimuluje motilitu čriev asi o 50 % viac.

Prečo práve káva?

Do súčasnosti nie je jasné, prečo práve káva vyvoláva u mnohých ľudí akútnu potrebu stolice. Zdá sa však, že vzhľadom na rýchly nástup účinkov nie je kofeín priamym spúšťačom, hoci samotný proces ovplyvňuje. Scheperjans a kol. vo svojom review z roku 2015 predpokladajú, že zvýšená motilita hrubého čreva je vyvolaná nervovými mechanizmami a pôsobením hormónmi zažívacieho traktu.

Jedným z takých hormónov je napríklad gastrín, ktorého uvoľnenie vedie k zvýšenej sekrécii tráviacich enzýmov a k zvýšenej motilite čreva. O káve je zároveň známe, že v žalúdku zvyšuje uvoľňovanie gastrínu. Či za všetkým stojí tento polypeptid s hormonálnou aktivitou v súčasnej dobe isté nie je, ale vylúčiť to nemožno.

Prečo sa ti po rannej káve chce ísť na záchod?

Čo ďalšie je možné robiť pre podporu zažívania?

Nepríjemné problémy spojené so zápchou majú prevalenciu okolo 20 %. Káva je jedným z účinných prostriedkov, ako sa zápche vyhnúť. Ak ste teda niekedy počuli opak, môžete ho vypustiť z hlavy, kávy sa netreba báť.

Okrem kávy existuje celá kopa ďalších spôsobov, ako podporiť pohyblivosť čriev a vyhnúť sa tak nepríjemnej zápche:

  1. Vláknina v rozumnom množstve (cca 30 – 35 g vlákniny denne) je spoľahlivým ochrancom pred zápchou.

  2. Ovocie je ďalším pomocníkom v boji proti zápche. Špeciálne sušené slivky alebo čerstvé kivi sú v tomto smere extra účinné.

  3. Pravidelný pohyb je ďalším účinným spôsobom na rozhýbanie čriev. Už 10 – 15 minút krátkych prechádzok niekoľkokrát denne dokáže pomôcť.

  4. Pravidelné raňajky zahŕňajúce celozrnné obilniny dokáže tiež pomôcť s pravidelnou stolicou.

  5. Dostatočný pitný režim tu, samozrejme, chýbať nemôže, pretože práve ten je úplne kľúčový pre udržanie zdravej a pravidelnej stolice.

Napospol teda platia úplne bežné zásady zdravého životného štýlu zahŕňajúce dostatok pohybu a pestrú a vyváženú stravu. Keď k tomu ešte pridáš kávu, máš o zdravú stolicu postarané.

Čo si z toho odniesť?

Vedecké štúdie potvrdzujú skúsenosť z bežných dní – vypitie kávy zvyšuje motilitu hrubého čreva a potrebu stolice. No ako aj v iných prípadoch je zrejmé, že na každého pôsobí káva trochu inak, a tak zatiaľ čo pre niektorých je to vstupenka na toaletu prakticky kedykoľvek počas dňa, iný účinok skoro necíti.

Zo všetkých druhov kávy je najúčinnejšia klasická mletá káva s obsahom kofeínu. Bezkofeínová aj instantná káva síce tiež zvyšujú potrebu stolice, ale menej v porovnaní s klasickou kofeínovou mletou kávou.

Potreba stolice je vyvolaná s najväčšou pravdepodobnosťou nervovými mechanizmami a pôsobením hormónov zažívacieho traktu. Tie sú stimulované už v žalúdku, a tak sa účinky kávy prejavia už v dobe od 4 minút po dopití kávy.

Pridaj sa k 43 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
3 Páči sa mi Uložiť článok