Výskumom overené prírodné látky proti úzkosti

overil/a PhDr. Barbora Matějčková
Komentáre
Výskumom overené prírodné látky proti úzkosti
Obrázok z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Pretrvávajúca úzkosť môže viesť k narušeniu duševného i celkového zdravia a kvality života.
  • Dôležitým faktorom pri zvládaní úzkosti je celkový životný štýl, výskumy však ukazujú, že niektoré prírodné látky a suplementy môžu tento efekt podporiť.

Čo je úzkosť?

Úzkosť je emočný stav a do istej miery aj evolučný znak. Najmä v začiatkoch ľudskej existencie poskytovala spolu so strachom „návod“ na vyhnutie sa nebezpečenstvu pre prežitie. V dnešnom svete však túto výhodnú funkciu do istej miery stratila. Zatiaľ čo strach je emočnou odpoveďou na konkrétne podnety, úzkosť sa spája skôr s abstraktnou predtuchou niečoho zlého a následnými negatívnymi pocitmi plynúcimi z tejto situácie. Ak však v skutočnosti nie ste vystavení ohrozujúcej situácii, a tento stav prežívate vo svojej mysli, môže ísť o tzv. úzkostnú poruchu. Tá dokáže poriadne znepríjemniť život, keďže simuluje stav permanentného nepokoja.S úzkostnou poruchou sa spájajú najmä pocity nepohody, podráždenosti, straty kontroly, neschopnosť sa sústrediť či problémy so spánkom.

Neliečená úzkostná porucha môže viesť k zhoršenej kvalite života a v dlhodobom horizonte sa premieta aj do celkového zdravia – najmä cez nekvalitný spánok, poruchy imunitnej funkcie alebo zvýšené hladiny stresových hormónov. V niektorých prípadoch môže viesť až k sebapoškodzovaniu alebo užívaniu návykových látok, čo predstavuje ďalšie bezprostredné ohrozenie zdravia a života.

Ako s patologickou úzkosťou pracovať? Najdôležitejšie sú faktory životného štýlu

Predtým, ako článok predstaví výskumy overených látok, ktoré môžu podporiť dosiahnutie úľavy od pretrvávajúcich pocitov úzkosti, je dôležité pochopiť, ako celý proces „uzdravovania“ funguje. Podobne ako napr. pri chudnutí sa nikdy nemôžete spoliehať na to, že váš problém vyrieši užívanie nejakého suplementu. Zásadný vplyv má totiž celkový životný štýl, vaše návyky a prežívanie vašich dní. Nižšie spomínané suplementy môžu proces značne podporiť, no bez ďalších opatrení to bohužiaľ nepôjde.

Na aké oblasti sa v zápase proti úzkosti zamerať?

Spánok

Vzťah úzkosti a spánku je obojstranný – spánková deprivácia môže prehĺbiť pocity úzkosti, úzkosť zas môže narušiť zaspávanie či kvalitu spánku. Ide v podstate o začarovaný kruh, ktorý nie je ľahké prelomiť.

Ak sa však chcete niekam pohnúť, bez starostlivosti o kvalitný a dostatočne dlhý spánok to nepôjde. Zamerajte sa na faktory, ktoré môžete ovplyvniť: vypnutie digitálnych obrazoviek a zariadení aspoň hodinu pre zaspávaním a vyvetranie miestnosti. Pomôcť môže aj vytvorenie si rituálu, ktorý bude predchádzať uloženiu sa do postele, napr. v podobe čítania knihy, vypitia teplého čaju, meditácie, dychového cvičenia alebo počúvania pokojnej hudby. Vaše telo si časom túto rutinu spojí s prípravou na spánok a prirodzene sa počas neho upokojí. Ďalšie typy pre lepší spánok nájdete v článku 9 typov pre lepší spánok.

Jedálny lístok

Vyvážená strava zohráva v udržaní duševného zdravia a riešení úzkosti dôležitú úlohu. Podľa štúdii je pozitívny najmä optimálny príjem energie (nie nízka dostupnosť energie či prejedanie sa), dostatočný príjem ovocia a zeleniny, omega‑3 mastných kyselín, bielkovín, mikronutrientov, ako je zinok, horčík alebo selén, a suplementácia probiotík.

Negatívny vplyv na úzkosť bol spojený najmä s nepravidelným stravovaním, nadmernou konzumáciou priemyselne spracovaných potravín, nedostatočným príjmom bielkovín a nadbytkom tuku v strave.

Pitný režim

Aj pitný režim je dôležitý nielen pre celkové zdravie, ale aj duševnú pohodu. Výskum poukazuje, že dehydratácia a negatívna bilancia príjmu tekutín môže podporovať pocity úzkosti, dôležitý je aj výber samotných nápojov. Negatívny vplyv môže mať napr. aj nadmerná konzumácia sladených nápojov, čo potvrdili závery štúdie z roku 2019.

Práca so stresom/terapia

Dnešné technológie život v mnohých ohľadoch uľahčujú, zároveň je však s ich nástupom všetko zrýchlené. Oddeliť pracovný režim a voľný čas je ťažšie než kedykoľvek predtým a aj očakávanie, že všetko možno vyriešiť okamžite a online, je ďalším stresorom. Je preto veľmi dôležité učiť sa pracovať so stresom, ktorý je, či chcete alebo nie, prirodzenou súčasťou dnešného štýlu života.

Techník na prácu so stresom je veľa – v prvom rade je dôležité vedieť si nastaviť hranice, oddeliť prácu od odpočinku a naučiť sa tzv. vypnúť. Jednoduchými spôsobmi na stresový manažment sú mindfulness, dychové cvičenia, meditácia, joga, journaling či psychoterapia, v ktorej pod vedením odborníka často dosiahnete pokroky oveľa rýchlejšie.

Pohyb

Ani pri starostlivosti o svoje duševné zdravie sa nevyhnete pravidelnému pohybu. Okrem zníženia rizika rozvoja mnohých typov chronických ochorení, ako sú kardiovaskulárne ochorenia, diabetes 2. typu, nadváha a obezita, posilňuje fyzická aktivita imunitný systém a podľa štúdií znižuje pocity úzkosti.

Výskumom overené prírodné látky proti úzkosti
obrázok od drobotdean z Freepik

Výskumom overené látky a suplementy, ktoré pomáhajú pri úzkosti

Pre ešte lepšie výsledky môžete k vyššie spomínaným faktorom životného štýlu pripojiť prírodné látky a suplementy, ktoré podporia snahu o redukciu úzkosti.

Bylinky

  1. Ľubovník bodkovaný – ľubovník je bylinou známou pre svoje pozitívne účinky na psychiku, spánok a úľavu od stresu. Taktiež boli spozorované pozitívne účinky pri terapii ľahkej až stredne ťažkej depresie, vzhľadom na závažnosť choroby bolo potrebné dodržiavať aj ďalšie liečebné postupy. Okrem toho môže byť ľubovník odporúčaný aj na zmiernenie prejavov predmenštruačného syndrómu. Nevýhodou ľubovníka je, že môže interagovať s niektorými liečivami a znižovať ich účinnosť – pred užívaním je preto nevyhnutné poradiť sa s lekárom a lekárnikom o možných interakciách, môže ísť napr. o interakticu s antikoncepčnými tabletkami či antidepresívami.
  2. Medovka lekárska – medovkový čaj sa na upokojenie a uvoľnenie tradične využíva mnoho rokov. Najnovšie výskumy uvádzajú, že má skutočne pozitívny vplyv na terapiu úzkosti. Uvažuje sa aj nad vplyvom pri podpore úľavy od miernych depresívnych stavov. Tiež sa zdá, že môže prispieť k lepšej kvalite spánku.
  3. Mučenka – mučenka je v oblasti terapie úzkosti pomerne novým hráčom – jej účinky sú monitorované predovšetkým na myšiach. Existujú aj štúdie na ľudských subjektoch, ktoré potvrdzujú možný pozitívny efekt. Z hľadiska dávkovania a bezpečnosti je potrebný ďalší výskum, drvivá väčšina štúdií však nezaznamenala žiadne závažné vedľajšie účinky. Jedna štúdia však upozorňuje na riziko závratov, ospalosti či zmätenosti.
  4. Ashwagandha – ashwagandha je pravdepodobne najznámejším adaptogénom, teda pomáha organizmu lepšie zvládať stres a tlmí stresovú reakciu. Dokáže znížiť hladinu stresových hormónovpodporuje funkciu imunitného systému. Jej účinky sa tiež preukázali aj pri znižovaní pocitu úzkosti.
  5. Rozchodnica ružová – aj rozchodnica patrí do vyššie spomínanej rodiny adaptogénov. Účinné látky obsiahnuté v tejto rastlinke pôsobia cez syntézu, transport a receptorovú aktivitu niektorých neurotransmiterov, čím zvyšujú schopnosť zvládať stresové situácie a znižovať pocity úzkosti.

Ďalšie suplementy

  • Lyzín – lyzín je aminokyselina, ktorej zdrojom sú najmä živočíšne potraviny ako mäso, ryby, mliečne výrobky alebo vajcia. V nižšom množstve ju možno nájsť aj v rastlinných zdrojoch, napr. sóji alebo strukovinách. Štúdie preukazujú, že u ľudí s nízkym príjmom lyzínu zo stravy môže jeho suplementácia najmä v kombinácii a L‑arginínom pomôcť pri úľave od pocitov úzkosti.
  • Horčík – hoci výskum u pacientov po suplementácii horčíka často zaznamenáva subjektívnu úľavu od úzkosti, objektívne dôkazy stále chýbajú. Štúdia na myšiach z roku 2012 ukázala, že deficit horčíka môže byť spojený so zvýšením úzkosti. Horčík je dôležitý pre správnu funkciu nervovej sústavy a najmä u fyzicky aktívnych osôb môže byť jeho potreba značne vyššia.
  • Vitamíny skupiny B – vitamíny skupiny B prispievajú k normálnej činnosti nervovej sústavy, ich pozitívny vplyv na pocity úzkosti potvrdili aj niektoré štúdie. Efekt bol pozorovaný najmä pri kombinácii s probiotikami.
  • Probiotiká – Stav mikrobiómu má na zdravie zásadný vplyv – existuje totiž prepojenie medzi črevami a mozgom: suplementácia probiotík sa ukázala ako efektívna aj v tom, že zvyšovala produkciu tryptofánu, ktorý je prekurzorom serotonínu (hormónu šťastia).

Čo si z toho odniesť?

Pretrvávajúca úzkosť dokáže život poriadne znepríjemniť. Pri liečbe tohto stavu sú najdôležitejšími faktormi dostatočný spánok, kvalitná strava, pitný režim, práca so stresom a pohyb. Súčasné výskumy však potvrdzujú účinky niektorých rastlín a ďalších látok, ktoré môžu podporiť zníženie pocitov úzkosti. Ide o ľubovník bodkovaný, medovku lekársku či adaptogény ako ashwagandha a rozchodnica ružová. Z ďalších látok je to napríklad lyzín, horčík, vitamíny skupiny B alebo probiotiká.

Syndróm vyhorenia: Ako ho spoznať a prekonať?
Syndróm vyhorenia: Ako ho spoznať a prekonať?
Predstavte si, že sa vplyvom chronického stresu dostanete až do bodu, keď nebudete schopní normálne fungovať. Spoznávate sa? Možno ste sa stretli so stavom známym ako „syndróm vyhorenia“. V čom spočíva jeho terapia a ako sa brániť jeho rozvoju? Poradí vám dnešný článok.
Posttraumatická stresová porucha (PTSD): ako ju rozpoznať a premôcť?
Posttraumatická stresová porucha (PTSD): ako ju rozpoznať a premôcť?
O posttraumatickej stresovej poruche (PTSD) počúvame v dnešnej dobe stále častejšie. Ako vzniká, ako sa prejavuje a ako sa s ňou vysporiadať? Všetky odpovede nájdete v tomto článku!
Ako lepšie zvládať stres a byť v pohode?
Ako lepšie zvládať stres a byť v pohode?
Či sa nám to páči alebo nie, stresu sa pri každodennom živote nevyhneme. Jedinou možnosťou je teda naučiť sa s ním pracovať a nenechať sa ním ovládať. Dnešný článok vám prináša 10 jednoduchých tipov, ako znížiť mieru stresu a byť spokojnejší.
Koľko litrov vody denne vypiť?
Koľko litrov vody denne vypiť?
Jedni tvrdia, že pitný režim je základ a druhí sú presvedčení, že je to akási podivná „lobby“. Kde je teda pravda? Má alebo nemá pitný režim svoje opodstatnenie?
Ako jesť správne alebo zásady zdravého stravovania
Ako jesť správne alebo zásady zdravého stravovania
S pojmom „zdravé stravovanie“ ste sa už iste niekedy stretli – čo si pod ním ale predstaviť a ako ho najlepšie previesť do praxe? Poradí vám dnešný článok.
Dychové cvičenia proti stresu i úzkosti
Dychové cvičenia proti stresu i úzkosti
Dych je odjakživa spätý s vašim životom – vedeli ste však, že prostredníctvom dychu môžete ovplyvniť niektoré pochody vo vašom tele i mysli? Ako na to, sa dozviete v novom článku.
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness sa ponúka ako jedna z možností, ako byť zdravší, pokojnejší a spokojnejší so svojím životom. Spoznajte kúzlo mindfulness v dnešnom článku.
Úzkostná porucha: ako sa prejavuje a ako ju efektívne liečiť?
Úzkostná porucha: ako sa prejavuje a ako ju efektívne liečiť?
Úzkosť je v poslednej dobe často skloňovaná medzi profesionálmi aj širokou verejnosťou – je ale vždy len na obtiaž, alebo môže byť človeku prospešná? A ako teda spoznať, kedy máte problém? Všetko sa dozviete v článku.
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim má vplyv (bez preháňania) na všetko okolo vášho života. Nedostatok vody sami na sebe spoznáte celkom ľahko, dobre sa cítiť totiž rozhodne nebudete. Ako by však mal váš optimálny príjem tekutín vyzerať?
Meditácia: ako dosiahnuť pozitívne účinky a ktorý typ zvoliť?
Meditácia: ako dosiahnuť pozitívne účinky a ktorý typ zvoliť?
Príde vám meditácia ako z iného sveta? Dnešný článok vám predstaví štúdiami potvrdené benefity tejto relaxačnej techniky a ukáže vám, že meditovať môžete napríklad aj na prechádzke.
9 tipov pre lepší spánok
9 tipov pre lepší spánok
Kvalita spánku sa za posledné desaťročie značne zhoršila, pritom je odpočinok pre naše zdravie úplne zásadný. V tomto článku sme si pre vás pripravili 9 tipov, vďaka ktorým zrýchlite zaspávanie, skvalitníte svoju spánkovú rutinu, a tým tiež veľmi jednoducho zlepšíte váš fyzický a psychický stav!
Journaling: cesta k lepšiemu sebapoznaniu a regulácii stresu
Journaling: cesta k lepšiemu sebapoznaniu a regulácii stresu
Aj vy ste si možno v detstve písali denníček, ktorému ste mohli otvorene zveriť svoje pocity a obavy. Journaling však môže byť prospešný aj v dospelosti, aj keď v trochu inej forme, než ste možno zvyknutí – s čím konkrétne vám môže pomôcť a ako s ním začať?
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Dnešná doba je plná stresu a neistoty – preto niet divu, že nám naše problémy občas jednoducho prerastú cez hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Čo je psychoterapia a aké sú jej výhody, zistíte v novom článku.
Máš problémy so zaspávaním? Vyskúšaj jogu
Máš problémy so zaspávaním? Vyskúšaj jogu
Problémy so zaspávaním trápi mnoho ľudí po celom svete. Existuje rad účinných spôsobov, ako zaspávanie podporiť a celkovú kvalitu spánku zlepšiť. Patrí medzi ne aj cvičenie jogy?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?