Psyllium

Produktov: 4
Radenie
:
Predvolené

Čo je psyllium?

Psyllium je rozpustná vláknina, ktorá sa získava zo semien skorocelu indického. Psyllium vyniká svojou schopnosťou viazať na seba vodu, vďaka čomu dokáže niekoľkonásobne zväčšiť svoj objem. Psyllium predstavuje rastlinný doplnok stravy, ktorý napomáha k normálnej funkcii zažívania alebo doplniť odporúčaný denný príjem vlákniny.

Účinky psyllia

Psyllium je obľúbené najmä pre svoje pozitívne účinky na zažívanie - pomáha riešiť zápchu či iné zažívacie problémy, zaisťuje pravidelné vyprázdňovanie a pôsobí ako výživa pre črevný mikróbiom. Okrem toho môže:

  • znížiť hladinu krvného cukru,
  • zvýšiť sýtosť a tým podporiť chudnutie,
  • znížiť hladinu cholesterolu,
  • znížiť riziko srdcových ochorení.

Vedľajšie účinky, ako je napr. hnačka, bolesti brucha či plynatosť, sú obvykle spôsobené príliš vysokými dávkami psyllia a nedostatočným množstvom tekutín.

Psyllium sa často spája aj so zmiernením prejavov chronických ochorení zažívacieho traktu. Vzhľadom na zmiešané výsledky štúdií je vhodné sa v tomto prípade poradiť s lekárom.

Ako užívať psyllium?

Psyllium je vhodné užívať s jedlom a spoločne s dostatočným množstvom tekutín. Užívanie psyllia na lačno či pred spaním znižuje jeho účinnosť. V prípade užívania liekov sa odporúča odstup aspoň 2 hodín. Zvyčajná denná dávka psyllia sa pohybuje v rozmedzí 5‑10 g. Psyllium, rovnako ako aj iné druhy vlákniny, je možné užívať dlhodobo.

Doplnky stravy s psylliom sú k dostaniu v tabletách, kapsuliach, najčastejšie však vo forme drveného prášku, ktorý je možné rozpustiť vo vode, pridať do smoothie, kaší, jogurtov, alebo využiť pri varení a pečení. Vyskúšaj naše Vilgain Psyllium, ktoré je navyše v BIO kvalite!

Mohlo by ťa tiež zaujímať