Semienka na klíčenie

Produktov: 7
Radenie
:
Predvolené

Semená na klíčky a microgreens 🌱

Klíčkymicrogreens nadobúdajú v bežnej kuchyni na stále väčšej popularite - každému jedlu dodajú na pestrosti, sviežej chuti, chrumkavej textúre a sú navyše skvelým doplnkovým zdrojom zdrojom vitamínov, minerálnych látok, enzýmov či antioxidantov. Kľúčiky i microgreens je možné navyše ľahko vypestovať doma - stačí na to vhodná nádoba, voda a semienka na klíčenie.

Klíčky alebo microgreens?

Klíčky, rovnako ako microgreens, predstavujú rané štádiá bežne sa vyskytujúcej zeleniny, obilnín či strukovín. Zjavný rozdiel je však v ich konzumácii:

  • klíčky sú naklíčené semienka, ktoré sa konzumujú celé - od semienka až po prvý lístok. Do tejto fázy dorastajú po 3‑5 dňoch;
  • microgreens sú mladé výhonky, u ktorých sa konzumuje iba horná časť rastlinky. V závislosti od druhu semienok trvá pestovanie 7‑21 dní.

Ako vypestovať klíčky a microgreens?

Odlišný spôsob konzumácie súvisí aj s odlišným spôsobom pestovania. Základom sú však vždy kvalitné semienka na klíčenie, ideálne v BIO kvalite, vďaka ktorej je zaručená maximálna akosť. V žiadnom prípade by sa nemali zamieňať za bežné semienka určené na pestovanie zeleniny, ktoré sú často ošetrené chemickými látkami. Postup pri pestovaní klíčkov je potom jednoduchý:

  • vybrané semienka na klíčenie sa najskôr na 8‑12 hodín namočia,
  • po zliatí vody sa semienka premiestnia do misky či pohára na klíčenie,
  • semienka sa riadne preplachujú dvakrát denne, obvykle ráno a večer,
  • hotové klíčky vydržia v chladnom prostredí až týždeň.

Na pestovanie microgreens sa najčastejšie používa jednorazová pestovateľská tkanina, ktorú je možné nahradiť substrátom. Na navlhčené pestovateľské médium sa rozmiestnia vybrané semienka na klíčenie, ktoré sa následne porosia a zakryjú vekom či vreckom. Po vyklíčení potrebujú microgreens na rast dostatok vlahy a svetla. Pred konzumáciou stačí rastlinky odstrihnúť asi 1 cm nad tkaninou.