Pšeno

Produktov: 4
Radenie
:
Predvolené
 • Country Life Pšeno
  • Výhodná cena
  Country Life Pšeno
  500 g
  12
  1,29 € (0,26 € / 100 g)
 • Green Apotheke Pšeno
  Green Apotheke Pšeno
  500 g
  1,49 € (0,30 € / 100 g)
 • Natural Jihlava Pukance jáhlové
  Natural Jihlava Pukance jáhlové
  100 g
  11
  0,65 € (0,65 € / 100 g)
 • Grizly Pšeno
  Grizly Pšeno
  1000 g
  2,99 € (0,30 € / 100 g)

Čo je pšeno?

Pšeno predstavuje tradičnú českú bezlepkovú obilninu, ktorá, s rozšírením pšenice, raže a neskôr ryže, stratila v základnej obžive obyvateľov na význame. Jedná sa o lúpané zrniečka prosa siateho, ktoré sa vyznačujú sýto žltou farbou. Jáhly majú univerzálne využitie, sú jednoduché na prípravu a ľahko stráviteľné, vďaka čomu môžu slúžiť aj ako príkrm pre dojčatá.

Pri nákupe je vhodné sa riadiť farbou - jasne žltá farba zrniečok značí čerstvosť. V opačnom prípade môžu byť pšeno značne horkasté, bez ohľadu na ich následné spracovanie. Jáhly majú tendenciu žltnúť, preto by sa mali skladovať na studenom a tienistom mieste.

Ako pripraviť pšeno?

Pšeno je vo svojom použití v kuchyni značne univerzálne - možno ho pripraviť naslano, nasladko, zapiecť, vyrobiť z neho kašu alebo podávať ako prílohu.

Pred varením je vhodné pšeno riadne prepláchnuť a, pokiaľ neveríš jeho čerstvosti, spariť horúcou vodou. Potom sa pšeno varí v pomere 1:2 s vodou po dobu 15–20 minút. Pri príprave kaše sa odporúča pomer 1:3, vodu navyše môžeš nahradiť mliekom. Ak sa ale ponáhľaš, môžeš siahnuť po instantnej pšeno kaši, s ktorou máš raňajky nachystanú raz dva.

Mohlo by ťa tiež zaujímať