Pšeno

Produktov: 4
Radenie
:
Predvolené
Country Life Pšeno
Výhodná cena
Country Life Pšeno
500 g
16
1,39 €
(0,28 € / 100 g)
Green Apotheke Pšeno
Green Apotheke Pšeno
500 g
1,49 €
(0,30 € / 100 g)
Natural Jihlava Pukance jáhlové
Natural Jihlava Pukance jáhlové
100 g
12
0,65 €
(0,65 € / 100 g)
Grizly Pšeno
Grizly Pšeno
1000 g
2,99 €
(0,30 € / 100 g)

Čo je pšeno?

Pšeno predstavuje tradičnú českú bezlepkovú obilninu, ktorá, s rozšírením pšenice, raže a neskôr ryže, stratila v základnej obžive obyvateľov na význame. Jedná sa o lúpané zrniečka prosa siateho, ktoré sa vyznačujú sýto žltou farbou. Jáhly majú univerzálne využitie, sú jednoduché na prípravu a ľahko stráviteľné, vďaka čomu môžu slúžiť aj ako príkrm pre dojčatá.

Pri nákupe je vhodné sa riadiť farbou - jasne žltá farba zrniečok značí čerstvosť. V opačnom prípade môžu byť pšeno značne horkasté, bez ohľadu na ich následné spracovanie. Jáhly majú tendenciu žltnúť, preto by sa mali skladovať na studenom a tienistom mieste.

Ako pripraviť pšeno?

Pšeno je vo svojom použití v kuchyni značne univerzálne - možno ho pripraviť naslano, nasladko, zapiecť, vyrobiť z neho kašu alebo podávať ako prílohu.

Pred varením je vhodné pšeno riadne prepláchnuť a, pokiaľ neveríš jeho čerstvosti, spariť horúcou vodou. Potom sa pšeno varí v pomere 1:2 s vodou po dobu 15–20 minút. Pri príprave kaše sa odporúča pomer 1:3, vodu navyše môžeš nahradiť mliekom. Ak sa ale ponáhľaš, môžeš siahnuť po instantnej pšeno kaši, s ktorou máš raňajky nachystanú raz dva.

Zobraziť viac Zobraziť menej

Mohlo by ťa tiež zaujímať