Anonymný používateľ položil(a) otázku
11. 11. 2022

Ahoj, chcela by som sa spýtať… Mám nadbytok železa v krvi… Ako doplnok stravy som železo nikdy neužívala… A teraz by som chcela vedieť, ako ho môžem znížiť? Vďaka za odpoveď.

Ahoj, najlepšie bude, keď výsledky krvných testov zhodnotíš so svojím lekárom, ktorý môže prípadne stanoviť ďalšie diagnostické merania. Okrem sérového množstva železa sú pri zisťovaní nadbytku železa v organizme smerodajnými faktormi aj (i) saturácia tranderínu (ktorá by u zdravých jedincov nemala byť vyššia ako 50-55 %) a (ii) hladina sérového feritínu. Ak sa potvrdí nadbytok železa v tele, lekár ti navrhne vhodný spôsob, ktorým sa množstvo železa v organizme zníži. Dovtedy sa radšej vyhni nadmernej konzumácii červeného mäsa, vnútorností a doplnkov stravy obsahujúcich železo (často sa nachádza v komplexných multiminerálnych prípravkoch). 

Príčiny nadbytku železa v organizme môžu byť rôzne od nadbytku železa v strave (často v kombinácii s vysokým príjmom vitamínu C, ktorý zvyšuje vstrebávanie železa) až po niektoré genetické ochorenia.