Polievky: prečo ich jesť a ktoré sú najvhodnejšie pri vašom cieli?

overil/a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
1
Polievky: prečo ich jesť a ktoré sú najvhodnejšie pri vašom cieli?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Hovorí sa, že polievka je základ – aj výskum potvrdil, že pred hlavným jedlom môže mať svoje opodstatnenie. Pri polievkach, rovnako ako pri akomkoľvek inom jedle, záleží najmä na množstve a kvalite použitých surovín. Môžu byť vhodným pomocníkom pri chudnutí, ale aj naberaní hmotnosti.

História polievok

Kto uvaril prvú polievku na svete, je dnes ťažké zistiť – pravdepodobne ide o obdobie staršej doby kamennej, a to na území dnešnej Číny.

Mnohé mediálne zdroje uvádzajú, že prvým priamym dôkazom konzumácie určitého druhu polievky je hrošia polievka z doby 6000 rokov pred naším letopočtom. Táto informácia síce nemá spoľahlivý zdroj, ľudia aj tak určite prijímajú s vďačnosťou, že sa dnes paleta príchutí polievok značne rozšírila. Prečo by ste ale o zaradení polievky do jedálnička mali vôbec uvažovať?

6 benefitov konzumácia polievok

1. Obsah zdraviu prospešných látok

V závislosti od použitých ingrediencii môžu byť polievky veľmi efektívnou stratégiou, ako do svojho jedálnička dostať veľa zdraviu prospešných látok. Jednou z najčastejších prísad v polievke je zelenina, ktorá vaše jedlo obohatí nielen o vlákninu, ale aj minerálne látky či vitamíny – v tomto prípade však dbajte na to, aby ste polievku nevarili zbytočne dlho. Niektoré vitamíny totiž nie sú tepelne príliš stabilné a pri dlhom vyváraní sa ich obsah znateľne znižuje (napr. vitamín C, vitamíny B1, B2 alebo B9).

V poctivom mäsovom vývare nájdete aj kolagén a po pridaní mäsa, vajec alebo strukovín môžete svoj jedálniček obohatiť ešte o bielkoviny. Prospešné látky sa môžu nachádzať aj v korení – ak vyhľadávate orientálne chute, skúste polievku dochutiť kurkumou, ktorá obsahuje kurkumín. Pre lepšiu využiteľnosť kurkumínu nezabudnite ani na čierne korenie, ktoré mnohonásobne zvýši jeho vstrebateľnosť v tele. Chcete sa o kurkumíne dozvedieť viac? Všetko nájdete v článku Kurkumín: účinky na zdravie, dávkovanie a možné riziká.

2. Rýchle a lacné jedlo

Polievka môže byť veľmi rýchlym a elegantným spôsobom, ako si pripraviť nutrične bohaté a vyvážené jedlo aj v prípade, že nestíhate alebo nemáte práve plnú chladničku. Stačí vám totiž takmer akákoľvek zelenina, ktorú môžete nakrájať na kúsky alebo rozmixovať. Ako zdroj sacharidov pridajte zemiaky, cestoviny, ryžu či iné (pseudo) obilniny – pohánku alebo napríklad quinou. Prípadne vám k polievke môže rovnako dobre poslúžiť aj krajec chleba. Ako už bolo spomenuté v predchádzajúcom bode, bielkoviny doplníte najlepšie mäsom, vajcom alebo napríklad strukovinami. Ak nemáte nič z toho práve po ruke, vyskúšajte krajec chleba zapečený so syrom, ktorý môžete namáčať do polievky – fantázia!

A na záver, tuky – zeleninu môžete pre lepšiu chuť opražiť na troche masla alebo oleja. Ak hľadáte zdroj zdraviu prospešných nenasýtených mastných kyselín a ďalších prospešných látok, môžete si polievku na tanieri pokvapkať aj extra panenským olivovým, tekvicovým, sezamovým či ľanovým olejom.

3. Hydratácia

Na udržanie optimálneho zdravia a kognitívnych funkcií je dôležité dodržiavať pitný režim. Podľa odporúčania 30‑45 ml tekutín/kg telesnej hmotnosti denne, čo je u 70 kg človeka asi 1,2‑3,2 l, sa môže tento príjem zdať ťažko splniteľný. Nezabúdajte ale, že do tohto množstva sa započítavajú aj tekutiny získané z potravín.Najlepšie vám poslúži ovocie, zelenina, mliečne výrobky a samozrejme aj polievky. Najbežnejšia porcia polievky v reštaurácii je cca 330 ml, a pokiaľ si doma naložíte ešte o niečo plnší tanier, alebo si dáte dupľu, hravo tieto inštrukcie splníte.

National Council of Aging odporúča na zaistenie správnej hydratácie vo vyššom veku okrem iného práve aj polievky – u starších ľudí totiž postupne slabne vnímanie smädu, takže priebežný príjem tekutín počas dňa je pre nich veľmi dôležitý.

4. Zužitkovanie zvyškov z kuchyne

Aj vy možno niekedy krútite hlavou nad tým, čo všetko sa vyhodí v supermarketoch alebo reštauráciách. Pravdou však je, že najviac potravinového odpadu produkujú práve domácnosti, a to s veľkým náskokom oproti výrobe, službám, obchodom aj prvotnému pestovaniu a chovu.

Polievok existuje nespočetné množstvo druhov, a finálnu podobu vášho jedla môžete úplne prispôsobiť tomu, čo máte práve doma. Ak vám doma v miske pomaly mäkne mrkva či paradajky, môžete z nich vykúzliť úžasne chutný krém. Do vývaru využijete zvyšky mäsa i zemiakov, a ak máte v špajze od všetkého akurát tak hrsť, jasnou voľbou bude hŕstková polievka.

5. Zvýšenie pocitu nasýtenia

Polievky sú skvelým pomocníkom do diéty aj do obdobia priberania na hmotnosti – ako je to možné? Vývary plné zeleniny zaistia príjem vlákniny a tanier polievky navyše čiastočne naplní váš žalúdok. Úlohu hrá samozrejme aj obsah bielkovín a komplexných sacharidov, ktoré efekt sýtosti ešte podporia. Výskum doktorky Flood a kolegov poukazuje na to, že konzumácia polievky pred hlavným jedlom vedie k zníženiu pocitu hladu, skoršiemu nasýteniu a v konečnom dôsledku ku konzumácii nižšieho množstva jedla a teda aj kalórií.

Pokiaľ sa však snažíte schudnúť, zabudnite na „efektívne“ polievkové diéty, keď vyradíte všetky ostatné jedlá. Dbajte naopak na to, aby bola vaša strava čo najpestrejšia a obsahovala všetky dôležité látky. Polievkami si môžete dopomôcť k vyššej sýtosti a lepšej adaptácii na redukčný jedálniček.

A ako je to s naberaním? Polievky môžu pomôcť aj s vytvorením energetického nadbytku – tu však pôjde hlavne o husté a krémové polievky, do ktorých môžete na zvýšenie energetickej hodnoty pridať napríklad smotanu. Pri výbere konkrétneho receptu bude vždy záležať predovšetkým na vašom cieli.

6. Jasný comfort food

Kto by teraz v zime nemiloval pocit, keď sa zabalí do deky s horúcou miskou voňavej a výživnej polievky. Pri tzv. comfort food dochádza počas konzumácie k uvoľneniu dopamínu zapojeného v systéme odmien a výsledkom je príjemný pocit, ktorý si chcete čo najskôr zopakovať.

Pri comfort food hrá úlohu aj zapojenie limbického systému – napr. ak máte určitý typ jedla spojený s emóciami či spomienkami. Príkladom sú typicky spracované potraviny s vysokým obsahom cukru, tuku alebo soli, ako je pizza alebo čokoláda. Ukazuje sa však, že rovnako dobre tento účel splnia aj potraviny s nižšou kalorickou hodnotou a vyšším obsahom prospešných živín – napr. ovocie alebo práve polievky.

Polievky: prečo ich jesť a ktoré sú najvhodnejšie pri vašom cieli?
obrázok od stockking na Freepik

Na čo si dať pri polievkach pozor?

Rovnako ako pri akomkoľvek inom jedle bude aj pri príprave polievok záležať na množstve a kvalite vstupných surovín. Čo sa týka navýšenia energetickej hodnoty, opatrní by ste mali byť najmä s množstvom potravín bohatých na tuky – maslo, smotana alebo napríklad slanina. Ak to s týmito surovinami preženiete, polievka sa môže hneď zmeniť na kalorickú bombu, čo vám môže dobre poslúžiť v prípade naberania hmotnosti, v prípade chudnutia vám ale budú vyhovovať skôr vývary.

Je tiež potrebné poznamenať, že veľký rozdiel je aj príprave domácej a instantnej polievky. V „sáčkových“ polievkach môžete oproti domácim očakávať nižší obsah vlákniny, vitamínov i minerálnych látok a vyšší obsah soli či nasýtených mastných kyselín (záleží samozrejme na konkrétnom výrobku). Neznamená to samozrejme, že si musíte instantné polievky úplne odopierať, je však vhodné zamerať sa na zloženie a prípadne si ich  „vylepšiť“ pridaním zeleniny alebo napríklad strukovín.

Tipy na výživné a chutné polievky

Ako už bolo povedané vyššie, fantázii sa pri príprave polievok medze nekladú. Pre inšpiráciu si však môžete pozrieť niekoľko osvedčených receptov z našej „kuchárskej knihy“. Výhodou je, že pri každom recepte máte uvedenú nutričnú hodnotu, takže hneď budete vedieť, či si môžete polievky naložiť plný tanier, alebo si ju dať skôr „na chuť“.

Česká klasika

Svetové chute vo vašej kuchyni

Exotika

Čo si z toho odniesť?

Polievka je skvelým spôsobom, ako zužitkovať zvyšky z kuchyne, zahriať sa zvnútra a dostať do seba poriadnu porciu zeleniny i tekutín. Podľa výskumu dokonca zvyšuje pocit sýtosti, a tým znižuje celkové množstvo zjedeného jedla.

Dôležitú úlohu zohráva množstvo a kvalita vstupných surovín. Aj pri príprave polievky by ste si preto mali vždy uvedomiť, aké sú vaše ciele a aká veľkosť porcie bude pre vás ideálna.

Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
Krabičková diéta pre mužov aj ženy: Dostaňte sa do formy jednoducho a rýchlo
Krabičková diéta pre mužov aj ženy: Dostaňte sa do formy jednoducho a rýchlo
Do krabičiek si pripravíte jedlo, ktoré máte radi a zároveň máte pod kontrolou jeho kvalitu, množstvo a zloženie, čo pomáha k jednoduchšiemu a efektívnejšiemu chudnutiu. Vzorový jedálniček na celý týždeň nájdete v článku.
Koľko litrov vody denne vypiť?
Koľko litrov vody denne vypiť?
Jedni tvrdia, že pitný režim je základ a druhí sú presvedčení, že je to akási podivná „lobby“. Kde je teda pravda? Má alebo nemá pitný režim svoje opodstatnenie?
Chcete chudnúť, naberať svaly alebo len zdravšie jesť? Spočítajte si makrá s ohľadom na svoj cieľ
Chcete chudnúť, naberať svaly alebo len zdravšie jesť? Spočítajte si makrá s ohľadom na svoj cieľ
Spočítajte si energetický príjem a makroživiny s ohľadom na váš cieľ. Chudnite, naberajte svaly alebo zlepšite výkonnosť. Záleží na vás.
Zdravá strava nemusí byť drahá. Ako jesť zdravo a lacno?
Zdravá strava nemusí byť drahá. Ako jesť zdravo a lacno?
Už dávno neplatí, že zdravá strava je drahá. Ukážeme vám, ako si plnohodnotný jedálniček poskladať lacno a zároveň chutne.
Kurkumín: účinky na zdravie, dávkovanie a možné riziká
Kurkumín: účinky na zdravie, dávkovanie a možné riziká
Kurkumín sa považuje za jednu z najúčinnejších látok obsiahnutých v korení kurkume. Ako konkrétne môže pôsobiť na ľudské zdravie, aké množstvo konzumovať a existujú nejaké vedľajšie účinky?
Ako čítať obaly potravín?
Ako čítať obaly potravín?
Obal toho o potravine mnohokrát prezradí viac, než by sa na prvý pohľad zdalo. Práve tieto informácie vám totiž pomôžu sa rozhodnúť, či je výrobok vhodný na konzumáciu, alebo by mal radšej zostať v regáli. A že si s tým neviete rady? Práve pre vás je tu dnešný článok.
Comfort food: neškodná nostalgia, alebo zdroj zdravotných komplikácií?
Comfort food: neškodná nostalgia, alebo zdroj zdravotných komplikácií?
Každý z nás má bezpochyby nejaké jedlo, ktoré ho v okamihu vráti do detských rokov, pohladí po duši a zdvihne náladu. Prečo sa vlastne po zjedení comfort food cítime dobre a môže nadmerná konzumácia takýchto jedál predstavovať riziko?
10 jednoduchých krokov, ako neplytvať potravinami
10 jednoduchých krokov, ako neplytvať potravinami
V Evropské unii se ročně vyplýtvá asi 88 milionů tun potravin, přičemž největší ztráty vznikají u konečných spotřebitelů – tedy u nás. Proč je plýtvání potravinami problém a jak s ním bojovat pomocí několika jednoduchých kroků?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?