5 najlepších suplementov na rast svalovej hmoty

28. 11. 2021
Komentáre
5
5 najlepších suplementov na rast svalovej hmoty
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Vidieť na sebe svaly, o ktorých sme ani netušili, že ich máme, je často jednou z hnacích síl, pre ktoré sme sa vôbec dali na cvičenie. Či už ide o slečnu, ktorá chce mať pevnejší zadok, alebo o chlapov, ktorí sa snažia o silnejšie paže či obdivuhodný chrbát. Okrem poctivého tréningu sa však mnohí z nás spoliehajú aj na pomoc suplementov. Ktoré z nich však skutočne pomáhajú? Práve na to sa pozrieme v dnešnom článku.

Ako naberáme svaly?

Aby sme dokázali budovať svalovú hmotu, musíme splniť niekoľko úplne základných podmienok, ktoré platia pre všetkých cvičencov:

Často nie je vôbec jednoduché splniť prvé dve podmienky, pretože niekedy môžeme mať pocit, že jeme takmer za dvoch, no stále to nestačí. Práve tu prichádza na rad päť hviezdnych suplementov, ktoré nám pomôžu v našej snahe o väčšie svaly.

Ako vždy však aj tu pripomíname, že suplementy sú len doplnkom kvalitnej a vyváženej stravy. Dajte jej preto prednosť a suplementy využívajte na podporu dosiahnutia svojich cieľov.

1. Gainery alias sacharidové zmesi dodajú potrebnú energiu

Ako ukazujú niektoré štúdie, ale najmä realita každodenného života, pre niektorých ľudí je naozaj ťažké prijímať viac energie v podobe bežného jedla, a aj keď cvičia, výsledky nie sú viditeľné.

Gainery sú zdroje energie typicky zložené zo sacharidov a bielkovín. Ak zapojíme trochu fantázie, môžeme si gainer predstaviť ako napríklad mäso (bielkoviny) s prílohou ryže (sacharidy) v tekutej forme.

Gainery nám pomáhajú prijímať nielen viac energie a bielkovín, ale v mnohých prípadoch aj vitamínov a minerálnych látok. Suplement môžeme užiť kedykoľvek počas dňa alebo po tréningu.

Aké sú priemerné hodnoty gainerov?

Hard Gainer (100 g)Soft Gainer (100 g)
Energetická hodnota1 600 kJ (400 kcal)1 600 kJ (400 kcal)
Sacharidy50 – 75 g35 – 50 g
Bielkoviny15 – 25 g25 – 50 g
5 najlepších suplementov na rast svalovej hmoty

2. Proteínový nápoj ako živá voda pre svaly

Všetci vieme, že jedným z kľúčových faktorov rastu svalovej hmoty je dostatok bielkovín v strave. Ale koľko to vlastne je? Ako odporúčané množstvo môžeme použiť rozmedzie 1,4 – 2 g bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti. Pre niektorých môže byť náročné zjesť takéto množstvo bielkovín v bežnej strave (len si spomeňte na všetky tie steaky alebo taniere strukovín a tofu).

Preto existujú proteínové suplementy, ktoré zvyčajne obsahujú vysokokvalitnú bielkovinu, v ktorej sú obsiahnuté všetky esenciálne aminokyseliny na stimuláciu rastu svalov.

Na výber je množstvo proteínov. Ktorý je váš obľúbený?

Môžeme si vybrať z bežných kvalitných srvátkových proteínov, micelárneho kazeínu alebo niektorých dobre zložených rastlinných vegan proteínov, aby sme zabezpečili, že výrobok obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny pre rast svalov v dostatočnom množstve a v ideálnom pomere.

3. Kreatín môže pomôcť aj s novými silovými rekordami

Kreatín Slúži ako rýchla energia pre výbušný výkon a prirodzene sa vyskytuje v tele. Suplementáciou kreatínu dokážeme zvýšiť vlastné zásoby v organizme o 20 – 40 % a na tréningu tak zvládnuť o niečo viac, čím tiež viac stimulujeme svaly a dosahujeme väčšie #gains.

Kreatín sa používa dlhodobo v dávke 5 gramov denne, najlepšie po tréningu, a k maximálnemu zvýšeniu telesných zásob dochádza približne po jednom mesiaci.

Suplementácia je bezpečná dlhodobo aj niekoľko rokov a nie je nutná žiadna prestávka (wash‑out period). U starších ľudí môže kreatín napríklad zlepšiť svalovú silu, a tým aj sebestačnosť, takže jeho využitie je naozaj široké.

4. BCAA a HMB zvyšujú rast svalov

Pri budovaní svalov môžu pomôcť aj obľúbené BCAA. Aminokyseliny BCAA sa môžu využívať ako zdroj energie počas dlhého vytrvalostného alebo vysoko intenzívneho cvičenia a môžu „chrániť“ svalovú hmotu, ktorá by sa bez riadneho prísunu energie do tela degradovala na energiu.

Zaujímavou voľbou je kombinácia BCAA s kofeínom v populárnych „nápojoch“, ako je napríklad NOCCO na povzbudenie počas tréningu.

Ak skombinujeme dávku BCAA (5 g) s proteínom, zvýšime príjem aminokyseliny leucín a celkové množstvo esenciálnych aminokyselín. Vďaka tomu (BCAA) máme v tele väčšie množstvo leucínu, ktorý má zo všetkých aminokyselín najvyšší potenciál stimulovať rast svalov.

Všetky esenciálne aminokyseliny však musia byť v tele vždy prítomné, preto sa odporúča používať BCAA po tréningu spolu s proteínom alebo jedlom. BCAA môžu mať využitie aj pri suplementácii rastlinnými bielkovinami, ktoré často nemajú také priaznivé aminokyselinové spektrum ako bielkoviny pochádzajúce z mlieka.

Na podobnom princípe funguje aj populárny doplnok s názvom HMB. Hydroxymetylbutyrát je vlastne derivát leucínu, a tak v niektorých ohľadoch funguje veľmi podobne ako vyššie spomínaný l‑leucín. HMB nachádza najväčšie uplatnenie najmä v redukčných fázach, keď môže zabrániť odbúravaniu svalovej hmoty počas aeróbnej záťaže, ako je beh alebo cyklistika.

5 najlepších suplementov na rast svalovej hmoty

5. Nezabudnite na dôležité vitamíny a minerály

Okrem klasických športových doplnkov by ste mali dbať aj na dostatočný príjem vitamínov a minerálov. Ak ich nekonzumujete dostatok, nemôžete očakávať zázračné výsledky vo fitness či v športe všeobecne.

Vitamíny a minerálne látky nájdeme v pestrej a vyváženej strave a vo všeobecnosti ich najviac obsahuje ovocie, zelenina, strukoviny a celozrnné výrobky. Ak sa vaša strava zameriava na tieto potraviny, pravdepodobne máte v strave dostatok vitamínov a minerálov.

Môže sa však stať, že niektoré z týchto látok vo vašom tele chýbajú. Najčastejšie ide o zinok, horčík alebo aj vitamín D, ktorý sa minimálne v zimných mesiacoch stáva doslova nedostatkovým tovarom.

V tomto prípade sa môžete spoľahnúť aj na vitamínové a minerálne doplnky stravy. Zamerajte sa na kvalitné doplnky a uprednostňujte minerály hlavne v chelátových väzbách, ktoré ponúkajú najvyššiu mieru vstrebávania.

Čo si z toho odniesť?

V prípade, že sme sa tak trochu zasekli pri snahe vybudovať si obdivuhodné telo, stojí za to zvážiť užívanie týchto základných doplnkov. Nezabúdajme však, že najmä príjem bielkovín by sme nemali hnať do extrému, ako to niektorí môžu nesprávne chápať, ale bohato postačí rozmedzie približne 1,4 – 2 gramy bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti.

Dbajme aj na to, aby sme prijímali viac energie, ako v súčasnosti vydávame, a podporme svoje úsilie kvalitným kreatínomaminokyselinami BCAA. Nemali by sme zabúdať ani na kvalitné vitamíny a minerály, ktoré sú nevyhnutné pre celkové fungovanie nášho tela.

Rýchle výsledky zaručené: Zoznám sa s AB tréningovým splitom
Rýchle výsledky zaručené: Zoznám sa s AB tréningovým splitom
Klasické AB-čko je jedným z tréningových splitov, ktorým prešiel asi každý z nás a ktorý je jedným zo základných tréningových splitov pre rozvoj výkonnosti a ďalšieho vývoja vášho tela v zmysle nárastu svalovej hmoty a hmotnosti.
Ako získať svalovú hmotu? Radíme, ako jesť a cvičiť
Ako získať svalovú hmotu? Radíme, ako jesť a cvičiť
Nech sa snažíš, ako chceš, tie svaly sa na teba nie a nie nalepiť? Nájdi zakopaného psa v článku!
Ako si zostaviť tréningový plán podľa svojich predstáv?
Ako si zostaviť tréningový plán podľa svojich predstáv?
Podmienkou stabilného prírastku hmoty a sily je zmysluplne zostavený tréningový plán. Máš taký? Uisti sa o tom. Ak zistíš, že nemáš, rovno si ho zostav.
Svaly nerostou? Našli jsme nejčastější chyby v objemovém tréninku
Svaly nerostou? Našli jsme nejčastější chyby v objemovém tréninku
Jak trénovat, aby v objemovém období svaly rostly jako z vody?
Kedy je najlepšie užívať kreatín?
Kedy je najlepšie užívať kreatín?
Nekončiaci spor vyriešený! Napokon je snáď už všetkým nad slnko jasné, kedy je najvhodnejšie ten bájny kreatín užívať. Po tréningu, pred tréningom, pri svite luny alebo len pri zatmení mesiaca? My máme odpoveď!
Chudnutie alebo naberanie svalov? Naučte sa správne používať proteín!
Chudnutie alebo naberanie svalov? Naučte sa správne používať proteín!
Proteín nám dokáže uľahčiť cestu k chudnutiu rovnako ako k naberaniu svalov! Nie je to však všemocný čarodejník a musí sa s ním vedieť zaobchádzať. Zistite, ako využiť proteín vzhľadom na vaše ciele a ovládnuť proteínové kúzlo!
Vše, co jste kdy chtěli vědět o kreatinu: Otázky a odpovědi!
Vše, co jste kdy chtěli vědět o kreatinu: Otázky a odpovědi!
Co se skrývá v krabičce s označením kreatin? Nahlédněme pod pokličku výrobcům a pojďme zjistit, k čemu nám je kreatin dobrý aneb představme si základní doplněk pro nárůst síly.
Kauza BCAA: spása, nebo vyhození peněz do větru?
Kauza BCAA: spása, nebo vyhození peněz do větru?
Patříte i vy mezi lidi, které zachvacuje panika, kdykoliv škrábou odměrkou v prázdném balení s BCAA? Možná v našem dnešním článku zjistíte, že dokážete úplně bez problému fungovat i bez nich.
Piju protein, ale výsledky nikde! Vyplatí se to vůbec?
Piju protein, ale výsledky nikde! Vyplatí se to vůbec?
Je proteinový nápoj skutečně tak zázračný, svalotvorný a nenahraditelný, anebo se toho za #gains skrývá o něco víc?
HMB: ako môže pomôcť v športe aj mimo neho?
HMB: ako môže pomôcť v športe aj mimo neho?
HMB v ľudskom tele prirodzene vzniká metabolizmom leucínu, čo je aminokyselina s vôbec najvyšším anabolickým potenciálom. Z najznámejších účinkov HBM môžeme spomenúť jeho úlohu v metabolizme proteínov a funkcii imunitného systému – ako ho však bezpečne suplementovať a aké ďalšie benefity očakávať?
Rostlinné proteiny: Jak vybrat ten nejlepší?
Rostlinné proteiny: Jak vybrat ten nejlepší?
Rostlinné proteiny se dostávají do popředí zájmu nejen u veganských sportovců. Víte, jak si vybrat ten pravý?
7 najčastejších otázok a odpovedí o príjme bielkovín. Získaj zo svojho tréningu maximum
7 najčastejších otázok a odpovedí o príjme bielkovín. Získaj zo svojho tréningu maximum
Správne nastavený príjem proteínov je kľúčový pre nárast svalovej hmoty aj ďalšie metabolické procesy. Aby ste sa vyhli všetkým mýtom a polopravdám, ktoré o príjme bielkovín kolujú, pozrite sa pod pokrievku tým najčastejším otázkam.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?