Jojo efekt: prečo vám môže uškodiť a ako sa mu vyhnúť?

overil/a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
Jojo efekt: prečo vám môže uškodiť a ako sa mu vyhnúť?
obrázok z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Jojo efekt je dôsledkom nevhodne nastaveného redukčného plánu.
  • Jeho výskyt je ťažké určiť, štúdie však poukazujú na priemerný výskyt jojo efektu u 20 – 35 % mužov usilujúcich sa o zníženie hmotnosti a dokonca 20 – 55 % žien.
  • Ukazuje sa, že jojo efekt nie je iba problémom estetiky, ale môže negatívne ovplyvniť niektoré oblasti zdravia.

Čo je jojo efekt?

Jojo efekt spočíva v opätovnom zvýšení telesnej hmotnosti po jej predchádzajúcom úbytku na hodnoty porovnateľné s dobou pred chudnutím alebo dokonca aj vyššie. Znamená to teda, že nie ste schopní si novonadobudnutú hmotnosť udržať po dlhšiu dobu a akonáhle skončíte s „diétou“, všetko sa vracia do starých koľají, vrátane hmotnosti.

Jojo efekt je typickým dôsledkom nevhodného spôsobu chudnutia, kde sú zmeny jedálnička a životného štýlu príliš radikálne a neudržateľné. Z hľadiska estetiky a vynaloženého úsilia je jojo efekt rozhodne nežiaducim javom – môže sa ale premietnuť aj do zdravia?

Prečo je jojo efekt rizikový?

1. Riziko pre zdravie srdca a ciev

Veľa štúdií potvrdzuje fakt, že nielen nadmerná hmotnosť, ale práve iopakovaná fluktuácia hmotnosti môže zvyšovať riziko poškodenia srdca a ciev. Ukazuje sa, že opakovaný nárast a pokles telesnej hmotnosti môže negatívne ovplyvniť hodnotu krvného tlaku, citlivosť tkanív na inzulín alebo sa podieľať na rozvoji dyslipidémie (abnormálne hodnoty lipidov v krvnom riečisku). Predpokladá sa, že príčinou týchto komplikácií je skutočnosť, že stres vyplývajúci z opakovanej redukcie a priberania na hmotnosti nemôže byť plne kompenzovaný ani spomínaným úbytkom hmotnosti, ktorý by za normálnych okolností viedol k zlepšeniu spomínaných parametrov.

Jojo efekt sa môže negatívne premietnuť aj do ďalších oblastí kardiovaskulárneho zdravia, ako je srdcová frekvencia, aktivita sympatického nervového systému, hladina glukózy v krvi alebo celkové zaťaženie srdca. Niektoré štúdie tiež dospeli k záveru, že jojo efekt môže podporovať ukladanie tuku v brušnej oblasti – čo je rizikovým faktorom mnohých ochorení spojených s funkciou srdca, ciev alebo hormonálnou rovnováhou.

2. Narušenie celkového zdravia

Ako už bolo uvedené v predchádzajúcom bode, opakované výkyvy hmotnosti môžu vyústiť do zvýšeného rizika niektorých kardiovaskulárnych i metabolických komplikácií. Dostatok relevantných dôkazov pre toto tvrdenie štúdie potvrdili najmä v oblasti zdravia srdca a ciev. Aj keď sú ďalšie riziká stále predmetom diskusie, je vhodné im venovať zvýšenú pozornosť.

Výskum naznačuje, že u osôb so skúsenosťami s opakovaným jojo efektom existuje vyššie riziko rozvoja narušených stravovacích zvyklostí alebo porúch príjmu potravy. Pri reštriktívnych redukčných epizódach navyše hrozí výrazné obmedzenie príjmu niektorých dôležitých nutrientov, čo môže v dlhšom časovom horizonte viesť k úbytku svalovej hmoty, zníženiu kostnej denzity, poruchám imunitného systému atď.

3. Zníženie motivácie pre udržanie normálnej hmotnosti

Udržanie normálnej hmotnosti je jedným z najdôležitejších faktorov podmieňujúcich celkové zdravie. Pri nevhodnom spôsobe redukcie, ktorý je príliš obmedzujúci a neudržateľný, je pravdepodobné, že motivácia osôb s nadmernou hmotnosťou k jej zníženiu bude klesať. Toto úsilie je navyše často nasledované neúspechom v podobe opätovného priberania na hmotnosti, čo ešte znižuje šancu na úspešné udržanie hmotnosti v budúcnosti.

4. Vznik prebytočných kožných rias

Obezita postihuje všetky telesné systémy a výnimkou nie je ani koža. U osôb s nadmernou hmotnosťou boli oproti zdravým jedincom nájdené mnohé rozdiely spočívajúce v štruktúre a funkcii pokožky a podkožných vrstiev – napr. diferenciácia proteínových vlákien alebo zvýšená koncentrácia zápalových markerov.

Opakovaná redukcia hmotnosti nasledovaná opätovným priberaním môže viesť ku kumulácii týchto zmien, najmä ak sú fluktuácie hmotnosti výrazné. To môže vyústiť do vyššieho rizika vzniku prebytočných kožných rias po strate hmotnosti. Treba tiež dodať, že tieto zmeny v štruktúre tkaniva zohrávajú úlohu aj pri prípadných chirurgických operáciách.

Jojo efekt: prečo vám môže uškodiť a ako sa mu vyhnúť?

Ako sa jojo efektu vyhnúť?

1. Nastavte si správnu veľkosť kalorického deficitu

Nastavenie správneho množstva prijímanej energie je kľúčové pre efektívne chudnutie, ale rovnako aj pre udržanie hmotnosti. Pokiaľ nasadíte príliš rýchle tempo, budete trpieť nielen vy, ale aj vaše telo. Rýchle chudnutie totiž vedie k strate svalov a jojo efektu. Musíte si tiež uvedomiť, že na udržanie nižšej hmotnosti musíte celkovo zmeniť svoj životný štýl. V opačnom prípade môžete počas krátkodobých „tekutých“ a „ovocných“ diét schudnúť koľko kilogramov chcete – po návrate k „normálu“ sa vám kilá zase vrátia.

2. Snažte sa udržať si svalovú hmotu

Udržanie svalovej hmoty je esenciálne pre vašu stabilitu, pohyblivosť, celkové zdravie, ale aj samotný proces chudnutia – čím viac svalov totiž máte, tým viac energie spontánne „spaľujete“. Zjednodušene by sa teda dalo povedať, že svalová hmota zrýchľuje metabolizmus. Najväčším nebezpečenstvom počas chudnutia je pre svaly práve príliš veľký deficit energie a hladovania. Ak ich teda chcete ochrániť, neprekračujte kalorický deficit 20 %, dbajte na dostatočný príjem bielkovín, zaraďte silový tréning a nezabúdajte na kvalitný spánok. Pri dodržaní týchto zásad bude tvoriť najväčší podiel zhodenej hmotnosti práve tuk a svaly zostanú zachované.

3. Zabudnite na hladovanie

Ako už bolo spomenuté v predchádzajúcich bodoch, hladovanie nie je pri chudnutí žiaduce – môže totiž viesť k úbytku svalovej hmoty a navyše vám samotný proces redukcie pekne znepríjemniť. Hladovať navyše nemôžete večne, takže akonáhle začnete opäť jesť, hmotnosť sa vám spravidla vráti.

Namiesto nezmyselných obmedzení sa preto zamerajte na celkovú zmenu životného štýlu. Vyberajte si potraviny, ktoré sú zdrojom potrebných živín, ale zároveň obsahujú malé množstvo energie a zaraďte pravidelný pohyb – dôvody vám prezradia nasledujúce body.

4. Využívajte celistvé a nízkokalorické potraviny

Pri chudnutí sa snažte vyhnúť vysoko spracovaným potravinám s vysokým obsahom tuku a cukru – tie totiž obsahujú veľa energie, ale zasýtia vás len na malú chvíľu. Hľadajte skôr zdroje komplexných sacharidovobsahom vlákniny, potraviny bohaté na bielkoviny a tiež zdraviu prospešné tuky. Týmto spôsobom si totiž zaistíte príjem všetkých dôležitých makroživín a navyše budete po jedle dlhšie nasýtení.

Okrem týchto základných živín vám skvele poslúži aj ovocie a zelenina ku každému jedlu – sú zdrojom vlákniny, vitamínov, minerálnych látok a antioxidantov, obsahujú množstvo vody a minimum kalórií, a tak ešte podporia pocit nasýtenia. Ďalšie nízkokalorické potraviny nájdete v článku Nízkokalorické potraviny, ktoré najdlhšie zasýtia a spoľahlivo pomôžu s chudnutím.

5. Buďte fyzicky aktívny

Ak sa chcete starať o svoje zdravie, pravidelnému pohybu sa nevyhnete – pozitívne totiž ovplyvňuje všetky systémy v tele, vrátane zdravia srdca a ciev, imunitného systému, kognitívnych funkcií atď. Pri chudnutí vám navyše umožní prijímať viac jedla a napriek tomu efektívne redukovať hmotnosť. Tento „trik“ spočíva v navýšení energetického výdaja, vďaka ktorému si budete môcť dopriať viac kalórií na tanieri.

6. Vyhľadajte pomoc špecialistu

Pokiaľ ste z predchádzajúcich bodov zmätení a neviete, či si so správnym priebehom chudnutia zvládnete poradiť sami, neváhajte sa obrátiť na špecialistu – v tomto prípade nutričného terapeuta. S jeho pomocou si môžete byť istí, že spôsob chudnutia neohrozí vaše zdravie a bude udržateľný. Nutričný terapeut vám pripraví výživový plán priamo na mieru podľa vašich cieľov a požiadaviek tak, aby pre vás bol čo najpohodlnejší.

Čo si z toho odniesť?

Jojo efekt je dôsledkom nevhodne nastavenia redukčného režimu, keď rýchly úbytok hmotnosti spravidla strieda jej opätovný nárast. Príčinou je nepochopenie zásad zdravého životného štýlu a opakované praktizovanie neudržateľných diét, ktoré sa po návrate „k normálu“ stávajú neefektívnymi.

Častá fluktuácia hmotnosti pritom môže negatívne ovplyvniť zdravie srdca a ciev a metabolické pochody v tele. Neúspech pri chudnutí tiež dramaticky znižuje šancu, že sa o neho človek s nadmernou hmotnosťou pokúsi znova. Namiesto hladovania sa preto pri chudnutí skúste zamerať na dostatočný príjem energie zodpovedajúci vašim potrebám, vyhľadávajte celistvé a nízkokalorické potraviny a neváhajte s pravidelnou fyzickou aktivitou.

Aké prílohy sú najlepšie na chudnutie a má zmysel vynechávať ich úplne?
Aké prílohy sú najlepšie na chudnutie a má zmysel vynechávať ich úplne?
Určite ste už niekedy počuli o tom, že pri chudnutí je nevyhnutné vynechávať všetky prílohy. Je na tom skutočne nejaká pravda, alebo je to len ďalší zo zavedených výživových mýtov? Dozviete sa v novom článku.
Ako na „cheat day“ alebo Ako sa jeden deň v týždni prejesť v ústrety rýchlejšiemu chudnutiu
Ako na „cheat day“ alebo Ako sa jeden deň v týždni prejesť v ústrety rýchlejšiemu chudnutiu
Môže nám „cheat day“ alebo „zjedz všetko, na čo máš chuť“ pomôcť lepšie, rýchlejšie a udržateľne chudnúť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nízkokalorické potraviny, ktoré vás najdlhšie zasýtia a spoľahlivo pomôžu s chudnutím
Nízkokalorické potraviny, ktoré vás najdlhšie zasýtia a spoľahlivo pomôžu s chudnutím
Chcete schudnúť, ale bojíte sa prázdneho žalúdka a častého hladu? Vyberajte si potraviny, ktoré neobsahujú veľa kalórií, ale zasýtia na dlhšiu dobu. Viete, aké sú tie najlepšie?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
10 jednoduchých tipov, ako jesť viac vlákniny, byť zdravší a ľahšie chudnúť
10 jednoduchých tipov, ako jesť viac vlákniny, byť zdravší a ľahšie chudnúť
Chute na sladké, škvŕkajúci žalúdok alebo zažívacie problémy signalizujú, že je s vaším telom niečo v neporiadku. Môže to byť práve nedostatok vlákniny, ktorý spomínané neduhy spôsobuje. Poradíme vám, ako túto chybu napraviť.
Ako schudnúť tuk? 3 jednoduché tipy, ako sa ho zbaviť a zabrániť strate svalovej hmoty
Ako schudnúť tuk? 3 jednoduché tipy, ako sa ho zbaviť a zabrániť strate svalovej hmoty
Chudnutie tukov je v súčasnosti horúcou témou. Aké množstvo tukového tkaniva je teda optimálne, prečo je v primeranom množstve potrebné a ako zabrániť strate svalovej hmoty počas chudnutia?
Nutričný terapeut vs. výživový poradca. Kto je kto a kde ich nájsť?
Nutričný terapeut vs. výživový poradca. Kto je kto a kde ich nájsť?
Vedeli ste, že medzi výživovým poradcom a nutričným terapeutom sú podstatné rozdiely? Terapeut musí mať vysokoškolské vzdelanie, ale na vavrínoch by nemal zaspať ani jeden! Poradíme, ako spoznať kvalitného odborníka na spoluprácu.
Ako zistiť svoju ideálnu hmotnosť?
Ako zistiť svoju ideálnu hmotnosť?
Hmotnosť je individuálna záležitosť, a preto tá optimálna môže byť pre každého tak trochu odlišná. Ako odhadnúť, aká je tá ideálna práve pre nás?
Bielkoviny: základná makroživina potrebná nielen pre rast svalov
Bielkoviny: základná makroživina potrebná nielen pre rast svalov
Bielkoviny sú jednou zo základných makroživín – vedeli ste ale, aké funkcie v tele zastávajú? A koľko by ste ich mali denne prijať?
Viscerálny tuk: Ako zistiť jeho množstvo a minimalizovať zdravotné riziko?
Viscerálny tuk: Ako zistiť jeho množstvo a minimalizovať zdravotné riziko?
Nadmerné množstvo telesného tuku je spojené s vysokým rizikom rozvoja niektorých závažných ochorení. Viete ale, prečo to tak je? Tukové tkanivo totiž nepredstavuje len „kilá navyše“, ale ovplyvňuje aj metabolické pochody v tele.
Pohybom k zdraviu: koľko fyzickej aktivity je tak akurát?
Pohybom k zdraviu: koľko fyzickej aktivity je tak akurát?
Pohybová aktivita by mala byť súčasťou životného štýlu v každom veku. Koľko času venovať pohybovej aktivite v jednotlivých vekových skupinách na udržanie ich zdravotných benefitov?
Obezita nie je len kozmetický problém: ako spoznať, že ju mám a že mi môže poškodiť zdravie?
Obezita nie je len kozmetický problém: ako spoznať, že ju mám a že mi môže poškodiť zdravie?
Miera svetovej obezity sa v posledných 50 rokoch strojnásobila, čo z tejto choroby robí doslova epidémiu 21. storočia. Nejde totiž iba o kozmetický problém. Čo sa pri obezite vo vašom tele vlastne deje a ako uspieť pri jej liečbe?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.