9 stratégií, ako na jar podporiť svoju energiu a vitalitu

Komentáre
9 stratégií, ako na jar podporiť svoju energiu a vitalitu
obrázok od freepic.diller z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Pre jarné mesiace sú typické predlžujúce sa dni – niektorí ľudia však môžu paradoxne pociťovať zvýšenú únavu.
  • Na správnu jarnú vlnu vám pomôžu naladiť sa aj sezónne jarné potraviny.
  • Veľké riziko na jar predstavuje hmyz prenášajúci choroby, najmä kliešte. Ochrana spočíva najmä v podobe včasného odhalenia kliešťa a očkovania.

1. Zamerajte sa na dobu a kvalitu spánku

Jar je obdobím, kedy sa v prírode všetko prebúdza – niektorí ľudia ale môžu paradoxne trpieť jarnou únavou či letargiou. Jedným z dôvodov môže byť znížená doba a kvalita spánku, ktorá sa s jarnými mesiacmi spája. Vaše telo si totiž možno ešte nezvyklo na zmenu času a na to, že vás slnečný svit ráno budí o niekoľko hodín skôr. Ďalšou príčinou môže byť aj tzv. sezónna afektívna porucha, ktorá je síce typickejšia pre jesenné sychravé dni, ale jej výskyt nie je výnimkou ani na jar.

Skúste sa preto zamyslieť nad tým, či ste (napríklad aj nevedomky) v poslednej dobe neskĺzli k nepravidelnej dobe spánku, alebo či nespíte menej ako predtým. Toto vybočenie z vašej obvyklej rutiny sa totiž môže časom prejaviť práve zvýšenou únavou alebo zmenami nálad. Ak ste citliví na ranné svetlo, zvážte zaobstaranie tvárovej masky na spanie, okenných roliet alebo závesov – aby sa vám nestávalo, že vás slnko vytiahne z postele už ráno o štvrtej.

2. Choďte na čerstvý vzduch

Jarné obdobie vďaka vyšším teplotám a predlžujúcim sa dňom priam nabáda k pobytu vonku – ak ste sa ešte pred pár mesiacmi vracali z práce/školy za tmy, dnes už pravdepodobne stihnete večernú prechádzku alebo posedenie v parku. Mnohé štúdie poukazujú na to, že pobyt v prírode vám pomôže znížiť mieru stresu a prispieť k zlepšeniu nálady alebo úrovne kognitívnych funkcií. Vedci aktuálne skúmajú aj to, akú rolu hrá v tomto procese prirodzená zeleň. Zatiaľ sa zdá, že zelená farba má z hľadiska relaxácie lepšie výsledky ako iné farby, a to aj v laboratórnom prostredí. Podľa ďalších výskumov je tento efekt ešte umocnený, pokiaľ je spojený s prírodnými scenériami. Na skutočne potvrdzujúce štúdie mimo simulovaných podmienok je však potrebné si počkať.

Ak sa teda v popoludňajších hodinách vraciate po celom dni sedenia s hlavou plnou myšlienok, to najlepšie, čo pre seba môžete urobiť, je prechádzka po lese.

3. Pravidelne sa hýbte

Pravidelný pohyb je nevyhnutnou súčasťou zdravého životného štýlu a aj keď sa vám môže zdať, že tréning je to posledné, na čo máte energiu, v skutočnosti to funguje úplne obrátene – štúdie totiž potvrdzujú, že pohyb mieru pociťovanej energie zvyšuje. Je to najmä preto, že fyzická aktivita vám „rozprúdi“ krv, zvýši okysličenie tkanív a okrem iného vás po intenzívnejšom výkone odmení aj prílivom endorfínov (hormónov šťastia).

Ak teda chcete zlepšiť svoje zdravie, životný štýl a vitalitu, jar je ideálnym obdobím, kedy s pravidelným pohybom začať. Aj v tomto prípade ale zostaňte nohami na zemi – pamätajte, že vaším cieľom je vybudovať si dlhodobý návyk, ktorý vám má prinášať nielen vyššie spomínané výhody, ale aj radosť. Ak si po rokoch bez akéhokoľvek pohybu naplánujete každodenné 10 km výbehy, je pravdepodobné, že skončíte skôr, ako vlastne začnete. Choďte na to teda postupne, a reagujte aj na signály vášho tela. Ak sa cítite dobre, je to pre vás stimul k dlhšiemu alebo intenzívnejšiemu tréningu. Ak ale cítite, že dnes skutočne nemáte svoj deň, nemusíte lámať rekordy a bohato vám postačí svižná prechádzka.

4. Nezabúdajte na pitný režim

Pitný režim je samozrejme dôležitý po celý rok, so zvyšujúcimi sa teplotami a vyššou aktivitou spojenou s jarnými mesiacmi však môžu byť vaše straty tekutín oveľa vyššie, než sa môže zdať. Je preto dôležité dbať na dostatočný príjem tekutín počas dňa a na prípadné dlhšie výbehy a prechádzky si zaistiť prísun tekutín.

Okrem kvantity by ste mali dbať aj na kvalitu nápojov – zabudnite na detoxikačné zmesi alebo sladené nápoje. Najlepším zdrojom tekutín pre vás bude čistá voda alebo nesladené čaje. Na ozvláštnenie si tiež môžete pripraviť nápoj zo zriedeného džúsu alebo do vody pridať bylinky či ovocie.

5. Zamerajte sa na sezónne potraviny

Sezónne potraviny sú pre vás výhodné z niekoľkých hľadísk – nemusia sa dovážať z ďalekých krajín, kde sú vhodnejšie teplotné podmienky na ich pestovanie, sú spravidla lacnejšie (pretože je ich práve teraz dostatok aj na domácom trhu) a v neposlednom rade vám pomôžu skutočne sa „naladiť“ na prichádzajúcu jar. Základ samozrejme tvorí vyvážený jedálniček s dostatkom všetkých potrebných živín a energie.

Koho by počas prvých teplejších dní nelákal chrumkavý chlieb so sviežim syrom a čerstvými reďkovkami zo záhradky, ideálne ešte posypaný šťavnatou pažítkou. Sezónne potraviny majú často lepšiu chuť a vyšší obsah prospešných látok než tie dovážané, pretože sa pre trvanlivosť nemusia žať dlho pred dosiahnutím skutočnej zrelosti. Inými slovami teda majú dostatok času na to, aby dozreli do štádia s najlepšou chuťou aj nutričnými vlastnosťami. Okrem reďkoviek sú typickými jarnými potravinami aj najrôznejšie druhy byliniek, rané listové šaláty, špargľa alebo jarná cibuľka.

9 stratégií, ako na jar podporiť svoju energiu a vitalitu

6. Naučte sa lepšie zvládať stres a FOMO

S dlhšími dňami môžete mať na jar pravdepodobne pocit, že toho zvládnete viac – či už z hľadiska povinností, alebo osobných záležitostí. Do istej miery to tak naozaj môže byť, pozor však na to, aby ste svoje sily neprecenili. Príliš vysoké očakávania totiž môžu byť cestou k vyhoreniu. Pamätajte preto, že „dlhší“ deň ešte neznamená, že musíte zvládnuť dvojnásobok svojej predošlej práce.

S pekným počasím sa môže stávať opäť aktuálnym aj pojem „FOMO“ – pocit z toho, že vám niečo v živote uteká, čo je spravidla spojené s nepríjemnými emóciami. Tento jav môže mať negatívny vplyv na vaše duševné zdravie, medziľudské vzťahy či životnú spokojnosť. Z tohto hľadiska urobíte najlepšie, ak sa nebudete porovnávať s ostatnými a nastavíte si vlastné ciele. Čo ešte môžete pre zvládnutie FOMO urobiť, sa dozviete v článku FOMO: nebezpečný jav podporovaný sociálnymi médiami

7. Doprajte si čas pre seba

Jar je ideálnou príležitosťou na to, aby ste venovali viac času sebe a svojej duševnej pohode. V týchto dňoch totiž zvládnete mnoho aktivít za denného svetla aj po návrate z práce/školy, a nemusíte ich tak „odbyť“ ráno, keď sa sotva stíhate naraňajkovať. Pravidelná self‑care vám pomôže lepšie zvládať stresové situácie, zastaviť sa počas uponáhľaného dňa a intenzívnejšie si uvedomovať napríklad radosť z maličkostí. A aké podoby môže taká self‑care mať? Dozviete sa v článku Self‑care: 10 jednoduchých tipov na každodennú starostlivosť o seba

8. Dodržujte odporúčanú liečbu alergií

Na jar možno vidieť najrôznejšie druhy kvetov s tými najkrajšími vôňami – pre niektorých to ale môže byť doslova nočná mora. Ľudia s alergiou na pele alebo rastliny na jar musia často bojovať s plným nosom, upchatými dutinami alebo opuchnutými očami, čo je samozrejme obťažujúce – symptómy spájajúce sa s alergiami môžu tiež obmedzovať ich športový výkon alebo napríklad aj kvalitu spánku.

Ak teda patríte k týmto „šťastlivcom“, nespoliehajte sa na babské rady, ale radšej navštívte lekára – s vhodnou terapiou totiž rastie pravdepodobnosť, že sa nepríjemných prejavov zbavíte a nebudete musieť tráviť jedno z najkrajších ročných období zatvorenia doma. Vždy bude samozrejme záležať na miere prejavov či ďalších pridružených ochoreniach.

9. Chráňte sa pred chorobami prenášanými kliešťami a hmyzom

Jarné teploty nelákajú von len zástupcov ľudského druhu, ale k životu sa prebúdzajú všetky živočíšne druhy, vrátane hmyzu. Zatiaľ čo niektoré z nich planéta potrebuje na prežitie, na iné by ste si mali dávať pozor – reč je najmä o kliešťoch, komároch alebo blchách. Na Slovensku je vysoká pozornosť venovaná najmä kliešťom, ktoré môžu byť prenášačmi lymskej boreliózy a tiež kliešťovej encefalitídy.

Pri svojich potulkách prírodou preto nezabúdajte na účinný repelent a pravidelne sa prezerajte – riziko, že na vás kliešť „prenesie“ lymskú boreliózu totiž výrazne rastie s dobou prisatia, pričom na to potrebuje cca 36‑48 hodín. Pri kliešťovej encefalitíde toto časové pravidlo bohužiaľ neplatí, a najefektívnejšou možnosťou ochrany je očkovanie.

Čo si z toho odniesť?

Jar je v mnohých ohľadoch skvelá - predlžujúce sa dni, stúpajúce teploty a viac času na pobyt vonku. Aby ste si to však hneď nepokazili na štarte, sústreďte sa aj v tomto období na kvalitu svojho spánku, reguláciu stresu a tiež si vyhraďte dostatok času na odpočinok a self‑care. Svoje zdravie a vitalitu podporíte aj pravidelným pohybom, dostatkom tekutín a vyváženým jedálničkom s obsahom sezónnych potravín.

V rámci ochrany zdravia je tiež nevyhnutné aktívne riešiť prípadné alergie a chrániť sa pred chorobami prenášanými kliešťami.

Jak začít s hubnutím?
Jak začít s hubnutím?
Hubnutí je nyní aktuálním tématem. Všichni si užíváme posledních svátečních dnů a chvilek, které nám nabízí množství nezdravého a ne zrovna dietního jídla. To se samozřejmě musí na naší postavě odrazit, jak tedy začít s hubnutím?
Koľko litrov vody denne vypiť?
Koľko litrov vody denne vypiť?
Jedni tvrdia, že pitný režim je základ a druhí sú presvedčení, že je to akási podivná „lobby“. Kde je teda pravda? Má alebo nemá pitný režim svoje opodstatnenie?
Máte už dosť vody z vodovodu? Máme pre vás 8 tipov, ako si spestriť pitný režim
Máte už dosť vody z vodovodu? Máme pre vás 8 tipov, ako si spestriť pitný režim
Vypiť dostatok tekutín počas dňa môže byť pre mnohých ľudí poriadny oriešok. Prinášame vám 8 osvedčených tipov, ako si pitný režim spestriť a uľahčiť.
Pohybom k zdraviu: koľko fyzickej aktivity je tak akurát?
Pohybom k zdraviu: koľko fyzickej aktivity je tak akurát?
Pohybová aktivita by mala byť súčasťou životného štýlu v každom veku. Koľko času venovať pohybovej aktivite v jednotlivých vekových skupinách na udržanie ich zdravotných benefitov?
Kliešte: Prečo na niekoho lezú viac ako na iných a ako sa brániť?
Kliešte: Prečo na niekoho lezú viac ako na iných a ako sa brániť?
Keď po príchode z výletu v prírode objavíte na koži nápadnú čiernu bodku, neveští to nič dobré. Ako sa pred kliešťami brániť, čo proti nim zaberá a čím ich vlastne priťahujeme?
Self-care: 10 jednoduchých tipov na každodennú starostlivosť o seba
Self-care: 10 jednoduchých tipov na každodennú starostlivosť o seba
Self‑care je v spoločnosti často mylne vnímaná ako znak sebeckosti, snobstva alebo býva zamieňaná za sebarozvoj. Vedecké dôkazy o jej benefitoch však hovoria sami za seba a mnoho týchto činností zvládnete zadarmo a z pohodlia domova.
Strach z premeškania: nebezpečný jav podporovaný sociálnymi médiami
Strach z premeškania: nebezpečný jav podporovaný sociálnymi médiami
Počuli ste už o fenoménoch FOMO a JOMO? Čo sa za týmito skratkami skrýva, v čom tkvie ich nebezpečenstvo a ako ich spoľahlivo zvládnuť?
Lokálne potraviny: sú skutočne chutnejšie, zdravšie a udržateľné?
Lokálne potraviny: sú skutočne chutnejšie, zdravšie a udržateľné?
Trend lokálnych potravín stále narastá – aké výhody má ich nákup, a čím môžu naopak nepríjemne prekvapiť? A sú skutočne zdravšie ako konvenčné produkty?
Sezónne alergie: z čoho vznikajú a ako sa proti nim brániť?
Sezónne alergie: z čoho vznikajú a ako sa proti nim brániť?
Sezónne alergie dokážu byť obzvlášť na jar a v lete nepríjemnou záležitosťou. Ich prejavy, trápiace až 30 % jedincov, môžu mať výrazný vplyv na fyzickú i duševnú pohodu jedinca – tento článok preto poradí, ako na liečbu a iné informácie!
Trávenie času v prírode: Aké má benefity a ako dlho v nej pobudnúť?
Trávenie času v prírode: Aké má benefity a ako dlho v nej pobudnúť?
Pobyt v prírode má na človeka blahodarný vplyv od nepamäti – nové štúdie však naznačujú, že tieto benefity sú oveľa väčšie, než sa doteraz predpokladalo. Na aké oblasti zdravia príroda pôsobí, ako dlho v nej byť a ako si na túto aktivitu urobiť viac času?
Trápi vás jarná únava? Týchto 8 tipov vám pomôže!
Trápi vás jarná únava? Týchto 8 tipov vám pomôže!
Jarná únava či splín sú častejšími úkazmi, než si môžete myslieť. Ovplyvňuje ich mnoho faktorov, predovšetkým zmena intenzity a dĺžky slnečného svetla. Ale ako sa proti tomu brániť? Odpovede nájdete v tomto článku!
Prehľad repelentov: Ktoré látky skutočne fungujú a je možné si ho vyrobiť doma?
Prehľad repelentov: Ktoré látky skutočne fungujú a je možné si ho vyrobiť doma?
Letné mesiace nie sú len o radovánkach – oproti zime sa musia ľudia stretávať s otravným hmyzom, ktorý nielenže spôsobuje bolestivé uhryznutie a opuch, ale môže prenášať mnohé ochorenia. Aký repelent teda zvoliť, aby ste boli skutočne chránení?
3 jednoduché kroky, vďaka ktorým si vytvoríte nové návyky a dosiahnete svoje ciele
3 jednoduché kroky, vďaka ktorým si vytvoríte nové návyky a dosiahnete svoje ciele
Každý z nás má bezpochyby stanovené ciele, ktoré by raz rád dosiahol. Môžu nám k nim dopomôcť nové zvyky. Ako ich ale ľahko zakomponovať do svojho života?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.