Vďačnosť: v čom vám môže prospieť a ako ju „natrénovať“?

overil/a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
Vďačnosť: v čom vám môže prospieť a ako ju „natrénovať“?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Vďačnosť môže pozitívne ovplyvniť vaše duševné a fyzické zdravie.
  • Pozitívny efekt vďačnosti úzko súvisí s mindfulness.
  • Jedným z dôležitých faktorov „tréningu“ vďačnosti je pravidelnosť.

Čo je vďačnosť?

Vďačnosť je ťažké jednoducho definovať, pretože ide o veľmi zložitý fenomén. Ide o pocit pozitívneho charakteru, keď chcete vyjadriť poďakovanie. Vďačnosť môžete cítiť ako náladu či emóciu, ale aj niečo trvalejšie – ako postoj alebo stav bytia. Vďačnosť môžete vnímať na rovine osobnej, keď svoju vďaku prejavujete inému človeku, napr. za nejakú pomoc či pozornosť. Druhou rovinou je tzv. „nadosobné“ vnímanie vďačnosti, ktorá presahuje ľudské bytie. Môžete byť vďační napr. prírode, vesmíru, Bohu alebo čomukoľvek inému, v čo veríte a čo vás presahuje. Na vďačnosti môžete vedome pracovať a do určitej miery si ju sami navodiť, v iných prípadoch však môže prísť úplne spontánne.

Výhody vďačnosti

1. Redukcia stresu

Vďačnosť vám pomáha lepšie sa vyrovnať s každodenným stresom, ale tiež vás podržať vo chvíli, keď sa práve už dlhší čas nachádzate v náročnom období. Potvrdzujú to aj výsledky výskumov – praktizovanie vďačnosti sa ukázalo byť efektívnou stratégiou pre zníženie hladiny pociťovaného stresu. Pozitívny efekt vďačnosti bol pozorovaný dokonca aj po prežití skutočne traumatizujúcich udalostí, ako sú napr. prírodné katastrofy, teroristické útoky alebo aj počas pandémie Covidu‑19.

  • Stres je v určitej miere súčasťou každodenného života a nemožno ho úplne odstrániť – ako sa s ním naučiť pracovať? Poradí vám článok Ako zvládať stres a byť v pohode?

2. Zmiernenie pocitov úzkosti a depresívnych stavov

Vďačnosť môže slúžiť aj ako efektívny podporný prostriedok pri terapii depresívnych alebo úzkostných ťažkostí. Vďaka nej sa vám totiž môže lepšie dariť prerušiť tok negatívnych myšlienok, ktoré sú pre vyššie zmienené stavy typické, a sústrediť sa na prítomnosť. Rozhodne to ale neznamená, že by ste mali svoje negatívne emócie, nálady či starosti potláčať a prekrývať ich zdanlivou pozitivitou – reč je skôr o situáciách, keď sa nezmyselne zacyklíte v minulosti alebo sa obávate o budúce udalosti, ktoré nemôžete do žiadnej miery ovplyvniť.

Práve v týchto chvíľach vám môže praktizovanie vďačnosti pomôcť odbúrať pocit straty kontroly, ktorý len prehlbuje negatívne zážitky spojené s depresiou či úzkosťou. Zároveň vám pripomína, že aj keď možno práve prechádzate ťažkým obdobím, na každom dni je možné nájsť niečo, z čoho sa môžete radovať.

3. Podpora zdravia srdca

Celkové zdravie je založené na nespočetnom množstve faktorov životného štýlu, ako je napr. výživa, pohyb, spánok ale aj stresový manažment – práve chronický stres sa ukazuje byť rizikovým faktorom rozvoja mnohých ochorení, vrátane tých kardiovaskulárnych. Vďaka tomu, že praktizovanie vďačnosti môže pomôcť znížiť mieru pociťovaného stresu, pozitívny efekt môže byť pozorovaný práve aj na zdraví srdca a ciev. Nie všetky štúdie tieto závery potvrdili, pretože do hry vstupuje naozaj veľké množstvo faktorov, systematická review z roku 2023 však poukazuje na to, že tréning vďačnosti zlepšuje kardiovaskulárne parametre a pôsobí na aktivitu autonómneho nervového systému. Iná práca poukazuje na vzťah medzi vďačnosťou a znížením koncentrácie niektorých zápalových markerov.

4. Lepší spánok

Vďačnosť môže podľa výskumu prispievať aj ku kvalitnejšiemu spánku. Okrem toho, že dochádza k zníženiu miery pociťovaného stresu, boli v štúdii u respondentov pozorované najmä myšlienkové asociácie pred zaspaním. Ukázalo sa, že pozitívne zafarbené myšlienky navodené vďačnosťou boli spojené s kvalitnejším a dlhším spánkom a kratšou spánkovou latenciou (doba, ktorú potrebujete na zaspanie).

  • Vedeli ste, že váš spánok môže byť do veľkej miery ovplyvnený vnútornými aj vonkajšími faktormi? Na čo si teda dať pozor, aby bol najkvalitnejší? Poradí vám článok 9 tipov, ako zlepšiť spánok

5. Vyššia miera životnej spokojnosti

Ľudia, ktorí sa sústredia na vďačnosť a vedú si denník vďačnosti, popisujú podľa výskumu svoj život ako šťastnejší, majú celkovo vyššiu mieru životnej spokojnosti a nižšiu pravdepodobnosť rozvoja úzkostí. Tento stav sa potvrdzuje dokonca aj u osôb s chronickým ochorením, ktoré pociťovali vyššiu mieru podpory a lepšie sa vyrovnávali s negatívnymi zážitkami.

Ukazuje sa tiež, že ľudia praktizujúci vďačnosť sú schopní vnímať aj drobnejšie pozitívne impulzy, na základe ktorých sa potom zlepšuje nálada i celková pohoda dotyčných.

6. Lepšie sústredenie

Štúdia z roku 2016 so študentmi ukázala, že praktizovanie vďačnosti respondentom pomáha zvýšiť mieru sústredenia, pociťovanú mieru energie a odolnosti proti únave počas vyučovania. Tento efekt je prikladaný najmä už spomínanej nižšej miere stresu, ale aj tomu, že si študenti dokázali lepšie uvedomiť cieľ štúdia a svoju súčasnú úlohu v tomto procese. K štúdiu tak pristupovali zodpovednejšie a pozitívnejšie.

Na výsledkoch štúdie však bolo zaujímavé, že pozitívne výsledky zaznamenala skupina študentov, ktorá dostávala k tréningu vďačnosti 3‑5‑krát týždenne pripomienku v podobne textovej správy. U študentov, ktorí vďačnosť tiež trénovali, no nedostávali písomnú pripomienku, sa významné benefity neobjavili. Autori štúdie uvažujú o tom, že tento jav môže byť spôsobený konkrétnym zameraním vďačnosti na štúdium. Študenti, ktorí dostali pripomienky si pravdepodobne viac uvedomovali dôležitosť procesu učenia.

Vďačnosť: v čom vám môže prospieť a ako ju „natrénovať“?

Ako vďačnosť praktizovať?

1. Založte si denník alebo pohár vďačnosti

Najrozšírenejšou a v štúdiách najčastejšie skúmanou formou praktizovania vďačnosti je písanie denníka. V tomto prípade ide o zapisovanie skutočností, za ktoré ste v živote vďační, a ich hlbšie uvedomenie. Journaling môže slúžiť aj ako doplnok pri terapii depresívnych stavov či úzkosti, bližšie informácie o ňom nájdete v článku Journaling: cesta k lepšiemu sebapoznaniu a regulácii stresu

Pokiaľ vám písanie denníka z nejakého dôvodu „nevonia“, môžete vyskúšať alternatívu v podobe pohára. Na kúsok papierika si jednoducho napíšte, za čo ste vďační a prihadzujte, kedykoľvek vás niečo napadne. S tým, ako sa bude váš pohár plniť papierikmi, budete mať jasne pred očami, že váš život je okrem ťažkostí aj plný radostí. V prípade potreby si samozrejme môžete papieriky opakovane prečítať.

2. Všímajte si maličkosti

V tomto bode je veľmi nápomocné, ak máte skúsenosť s tréningom všímavosti (mindfulness) alebo sa o jej praktizovanie pokúšate súbežne s vďačnosťou. Mindfulness vám totiž pomôže dostať sa do prítomného okamihu, keď si budete môcť plne uvedomiť vnemy prijímané z okolia i vlastné zážitky. Keď sa vaše myšlienky nebudú túlať vo vzdialenej minulosti alebo budúcnosti, možno aj známa vôňa vám zrazu môže priniesť intenzívne pozitívne pocity.

Tip: Ak chcete prospieť svojmu duševnému i fyzickému zdraviu, vyrazte na „všímavú prechádzku vďačnosti“. Nechajte doma slúchadlá a snažte sa cestou vnímať čo najviac vnemov – počúvajte šumenie rieky, štekot psov a všímajte si práve rozkvitajúce kríkov alebo vtáky poskakujúce po vetvách. V kombinácii s pohybom na čerstvom vzduchu vám takáto prechádzka môže po náročnom dni úplne zmeniť náladu.

3. Zdieľajte vďačnosť s ostatnými

Tento spôsob tréningu vďačnosti môže okrem svojho pôvodného účelu podporiť aj kvalitu vašich vzťahov. Nebojte sa prejaviť vďačnosť pred svojimi blízkymi, aj keď by šlo len o jednoduché „Vďaka, že si tu so mnou“ alebo „Som rád, že s tebou môžem toto zdieľať ”. Toto uvedomovanie vašej vďačnosti vám totiž môže pomôcť nevnímať určité veci vo vzťahu ako samozrejmosť, a budete tak predchádzať ich zovšedneniu.

4. Urobte si z vďačnosti rituál

Rovnako ako je to pri mindfulness, meditácii alebo napríklad aj fyzickej aktivite, dôležitým prvkom je ich pravidelnosť – či už si teda svoje myšlienky zapisujete do denníčka, hádžete do pohára alebo si len v tichosti predstavujete, snažte sa to robiť systematicky. Skúste si na tréning vyhradiť pár minút každý deň, môže to byť napr. po prebudení alebo naopak pred spaním. Sami totiž bezpochyby viete najlepšie, kedy počas dňa najviac potrebujete povzbudiť.

Čo si z toho odniesť?

Vďačnosť môže do vášho života vniesť mnoho pozitívnych emócií i dôsledkov – pomáha napr. znížiť mieru pociťovaného stresu, zlepšiť kvalitu spánku a podľa niektorých štúdií pôsobí pozitívne aj na zdravie srdca.

Vďačnosť je možné do istej miery „trénovať“, a je preto vhodné, aby ste sa jej praktizovaniu venovali pravidelne. Môžete si svoje pocity zapisovať napr. do denníka alebo ich zdieľať s najbližšími.

Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Ako sa starať o svoje duševné zdravie? Stavte na psychoterapiu
Dnešná doba je plná stresu a neistoty – preto niet divu, že nám naše problémy občas jednoducho prerastú cez hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Čo je psychoterapia a aké sú jej výhody, zistíte v novom článku.
7 osvědčených tipů, jak se zbavit stresu a zlepšit si náladu
7 osvědčených tipů, jak se zbavit stresu a zlepšit si náladu
Přemíry stresu bychom se měli v životě vyvarovat. Dali jsme pro vás dohromady tipy, jak eliminovat stres a zlepšit si náladu.
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness sa ponúka ako jedna z možností, ako byť zdravší, pokojnejší a spokojnejší so svojím životom. Spoznajte kúzlo mindfulness v dnešnom článku.
Úzkostná porucha: ako sa prejavuje a ako ju efektívne liečiť?
Úzkostná porucha: ako sa prejavuje a ako ju efektívne liečiť?
Úzkosť je v poslednej dobe často skloňovaná medzi profesionálmi aj širokou verejnosťou – je ale vždy len na obtiaž, alebo môže byť človeku prospešná? A ako teda spoznať, kedy máte problém? Všetko sa dozviete v článku.
Nootropika: zrychlí proces učení a zlepší soustředěnost
Nootropika: zrychlí proces učení a zlepší soustředěnost
Koloběh akademického roku na vysokých školách je neúprosný, a tak další zkouškové období zase pomalu klepe na dveře. Nejednoho studenta jistě napadne, jak by mohl podpořit efektivitu svého učení. Máme pro vás doporučení na látky, které vám ve zkouškovém pomohou.
Self-care: 10 jednoduchých tipov na každodennú starostlivosť o seba
Self-care: 10 jednoduchých tipov na každodennú starostlivosť o seba
Self‑care je v spoločnosti často mylne vnímaná ako znak sebeckosti, snobstva alebo býva zamieňaná za sebarozvoj. Vedecké dôkazy o jej benefitoch však hovoria sami za seba a mnoho týchto činností zvládnete zadarmo a z pohodlia domova.
7 faktorov, ktoré sú podľa výskumov zásadné pre zdravé a dlhotrvajúce vzťahy
7 faktorov, ktoré sú podľa výskumov zásadné pre zdravé a dlhotrvajúce vzťahy
Každý človek v živote nadviaže nejaké vzťahy – či už partnerské, rodinné, alebo pracovné. Aké sú teda základné, vedou podložené, predpoklady na to, aby boli tieto vzťahy zdravé a dlhotrvajúce?
9 tipov pre lepší spánok
9 tipov pre lepší spánok
Kvalita spánku sa za posledné desaťročie značne zhoršila, pritom je odpočinok pre naše zdravie úplne zásadný. V tomto článku sme si pre vás pripravili 9 tipov, vďaka ktorým zrýchlite zaspávanie, skvalitníte svoju spánkovú rutinu, a tým tiež veľmi jednoducho zlepšíte váš fyzický a psychický stav!
Journaling: cesta k lepšiemu sebapoznaniu a regulácii stresu
Journaling: cesta k lepšiemu sebapoznaniu a regulácii stresu
Aj vy ste si možno v detstve písali denníček, ktorému ste mohli otvorene zveriť svoje pocity a obavy. Journaling však môže byť prospešný aj v dospelosti, aj keď v trochu inej forme, než ste možno zvyknutí – s čím konkrétne vám môže pomôcť a ako s ním začať?
Metabolický syndróm: stav, ktorý nebolí, ale predstavuje vážne zdravotné riziko
Metabolický syndróm: stav, ktorý nebolí, ale predstavuje vážne zdravotné riziko
Počuli ste už niekedy o metabolickom syndróme? Ide o súbor príznakov, ktoré síce nebolia, ale pre vaše telo predstavujú veľké riziko. Čo presne môže metabolický syndróm spôsobiť a týka sa aj vás?
Ako lepšie zvládať stres a byť v pohode?
Ako lepšie zvládať stres a byť v pohode?
Či sa nám to páči alebo nie, stresu sa pri každodennom živote nevyhneme. Jedinou možnosťou je teda naučiť sa s ním pracovať a nenechať sa ním ovládať. Dnešný článok vám prináša 10 jednoduchých tipov, ako znížiť mieru stresu a byť spokojnejší.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!