Tuky: Prečo ich potrebujeme, koľko ich jesť a aké druhy vyberať?

overil/a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
Tuky: Prečo ich potrebujeme, koľko ich jesť a aké druhy vyberať?
obrázok z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Tuky sú nenahraditeľnou súčasťou výživy z hľadiska stavebnej funkcie i metabolizmu.
  • Príjem tukov by nemal klesnúť pod 20 % celkového denného príjmu energie.
  • Najväčší podiel by mali vo výžive tvoriť mononenasýtené mastné kyseliny.

Čo sú tuky?

Tuky sú zlúčeniny nerozpustné vo vode, ktoré sú tvorené spojením glycerolu a mastných kyselín tzv. esterickou väzbou – typické pre nich je, že ich súčasťou sú dlhé reťazce s uhľovodíkovými väzbami. Tuky sú tiež ľahšie ako voda, takže pri ich zlúčení sa nemiešajú, ale tvoria tukovú vrstvu na povrchu. Existuje mnoho rôznych druhov tukov, pričom ich vlastnosti im udáva práve typ obsiahnutých mastných kyselín. Podľa toho, koľko mastných kyselín je na molekulu glycerolu naviazaných, sa rozlišujú monoacylglyceroly (obsahujú 1 mastnú kyselinu), diacylglyceroly (obsahujú 2 mastné kyseliny) a triacylglyceroly (obsahujú 3 mastné kyseliny).

Samotné mastné kyseliny sa delia do 3 skupín a ich zaradenie spravidla určuje vlastnosti tuku. Sú to:

  • nasýtené mastné kyseliny (SAFA),
  • mononenasýtené mastné kyseliny (MUFA),
  • polynenasýtené mastné kyseliny (PUFA).

SAFA

Nasýtené mastné kyseliny vo svojej štruktúre neobsahujú žiadnu dvojitú väzbu a pri izbovej teplote tvoria pevnú štruktúru (t.j. nie sú tekuté). Čo sa týka napr. vysokých teplôt, sú stabilnejšie ako MUFA a PUFA.

Počet uhlíkov (C) Kyselina Zdroje Komentár

4

6

8

10

maslová

kaprónová

kaprylová

kaprinová

mliečny tuk

mliečny tuk

mliečny tuk

mliečny tuk

ľahko stráviteľné, absorpcia do portálnej krvi, zdroj energie pre bunky hrubého čreva a pečeň

12

14

16

laurová

myristová

palmitová

kokosový tuk

kokosový tuk

živočíšne tuky

aterogénne (podporujú proces rozvoja ateroklerózy), pri nadmernej konzumácii zvyšujú riziko nárastu hladiny cholesterol v krvi
18 stearová

živočíšne tuky

kakaový tuk

z hľadiska aterogenézy pôsobia neutrálne, uvažuje sa aj o mierne pozitívnom vplyve

Zdroj: Biochemický ústav LF MU (JD), 2013

MUFA

Mononenasýtené mastné kyseliny vo svojej štruktúre obsahujú jednu dvojitú väzbu. Z hľadiska stability sú na tom stále veľmi dobre. Pri izbovej teplote majú prevažne tekutú formu. MUFA, hlavne kyselina olejová, slúži ako zdroj energie, a je dokázané, že pokiaľ v strave nahradia SAFA, majú pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu a krvné lipidy.

Počet uhlíkov (C) Kyselina Zdroje Miesto dvojitej väzby
16 palmitoolejová

makadamiový olej

rakytníkový olej

9. uhlík
18 olejová

olivový olej

repkový olej

avokádový olej

9. uhlík

Zdroj: Biochemický ústav LF MU (JD), 2013

PUFA

Polynenasýtené mastné kyseliny obsahujú vo svojej štruktúre dve alebo viac dvojitých väzieb. Oproti SAFA a MUFA sú menej stabilné, preto sa môže ich extrémny príjem prejaviť negatívne. Pod PUFA spadajú dve významné skupiny mastných kyselín, a to omega‑3 a omega‑6. Pri izbovej teplote majú prevažne tekutú formu. PUFA sú využívané prevažne ako stavebné jednotky bunkových membrán alebo pre syntézu eikosanoidov (látok zúčastňujúcich sa procesu bunkovej signalizácie). PUFA tiež znižujú hladinu cholesterolu a triacylglycerolov v krvi.

Počet uhlíkov Kyselina Zdroje Miesto dvojitej väzby Esenciálna mastná kyselina
18 linolová (omega‑6)

slnečnicový olej

sójový olej

9. a 12. uhlík áno
18 alfa‑linolénová (omega‑3)

ľanový olej

vlašské orechy

9., 12. a 15. uhlík áno
20 arachidónová (omega‑6) živočíšne produkty (mäso, vajcia, ryby) 5., 8., 11. a 14 uhlík nie
20 eikosapentaénová (EPA, omega‑3)

chia semienka

tučné ryby

5., 8., 11., 14.,
a 17. uhlík
nie
22 dokosahexaénová (DHA, omega‑3) tučné morské ryby 4., 7., 10., 13., 16. a 19. uhlík nie

Zdroj: Biochemický ústav LF MU (JD), 2013

Chcete vedieť viac informácií o obsahu mastných kyselín v jednotlivých tukoch a ich zdrojoch? Všetko potrebné nájdete v článku Zdravé tuky, zlé tuky a ešte horšie tuky v strave? Ako sa v tom vyznať?

Prečo v strave potrebujete tuky?

Pre viac ako dvojnásobný obsah energie oproti bielkovinám a sacharidom (pozri ďalej) sa na tuky vo výžive často pozerá ako na nežiaduci makronutrient, ktorého príjem je nutné obmedziť na minimum. Nič však nemôže byť vzdialenejšie od pravdy. Tuky sú nevyhnutnou súčasťou ľudskej výživy. Tieto zlúčeniny sú totiž nevyhnutné pre správne fungovanie metabolizmu i štrukturálnej funkcie.

Samotný príjem tukov je napr. zásadný pre vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch, čo sú napr. vitamín A, D, E alebo K. Niektoré mastné kyseliny prijímané z potravy sú tiež esenciálne, čo znamená, že si ich ľudské telo nevie samo vytvoriť – pri ich vylúčení z jedálnička by chýbali v dôležitých štruktúrach organizmu a niektorých reakciách. Tuky sú základom pre syntézu niektorých hormónov, žlčových kyselín alebo eikosanoidov.

Okrem toho sú tiež súčasťou membrán všetkých buniek ľudského tela a vo forme tukového tkaniva pôsobia ako tepelná izolácia a ochrana pred mechanickým poškodením. Tukové tkanivo funguje aj ako veľmi dôležitá zásobáreň energie a okrem iného napomáha udržaniu orgánov v brušnej dutine na správnom mieste. Je teda jasné, že tuky rozhodne nie je múdre z jedálnička úplne vyraďovať – problém nastáva až v prípade, že je množstvo tuku príliš vysoké, ako sa môžete dočítať v článku Viscerálny tuk: Ako zistiť jeho množstvo a minimalizovať zdravotné riziko?

Tuky: Prečo ich potrebujeme, koľko ich jesť a aké druhy vyberať?

Koľko tukov jesť a aké?

Vo všeobecných odporúčaniach sa príjem tuku pohybuje okolo 30 – 35 % celkového denného energetického príjmu. S ohľadom na ostatné živiny je možné ich príjem prípadne ešte znížiť, ich množstvo by však nikdy nemalo klesnúť pod 20 % celkového denného energetického príjmu. Potom by totiž mohlo dôjsť k narušeniu vyššie spomínaných funkcií tukov.

Tuky sú oproti bielkovinám a sacharidom viac ako 2‑krát energeticky bohatšie, na 1 g obsahujú 9 kcal (38 kJ). Je preto potrebné myslieť na to, že potraviny s vysokým obsahom tukov sú energeticky bohaté a najmä pravidelná konzumácia vyprážaných produktov či vysoko spracovaných potravín môže viesť k nárastu hmotnosti.

Odporúčanie pre SAFA:MUFA:PUFA

Čo sa týka jednotlivých mastných kyselín, oplatí sa strážiť najmä tie nasýtené, ktoré by podľa odporúčaní nemali presahovať 10 % celkovej dennej prijatej energie. Najväčšie zastúpenie by v jedálničku mali mať kyseliny mononenasýtené, konkrétne je vhodný pomer SAFA:MUFA:PUFA 1:1,4:0,6.

Odporúčanie pre omega‑3 a omega‑6

Optimálny pomer omega‑3 a omega‑6 mastných kyselín je ideálne 1:1, ako odporúčaný sa však považuje aj pomer do 1:5 (v prospech omega‑6). V strave prirodzene prevažujú skôr omega‑6 mastné kyseliny, ktoré sú známe pre svoje prozápalové účinky, omega‑3 naopak pre podporu protizápalových procesov. Pokiaľ by tak bol pomer omega‑6 voči omega‑3 znateľne vyšší, mohlo by to viesť k narušeniu rovnováhy medzi prozápalovými a protizápalovými reakciami v prospech tých podporujúcich zápal.

Nenechajte sa ale zmiasť – aj zápalové procesy sú pre telo extrémne dôležité, pretože na ich základe funguje imunitný systém, hojenie rán atď. Rozhodne sa teda nemusíte zdrojom omega‑6 mastných kyselín vyhýbať, skôr si uvedomujte, aké zdroje tuku konzumujete a nezabúdajte aj na omega‑3, ktorých je v strave všeobecne nedostatok. Pomôcť si môžete aj doplnkom stravy.

Odporúčanie pre transmastné kyseliny

Transmastné kyseliny spadajú pod nenasýtené mastné kyseliny, v štruktúre ktorých došlo k zmene priestorového usporiadania. Táto reakcia sa môže odohrávať prirodzene v bachore dobytka, pri priemyselnom procese zvanom čiastočné stužovanie tukov alebo aj pri zahrievaní tuku s vysokým množstvom PUFA na veľmi vysoké teploty.

Transmastné kyseliny majú negatívny vplyv na zdravie srdca a ciev, pretože zvyšujú hladinu celkového cholesterolu a znižujú množstvo HDL cholesterolu, ktorý je považovaný za „dobrý“. Príjem TMK by tak nemal presiahnuť 1 % celkového denného príjmu energie. Najčastejším výživovým zdrojom TMK sú nekvalitné spracované potraviny a cukrovinky, kde sa využívajú čiastočne stužené tuky ako lacná náhrada kvalitnejších zdrojov. Len pre úplnosť dodávam, že plne stužené tuky sú z tohto hľadiska v poriadku (reč je napr. o margarínoch) – na pozore sa teda majte pred tukmi ČIASTOČNE STUŽENÝMI.

Tuky vhodné pre studenú aj teplú kuchyňu

Najlepšia možnosť využitia tukov sa odvíja od ich vlastností, ktoré závisia práve od obsahu mastných kyselín alebo od spôsobu výroby. Všeobecne platí, že pre studenú kuchyňu budú najvhodnejšie za studena lisované oleje, ktoré si uchovávajú maximum zdraviu prospešných látok. Napr. do šalátov budú ideálnou voľbou olivový, ľanový, vlašský, tekvicový alebo pestrecový olej.

Na tepelnú úpravu je naopak najlepšie vyberať oleje rafinované, z ktorých boli odstránené látky, ktoré by pri vysokých teplotách mohli robiť „neplechu“ a stáť za vznikom škodlivých zlúčenín. Nemenej dôležité bude aj zloženie mastných kyselín – úplne ideálnou voľbou na vyprážanie bude repkový olej, v ktorom prevažuje kyselina olejová. Na restovanie alebo opekanie budú vhodné napr. aj olivový alebo avokádový olej, ktoré majú tiež veľmi dobrú stabilitu.

Nevhodný je slnečnicový olej, a to konkrétne pre vysoký obsah PUFA, ktoré sú nestabilné. Ideálnou voľbou nie je ani maslo alebo masť pre ich rezíduá bielkovín a cholesterolu, z ktorého môžu pri vysokých teplotách vznikať škodlivé látky. O niečo lepšou voľbou bude v tomto prípade ghee, na naozaj poctivé vyprážanie však siahnite po repkovom oleji.

Čo si z toho odniesť?

Tuky sú jednou zo základných makroživín a ich optimálne množstvo a výber je kľúčový pre zdravie a celkovú funkciu organizmu. Niektoré mastné kyseliny si ľudské telo dokonca nevedia vytvoriť – na tie je preto potrebné sa vo výžive obzvlášť zamerať. Okrem pomeru samotných SAFA, MUFA a PUFA je vhodné tiež venovať pozornosť pomeru omega‑3 a omega‑6 mastných kyselín, ktorý by nemal prekročiť 1:5.

Pri príprave pokrmov je potrebné správne zvoliť vhodný druh oleja, konkrétne obsah mastných kyselín a spôsob výroby.

Ako jesť správne alebo zásady zdravého stravovania
Ako jesť správne alebo zásady zdravého stravovania
S pojmom „zdravé stravovanie“ ste sa už iste niekedy stretli – čo si pod ním ale predstaviť a ako ho najlepšie previesť do praxe? Poradí vám dnešný článok.
Plusy a mínusy keto diéty: Stane sa z vás stroj spaľujúci tuky?
Plusy a mínusy keto diéty: Stane sa z vás stroj spaľujúci tuky?
Ketogénna diéta je fenomén moderného stravovania. Je však naozaj taká zázračná, ako sa o nej často hovorí?
Keto dieta vs. vysokosacharidové stravování: Na které stravě nejvíce a bez hladovění zhubnete?
Keto dieta vs. vysokosacharidové stravování: Na které stravě nejvíce a bez hladovění zhubnete?
Jaká je ta nejefektivnější redukční dieta pro hubnutí? Tuto otázku si pokládají nejen ti z nás, kteří chtějí dát nějaké to kilečko tělesného tuku dolů. V dnešním článku porovnáme ketogenní dietu složenou z přirozených potravin se stravou o velmi nízkém obsahu tuků.
7 jednoduchých tipov, ako znížiť príjem priemyselne spracovaných potravín
7 jednoduchých tipov, ako znížiť príjem priemyselne spracovaných potravín
Priemyselne spracované potraviny sú lacné, praktické a ich príprava je až smiešne jednoduchá. Je tu ale jeden háčik – nášmu zdraviu príliš neprospievajú. Ako teda jednoducho znížiť ich príjem?
Viscerálny tuk: Ako zistiť jeho množstvo a minimalizovať zdravotné riziko?
Viscerálny tuk: Ako zistiť jeho množstvo a minimalizovať zdravotné riziko?
Nadmerné množstvo telesného tuku je spojené s vysokým rizikom rozvoja niektorých závažných ochorení. Viete ale, prečo to tak je? Tukové tkanivo totiž nepredstavuje len „kilá navyše“, ale ovplyvňuje aj metabolické pochody v tele.
Zdravé tuky, špatné tuky a ještě horší tuky ve stravě? Jak se v tom vyznat?
Zdravé tuky, špatné tuky a ještě horší tuky ve stravě? Jak se v tom vyznat?
Pojmy jako omega-3, -6 nebo zkratky EPA, DHA a další slýcháváme často. Udělejme si pořádek v nenasycených mastných kyselinách, jejich zdrojích a praktickém využití.
Jaký tuk je nejlepší pro tepelnou úpravu? Vyber si správně a nenič si zdraví
Jaký tuk je nejlepší pro tepelnou úpravu? Vyber si správně a nenič si zdraví
Hodí se na pánev víc olivový, kokosový nebo jiný olej? To je nikdy nekončící debata. Pojďme si to zmapovat a dilema jednou provždy vyřešit!
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?