Je retinol naozaj taký klenot pri starostlivosti o pleť?

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
Je retinol naozaj taký klenot pri starostlivosti o pleť?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Retinol je topickým typom retinoidu, čo je všeobecný termín pre deriváty vitamínu A.
  • Je známy svojimi schopnosťami zlepšiť textúru pleti, redukovať jemné ryhy a podporovať liečbu akné.
  • Zároveň podporuje produkciu kolagénu, čím prispieva k udržaniu hladkej pokožky.

Čo vlastne je?

Veľmi jednoducho, retinol je forma vitamínu A (v tukoch rozpustný, nachádza sa napríklad v mrkve, špenáte či pečeni), hrajúci kľúčovú úlohu v starostlivosti o pleť – ide o jednu z najviac študovaných a účinných zložiek (nielen) zmierňujúcich následky starnutia a akné. Ako to, že má také účinky? Po prvé, podporuje obnovu buniek a zvyšuje produkciu kolagénu, čo vedie k vyhladeniu jemných línií a vrások a zlepšeniu elasticity pleti. Po druhé, pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky a čistí póry, čo vedie k redukcii akné a zlepšeniu textúru pleti.

V niektorých prípadoch však môže ísť o príčinu podráždenia, najmä u ľudí s citlivou pleťou, a preto je vhodné s jeho používaním začať postupne. Zároveň je dobré mať na pamäti, že príliš častá aplikácia alebo nadmerné množstvo môže aj odolnejšej pokožke spôsobiť podráždenie, suchosť a lúpanie. Pri jeho aktívnom využívaní je tiež namieste myslieť na pravidelné nanášanie opaľovacieho krému (retinol ako látka zvyšuje citlivosť na slnečné žiarenie) a hydratačnú starostlivosť.

A prečo je v poslednom čase všade?

Stúpajúcu popularitu retinolu je možné zaznamenať všade od lifestylových časopisov cez vedecké práce po sociálne siete dermatológov či influencerov. Je to predovšetkým vďaka jeho účinným biochemickým vlastnostiam a schopnosti prenikať do hlbších vrstiev pokožky. Z chemického hľadiska ide o derivát vitamínu A a patrí do skupiny retinoidov. Jeho štruktúra je obdobná ako pri retinoidnej kyseline, ktorá je prirodzene prítomná v ľudskej pokožke. Práve vďaka tejto podobnosti je retinol schopný efektívne interagovať s receptormi v bunkách pokožky, čo vedie k aktivácii procesov obnovy buniek a produkcii kolagénu.

Kľúčovou chemickou vlastnosťou je tiež jeho schopnosť premeny na aktívnu formu kyseliny retinovej. Tento proces prebieha v samotnej pokožke a umožňuje retinolu vyvolať svoje anti‑aging a anti‑akné účinky. To ale nie je zďaleka všetko – retinol pôsobí ako antioxidant. Čo znamená, že chráni pokožku pred voľnými radikálmi a aktívne prispieva k prevencii predčasného starnutia.

5 benefitov retinolu

Ako bolo naznačené vyššie, retinol je najviac prínosný pre vašu pleť. Aké sú ale jeho konkrétne prednosti pod lupou?

  1. Redukcia vrások a jemných liniek: keďže retinol podporuje produkciu kolagénu a elastínu, efektívne a rýchlo vyhladzuje vrásky a jemné linky. Jeho pravidelná aplikácia tak zlepšuje pevnosť a elasticitu pokožky, čím napomáha zmierňovať známky starnutia.
  2. Zlepšenie textúry pleti: retinol stimuluje bunkovú obnovu a odstraňuje odumreté kožné bunky, čo vedie k jemnejšej a hladšej pleti. Tento proces totiž pomáha redukovať nepravidelnosti povrchu pleti, ako sú jemné hrubé textúry alebo póry.
  3. Boj s akné: ďalším benefitom retinolu je to, že čistí póry a reguluje produkciu mazu v pokožke. Môže tak byť významným pomocníkom pri minimalizácii stôp po akné a zlepšení celkového vzhľadu problematickej pleti.
  4. Prevencia predčasného starnutia: tento bod ľahko súvisí s tým prvým, ale z trochu iného hľadiska – ako antioxidant chráni pokožku pred poškodením voľnými radikálmi spôsobenými UV žiarením a environmentálnymi faktormi. Tým pomáha chrániť pokožku a ošetriť známky predčasného starnutia.
  5. Zlepšenie farebnej rovnomernosti: ďalšou výhodou využívania retinolu je jeho schopnosť redukovať hyperpigmentáciu a pigmentové škvrny tým, že reguluje produkciu melanínu v pokožke. To vedie k vyváženejšiemu odtieňu pleti a jasnejšiemu vzhľadu.
Je retinol naozaj taký klenot pri starostlivosti o pleť?
obrázok z pixabay.com

Na čo si dať pozor

Napriek tomu, že je retinol tak ospevovaný, je na mieste pamätať na pár zásad, vďaka ktorým sa vyhnete zbytočným vedľajším účinkom. Prvým dôležitým bodom je postupné zavádzanie tejto látky do svojej skincare rutiny. Keďže existujú rôzne koncentrácie (0,1 % – 1 %), býva pre pleť lepšie začať s nižšou koncentráciou 2 – 3‑krát týždenne a postupne zvyšovať frekvenciu aj koncentráciu. Tým sa vaša pokožka ľahšie adaptuje, navyše minimalizujete riziko podráždenia a suchosti pleti, ktoré môžu nastať, pokiaľ na vyššiu koncentráciu prejdete príliš skoro.

Ďalším dôležitým bodom naznačeným vyššie je, že retinol je nutné používať v spojení s hydratačnými produktmi a opaľovacím krémom s UV filtrom. Keďže môže pokožku pomerne výrazne vysušovať a zvýšiť tak jej citlivosť na slnečné žiarenie, je kľúčové zaistiť dostatočnú hydratáciu (napríklad pomocou rôznych sér či hutnejších krémov) a ochranu pred UV žiarením (aj počas zamračeného počasia a vo vyšších nadmorských výškach). Zároveň tým minimalizujete prípadné podráždenie a upokojíte pokožku.

V neposlednom rade sa oplatí krémy a séra s retinolom používať iba na noc. Jeho aktívne zložky sú totiž citlivé na slnečné svetlo a na dennom svetle tak strácajú účinnosť.

Kto by mal pri prípravkoch s retinolom postupovať opatrne?

  • Tehotné a dojčiace ženy: počas tehotenstva a dojčenia by mali ženy minimalizovať používanie produktov obsahujúcich retinol. Existujú totiž obavy o možnom negatívnom vplyve na vývoj plodu a možného prenosu retinolu do materského mlieka.
  • Ľudia s citlivou pokožkou: ľudia s citlivou alebo reaktívnou pokožkou by si mali dať obzvlášť pozor. Retinol môže u citlivých osôb spôsobiť začervenanie a suchosť pleti. Skúste preto vždy začať s tou najnižšou koncentráciou a poradiť sa s dermatológom alebo iným odborníkom.
  • Ľudia s dermatitídou alebo rosaceou: tento bod súvisí s predchádzajúcim, pretože retinol môže ľahko zhoršiť chronické ochorenia pokožky charakterizované zápalom a podráždením, ako sú dermatitída alebo rosacea. Jeho zaradenie teda opäť najprv konzultujte s dermatológom.
  • Ľudia užívajúci určité lieky: existujú niektoré lieky, ako sú retinoidy užívané perorálne na liečbu akné alebo iných ochorení, ktoré by nemali byť kombinované s topickým použitím retinolu.

Čo si z toho odniesť?

Retinol je derivátom vitamínu A. Konkrétne ide o topický retinoid, ktorý je významný pre starostlivosť o pleť vďaka svojim schopnostiam zlepšiť jej textúru, redukovať jemné linky či liečiť akné. Tieto zázraky spočívajú predovšetkým v podpore bunkovej obnovy a produkcie kolagénu. Pri jeho nasadení a následnom používaní je však potrebné dodržiavať všeobecné rady (napríklad si dávať pozor, pokiaľ máte citlivejšiu pleť alebo ho aplikovať iba na noc) a celú situáciu najprv prebrať s dermatológom.

Ľadovanie tváre: mýtus, alebo babská rada nad zlato?
Ľadovanie tváre: mýtus, alebo babská rada nad zlato?
Ľadovanie tváre alebo skin icing je jednou z populárnych babských rád. Má ľahko a rýchlo zaisťovať spľasnutie opuchov či tiež zmierniť prejavy akné. V tomto článku sa dozviete ďalšie potenciálne benefity spoločne s vedeckým okienkom, či sú tieto hypotézy aspoň čiastočne podporené výskumom.
Tvárová joga: ako na štíhlejšiu tvár bez vrások?
Tvárová joga: ako na štíhlejšiu tvár bez vrások?
Tvárová joga je jedným z najnovších druhov jogových cvičení. Zameriava sa na posilňovanie tvárových svalov, zlepšuje cirkuláciu krvi aj lymfy. Vďaka tomu ide o jednoduchú a efektívnu cestu zbavenia sa opuchov tváre či zmiernenie známok starnutia. Ako na to, prezradíme v článku.
Kokosový olej dobrý na vlasy a pleť, ale jak je to s ním ve výživě?
Kokosový olej dobrý na vlasy a pleť, ale jak je to s ním ve výživě?
Kokosový olej mnoho lidí považuje za hotový zázrak. Je ale opěvovaný právem, nebo pro nás představuje spíše riziko? Možná budete z výsledků odborných studií nemile překvapeni.
5 potravin pro krásnou pleť
5 potravin pro krásnou pleť
Trápí vás nekvalitní pleť, akné nebo jiné problémy? Pak věřte, že máte ve své moci toto všechno ovlivnit. Začněte tím, že do svého jídelníčku zařadíte těchto 5 potravin.
Kolagen pro hezčí pokožku a pleť. Opravdu pomáhá?
Kolagen pro hezčí pokožku a pleť. Opravdu pomáhá?
Doplňky stravy na bázi kolagenu patří mezi nejprodávanější suplementy vůbec. Je ale jejich účinnost na zdraví pokožky prokazatelná?
5 tipov, ako sa zdravo opaľovať
5 tipov, ako sa zdravo opaľovať
Čo by to bolo za leto bez poriadnej opaľovačky. Aké sú účinky letného slnka na ľudské telo, z čoho môžeme ťažiť a môže pre nás byť pobyt na slnku nebezpečný?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?