ASMR: nová forma prokrastinácie, alebo fenomén s pozitívnymi účinkami na telo a myseľ?

overil/a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
ASMR: nová forma prokrastinácie, alebo fenomén s pozitívnymi účinkami na telo a myseľ?
Obrázok na Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • ASMR alebo autonómna senzorická meridiánová reakcia je označenie pre príjemné pocity vyvolané vonkajšími vplyvmi.
  • Reakcia na spúšťače ASMR sa môže u jednotlivých osôb veľmi líšiť – niektorí ľudia ich vnímajú intenzívne, iní naopak nemusia reagovať vôbec.
  • Výskum vplyvu ASMR na fyzické aj duševné zdravie je zatiaľ na začiatku, doterajšie štúdie však zaznamenali možný priaznivý vplyv.

Čo je ASMR?

Na 9. apríla pripadá Medzinárodný deň ASMR – o čo teda ide? Celý názov tohto fenoménu je autonómna senzorická meridiánová reakcia a popisuje pocity, ktoré vyvolávajú určité vonkajšie podnety, ako napr. zvuky, obrazové podnety alebo dotyky. Za ASMR sa skrýva oveľa viac, než sa na prvý pohľad môže zdať – nejde len o jednoduché vysedávanie pri obrazovke a sledovanie videí so skladaním papiera alebo drvením kriedy, ale zdá sa, že môže prinášať aj isté terapeutické účinky.

Ľudia popisujú pocity, ktoré sa pri ASMR môžu objaviť, ako príjemné brnenie, v populárnej literatúre sa môžete stretnúť aj s pojmami ako „brnenie mozgu“, alebo dokonca „mozgové orgazmy“. Tieto reakcie môžu byť vyvolané podnetmi ako sú napr.

  • šepkanie,
  • tiché vŕzganie, škrabanie, šušťanie alebo klepanie,
  • pomalé pohyby rúk,
  • drvenie, tvarovanie či krájanie,
  • jemné dotyky.

Čo sa s mozgom počas ASMR deje?

Cesta za definitívnym poznaním mechanizmu ASMR je ešte len na začiatku, existujú už ale niektoré štúdie, ktoré sa touto otázkou zaoberali. Jedna z nich napr. poukazuje na to, že pri sledovaní ASMR videí dochádza k zapojeniu špecifických centier mozgu, a to najmä oblasti spojenej s empatiou, emóciami, sebauvedomením a sociálnou angažovanosťou.

Autori výskumu tiež poukazujú na možné spojenie ASMR a zvýšenie sekrécie niektorých neuromediátorov. Pocity popisované pri ASMR sa zhodujú s fyziologickým pôsobením dopamínu, oxytocínu alebo endorfínov. Niektoré štúdie tiež potvrdili, že pri počúvaní hudby k zvýšenej sekrécii týchto pôsobení naozaj dochádza, a to najmä pri dopamíne. Či bude však mechanizmus účinku pri ASMR rovnaký, ukáže až budúci výskum.

Čo na ASMR hovoria štúdie?

ASMR je vo svete vedy pomerne nový koncept a pre naozaj presvedčivé závery je potrebné počkať, čo prinesie budúci výskum. Existujúce štúdie však poukazujú na to, že ASMR môže na fyziologické pochody v tele skutočne pôsobiť. U ľudí vystavených podnetom vyvolávajúcim ASMR bola zaznamenaná napr. znížená srdcová frekvencia alebo zvýšená vodivosť kože. Sledovaní ľudia tiež uvádzali, že prežívajú pokoj a pozitívnu mieru vzrušenia. Tiež sa zdá, že sa ASMR líši napr. od mravčenia spôsobeného počúvaním hudby, kde sa miera srdcovej frekvencie naopak spravidla zvyšuje.

Štúdia z roku 2023 porovnávala u študentov efekt ASMR videí s videami zahŕňajúcimi pešiu turistiku. Ukázalo sa, že príjemné pocity a relaxáciu vykazovali obe skupiny študentov, u skupiny sledujúcej ASMR však bola intenzita týchto výstupov vyššia. Zaujímavé však je, že sa v skupine s ASMR videami objavili aj ľudia, ktorí uviedli, že na ASMR nereagujú – títo respondenti zažívali nižšiu mieru relaxácie a príjemných pocitov ako skupina sledujúca videá s pešou turistikou. Je však potrebné poznamenať, že dáta boli zhromažďované prostredníctvom dotazníkov a odpovede tak môžu byť ovplyvnené subjektívnym vnímaním respondentov. Na ďalšie objektívnejšie štúdie si bude treba ešte počkať, výsledky však naznačujú, že ASMR môže skutočne ovplyvňovať niektoré fyziologické i duševné aspekty.

Aké výhody môže mať skúsenosť s ASMR?

Ako už bolo naznačené vyššie, na definitívne potvrdenie účinkov ASMR sú potrebné ďalšie štúdie, a v súčasnosti sa možno oprieť najmä o benefity, ktoré vypovedajú sami účastníci štúdií. Treba si tiež uvedomiť, že každý človek môže na ASMR reagovať rozdielne – zatiaľ čo niekto môže zažívať skutočne intenzívne zážitky, iní môžu byť voči tejto stimulácii „imúnni“.

  • Pocity úľavy a potešenia: Účastníci výskumu v reakcii na ASMR najčastejšie popisujú práve pocity úľavy, uvoľnenia a príjemnú stimuláciu. Vďaka rýchlemu účinku je tiež možné, že ASMR môže byť nápomocné pri odvedení pozornosti pri úzkosti alebo dokonca panických stavoch. Aj tieto hypotézy je však potrebné hlbšie overiť.
  • Zlepšenie kvality spánku: Štúdia kombinujúca ASMR s binaurálnym zvukom dospela k záveru, že stav upokojenia a uvoľnenia navodený týmito praktikami môže pozitívne pôsobiť na navodenie spánku a zlepšenie jeho kvality.
  • Navodenie stavu flow: Podľa výskumu môžu pocity vychádzajúce z ASMR uľahčiť navodenie tzv. stavu flow, ktorý vám pomôže hlbšie sa ponoriť do danej činnosti a podať tak maximálny výkon s minimálnym úsilím. Vďaka tomu môže pomôcť napr. so sústredením, učením alebo dokonca úľavou od chronickej bolesti. Pokiaľ sa chcete o tomto stave dozvedieť viac, prečítajte si článok Stav flow: dostaňte zo seba to najlepšie.
ASMR: nová forma prokrastinácie, alebo fenomén s pozitívnymi účinkami na telo a myseľ?
Obrázok z Freepik

Aké formy navodenia ASMR môžete vyskúšať?

Ako už bolo spomenuté vyššie, existuje mnoho podnetov, ktoré môžu viesť k skúsenosti ASMR. Intenzita reakcie na rôzne vnemy sa bude u ľudí pravdepodobne líšiť, je preto úplne na vás, ktoré formy vám budú vyhovovať najviac. Najznámejšími stimulmi z jednotlivých senzorických kategórií sú napr.

1. Zvukové vnemy

  • Šepkanie,
  • Škrabanie, drvenie,
  • Otáčanie stránok knihy,
  • Poklepávanie,
  • Tikanie hodín,
  • Prúdenie vody, kvapkanie vody,
  • Písanie perom/písanie na klávesnici,
  • Mačacie pradenie.

2. Vizuálne vnemy

  • Jemné pohyby rúk,
  • Miešanie farieb,
  • Narušovanie štruktúry objektov – drvenie, krájanie, škrabanie, lúpanie, stláčanie.

3. Fyzické vnemy

  • Hra s vlasmi,
  • Tvorenie s pieskom, hlinou atď.,
  • Šteklenie štetcom na líčenie,
  • Masáž tela/masáž tváre rollerom.

4. Situačné vnemy

  • Vyslovovanie určitých slov (táto technika môže byť tiež základom meditácie),
  • Imaginácia (predstavujete si napr. hrejivý pocit vo vašom tele).

Nezabúdajte však na to, že nadužívanie podobných činností môže mať na celkový well‑being a zdravie skôr negatívny efekt. Je bezpochyby dobré vedieť, že vám skúsenosť s ASMR môže priniesť nejaké benefity alebo byť dokonca pomocou pri stavoch úzkosti. Nenechajte sa ale vtiahnuť do nekonečných algoritmov sociálnych sietí podsúvajúcich vám ďalšie a ďalšie videá. Stimuly pre svoj mozog by ste totiž mali zbierať predovšetkým vonku v reálnom svete.

Čo si z toho odniesť?

ASMR je fenomén, ktorý v posledných rokoch zažíva veľký boom. Hoci sa ukazuje, že niektorí jedinci na túto stimuláciu nemusia vôbec reagovať, pre väčšinu ľudí predstavuje ASMR príjemné pocity, uvoľnenie a zlepšenie nálady.

Neexistuje zatiaľ mnoho kvalitných štúdií, podľa záverov tých dostupných sa však zdá, že ASMR môže skutočne pozitívne ovplyvniť niektoré fyzické i duševné pochody. Existuje mnoho foriem ASMR od zvukových vnemov cez vizuálne a fyzické až po situačné.

Self-care: 10 jednoduchých tipov na každodennú starostlivosť o seba
Self-care: 10 jednoduchých tipov na každodennú starostlivosť o seba
Self‑care je v spoločnosti často mylne vnímaná ako znak sebeckosti, snobstva alebo býva zamieňaná za sebarozvoj. Vedecké dôkazy o jej benefitoch však hovoria sami za seba a mnoho týchto činností zvládnete zadarmo a z pohodlia domova.
8 tipov, ako znížiť úroveň stresu pre silnejšiu imunitu aj lepšiu sexuálnu výkonnosť
8 tipov, ako znížiť úroveň stresu pre silnejšiu imunitu aj lepšiu sexuálnu výkonnosť
Nie je stres ako stres. Akým stresovým situáciám by sme sa mali radšej vyhnúť a ktoré môžu byť pre náš imunitný systém z dlhodobého hľadiska prospešné?
Ako funguje dopamínový detox?
Ako funguje dopamínový detox?
Dopamínové detoxy zahŕňajú obmedzenie spúšťačov produkcie „lacného dopamínu“, napríklad prejedanie sa či nadmerný čas na sociálnych sieťach. Ako presne tento pôst funguje a sú jeho potenciálne benefity podporené výskumami? Odpovede sa dozviete v tomto článku!
Digitálny detox: 7 spôsobov, ako obmedziť čas online a byť so sebou spokojnejší
Digitálny detox: 7 spôsobov, ako obmedziť čas online a byť so sebou spokojnejší
Možno nie ste tak úplne spokojní s tým, ako svoje chytré zariadenia používate. Zároveň si neviete rady s tým, ako z toho začarovaného kruhu von. Pripravili sme pre vás pár praktických tipov, vďaka ktorým sa naučíte používať vychytávky modernej doby chytro.
Stav flow: dostaňte zo seba to najlepšie
Stav flow: dostaňte zo seba to najlepšie
Aj vy už ste niekedy zažili stav flow – pocit, keď sa na nejakú činnosť sústredíte tak silno, až okolitý svet zrazu plynie okolo vás? Čo vám môže v živote priniesť a ako ho dosiahnuť častejšie?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.