Acai a jeho účinky na ľudské telo

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
Acai a jeho účinky na ľudské telo
Obrázok z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Bobule açaí, pravopisne správne aj v podobe acai, sú v skutočnosti kôstkovicami pochádzajúce z oblasti Amazónie v Južnej Amerike.
  • Pre domorodé kmene boli po stáročia základnou potravinou, ktorá často tvorila 25 % ich jedálnička.
  • Acai má potenciálne zdraviu prospešné účinky, vrátane protizápalových a antioxidačných vlastností.

Čo to je alebo ide o superpotravinu?

Acai je drobné fialové ovocie pochádzajúce z rovnomennej palmy, ktorú možno nájsť v dažďových pralesoch Južnej Ameriky, najmä v oblasti Amazonského pralesa. Tieto kôstkovice sú známe predovšetkým pre svoju vysokú koncentráciu makroživín a antioxidantov. Obsahujú však celý ďalší rad zdraviu prospešných látok, vrátane vitamínov, minerálnych látok, vlákniny či mastných kyselín. Vďaka tomu je acai často označovaný za superpotravinu a pridávaný do všemožných jedál, ako sú šaláty, zmrzliny, pudingy, ale aj ako súčasť omáčok k rybám, hydine či hovädziemu mäsu.

Ako je na tom s obsahom živín?

Už vyššie je naznačené, že acai je naozaj bohatý na širokú paletu bioaktívnych látok – má vysoký obsah antioxidantov, vrátane polyfenolov, flavonoidov a antokyanov, ktoré chránia telo pred poškodením spôsobeným nadbytkom voľných radikálov. Ďalej obsahuje mnoho vitamínov a minerálnych látok, vrátane vitamínov A, C, E, vápnika, draslíka a železa. Tie sú okrem iného kľúčové pre správnu funkciu imunitného systému, zdravia kože, zraku, kostí a svalov. Obsahuje aj zdraviu prospešné nenasýtené mastné kyseliny, najmä mononenasýtenú kyselinu olejovú. Navyše je zdrojom esenciálnych omega‑3 a omega‑6 mastných kyselín, ktoré sú dôležité pre zdravie srdca, mozgu a psychickú pohodu.

4 potenciálne benefity acai

  • Podpora rovnováhy v množstve voľných radikálov: pretože je acai bohatý na antioxidanty, chráni telo pred poškodením spôsobeným nadbytkom voľných radikálov, čo môže pomôcť znižovať riziko vzniku chronických ochorení.
  • Podpora kardiovaskulárneho zdravia: vďaka obsahu dôležitých mastných kyselín, najmä omega‑3 a omega‑6 mastných kyselín (existujú aj koncentrovanejšie zdroje, ale toto môže byť príjemná a chutná alternatíva), môže konzumácia acai prispieť k podpore zdravia srdca a ciev. Tie znižujú hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a zlepšujú celkovú cievnu funkciu.
  • Podpora správnej funkcie imunitného systému: nálož vitamínov a minerálnych látok, ktoré acai obsahuje, napomáha správnej funkcii imunitného systému. Pravidelná konzumácia môže posilniť obranyschopnosť tela proti infekciám a zápalovým ochoreniam.
  • Podpora trávenia: acai obsahuje tak ako väčšina ovocia i zeleniny vlákninu, ktorá podporuje zdravé trávenie, čím napomáha pravidelnému vyprázdňovaniu.
  • Prečítajte si článok Ako prirodzene podporiť správnu funkciu trávenia?, aby vaše trávenie nebolo trápenie!

Acai a jeho účinky na ľudské telo

Do čoho pridať acai?

Asi najznámejšou možnosťou je zakomponovať acai do smoothie. Najlepšie sa hodí so sladšími komponentmi (keďže je sám skôr kyslejší), ako je hrozno, figy, mango, granátové jablká, čerešne, banány, mučenky, ananásy či jablká, spoločne s tekutinou vo forme vody, kokosovej vody či klasického a rastlinného mlieka. O dostatok bielkovín sa postará proteínový prášok alebo chia semienka.

Ďalšou možnosťou je pridanie acai do müsli, ovsenej kaše či jogurtu – klasických raňajkových možností. Stačí ho buď v podobe pyré či bobúľ pridať k ovseným vločkám, orechom, semenám a ďalším obľúbeným prísadám a vytvoriť extra výživné raňajky či desiatu. V tekutej konzistencii ho možno použiť ako polevu alebo džem.

Ideálnou voľbou je aj ako zložka do rôznych šalátov! Osviežujúcou verziou je jeho podoba v podobe dresingu (s olivovým olejom, balzamikovým octom, javorovým sirupomdijonskou horčicou), zmiešať s kelom, hráškom, avokádom, cícerom, syrom feta a semienkami granátového jablka!

Na čo si dať pozor?

Hoci je acai všeobecne považovaný za bezpečnú súčasť jedálnička, rovnako ako pri iných potravinách je potrebné dbať na základnú opatrnosť, a to predovšetkým, keď:

  • Máte alergie na ovocie: aj keď sú alergické reakcie na acai vzácne, niektorí ľudia nemusia mať toleranciu k určitým zložkám tohto ovocia (napríklad pri peľových alergiách). Preto je dôležité sledovať reakcie svojho tela (vyrážky, svrbenie, opuchy…) a v prípade príznakov pre istotu navštíviť alergiológiu.
  • Pravidelne užívate lieky: pokiaľ pravidelne užívate lieky (alebo máte chronické zdravotné komplikácie), je na mieste zaradenie acai do svojho jedálnička prebrať s lekárom. Dôvodom je vysoké množstvo látok, ktoré môžu účinnosť týchto medikamentov ovplyvniť (najmä v prípade problémov s krvnou zrážanlivosťou alebo diabetesom).

Čo si z toho odniesť?

Kôstkovice acai sú superpotravinou posledných rokov a nie je sa čomu diviť. Sú bohaté na vitamíny, minerálne látky, vlákninu i antioxidanty a prispievajú nielen k ochrane tela pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi, ale aj k podpore správnej funkcie kardiovaskulárneho, imunitného i tráviaceho systému. Pred ich intenzívnejším nasadením do jedálnička sa ale najskôr poraďte so svojím lekárom, obzvlášť pokiaľ máte alergické reakcie na iné potraviny či pravidelne užívate medikamenty.

Microgreens: svieže a antioxidantmi nabité výhonky, ktoré lahodia nielen oku
Microgreens: svieže a antioxidantmi nabité výhonky, ktoré lahodia nielen oku
O microgreens už ste určite počuli – mladé zeleninové výhonky, ktoré sa konzumujú ešte predtým, ako dosiahnu štádiá mladej rastliny. Majú ale čo ponúknuť aj po nutričnej stránke ?
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Už jste někdy jedli duhu? Možná je nejvyšší čas to vyzkoušet. Šest různých barev ovoce a zeleniny vám může pomoci předejít nádorovým onemocněním nebo posílit imunitu. Dozvíte se také, že tepelná úprava rajčat rozhodně není tabu.
Čo sú antioxidanty a má zmysel hľadať ich v potravinách?
Čo sú antioxidanty a má zmysel hľadať ich v potravinách?
Čo presne sú antioxidanty, ako ovplyvňujú fungovanie ľudského tela a ako dopĺňajú vlastné antioxidačné systémy nášho tela? Zistite to v našom dnešnom článku.
Ako prirodzene podporiť správnu funkciu trávenia?
Ako prirodzene podporiť správnu funkciu trávenia?
Tráviaca sústava sa u bežného človeka rozhodne nenudí. Niekedy maká na plný výkon a inokedy nevie, čo by od nudy robila.Občas nám však dokáže narobiť aj poriadne problémy. Ako jej uľahčiť život a podporiť v celkovej funkcii trávenie?
Rakytník rešetliakový: superpotravina plná benefitov
Rakytník rešetliakový: superpotravina plná benefitov
Rakytníku sa dostáva čím ďalej, tým viac pozornosti a nie je sa čomu diviť. Táto superpotravina ponúka okrem lahodnej chuti aj vysoký obsah vitamínov, minerálnych látok a prospešných zložiek! V tomto článku sa pozrieme na rakytník pekne zblízka, predstavíme jeho benefity či využitie v kuchyni!
Ako skladovať ovocie a zeleninu, aby si uchovali čo najviac vitamínov?
Ako skladovať ovocie a zeleninu, aby si uchovali čo najviac vitamínov?
Nevhodným skladovaním môžeme prísť o cenné živiny, ale aj o skvelú chuť ovocia a zeleniny. Na čo si dať pozor pri skladovaní ovocia a zeleniny?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!