Čo je toxická pozitivita a prečo by ste sa jej mali vyhnúť?

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
Čo je toxická pozitivita a prečo by ste sa jej mali vyhnúť?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Toxická pozitivita je fenomén, pri ktorom sa človek snaží udržať pozitívny prístup za všetkých okolností.
  • To zahŕňa znehodnocovanie alebo odmietanie negatívnych emócií a situácií, teda aj potláčanie autenticity.
  • Toxická pozitivita môže mať z dlhodobého hľadiska silne negatívne dopady na psychickú pohodu jedinca.

O čo ide?

Toxická pozitivita je fenomén, ktorý sa v dnešnej dobe stáva stále zreteľnejším, obzvlášť s intenzívnou konvergenciou (zbližovaním, prelínaním) sociálnych médií a reality. Tento termín označuje neprimeraný tlak na vytváranie (a udržiavanie) pozitívneho prístupu a reakcií na všetky aspekty života, bez ohľadu na ich skutočnú povahu alebo dôležitosť. Toxická pozitivita tak môže vyvolať nútený optimizmus a potlačenie negatívnych emócií, ako je strach, smútok alebo zlosť. Jedným z prejavov sú napríklad vety: „Sústreď sa len na to dobré,“ alebo „Veď tvoje problémy nie sú v porovnaní s … vlastne také hrozné, " čo však môže viesť k ignorácii a násilnému ovládnutiu skutočných pocitov a potrieb jednotlivca.

Týmito prispieva toxická pozitivita k prostrediu, v ktorom sú negatívne emócie považované za slabosť a vlastné zlyhanie. Ľudia sa môžu cítiť nútení potláčať alebo zľahčovať svoje vlastné nepríjemné pocity, aby vyhoveli spoločenským očakávaniam. To vedie k neprirodzenému tlaku na stále zdokonaľovanie svojho života a potláčanie autentických emócií, čo môže mať závažné dôsledky pre duševné zdravie jednotlivca. Výsledkom je paradoxne zhoršenie psychiky namiesto očakávaného zlepšenia.

V čom sa líšia pozitívne myslenie a toxická pozitivita?

Predchádzajúcim vysvetlením vás určite nechceme odradiť od pozitívneho myslenia. To sa totiž s toxickou pozitivitou pomerne značne míňa – ide totiž o dva veľmi odlišné prístupy k vnímaniu a spracovaniu životných situácií. Pozitívne myslenie zahŕňa schopnosť hľadať a nájsť optimistické a konštruktívne aspekty aj v ťažkých situáciách. Tým dochádza k požadovanému uvedomovaniu a vyjadreniu negatívnych emócií, ktoré ale „neprevalcujú“ úplne všetko, čo sa vám aktuálne v živote deje. Toxická pozitivita sa oproti tomu vyznačuje nekritickým, často až neprimeraným dôrazom na pozitívne myslenie. Kľúčovým rozdielom je predovšetkým flexibilita a schopnosť zodpovedajúcim spôsobom reagovať na špecifické životné udalosti.

Pozitívne myslenie skôr podporuje zdravý a vyvážený pohľad na svet, ktorý rešpektuje pozitívne aj negatívne stránky života. Jedinec snažiaci sa o tento koncept si je vedomý reality a aktívne vyhľadáva a zameriava sa na konštruktívne riešenia a perspektívy. Na druhej strane toxická pozitivita nabáda negatívne aspekty prehliadať, prípadne reagovať prikladaním pozitívneho významu bez kritického hodnotenia.

Spojitosť so sociálnymi sieťami

Fenomén toxickej pozitivity si získal značnú pozornosť v kontexte sociálnych médií, teda Facebooku, Instagramu či Tiktoku. Najvýraznejším príčinou je fakt, že sa tu používatelia často snažia zobrazovať idealizované verzie seba samého a svojho života. Sú tu ale aj iné znaky: napríklad odmietanie oprávnených obáv prehnane optimistickými odpoveďami, podpora falošného pocitu šťastia, vytváranie tlaku na dodržiavanie štandardu neustálej pozitivity či vyhranenie a ostrakizácia (vyčlenenie) tých jedincov sociálnej komunity, ktoré štandardy toxickej pozitivity nedodržiavajú.

Výrazné umocnenie dostáva koncept toxickej pozitivity aj pre stále rastúcu popularitu influencerov, ktorých prácou je doslova propagovať ideálny životný štýl zaručený pomocou rôznych značiek, firiem a ich produktov. Jedinec môže mať ešte hlbší pocit nedostatočnosti a nespokojnosti so svojou vlastnou realitou, ktorú sa následne snaží „tlačiť“ smerom k danej (nereálnej) ilúzii.

A samozrejme nesmieme vynechať ani rozsah editovacích aplikácií, ktoré sú schopné v priebehu pár sekúnd odstrániť, vyretušovať alebo naopak pridať čokoľvek, čo si daný odberateľ praje. Tento samotný prvok viac vedie k prehnanému perfekcionizmu, môže ale tiež podporovať naratív (prezentáciu) používateľa (napríklad to, že mu pozitívne myslenie spoločne s ďalšími prvkami pomohli k takto úžasnej pleti, partnerovi, životu).

Čo je toxická pozitivita a prečo by ste sa jej mali vyhnúť?

4 dôsledkov toxickej pozitivity

  1. Aktívne potláčanie skutočných emócií: ako je už niekoľkokrát naznačené vyššie, toxická pozitivita vo veľkej časti prípadov vedie k bagatelizácii negatívnych zážitkov a potláčaniu autentických emócií, čo sa môže v dlhodobom meradle prejaviť psychickými problémami (napríklad úzkostné či depresívne stavy).
  2. Nedostatok emočnej autenticity: tento bod súvisí s predchádzajúcim – toxická pozitivita spočíva v podpore kultúry emočnej neautentickosti. Tým výrazne ovplyvňuje sociálne kontakty cez cenzúru nepríjemných pocitov, zábranám ohľadom jedincovej zraniteľnosti, ale aj vzájomnej podpory. Kvôli tomu nie je pre pár či skupinu možné vybudovať dostatočne silné puto.
  3. Tlak na to, aby ste boli vždy šťastní: v dôsledku všetkých spomínaných prvkov je na jedinca vyvíjaný obrovský tlak, aby si udržovali fasádu šťastia aj v ťažkých chvíľach. Tento nápor podporuje zosmiešňovanie, izoláciu a hanbu tých, ktorí s potláčaním „nežiaducich“ emócií bojujú. Samozrejme je v poriadku si nájsť v ťažšom období maličkosti, ktoré vám urobia radosť, ale nemusíte sa do toho nútiť.
  4. Strach z toho, že ste len na ťarchu: ľudia vystavení toxickej pozitivite sa môžu aj po vymanení z takto zameraných skupín obávať, že budú svojimi problémami alebo emóciami zaťažovať ostatných. Frekventované znevažovanie negatívnych emócií totiž automaticky vedie k neschopnosti rozoznať závažnosť situácie. Tým môžu sami seba ešte dlho čiastočne separovať od svojich priateľov a rodiny.

Zdravý prístup k vyrovnávaniu sa s negatívnymi skúsenosťami

Existuje teda nejaký zdravý spôsob, ako sa vyrovnávať s negatívnymi situáciami alebo pocitmi? Áno. Správny postup je v takýchto prípadoch žiaduci a na udržanie duševného zdravia a celkového blahobytu dokonca nutný. Jednou z dôležitých zložiek je kompletné obrátenie metódy toxickej pozitivity, teda – naučiť sa akceptovať a prijať negatívne emócie a skúsenosti bez toho, aby ste sa snažili ich potlačiť alebo ignorovať. Dôvodom je to, že ide o prirodzenú súčasť ľudského života, s ktorou sa budete stretávať v rôznych formách a obdobiach.

Preto je pre vaše zdravie dôležité si pripustiť, že vám niečo či niekto vadí alebo vás negatívne ovplyvnil/o. Dovoľte si precítiť tieto emócie a dajte si čas na ich spracovanie v akejkoľvek forme, ktoré vám bude príjemné (či už ide o plač, zlosť alebo otupenosť – do miery, než ohrozíte ostatných). Neradíme sa v týchto emóciách utápať. Iba si ich priznať a byť k sebe zhovievavý.

Ďalším, už o niečo pokročilejším, prvkom tohto prístupu je schopnosť naučiť sa s týmito emóciami pracovať a poučiť sa z nich. Často vám totiž poskytujú poznanie, ktoré vám pomôže pri budúcom vyrovnávaní s ďalšími nepríjemnými situáciami. Môže ísť o osobné poznanie, zmenu perspektívy či vyrovnanie sa s pohnútkami pri okolnosti, ktorá vám až do tej doby prišla náročná a nad vaše sily.

Ak máte pocit, že ste súčasťou skupiny uznávajúcej toxickú pozitivitu, skúste sa s jej členmi o svojich pocitoch opatrne porozprávať. Otvorte sa im. Možno cítia presne to, čo vy a akurát sa boja urobiť prvý krok. Ak vnímate tento dojem z vašich účtov na sociálnych sieťach, dajte si chvíľku a odstráňte alebo aspoň obmedzte všetky profily, ktoré vo vás tieto emócie vyvolávajú. Pokojne si ich zablokujte. Uvidíte, že aj tento symbolický krok pomôže pri vašej ceste k zdravému zvládaniu negatívnych situácií a emócií.

Čo si z toho vziať?

Toxická pozitivita je trendom nabádajúcim k vyvarovaniu sa negatívnych situácií a potlačeniu negatívnych emócií. Všetka možná predstaviteľná negativita je braná ako nežiaduca, čo často vedie k bagatelizácii adekvátnych a autentických emócií. Pritom práve priznanie a spracovanie všetkých citov vedú k pravej a dlhotrvajúcej psychickej pohode a vyrovnanosti.

8 tipov, ako znížiť úroveň stresu pre silnejšiu imunitu aj lepšiu sexuálnu výkonnosť
8 tipov, ako znížiť úroveň stresu pre silnejšiu imunitu aj lepšiu sexuálnu výkonnosť
Nie je stres ako stres. Akým stresovým situáciám by sme sa mali radšej vyhnúť a ktoré môžu byť pre náš imunitný systém z dlhodobého hľadiska prospešné?
Ako lepšie zvládať stres a byť v pohode?
Ako lepšie zvládať stres a byť v pohode?
Či sa nám to páči alebo nie, stresu sa pri každodennom živote nevyhneme. Jedinou možnosťou je teda naučiť sa s ním pracovať a nenechať sa ním ovládať. Dnešný článok vám prináša 10 jednoduchých tipov, ako znížiť mieru stresu a byť spokojnejší.
3 jednoduché kroky, vďaka ktorým si vytvoríte nové návyky a dosiahnete svoje ciele
3 jednoduché kroky, vďaka ktorým si vytvoríte nové návyky a dosiahnete svoje ciele
Každý z nás má bezpochyby stanovené ciele, ktoré by raz rád dosiahol. Môžu nám k nim dopomôcť nové zvyky. Ako ich ale ľahko zakomponovať do svojho života?
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness sa ponúka ako jedna z možností, ako byť zdravší, pokojnejší a spokojnejší so svojím životom. Spoznajte kúzlo mindfulness v dnešnom článku.
Emócie: na čo slúžia a čo sa stane, keď ich nespracujeme?
Emócie: na čo slúžia a čo sa stane, keď ich nespracujeme?
Emócie sú psychologickými javmi, na vzniku ktorých sa podieľa mnoho premenných. Sú všetky naše prežívané emócie uvedomované? Je napríklad možné, že naše telo zažije emóciu, o ktorej myseľ vôbec nevie?
Strach z premeškania: nebezpečný jav podporovaný sociálnymi médiami
Strach z premeškania: nebezpečný jav podporovaný sociálnymi médiami
Počuli ste už o fenoménoch FOMO a JOMO? Čo sa za týmito skratkami skrýva, v čom tkvie ich nebezpečenstvo a ako ich spoľahlivo zvládnuť?
Proč žijeme falešný život na sociálních sítích?
Proč žijeme falešný život na sociálních sítích?
Věděli jste, že někteří lidé při honbě za oceněním na Instagramu dokáží vytvářet falešný obsah v podobě zinscenovaných fotografií? Touha po ocenění se nyní přenesla do rovin sociálních sítí a dnešní palec nahoru u fotografie je včerejší pochvala od reálné osoby. Je to však skutečné a opravdové?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!