Znamienka: ako vznikajú a je dôvod sa ich obávať?

overil/a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
Znamienka: ako vznikajú a je dôvod sa ich obávať?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Znamienka vznikajú nahromadením melanocytov v danom mieste.
  • Tzv. materské znamienka sa vytvárajú už pri vývoji plodu a sú prítomné od narodenia.
  • Melanóm je pri neskoršom záchyte nebezpečný najmä svojou schopnosťou metastázovať.

Čo sú znamienka a ktoré sú označované ako „materské“?

Znamienka sa odborne nazývajú pigmentové névy. Ide kožné útvary, ktoré vznikajú nahromadením pigmentových buniek na jednom mieste. Tieto bunky (melanocyty) sa nachádzajú v bazálnej vrstve pokožky a svoj názov majú práve kvôli produkcii melanínu (pigmentu). Melanocyty sa v pokožke nachádzajú prirodzene, za normálnych okolností sú však pomerne rovnomerne rozložené.

Pigmentové névy môžeme podľa doby vzniku rozdeliť na 2 základné skupiny – vrodené (materské) a získané.

Materské znamienka

Vznikajú už v maternici pri vývoji plodu a sú prítomné od narodenia (preto materské). V niektorých prípadoch však môžu byť v ranej fáze života farebne ťažko odlíšiteľná od okolitej kože, a „vyfarbiť“ sa môžu až neskôr. Tieto znamienka majú často hnedú až hnedočiernu farbu a vo väčšine prípadov sú menšie, s pravidelnými okrajmi. Riziko zhubných zmien do veľkej miery závisí od veľkosti névy – uvádza sa, že pri malých znamienkach do 0,5–1,5 cm je riziko veľmi malé a najviac rizikové sú veľké névy s veľkosťou > 20 cm.

Získané znamienka

Tvoria sa až v priebehu života, pričom ich množstvo závisí okrem iného od fototypu daného človeka, teda stavu kožnej pigmentácie. V priebehu života sa ich môžu vyvinúť desiatky až stovky a udáva sa, že najväčší počet sa na tele obvykle nachádza okolo 30. roku života. Veľkosť týchto név je obvykle menšia, často nepresahujú priemer 2 cm. Najväčší počet tohto typu znamienok sa tvorí osobám so svetlou kožou, teda fototypom I. alebo II. typu.

Čo je melanóm a ako súvisí so znamienkami?

Melanóm je malígne (zhubné) nádorové ochorenie spôsobené abnormálnou proliferáciou melanocytov. Najčastejšie sa vyskytuje práve na koži, ale vzácnejšie môže postihnúť aj sliznice alebo oko. Pri melanóme sa rozlišujú 4 základné typy:

  • povrchovo sa šíriaci melanóm – najčastejší zo všetkých typov, spočiatku rastie skôr na povrchu kože a počiatočnú fázu nemá príliš tendenciu metastázovať, postupne však preniká aj do hlbších vrstiev
  • nodulárny melanóm – rýchlo preniká do hlbších vrstiev pokožky a má sklon metastázovať
  • akrolentiginózny melanóm – na rozdiel od ostatných typov sa vyskytuje u populácie s tmavším typom pleti a nie je závislý na slnečnej expozícii
  • lentigo maligna melanóm – rozvíja sa prevažne u staršej populácie, viaže sa s chronickou expozíciou slnečnému žiareniu a mnoho rokov môže zotrvať v „pokojovej“ fáze

Melanóm je pomerne agresívnym typom nádoru a môže rýchlo metastázovať, čo znamená, že sa nádorové bunky z miesta svojho vzniku šíria do ďalších častí tela. Najčastejšie sa tak deje pomocou obehového alebo lymfatického systému a ide o stav, ktorý veľmi komplikuje následnú liečbu. Nádorové bunky je totiž oveľa ťažšie lokalizovať a úplne odstrániť. Pri včasnom odhalení je však nádej na uzdravenie vysoká, s čím súvisí aj podpora prevencie a pravidelných lekárskych prehliadok (pozri ďalej).

Čo sa týka súvislosti melanómu so znamienkami, pravdou je, že u osôb so svetlejším fototypom a vyšším počtom pigmentových név toto riziko rastie. Nespochybniteľná je aj rola UV žiarenia, kedy sú viac ohrození ľudia, ktorí sa v priebehu života opakovane spálili na slnku, alebo pravidelne navštevovali solária. Úlohu hrá aj už spomínaný fototyp a genetické faktory. Neplatí však, že sa melanóm musí vždy vyvinúť v mieste už existujúceho znamienka – niektoré prípady sa dokonca zakladajú na predtým zdravej koži.

Znamienka: ako vznikajú a je dôvod sa ich obávať?

Diagnostika melanómu

Diagnostiku melanómu vykonáva dermatológ cez vizuálne zhodnotenie a biopsiu (odber buniek z exponovaného miesta za účelom podrobného vyšetrenia v laboratóriu). Pre rýchly klinický skríning zachytávajúci potenciálne rizikové útvary slúži tzv. ABCDE systém:

  • A – asymetria pigmentovej škvrny,
  • B – nepravidelné ohraničenie pigmentovej škvrny,
  • C – rôzne odtiene sfarbenia pigmentovej škvrny,
  • D – priemer pigmentovej škvrny väčší ako 6 mm,
  • E – zmeny pigmentovej škvrny v čase.

Jednotlivé zmeny, ani ich kombinácia ešte nemusí nutne znamenať prítomnosť melanómu. Na základe zhodnotenia týchto rizikových faktorov je  neskôr potrebné vykonať špecializované vyšetrenia spomenuté vyššie.

Prevencia proti rozvoju melanómu

Riziko rozvoja melanómu môžete znížiť preventívnymi opatreniami – informácie sú prevzaté z webu Stan proti melanómu, kde nájdete aj ďalšie užitočné informácie týkajúce sa tejto problematiky.

1. Obmedzenie nadmernej expozície slnku

Hoci expozícia slnečnému žiareniu nie je zďaleka jediný faktor, ktorý sa na rozvoji melanómu podieľa, patrí medzi tie najlepšie ovplyvniteľné. Z hľadiska prevencie sa vyvarujte intenzívnemu a priamemu slneniu, a to najmä v letných mesiacoch medzi 11. a 15. hodinou. Zvýšenú pozornosť je v tomto ohľade vhodné venovať aj deťom, pretože najmä v detskom veku môže nadmerná expozícia slnku zvyšovať riziko rozvoja melanómu v dospievaní a dospelosti. Snažte sa tiež vyvarovať spáleniu kože – začervenaniu, tvorbe pľuzgierov. Pozor tiež na to, že riziko UV žiarenia pretrváva aj v tieni alebo pri zatiahnutej oblohe.

2. Používanie ochranných pomôcok a kozmetiky

Najdôležitejšia je v tomto ohľade voľba opaľovacieho krému s vysokým SPF faktorom, ktorý chráni pred UVA aj UVB žiarením. Väčšina týchto krémov však začína pôsobiť až po cca 30 minútach a je tiež nutné ich nanášať opakovane.

Ochranu vám môže poskytnú aj odev, klobúk alebo slnečné okuliare.

3. Prevencia v podobe pravidelných lekárskych prehliadok

V rámci prevencie a včasného záchytu kožných abnormalít je vhodné pravidelne podstupovať lekárske prehliadky – v ideálnom prípade každoročne. Existujú rôzne metódy, ktoré môže lekár využívať od ručného dermatoskopu cez digitálne prístroje až po moderné skenovanie celého tela. Niektoré súkromné kliniky sa vás možno budú snažiť presvedčiť, že „staré dobré“ vyšetrenie pomocou dermatoskopu nie je dostatočné. Verte však tomu, že skúsený dermatológ je schopný prípadné zmeny odhaliť, obzvlášť pokiaľ má k dispozícii porovnanie z vašich predchádzajúcich vyšetrení. Celotelové skennery sú vhodné najmä pre pacientov s veľkým počtom znamienok, čo by pri ručnom vyšetrení zabralo veľa času a tiež by sa zvyšovalo riziko prehliadnutia niektorej z név.

Vo väčšine prípadov si také vyšetrenie hradíte sami, poisťovne vám ho však v rámci svojich preventívnych programov aspoň čiastočne preplatia. Na rôznych akciách taktiež existuje možnosť nechať sa vyšetriť zadarmo. Tieto akcie občas organizujú aj niektoré siete lekární. Pri návšteve akcií sa však vyzbrojte trpezlivosťou, záujem je totiž veľký (a to je dobre).

Čo si z toho odniesť?

Znamienka, čiže pigmentové névy, sa nachádzajú na tele väčšiny populácie svetlej pleti. Ich tvorba závisí okrem iného od genetických faktorov alebo fototypu kože. Niektoré znamienka môžu vznikať už pri vývoji plodu a sú prítomné od narodenia, iné sa tvoria v priebehu života.

V súvislosti so znamienkami sa často skloňuje aj riziko rozvoja melanómu, je však potrebné si uvedomiť, že toto ochorenie sa nemusí rozvinúť len na základe existujúceho znamienka, ale aj na mieste predtým zdravej kože. V rámci prevencie je vhodné používať ochranné pomôcky a krémy s vysokým SPF faktorom, vhodne zvoliť dobu a intenzitu expozície slnku a v neposlednom rade podstupovať pravidelné lekárske vyšetrenia.

Zdravé opaľovanie: 7 tipov, ako na to
Zdravé opaľovanie: 7 tipov, ako na to
Čo by to bolo za leto bez poriadneho opaľovania. Aké sú účinky letného slnka na ľudské telo, z čoho môžeme ťažiť a môže pre nás byť pobyt na slnku nebezpečný?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Pri zvýšenej hladine kyseliny močovej v organizme je vhodné obmedziť príjem purínov v strave. Akých potravín sa to týka a čo by sme v strave naopak nemali vynechať?
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
6 jednoduchých tipov, ako na nafúknuté brucho
6 jednoduchých tipov, ako na nafúknuté brucho
Věděli jste, že proti nadýmání můžete bojovat i jinak, než vyřazením luštěnin? Přečtěte si všech 6 tipů a zjistěte, který je ten správný pro vás. Jako bonus přinášíme inspiraci na 5 snacků, které potěší vaše trávení.