Recyklácia buniek alebo čo je autofágia?

Komentáre
Recyklácia buniek alebo čo je autofágia?
obrázok z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Autofágia je prirodzený biologický proces, pri ktorom sa organizmus zbavuje poškodených buniek.
  • Pomáha ich „recyklovať“ a vďaka tomu znižovať oxidatívny stres či predchádzať rôznym chronickým ochoreniam.

O čo ide?

Hoci nejde o príliš známy fenomén, autofágia je jedným z kľúčových biologických procesov ľudského tela, ktorý umožňuje organizmu recyklovať a odstraňovať odumreté alebo poškodené bunky – v prípade, že sa niečo stane vo vnútri bunky, už často nefunguje normálne a musí byť celá zničená, aby nenapáchala škody (môže ísť iba o jednotlivé organely, ale častejšie dochádza k zničeniu celej bunky). Samotné slovo „autofágia“ pochádza z gréckeho „auto“ (samo) a „phagein“ (požierať), čo presne vystihuje podstatu tohto mechanizmu – bunka doslova požiera samu seba. Tento dej je zásadný pre udržanie bunkového zdravia a homeostázy, pretože predchádza akumulácii poškodených a starých buniek, ktoré by mohli spôsobovať nepriaznivé účinky.

Jednotlivé fázy autofágie

Autofágia prebieha v niekoľko dobre nadväzujúcich fáz, počas ktorých sa vytvárajú špecifické štruktúry nazývané autofagozómy, ktoré obklopujú a zachytávajú materiál určený na recykláciu. Tieto autofagozómy sa spájajú s lyzozómami, ktoré obsahujú špecifické enzýmy, a vytvárajú tak autolyzozómy. V nich prebieha následná degradácia a rozklad zachyteného materiálu na jednoduchšie zložky, ako sú aminokyseliny, sacharidy alebo mastné kyseliny, ktoré môžu byť následne opätovne využité na tvorbu nových bunkových štruktúr alebo ako zdroj energie. Celý proces je starostlivo regulovaný a je veľmi dôležitý na udržanie bunkového zdravia a adaptácie na rôzne stresové podmienky ako napríklad nedostatok živín alebo oxidatívny stres, ale aj po pôsobení vonkajších vplyvov ako mechanické a chemické poškodenie či žiarenie.

Potenciálne benefity autofágie

Autofágia má mnoho pozitívnych účinkov prejavujúcich sa vo vnútri a aj mimo bunky. Keďže sú benefity mnohostranné, ovplyvňujú bunkové prostredie a tiež celkové zdravie organizmu.

V bunke môže autofágia pomôcť:

  • Znížiť oxidačný stres: stav, kedy voľné radikály poškodzujú bunkové štruktúry a DNA.
  • Udržiavať stabilitu DNA a génov: kľúčové pre prevenciu mutácií a vzniku genetických porúch.
  • Zabrániť predčasnému poškodeniu a starnutiu buniek: udržiavanie vitality tým, že eliminuje staré a poškodené bunky.
  • Podporiť elimináciu odpadových látok z organizmu.

Mimo bunky pomáha autofágia:

  • Udržiavať rovnováhu v tele: a napomáhať pri eliminácii zápalových ložísk (spojených s mnohými chronickými ochoreniami).
  • Zlepšiť prenos nervových signálov a chrániť nervové bunky pred poškodením.
  • Napomáhať správnej funkcii imunitného systému.

Niektoré štúdie tiež naznačujú, že autofágia môže hrať úlohu v boji proti nádorovým bunkám (môžu vzniknúť z určitého druhu defektných buniek). Na pochopenie presného mechanizmu je však potrebný ďalší výskum.

Recyklácia buniek alebo čo je autofágia?

Je možné autofágiu nejako podporiť?

Autofágia je automatický proces a neexistuje žiadny konkrétny spôsob, ako presne zlepšiť či zmerať jej fungovanie v tele – na jej účinok pôsobí mnoho faktorov. Avšak pravidelná starostlivosť o seba, vrátane vyváženej stravy (dostatok bielkovín, zdraviu prospešných tukov, komplexných sacharidov, vlákniny či vitamínov a minerálnych látok), cvičenia a minimalizácia stresu (praktizovanie jogy, mindfulness či journalingu), môže podporiť správnu funkciu a prispieť tak k celkovému zdraviu a pohode.

Už tým, že sa budete sami snažiť napĺňať základné kamene vášho zdravia, „roztočíte“ pomyselné koleso správneho fungovania organizmu, medzi ktoré patrí práve aj autofágia. Je však dôležité si uvedomiť, že tieto rady sú skôr všeobecné a môžu byť ovplyvnené ďalšími faktormi.

Na čo si dať pozor?

Najdôležitejšie je tu pravidlo „všetkého s mierou“ – pri určitých stavoch sa môže autofágia zameriavať aj na zdravé bunky, čo má spravidla viac škody ako úžitku. Zvyčajne sa totiž spúšťa, keď bunka nemá dostatok živín. Niektoré médiá či „odborníci“ sa vás môžu snažiť presvedčiť, že autofágiu navodíte spôsobmi, ako je striktný pôst („cvičenie rýchlo spaľuje glukózu – hlavný zdroj energie v tele – a spúšťa autofágiu, ktorá udržuje bunky vo funkčnom stave“), nadmerná fyzická aktivita, obmedzenie prísunu kalórií („hladovanie mení metabolické dráhy – syntetizujú sa ketolátky, prebieha lipolýza a je podporená autofágia“) či prechodom na rôzne diéty, najčastejšie na keto (pri prechode na nízkosacharidovú diétu s vysokým obsahom tukov dochádza k spusteniu autofágie, kedy telo spúšťa tuk namiesto glukózy”).

Snaha o indukciu autofágie často nemá relevantný podklad a pri niektorých situáciách, ako napr. chronické ochorenie, môže byť skôr nebezpečným hazardom. Je preto potrebné sa v tomto ohľade zamerať najmä na celkový zdravý životný štýl. Pri niektorých stavoch a začínajúcich chronických ochoreniach môže hladovanie naopak napáchať škody spôsobené nedostatkom živín, katabolizmom svalovej hmoty a v dlhodobom meradle môže viesť dokonca až k rozvratu vnútorného prostredia. V prípade, že sa u vás akákoľvek patológia nájde, odporúčame riadiť sa iba radami vášho lekára a nesnažiť sa o vyššie zmienené praktiky.

Čo si z toho odniesť?

Autofágia je proces, ktorý pomáha obnovovať bunky a udržovať celkovú harmóniu organizmu – medzi potenciálne výhody patrí napríklad podpora správnej funkcie imunitného systému či udržanie rovnováhy v tele. Jej optimálne fungovanie dosiahnete zdravým životným štýlom a pokiaľ sa u vás naozaj objaví nejaká patológia, je vždy na mieste konzultácia s vaším lekárom.

Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Zdravý životný štýl: Aktuálne odporúčania pre zdravší život
Čo si predstaviť pod zdravým životným štýlom? Komplexný prehľad aktuálnych odporúčaní k stravovaniu, pohybu a odpočinku.
9 rad pro dlouhý a naplňující život ve zdraví
9 rad pro dlouhý a naplňující život ve zdraví
Žít věčně je nám k ničemu, pokud si život neumíme naplno užít. Těchto 9 pilířů pro vyšší kvalitu života vám může navíc jako lusknutím prstu přidat pár let spokojeného života. Prožijte hodnotný a naplňující život jako lidé v takzvaných modrých zónách.
Vedeli ste? Optimisti majú podľa vedeckých štúdií lepšie predpoklady na dlhovekosť
Vedeli ste? Optimisti majú podľa vedeckých štúdií lepšie predpoklady na dlhovekosť
Na svet môžete nazerať z mnohých uhlov pohľadu – vedeli ste však, že optimisti majú podľa vedeckých štúdií potenciál na nižšiu náchylnosť na niektoré ochorenia a dlhovekosť? Čo za tým stojí?
Prerušovaný pôst: výhody aj tienisté stránky „zázračnej“ metódy
Prerušovaný pôst: výhody aj tienisté stránky „zázračnej“ metódy
Prerušovaný pôst alias Intermittent fasting sa stal búrkou vo svete športu a výživy. Čo sa skrýva za týmto spôsobom stravovania a je to niečo pre vás? Odpovede na svoje otázky nájdete v článku.
Ketóza: o čo ide a pomôže pri chudnutí?
Ketóza: o čo ide a pomôže pri chudnutí?
Ketóza a ketogénna diéta sú v súčasnej dobe čoraz viac populárne. Čo to ketóza vlastne je a k akým zmenám dochádza v metabolizme živín?
7 tipov, ako posilniť imunitu
7 tipov, ako posilniť imunitu
Imunita je niečo, čo si do určitej miery môžeme kúpiť, a to napríklad suplementáciou, kvalitnými potravinami a podobne. Ako môžeme v ťažších časoch imunitu podporiť?
Canisterapia alebo šťastie sa vraj „nedá“ kúpiť
Canisterapia alebo šťastie sa vraj „nedá“ kúpiť
Keď sme boli malí, väčšina z nás túžila mať domáceho maznáčika. Priateľa, vďaka ktorému sa nebudeme cítiť tak sami a vždy nás už len jeho prítomnosť poteší. Vedeli ste však, že prostredníctvom zvierat sa skutočne lieči duševné zdravie človeka? Nech už je vaša odpoveď akákoľvek, čítajte ďalej!
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!