Pityriasis versicolor: časté ochorenie typické pre leto a mladých ľudí

Komentáre
Pityriasis versicolor: časté ochorenie typické pre leto a mladých ľudí
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Pityriasis (alebo tiež tinea) versicilor je kožné ochorenie spôsobené premnožením kvasinky na povrchu kože.
  • Prevalencia je globálne rozmanitá – v rizikových tropických oblastiach až 50 %, zatiaľ čo napr. vo Švédsku cca 1,1 %.
  • Ochorenie sa vzhľadom na prirodzený výskyt kvasinky na koži často vracia, liečbu je preto na mieste konzultovať s odborníkom.

Čo je pityriasis (tinea) verticilor?

Možno ste si na sebe alebo na koži svojich blízkych všimli jemné (najčastejšie svetlé) škvrnky, ktoré na koži vytvárajú efekt väčších či menších máp. Tieto zmeny sú spôsobené kvasinkou Malassezia furfur, ktorá je za normálnych okolností bežnou súčasťou kožného mikrobiómu a zvyšuje odolnosť kožnej bariéry. Pokiaľ sa však premnoží, dôjde k vzniku vyššie spomínaných škvŕn. Kvasinka ďalej nepreniká do hlbších vrstiev kože, ale zostáva iba na jej povrchu, kde tlmí tvorbu kožného pigmentu.

K premnoženiu kvasinky na povrchu kože môže prispievať najmä horúce a vlhké počasie či nadmerné potenie, veľkú úlohu súčasne zohráva aj prebiehajúce oslabenie imunitného systému. Najvyšší výskyt premnoženia tejto kvasinky bol zaznamenaný najmä u dospievajúcich či mladých dospelých. Väčšia pravdepodobnosť premnoženia je tiež pri cestovaní do oblastí so subtropickým či tropickým podnebím.

Aké sú príznaky premnoženia kvasinky na koži?

Najvýznamnejším príznakom sú spomínané farebné zmeny na koži – tie sú najčastejšie svetlé (hypopigmentácia), na postihnuté oblasti sa však môže vyskytnúť aj tmavší odtieň (hyperpigmentácia), či odtiene ružovej. Koža na exponovaných miestach môže tiež svrbieť a lúpať sa.

Výskyt tinea verticolor je typický práve pre letné mesiace, či už vzhľadom na teplé a vlhké počasie, alebo na skutočnosť, že na opálenej koži svetlé mapy viac vyniknú. Nie je preto výnimkou, že spolu s poklesom teplôt tento stav odznie. Ochorenie nie je infekčné, pravdepodobnosť výskytu však rastie v prípade, keď sa s ním už niekto z rodiny stretáva.

Pityriasis versicolor vs. vitiligo

Pityriasis versicolor sa môže často zamieňať za iné ochorenie, tzv. vitiligo. V druhom prípade však ide o autoimunitné ochorenie, keď bunky imunitného systému likvidujú melanocyty (kožné bunky produkujúce pigment), čo sa prejaví vznikom výrazne svetlých škvŕn. Vitiligo tiež spravidla nespôsobuje svrbenie alebo lúpanie kože.

Pityriasis versicolor: časté ochorenie typické pre leto a mladých ľudí

Aké sú možnosti liečby?

Pokiaľ máte podozrenie, že by o premnoženie tejto kvasinky mohlo ísť aj vo vašom prípade, v prvom rade navštívte svojho kožného lekára. Jedine odborník totiž dokáže dané ochorenie správne diagnostikovať a predísť tomu, aby ste si aplikáciou nevhodných liečiv spôsobili viac škody ako úžitku.

Tinea versicolor sa najčastejšie lieči iba zvonka s využitím krémov, sprejov či gélov obsahujúcich antimykotiká (látky hubiace huby a kvasinky). Dopady ochorenia sú totiž skôr kozmetického charakteru, prípadné svrbenie je zdrojom diskomfortu – možné nežiaduce účinky systémovo užívaných liečiv by tak mohli presiahnuť potenciálny prínos.

Pri voľbe konkrétneho prípravku a jeho aplikácii dbajte na odporúčanie lekára – dôležitá je najmä pravidelná aplikácia liečiv či ošetrenie okolia postihnutého miesta, nie samotnej „škvrny“, aby došlo k ošetreniu celej oblasti s premnoženou kvasinkou.

Dá sa úplne vyliečiť?

Vzhľadom na to, že kvasinka je bežnou súčasťou kožného mikrobiómu, na povrchu tela sa vyskytuje stále a nemožno sa jej trvalo zbaviť (ani to nie je žiaduce). Často sa preto stáva, že pri obnovení rizikových faktorov vonkajšieho prostredia sa ochorenie vracia, a liečbu je preto potrebné opakovať

Časté recidívy (opakovaný rozvoj) je tiež vhodné prediskutovať s lekárom, ktorý môže odporučiť napr. preventívnu kúru v podobe pravidelnej aplikácie liečivého gélu. Každý stav je však samozrejme potrebné hodnotiť individuálne, preto vždy dbajte na pokyny odborníka a nepúšťajte sa do samoliečby, ktorá môže spôsobiť ďalšie podráždenie kože alebo narušenie celistvosti kožnej bariéry.

5 tipov, ako sa v horúcom počasí starať o pokožku

Aby ste v letných mesiacoch znížili riziko podráždenia pokožky, oslabenia kožnej bariéry či premnoženia kvasiniek, môžete vyskúšať nasledujúce tipy starostlivosti o pokožku. Pravdou však je, že ak máte na ochorenie tinea versicolor predpoklady a ocitnete sa navyše v rizikovom prostredí, spoľahlivá ochrana takmer neexistuje.

  1. Udržuje pokožku hydratovanú: Horúce počasie vedie cez reguláciu telesnej teploty k nadmernému poteniu, čím dochádza k stratám tekutín. Najdôležitejším faktorom doplňovania stratenej vody je samozrejme optimálny pitný režim, rolu však hrajú aj hydratačné prípravky v podobe krémov, telových mliek atď. Tieto prípravky obsahujú pomocné látky, ktoré pomáhajú udržať pokožku hydratovanú – najčastejšie ide o skupiny tzv. humektatntov (glycerol, močovina, kyselina mliečna alebo hyalurónová), emolientov (vazelína, parafín, rastlinné oleje) alebo oklúziv (kyselina stearová). Tieto látky podporujú zvýšenie obsahu vody v horných vrstvách kože, pokrývajú povrch pokožky alebo spomaľujú vyparovanie vody.

    Prečo je optimálna hydratácia taká dôležitá? Dozviete sa v článku Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu.

  2. Používajte opaľovací krém s SPF faktorom: Slnečné lúče môžu kožu poškodiť priamym „spálením“ a tvorbou bolestivých pľuzgierov, či okom neviditeľne vysúšaním alebo vystavením UV žiareniu, ktoré môže kumulatívne viesť k rozvoju melanómu. Z toho dôvodu je nevyhnutné používať kvalitné opaľovacie krémy s dostatočnou hodnotou SPF faktora, ktorý vašu kožu ochráni nielen pred UV žiarením, ale pomôže predísť ďalšiemu podráždeniu a poklesu odolnosti prirodzenej kožnej bariéry.

    Ďalšie dôvody, prečo je dôležité chrániť svoju pokožku pred slnkom, sa dozviete v článku Správna ochrana pred slnkom ako liek proti starnutiu kože.

  3. Spotené oblečenie čo najskôr vymeňte: Spotené oblečenie nie je v lete ničím neobvyklým, pokiaľ je to však možné, čo najskôr po fyzickej aktivite sa osprchujte a vymeňte svoje oblečenie za suché a čisté. Vlhké prostredie pod spoteným oblečením totiž tvorí ideálne podmienky na množenie baktérií, ktoré potom môžu spôsobiť vyrážku či akné.

    Máte pocit, že sa potíte až príliš? Všetko vám osvetlí článok Nadmerné potenie: čo ho spôsobuje?

  4. Nezostávajte zbytočne v mokrých plavkách: Pravidlo pre rýchlu výmenu platí aj v prípade mokrých plaviek. Pri opakovanom kúpaní ich samozrejme nie je potrebné hneď meniť, vyhnite sa však napr. ceste domov vo vlhkých plavkách, ktoré na vás môžu „schnúť“ aj niekoľko hodín. Vlhké prostredie opäť nahráva rozvoju podráždenia a pri kúpaní v prírodných vodách môže na plavkách priľnúť kdejaká „potvora“.

    Vyžívate sa si v prírodnom kúpaní? Predíďte možným komplikáciám a prečítajte si článok Plávanie v prírode: ako spoznať bezpečnú vodu a na čo si dať pozor?

  5. Po plávaní v chlórovanej vode sa osprchujte: Skúšku odolnosti pre kožu predstavuje aj chlórovaná voda – spôsobuje totiž jej vysúšanie, čo v prípade nadmerného vystavenia chlóru alebo vyššej citlivosti kože môže viesť k podráždeniu. Hneď ako opustíte bazén, osprchujte sa čistou vodou bez chlóru a ideálne použite aj hydratačný sprchový gél.

    Napriek chlóru v bazénoch je však plávanie ideálnou letnou aktivitou, pre viac informácií si prečítajte článok Plávanie: ideálny spôsob, ako sa dostať do kondície v horúcich dňoch.

Pityriasis versicolor: časté ochorenie typické pre leto a mladých ľudí

Čo si z toho odniesť?

Letné mesiace môžu byť pre vašu pokožku skutočnou výzvou – horúce a vlhké prostredie prispieva k jej vysúšaniu, podráždeniu alebo množeniu kvasiniek či baktérií. Práve premnožením kvasiniek prirodzene obývajúcich povrch kože je spôsobené ochorenie pityriasis versicolor, ktoré je charakteristické tvorbou malých farebných škvrniek na koži. Napriek tomu, že toto ochorenie nie je nijako nebezpečné a jeho dopad je skôr kozmetický, nie je vždy ľahké sa ho nadobro zbaviť. Pokiaľ teda máte pocit, že ste sa s týmto stavom stretli, neváhajte s návštevou lekára, ktorý odporučí vhodné liečebné prostriedky a presný postup.

5 tipov, ako sa prestať hanbiť v plavkách
5 tipov, ako sa prestať hanbiť v plavkách
Je vaše najobľúbenejšie ročné obdobie zima a z leta máte hrôzu? Možno je to preto, že sa hanbíte ukázať sa v plavkách. Ako odhodiť pocit hanby a užiť si teplé dni naplno?
Nadmerné potenie: čo ho spôsobuje?
Nadmerné potenie: čo ho spôsobuje?
Potenie je prirodzená súčasť nášho každodenného života, ktorá na nás čaká všade – od pravidelného behania až po čakanie na rad v ordinácii zubného lekára. Prečo sa každý potíme inak a je možné mieru potenia ovplyvniť?
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim má vplyv (bez preháňania) na všetko okolo vášho života. Nedostatok vody sami na sebe spoznáte celkom ľahko, dobre sa cítiť totiž rozhodne nebudete. Ako by však mal váš optimálny príjem tekutín vyzerať?
Plávanie: Ideálny spôsob, ako sa dostať do kondície v horúcich dňoch
Plávanie: Ideálny spôsob, ako sa dostať do kondície v horúcich dňoch
Plávanie je ideálnym pomocníkom nielen (ale predovšetkým) v horúcom počasí. Navyše to je skvelý spôsob pohybu s minimálnym zaťažením pre vaše kĺby a patrí aj medzi športy s efektívnym budovaním svalovej hmoty, fyzičky či zlepšením postavenia celého tela. V tomto článku vám predstavíme 4 najznámejšie štýly spolu s ich hlavnými benefitmi!
Plávanie v prírode: ako spoznať bezpečnú vodu a na čo si dať pozor?
Plávanie v prírode: ako spoznať bezpečnú vodu a na čo si dať pozor?
Máte chuť sa osviežiť, ale namiesto preplnených kúpalísk vyrážate radšej do prírody? Potom pamätajte, že by ste si vždy mali overiť kvalitu vody, v ktorej sa chcete namočiť. Ako na to? Všetko sa dozviete v článku.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.