Myofasciálne trigger pointy alebo spúšťové body

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Bc. Karolína Šimečková
Komentáre
Myofasciálne trigger pointy alebo spúšťové body
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Trigger pointy, po slovensky spúšťové body, sú svalové uzlíky, ktoré spôsobujú bolesť.
  • Bolesť sa môže objaviť či už v mieste vzniku trigger pointu, ale aj vo vzdialenejších oblastiach.
  • Je dôležité spúšťové body uvoľňovať a odstraňovať, pretože môžu spôsobovať aj závažnejšie zdravotné ťažkosti.

Pekne od začiatku: ako to v našom tele z hľadiska pohybu funguje

Aby bola daná problematika úplne jasná, najprv je potrebné vysvetliť, ako funguje naše telo z hľadiska pohybu. Základnou podmienkou účelového pohybu sú tzv. myofasciálne alebo svalové reťazce, ktoré sa skladajú z mnohých svalov, ktoré sú medzi sebou prepojené fasciami a kostenými či šľachovými štruktúrami. Práve ich súhra zaisťuje funkčný pohyb. Myofasciálne reťazce sú riadené CNS (centrálnou nervovou sústavou) tak, že fungujú buď ako celok, alebo len čiastočne. Navyše v organizme môže v jednej chvíli pracovať niekoľko svalových reťazcov v rôznych programoch naraz. Tým je dosiahnutá predovšetkým koordinácia pohybu, pri ktorej sa pohyb uskutoční s minimálnou energetickou záťažou.

Myofasciálne trigger pointy alebo spúšťové body
zdroj obrázku: mirrorfriendly.com

Na scénu prichádza trigger point – čo to vlastne je?

Myofasciálny trigger point, slovensky spúšťový bod, je možné definovať ako stuhnutý uzlík nachádzajúci sa v svalovom snopci, ktorý býva zhruba 2 – 6 mm veľký. Na pohmat je trigger point veľmi bolestivý a pri jeho „prebrnknutí“ často dochádza k zášklbu daného svalu, čo naznačuje jeho vysokú dráždivosť. Preto v doslovnom slovenskom preklade "trigger" znamená „spúšť“, čo by malo znázorňovať pocit bolesti od strelnej rany z pištole.

Najbežnejšie sa spúšťový bod nachádza priamo v strede svalového bruška v oblasti nervosvalovej platničky. Existujú však aj názory, že sa trigger pointy môžu nachádzať aj v mieste svalových vretienok. Navyše boli určené miesta najčastejšieho vzniku trigger pointov na ľudskom tele, ktoré zobrazuje obrázok pod textom.

Myofasciálne trigger pointy alebo spúšťové body
zdroj obrázku: accurateclinic.com

2 typy trigger pointov

Pri diagnostike môžeme naraziť na 2 typy spúšťových bodov. Prvým z nich sú trigger pointy nazývané „aktívne“. Tie sa vyznačujú spontánnou bolestivosťou. Oproti tomu druhý „latentný“ typ je bolestivý iba v momente jeho podráždenia.

A ako súvisia svalové reťazce, fascie a trigger pointy?

Jedným z prejavov trigger pointov je odrazená bolesť, ktorá sa môže objaviť priamo v mieste lokalizácie spúšťového bodu, ale aj vo vzdialených oblastiach od neho. Predpokladá sa, že táto bolesť môže byť prenášaná práve fasciami, ktoré obaľujú svaly a prepájajú ich do svalových reťazcov. Preto sa môže stať, že aj keď je bolesť pociťovaná na určitom mieste, jej skutočné miesto vzniku leží úplne niekde inde. Pre väčšinu spúšťových bodov sú vypracované typické „mapy bolesti“, ktoré môžu uľahčiť orientáciu v neprebernom množstve trigger pointov (pozri obrázok nižšie).

3 najčastejšie dôvody vzniku spúšťových bodov

  • Kompenzácia svalového preťaženia: najčastejšou príčinou vzniku trigger pointov je akútne či chronické preťažovanie svalových skupín. Akútne preťaženie si môžeme predstaviť ako dočasnú hyperaktivitu určitého svalu (napr. po zdvíhaní ťažkých predmetov) a naopak chronické preťaženie ako opakované prepínanie konkrétnych skupín (dlhodobé zlé držanie tela a pod.).
  • Choroba: ďalšou príčinou vzniku je ochrana organizmu po svalovom zranení či bolestiach vnútorných orgánov. Telo sa samo snaží brániť pred novým nepriaznivým stavom a udržať si funkčnosť napriek neadekvátnym podmienkam.
  • Psychická záťaž: pri dlhodobo pociťovanom strese či napätí sa automaticky začnú tvoriť trigger pointy najčastejšie v trapézových svaloch, žuvacích svaloch a svaloch panvového dna.

Ako uvoľniť trigger pointy?

Na uvoľnenie a preventívne opatrenia proti vzniku tuhých svalových uzlíkov existuje mnoho techník, ktoré si každý z nás môže vykonávať sám doma (aj s pomocou nejakej pomôcky) alebo v prípade záujmu kontaktovať lekára či fyzioterapeuta, ktorí ponúknu odbornejšiu terapiu.

  • Tlaková automasáž: ide o techniku, keď najprv nahmatáte svalový uzlík, a potom sa ho tlakom, najčastejšie, palce pokúsite „rozpustiť“. Po odznení tej najintenzívnejšej bolesti tlak povolíte a príslušný sval ešte ponaťahujete. Vhodné je pred masážou danú oblasť zahriať.
  • Valcovanie: pri užívaní valca docielite uvoľnenie väzivových tkanív a fascií a pri jeho dlhodobom praktizovaní by navyše mali začať horné vrstvy svalu mäknúť, a tak sa pri terapii dostanete hlbšie. Viac sa o starostlivosti o svaly dočítate v našom článku Regenerácia svalov po cvičení: ako ju urýchliť?
  • Využívanie loptičiek či valčekov: pri podozrení na trigger point sa opäť pokúsite nájsť spúšťový bod, a potom s tlakom priložíte loptičku či valček na dané miesto – v prípade možnosti je vždy najpohodlnejšie pomôcku „priľahnúť“ vlastným telom.
  • Suchá ihla: spúšťové body sa uvoľnia zabodnutím suchej ihly, ktoré však vykonáva iba lekár či zdravotnícky personál.

Čo si z toho odniesť?

Trigger pointy, inak spúšťové body, sú uzlíky stiahnutých svalových vlákien, ktoré spôsobujú intenzívnu a nepríjemnú bolesť. Podľa toho, kedy sa tento pocit spustí, ich môžeme rozdeliť na akútne trigger pointy (body vysielajú bolesť spontánne) a latentné (body spúšťa bolesť až v okamihu ich podráždenia).

Spúšťové body sa vyznačujú odrazenou bolesťou, ktorá môže byť pociťovaná či už v mieste lokalizácie trigger pointu, alebo aj v jeho vzdialenejších oblastiach. Je určite na mieste trigger pointy „rozbíjať“, a to pre prevencie závažnejších zdravotných ťažkostí, ktoré môžu v krajných prípadoch spôsobovať.

Pomôžu akupresúrne podložky s bolesťou chrbta, stresom či poruchami spánku?
Pomôžu akupresúrne podložky s bolesťou chrbta, stresom či poruchami spánku?
Akupresúrne podložky v poslednej dobe zažívajú veľký boom – sú však sľubované benefity skutočne podložené štúdiami? A kto by sa mal tejto metóde radšej vyhnúť?
Ako správne spať a vyhnúť sa bolesti chrbta?
Ako správne spať a vyhnúť sa bolesti chrbta?
Bolesti chrbta sú orieškom, ktorý dokážu znepríjemniť deň každému z fyzického i psychického hľadiska. Okrem základných poučovaní, akým je napr. pravidelný pohyb, sa zamerajte na polohu, v ktorej spávate. V tomto článku nájdete jednoduché tipy, vďaka ktorým môžete uľaviť bolesti v priebehu pár dní!
Bojujete s bolestmi hlavy a migrénami? Víme, co může pomoci
Bojujete s bolestmi hlavy a migrénami? Víme, co může pomoci
Patří migrény a bolesti hlavy mezi zdravotní komplikace, které vám znepříjemňují život? Zjistěte, jak vám může pomoci vitamin D.
Regenerace svalů po cvičení: jak ji urychlit?
Regenerace svalů po cvičení: jak ji urychlit?
Věděli jste, že regeneraci ovlivňují třeba i koupele ve studené vodě? Pokud si však na takovéto techniky netroufáte, zkuste si regeneraci vylepšit třeba správným spánkem nebo stravou.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.