Menštruácia v horúcich dňoch: Ako ju zvládnuť a na čo si dať pozor?

Komentáre
Menštruácia v horúcich dňoch: Ako ju zvládnuť a na čo si dať pozor?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Vysoké teploty počas leta znamenajú pre ľudský organizmus zvýšenú záťaž.
  • Horúce počasie tak môže zhoršovať nepríjemné symptómy sprevádzajúce menštruáciu.
  • Okrem pitného režimu je pre lepšie zvládanie menštruačných prejavov vhodné dbať aj na správnu stravu alebo pohyb.

Ako horúce počasie ovplyvňuje cyklus?

Počas menštruačného cyklu dochádza ku kolísaniu hladiny mnohých hormónov, čo má za následok zmeny v subjektívnom vnímaní hladiny energie, chuti do jedla alebo nálady. Účinkov na telo je však oveľa viac – ovplyvnené môžu byť kognitívne funkcie, kardiovaskulárny aj dýchací systém, telesná teplota, termoregulácia a mnohé ďalšie oblasti.

Vysoké teploty navyše na telo pôsobia ako ďalšia záťaž, kladú naň vyššie nároky na hydratáciu a v dôsledku zvýšenej miery potenia môžu v dlhšom meradle viesť aj k zvýšeným stratám niektorých elektrolytov. Nehovoriac o tom, že značne zhoršujú zvýšené vnímanie tepla a potenie, ktoré sú typické pre fázu pred začiatkom samotnej menštruácie.

5 tipov, ako lepšie zvládať menštruáciu v horúcom počasí

1. Pozor na dehydratáciu

Pitný režim je v horúcich dňoch nesmierne dôležitý, počas menštruácie to však platí dvojnásobne – nedostatok tekutín totiž môže navyše spustiť bolesť hlavy a ešte viac podporiť zadržiavanie vody v tele. Najvhodnejšie bude popíjať čistú vodu (popr. vodu s ovocím), či nesladené ľadové čaje. Pokiaľ vás trápia kŕče či nevoľnosť, dobrou voľbou pre vás bude čaj mätový.

2. Starostlivo vyberajte, čo zaradíte do jedálnička

Strava ovplyvňuje vaše zdravie a pohodu po mnohých stránkach – výnimkou nie je ani obdobie menštruácie. Počas týchto dní dbajte okrem pitného režimu aj na vyvážený a pestrý jedálniček, do ktorého zaraďte najmä dostatok ovocia a zeleniny, bielkovín alebo orechov. Doplniť ho môžete napríklad aj kvalitnou vysokopercentnou čokoládou, ktorá je bohatá na železo a horčík, zázvorom či kurkumou.

Na pozore by ste mali byť naopak v prípade príliš vysokého príjmu soli alebo cukru, príliš korenených a ťažkých jedál, alebo aj nadbytku alkoholu a kofeínu – pri neuváženej konzumácii totiž môže opäť dôjsť k stupňovaniu bolesti hlavy.

3. Zostaňte aktívne

Však by ste počas tých pár dní chceli najradšej zostať na gauči s vrecúškom ľadu za krkom? Predstava je to možno pekná, ale vedzte, že s lepším zvládaním menštruácie vám naozaj nepomôže. Už len preto, že sa možno necítite úplne najlepšie, naozaj nemá cenu premýšľať o lámaní rekordov – fyzická aktivita vám však preukázateľne pomôže k lepšiemu pocitu a dokonca aj úľave od menštruačných bolestí.

Typ a intenzita pohybu závisí najmä od vašich pocitov a preferencií – vhodné môžu byť napr. joga, tanec alebo prechádzka. V prípade, že sa cítite dobre, môžete si samozrejme dať aj ľahší výbeh, jazdu na bicykli, plávanie, domáce cvičenie alebo aj silový tréning. Počas menštruácie sa nemusíte nijako obmedzovať, hlavné je počúvať svoje telo a uvedomiť si, koľko vám toho dovolí.

Menštruácia v horúcich dňoch: Ako ju zvládnuť a na čo si dať pozor?

4. Keď to potrebujete, oddýchnite si

V predchádzajúcom bode bolo uvedené, že počas menštruácie nemusíte svoj tréning ani bežnú rutinu nijako upravovať – pokiaľ si to vaše telo nežiada. Stres (a nielen ten psychický) totiž môže nepríjemné symptómy sprevádzajúce menštruáciu ešte zhoršovať – mimochodom, teploty atakujúce 35 °C sú tiež stresor.

Ak cítite, že si potrebujete zdriemnuť, nič si nevyčítajte a do ničoho sa nenúťte. Každá žena totiž menštruáciu znáša inak. Pokiaľ by však vaše problémy dlhodobo prekračovali únosnú hranicu, bolo by vhodné sa zamyslieť nad príčinou – prehodnotiť svoje stravovacie návyky, príjem alkoholu či fajčenie, popr. sa poradiť s gynekológom. Tieto prejavy totiž môžu byť spôsobom, akým s vami vaše telo komunikuje.

5. Viac ako inokedy dbajte na hygienu

Horúco a vlhko tvoria ideálne podmienky pre rozvoj kvasinkových infekcií, ktoré sú nielen nepríjemné, ale pri zanedbaní liečby môžu viesť aj k závažným zdravotným problémom. Počas leta preto môžete okrem pravidelného sprchovania siahnuť aj po šetrných prípravkoch na intímnu hygienu. Dbajte však na to, aby boli skutočne určené pre tieto partie a mali vhodné pH (cca v rozmedzí 3,8 – 4,5). Používať by ste ich potom mali maximálne raz denne.

Po kúpaní sa snažte čo najskôr si vyzliecť mokré plavky a vymeniť ich za priedušnú spodnú bielizeň. Pravidelná a včasná výmena hygienických pomôcok by mala byť tiež samozrejmosťou. Ak cestujete a nemáte možnosť sa pravidelne osprchovať, vhodnú alternatívu môžu predstavovať vlhčené intímne obrúsky.

Čo si z toho odniesť?

Vysoké teploty predstavujú pre vaše telo záťaž samy o sebe, a pokiaľ sa k tomu pridá ešte menštruácia… lepšie nepomyslieť. Počas cyklu dochádza k zmenám v hladine hormónov, čo má za následok výkyvy v kognitívnych funkciách, termoregulácii alebo tiež funkciu kardiovaskulárneho aj dýchacieho systému. Subjektívne možno samozrejme vnímať aj zmeny nálady, hladiny energie alebo chutí, nehovoriac o zhoršenom znášaní tepla.

Počas menštruácie v horúcich dňoch preto dbajte na pitný režim a vyvážený jedálniček a pozor si dajte najmä na nadbytok kofeínu a alkoholu. Zmierniť nepríjemné symptómy vám pomôže aj pohyb, ak sa však necítite dobre, bude určite lepšie si skôr oddýchnuť. V horúčave a vlhku je tiež vhodné dbať na zvýšenú hygienu, čím predídete nepríjemným infekciám.

Menštruačný cyklus: ovplyvňuje chute, silu aj zadržiavanie vody
Menštruačný cyklus: ovplyvňuje chute, silu aj zadržiavanie vody
Strasti a nepríjemnosti s menštruačným cyklom dobre pozná každá z nás. Ako sa ale podpisuje menštruačný cyklus na kvalite tréningu a má zmysel to nejako riešiť? Áno!
Strata menštruácie pre šport nie je samozrejmosť! Ako ju získať naspäť?
Strata menštruácie pre šport nie je samozrejmosť! Ako ju získať naspäť?
Strata menštruácie v honbe za dokonalým fitness telom je zdraviu ohrozujúci stav, keď do stávky dávate svoje zdravie a predovšetkým plodnosť. Dnes sa dozviete, že pre návrat menštruácie stačí zmeniť len pár vecí. Ako na to?
5 bylín, ktoré pozitívne ovplyvňujú menštruačný cyklus
5 bylín, ktoré pozitívne ovplyvňujú menštruačný cyklus
Menštruácia občas dokáže pekne znepríjemniť život – v novom článku preto nájdeš 5 bylín, ktoré majú na menštruačný cyklus pozitívny vplyv a pomôžu tí uľaviť od nepřijených príznakov PMS.
Koľko litrov vody denne vypiť?
Koľko litrov vody denne vypiť?
Jedni tvrdia, že pitný režim je základ a druhí sú presvedčení, že je to akási podivná „lobby“. Kde je teda pravda? Má alebo nemá pitný režim svoje opodstatnenie?
Ktoré potraviny počas menštruácie jesť a čomu sa vyhnúť?
Ktoré potraviny počas menštruácie jesť a čomu sa vyhnúť?
Menštruácia nás ženy vie pekne potrápiť. Nesie so sebou totiž mnoho nepríjemných prejavov. Ktoré potraviny nám môžu pomôcť zmierniť jej prejavy, a čo nám naopak môže ešte priťažiť?
5 zaujímavostí o menštruácii, ktoré by mala vedieť každá žena
5 zaujímavostí o menštruácii, ktoré by mala vedieť každá žena
Raz za mesiac skrátka prichádza obdobie, keď je všetko tak trochu náročnejšie. Čo sa vlastne vo vašom tele počas menštruácie deje, aký význam môžu mať prejavy predmenštruačného syndrómu, čo počas menštruácie jesť a ako cvičiť?
Menštruácia nie je koniec sveta! Prečo a ako cvičiť počas svojich dní?
Menštruácia nie je koniec sveta! Prečo a ako cvičiť počas svojich dní?
Menštruácia dokáže potrápiť nejednu z nás - mali by sme preto v týchto dňoch vôbec cvičiť? A ako si upraviť tréning, aby vyhovoval našim potrebám?
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim ako jeden z kľúčov k lepšiemu zdraviu
Správny pitný režim má vplyv (bez preháňania) na všetko okolo vášho života. Nedostatok vody sami na sebe spoznáte celkom ľahko, dobre sa cítiť totiž rozhodne nebudete. Ako by však mal váš optimálny príjem tekutín vyzerať?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?