Kreatín 101: čo to je, jeho účinky a dávkovanie

overil/a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
Kreatín 101: čo to je, jeho účinky a dávkovanie
obrázok z Freepik
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Kreatín je jedným z najlepšie preskúmaných doplnkov stravy.
  • Jeho benefity nekončia pri silových športovcoch, ale presahujú aj do rýchlostných disciplín, kolektívnych športov a bežnej populácie.
  • Najúčinnejšou a ekonomicky najvýhodnejšou formou kreatínu je kreatín monohydrát.

Čo je kreatín?

Kreatín je organická zlúčenina obsahujúca 3 molekuly dusíka. Bežne sa vyskytuje v ľudskom tele, produkovaný je najmä pečeňou, obličkami a v nižšej miere aj pankreasom. Takmer 95 % tejto látky je uložených v kostrovej svalovine. Dve tretiny z toho tvorí fosforylovaná forma kreatínu, tzv. kreatínfosfát (CP), z jednej tretiny je kreatín uložený vo voľnej forme. Okrem vlastnej syntézy vo vyššie spomínaných orgánoch je kreatín bežnou súčasťou stravy. Nájsť ho môžete najmä v mäse, rybách, mäkkýšoch alebo mliečnych výrobkoch.

Akú funkciu má kreatín v tele?

Kreatín vo forme CP v svalovom tkanive slúži ako energetický substrát pre jej kontrakciu. Poskytuje molekulu fosforu pre reakciu premeny ADP na ATP, čo je najrozšírenejšia energetická zlúčenina dodávajúca energiu najrôznejším dejom v tele. V prípade svalového sťahu je ATP najpohotovejším zdrojom energie pre tento úkon, jeho zásoby však vystačia iba na niekoľko jednotiek sekúnd – potom je potrebné začať využívať iné zdroje, ako napr. anaeróbnu alebo aeróbnu fosforyláciu, ktoré sú však pomalšie. A akú úlohu teda v tomto procese hrá CP? Vo svaloch je CP uložený spoločne so zlúčeninami ATP a ADP a po prvotnom rýchlom vyčerpaní ATP prispieva k jeho rýchlej obnove pomocou vyššie spomenutého „darovania“ fosforylovej skupiny. Aj táto výpomoc však vystačí iba na niekoľko sekúnd, najmä pri intenzívnej aktivite sa však do výkonu môže táto podpora premietnuť pomerne zásadne.

Sú účinky kreatínu potvrdené štúdiami?

Prvé „výskumy“ s použitím kreatínu možno dohľadať už v 19. storočí a odvtedy sa mu venovalo mnoho vedcov. Patrí teda medzi najlepšie preskúmané športové suplementy vôbec. Už na prelome 20. a 21. možno nájsť kvalitné štúdie, ktoré hovoria o zlepšení výkonnosti a sily – a to najmä pri vysoko intenzívnom cvičení. So suplementáciou kreatínu je typicky spojený aj mierny nárast telesnej hmotnosti. Kreatín je totiž osmoticky aktívny, čo znamená, že pri zvýšení jeho zásob sa v svalovom tkanive viaže viacej vody.

Najmä pri silových športoch sa však ukázalo, že jeho suplementácia podporuje nielen navýšenie celkovej hmotnosti, ale aj svalovej hmoty. Mechanizmus účinku kreatínu síce nie je priamo zapojený do syntézy svalových vlákien, predpokladá sa však, že jeho suplementácia umožňuje zvýšiť efektivitu silového tréningu, čo vedie k podpore syntézy samotných svalov. Skutočnosť, že suplementácia kreatínu podporuje nárast svalovej hmoty vo svojom vyhlásení potvrdzuje aj International Society of Sports Nutrition.

Prináša suplementácia kreatínom benefity aj mimo silového tréningu?

Výsledky štúdií poukazujú na možné pozitívne dôsledky suplementácie kreatínu aj v mnohých ďalších oblastiach. Patrí sem napr. nárast výkonnosti pri vysoko intenzívnom cvičení, a to až o 15 %. Zlepšenie môžete okrem toho očakávať aj v šprintérskych disciplínach, v celkovej regenerácii, oddialení únavy počas výkonu.

Vplyv suplementácie kreatínu na fungovanie mozgu

V športovom prostredí toho môže kreatín ponúknuť skutočne veľa – jeho pôsobenie však presahuje aj do bežného života. Okrem svalov totiž slúži ako zdroj energie aj v mozgovom tkanive a jeho suplementácia môže pomôcť so zlepšením kognitívnych funkcií – a to najmä, ak máte nedostatok príjmu kreatínu z bežnej stravy (najmä vegetariáni a vegáni), máte psychicky náročné povolanie, ste málo fyzicky aktívni, máte celkovo zlú životosprávu alebo dlhodobo užívate stimulanty či návykové látky. Okrem toho kreatín v mozgu pôsobí aj ako antioxidant a podľa štúdií sa môže podieľať na ochrane pred rozvojom depresívnych ochorení alebo zmiernení už prebiehajúcich stavov.

Niektorí vedci v kreatíne vidia potenciál aj v oblasti podpory liečby neurologických ochorení, ako je Alzheimerova choroba, amyotrofická laterálna skleróza alebo Huntingtonova choroba. Doterajšie štúdie, hoci s nádejnými výsledkami, však prebehli iba na zvieratách, a je preto potrebné si počkať na ďalší a kvalitnejší výskum.

Aký druh kreatínu zvoliť?

Na trhu s doplnkami stravy môžete nájsť kreatín v mnohých formách, napr.

  • kreatín monohydrát,
  • kreatín etyl ester (CEE),
  • kreatín hydrochlorid (Creatine HCl),
  • kreatín magnézium chelát,
  • kreatín malát,
  • kreatín citrát,
  • kreatín pyruvát,
  • mikronizovaný kreatín,
  • kreatín Kre‑Alkalyn.

Pokiaľ sa chcete o jednotlivých formách kreatínu dozvedieť viac, informácie nájdete v článku Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o kreatíne: Otázky a odpovede! Môžem však odporučiť, aby ste zostali verní overenej klasike, ktorou je kreatín monohydrát. Práve s touto formou kreatínu bolo vykonávaných najviac štúdií a v súčasnosti sa tak berie za jednu z najúčinnejších a najlepšie preskúmaných foriem. Žiadny z novších a „upravených“ prípravkov klasický monohydrát vo výsledkoch štúdií neprekonal a navyše môže mať oproti iným formám priaznivejšiu cenu. Z hľadiska efektivity, bezpečnosti i finančných nárokov teda všetkým formám dominuje kreatín monohydrát. Ak chcete mať navyše istotu naozaj nekompromisnej kvality prípravku, hľadajte výrobky označené ochrannou známkou Creapure®.

Vilgain Kreatín Creapure

Kreatín 101: čo to je, jeho účinky a dávkovanie

Ako kreatín užívať?

Pri kreatíne je podstatné vedieť, že jeho účinky sa naplno prejavia až po niekoľkých týždňoch pravidelnej suplementácie (v prípade dlhodobého protokolu, pozri ďalej). Všeobecne sa uvádza cca 4 týždne, pričom je skutočne potrebné kreatín užívať každý deň – teda aj v netréningové dni.

Z hľadiska spôsobu a doby užívania je ideálne kreatín prijímať spolu s potravou sacharidovej povahy, aby s pomocou inzulínu došlo k jeho efektívnejšiemu „uloženiu“ do svalových buniek. V tréningové dni urobíte najlepšie, ak si dáte kreatín spoločne s proteínom po tréningu – a vôbec nevadí, že súčasne neprijímate sacharidy, pretože srvátkový proteín je sám o sebe schopný vyvolať sekréciu inzulínu.

A aké je dávkovanie kreatínu? Existujú 2 základné postupy, pričom pri tom dlhodobom užívate každý deň 5 g kreatínu – jednoduché. Tou druhou možnosťou je tzv. krátkodobý protokol, pri ktorom počas 4 – 5 dní prijímate 20 g kreatínu denne, potom nabehnete na dlhodobý protokol, t.j. 5 g denne. Krátkodobý protokol vám umožní rýchlejšie „nasýtenie“ svalových buniek kreatínom, nie každému však môže táto suplementácia pomerne vysokých dávok sadnúť… je teda potrebné zohľadniť individuálne potreby.

Vilgain Kreatín

Kreatín 101: čo to je, jeho účinky a dávkovanie

Má kreatín nejaké negatívne účinky?

V súčasnosti nie sú známe žiadne závažné negatívne účinky, ktoré by sa prejavili po suplementácii kreatínu u zdravých osôb. Keďže ide o telu prirodzenú a veľmi dobre preskúmanú látku, je považovaný za bezpečný. Rovnako ako pri iných suplementoch sa však môžu pri vysokých dávkach vyskytnúť zažívacie ťažkosti.

Čo sa týka suplementácie u detí a dospievajúcich, svetové autority odporúčajú suplementáciu kreatínom začať od 18 rokov. U mladších jedincov sa síce nepredpokladá škodlivý efekt, ale v súčasnosti nie je dostatok kvalitných štúdií, zahrňujúcich mladších jedincov dlhodobo užívajúcich kreatín, aby sa mohla 100 % potvrdiť jeho bezpečnosť. Tento postup platí pri väčšine športových doplnkov stravy, okrem iného napr. pri kofeíne. Výnimkou sú vrcholoví športovci, ktorí môžu pod dohľadom skúseného trénera/nutričného terapeuta suplementáciu začať skôr.

Čo si z toho odniesť?

Kreatín bol pôvodne spájaný hlavne so silovým športom, početné výskumy však preukázali, že z jeho suplementácie sa dá ťažiť takmer v každej športovej disciplíne – a tiež u bežnej populácie. Popri mnohých dostupných formách kreatínu zostáva tým najefektívnejším a ekonomicky najvýhodnejším prípravkom kreatín monohydrát.

Stále však treba myslieť na to, že ide iba o doplnok stravy a v prvom rade je potrebné sústrediť sa na faktory, ako je vyvážená strava, kvalitný spánok, dostatočný príjem energie a bielkovín a v neposlednom rade efektívne zostavený tréningový plán.

Je lepšie miešať proteín s mliekom alebo vodou?
Je lepšie miešať proteín s mliekom alebo vodou?
Srvátkový proteín je vo fitness svete najrozšírenejším doplnkom stravy, ktorý je spojený s mnohými otázkami. Jednou z nich je aj spôsob jeho prípravy – je lepšie proteín miešať s vodou alebo mliekom?
Které doplňky stravy jsou vhodné pro dětské sportovce?
Které doplňky stravy jsou vhodné pro dětské sportovce?
Odborníci na výživu se shodují, že vhodné doplňky stravy mohou být přínosné pro výkon i regeneraci. Jak je to ale s jejich příjmem u sportujících dětí?
Vše, co jste kdy chtěli vědět o kreatinu: Otázky a odpovědi!
Vše, co jste kdy chtěli vědět o kreatinu: Otázky a odpovědi!
Co se skrývá v krabičce s označením kreatin? Nahlédněme pod pokličku výrobcům a pojďme zjistit, k čemu nám je kreatin dobrý aneb představme si základní doplněk pro nárůst síly.
Kreatín nie je len na svaly a silu. Môže nám pomôcť aj s depresiami
Kreatín nie je len na svaly a silu. Môže nám pomôcť aj s depresiami
Kreatín patrí medzi najpoužívanejšie a najdiskutovanejšie suplementy, na ktoré môžeme v športovom svete naraziť. Obľúbený je pre svoje účinky na zvýšenie maximálnej sily, krátkych intenzívnych výkonov a na podporu výkonu v kolektívnych športoch. Môže nám ale pomôcť aj s depresiami?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Na vyrysované brušné svaly budete potrebovať okrem nízkeho % podkožného tuku aj kvalitný a komplexný tréning brucha. Aké cviky sú tie najlepšie?
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Mohutné paže chce mať asi každý návštevník posilňovne. Ako sa k nim efektívne dopracovať? Náš prehľad cvikov vám s tým pomôže!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Koľkokrát týždenne máme trénovať? Máme pre vás komplexný návod na to, ako si rozložiť cvičenie podľa vašich časových možností!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Ako najlepšie cvičiť prsné svaly? K veľkému hrudníku benchpress jednoducho nestačí! Na aké cviky by sme vo svojom tréningu prsných svalov nemali zabúdať?