Hormonálna antikoncepcia: druhy, využitie, potenciálne výhody a riziká

overil/a RNDr. Tomáš Novotný
Komentáre
Hormonálna antikoncepcia: druhy, využitie, potenciálne výhody a riziká
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • V roku 2019 užívala hormonálnu antikoncepciu (HA) v Českej republike takmer tretina žien vo veku 15 – 49 rokov.
  • Pri užívaní HA je vždy nevyhnutné dodržiavať odporúčania lekára, zvážiť všetky potenciálne výhody i riziká, a najmä starostlivo vyšetriť primárnu príčinu problému.
  • Ukazuje sa, že okrem vhodného výberu prípravku je, vzhľadom na účinnosť aj bezpečnosť HA, kľúčová správne zvolená dávka hormónov.

Čo je hormonálna antikoncepcia?

Hormonálna antikoncepcia je jednou z najefektívnejších spôsobov ochrany proti nechcenému počatiu. Mechanizmom účinku je zásah do normálneho fungovania osi hypotalamus‑hypofýza‑ovárium, pričom zabraňuje samotnej ovulácii (kombinovaná HA) alebo zabráneniu inak prirodzeným procesom nasledujúcim po ovulácii (gestagénna HA). Pri prípravkoch hormonálnej antikoncepcie sa teda môžete stretnúť s týmito typmi:

1) Kombinovaná hormonálna antikoncepcia – obsahuje hormóny estrogény a tiež gestagény. Ako už bolo spomenuté, tento typ HA blokuje ovuláciu cez spätné pôsobenie na mozog, ovplyvňuje motilitu vajíčkovodov, zabraňuje uhniezdeniu vajíčka v maternici a tiež aj schopnosti migrácii spermií k vajíčku. Dávku estrogénov aj gestagénov môže lekár regulovať podľa individuálnych potrieb ženy.

2) Čisto gestagénna hormonálna antikoncepcia – obsahuje iba gestagény (nie estrogény) a oproti kombinovanej forme je vhodnejšou voľbou pre ženy so zvýšeným rizikom trombózy, hypertenziou, diabetom alebo u fajčiarok.

3) Neorálne formy HA – medzi moderné prípravky s obsahom hormónov sa radí aj vnútromaternicové teliesko s obsahom gestagénov alebo vaginálny krúžok s obsahom kombinovanej formy hormónov. Tieto formy HA pôsobia skôr lokálne a taktiež umožňujú účinnosť pri nižšej dávke hormónov. Ani tieto prípravky však nie sú bez kontraindikácií a ich výber treba starostlivo prediskutovať s lekárom, najmä napr. v prípade častých zápalov v panvovej oblasti.

4) Postkoitálna HA - je známa tiež ako „tabletka po“ a ide o čisto gestagénny preparát, ktorého mechanizmus spočíva, rovnako ako pri bežnej gestagénnej HA, v potlačení následkov ovulácie a narušenia výživy a rastu endometria (maternicovej sliznice).

Uvedený zoznam vás možno privádza k otázke, či existuje čisto estrogénna HA. Na tieto účely nie. Existuje však vo forme tzv. substitučnej hormonálnej terapie pre ženy po hysterektómii (odstránenie maternice). Ženám s maternicou by totiž čisto estrogénne prípravky výrazne zvyšovali riziko rozvoja nádorového ochorenia maternice, a preto sa nevyužívajú.

Môže mať užívanie HA nejaké ďalšie výhody?

Hormonálna antikoncepcia sa nevyužíva iba na ochranu pred počatím, ale môže poskytovať aj iné terapeutické výhody. V tomto prípade je však potrebné zdôrazniť, že pred jej nasadením musí byť starostlivo vyšetrená skutočná príčina problému. Vo chvíli, keď by sa totiž HA predpísala nesprávne ako „náplasť“ na akékoľvek problémy s menštruačným cyklom, primárna príčina zostáva neliečená a môže dôjsť k zhoršeniu zdravotného stavu. Typickým príkladom je amenorea spôsobená nízkou energetickou dostupnosťou.

Možné prínosy hormonálna antikoncepcia

  • redukcia organických porúch menštruačného cyklu (hypermenorea, nezvládnuteľný PMS),
  • terapia hyperandrogénneho syndrómu,
  • redukcia tvorby ovariálnych cýst,
  • terapia endometriózy,
  • terapia syndrómu polycystických ovárií,
  • zníženie rizika niektorých nádorových ochorení (ovária, endometria a kolorekta).

Výber vhodného prípravku a dávky hormónov je pri terapeutických účeloch HA úplne kľúčový. Vždy je preto nevyhnutné úzko spolupracovať s lekárom a za žiadnych okolností sa nepúšťať do samoliečby náhodnými antikoncepčnými prípravkami.

  • Okolo užívania HA panuje do dnešnej doby množstvo mýtov. Či je potrebné obávať sa napr. následnej neplodnosti, si môžete prečítať v článku 6 mýtov o hormonálnej antikoncepcii.
Hormonálna antikoncepcia: druhy, využitie, potenciálne výhody a riziká

Aké sú riziká užívania hormonálnej antikoncepcie?

Reakcie na prípravky HA sú u každej ženy individuálne a sú dané najmä typom antikoncepcie, dávkou hormónov, celkovým zdravotným stavom atď. Medzi menej závažné vedľajšie účinky, vyvolávajúce skôr diskomfort patrí napr. pnutie pŕs, pocit nafúknutia, bolesť hlavy alebo zmeny nálad.

Najmä pre niektoré ohrozené skupiny však môžu byť vedľajšie účinky HA oveľa závažnejšie. Do úvahy je tak nutné vziať najmä tieto riziká:

1) Tromboembolická choroba – vzostup tvorby koagulačných faktorov po nasadení HA možno pozorovať najmä pri kombinovaných prípravkoch. U zdravých žien sa spravidla závažné komplikácie nerozvíjajú, aj v tomto prípade je však zo začiatku vhodné stav monitorovať. Zvýšené riziko je u fajčiarok, žien nad 40 rokov, žien obéznych, žien s trombofilnou mutáciou atď.

2) Nádorové ochorenia – z hľadiska negatívneho pôsobenia na nádorové ochorenia sa pri užívaní kombinovaných prípravkov HA diskutuje najmä o karcinóme prsníka a krčka maternice. Toto riziko je zvýšené najmä u fajčiarok, v ostatných prípadoch sa však štúdie zhodujú v tom, že s opomenutím ďalších faktorov nie je zvýšenie rizika týchto nádorových ochorení pri užívaní HA významné.

  • Pri karcinóme prsníka je potrebné starostlivo kontrolovať dávku – nízkodávková kombinovaná HA je totiž z tohto hľadiska výrazne bezpečnejšia.
  • Čo sa týka karcinómu krčka maternice, štúdie pri, najmä dlhodobom, užívaní HA zaznamenali zvýšenie rizika rozvoja tohto ochorenia priemerne cca o 19 %. Vedci však v tejto súvislosti upozorňujú aj na pravdepodobný vplyv infekcií HPV vírusu.

3) Cievna mozgová príhoda a infarkt myokardu – tieto komplikácie je nutné brať do úvahy najmä pri kombinovaných prípravkoch, ohrozené sú ženy fajčiarky, ženy so zvýšeným krvným tlakom, obézne ženy a celkovo ženy nad 35 rokov.

Pár slov na záver

Článok poskytuje objektívne a faktické informácie o hormonálnej antikoncepcii. Čo sa týka vhodnosti jej užívania vzhľadom na konkrétny prípad, môže túto voľbu posúdiť iba samotná žena v spolupráci s lekárom. Pokiaľ je však HA užívaná na základe správnej indikácie a vhodne zvolená je aj dávka hormónov, závery štúdií ju pre zdravé ženy označujú za bezpečnú. Zvýšenú pozornosť je samozrejme potrebné venovať rizikovým skupinám žien a zamedziť prípadom, keď je HA indikovaná nesprávne. V takýchto prípadoch môže mať skutočne vážne negatívne dôsledky na ľudské zdravie.

Je nespochybniteľné, že HA zasahuje do prirodzeného fungovania hormonálnej osi hypotalamus‑hypofýza‑ovária, na čom funguje aj mechanizmus jej účinku. Po jej nasadení a následnom vysadení je tak treba počítať s možnými zmenami a tým, že na navrátenie sa do prirodzeného „chodu“ bude telo potrebovať nejaký čas.

Ako silový tréning mení ženské telo? 9 výhod posilňovania pre nežné pohlavie
Ako silový tréning mení ženské telo? 9 výhod posilňovania pre nežné pohlavie
Ženy a ťažké váhy, myslíte si, že sa to vylučuje? Popularita silového tréningu žien neustále rastie. Poďme sa bližšie pozrieť na vplyv takéhoto cvičenia na nežné pohlavie.
Ako ovplyvňuje PMS fungovanie ženského tela?
Ako ovplyvňuje PMS fungovanie ženského tela?
Byť ženou je skvelé – kým do hry nevkročí PMS. Predmenštruačný syndróm zažíva až 80 % žien. Čo ho spôsobuje a ako ovplyvňuje našu hmotnosť či chuť do jedla?
Jak předejít intimním ženským problémům při honbě za dokonalým fitness tělem?
Jak předejít intimním ženským problémům při honbě za dokonalým fitness tělem?
Touha po krásném, hubeném a vyrýsovaném těle s sebou nese spoustu zdravotních problémů. Když na to půjdete špatně, jste připraveni zaplatit vysokou cenu v podobě zdraví?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
PCOS: Ako podporiť jeho liečbu životným štýlom?
PCOS: Ako podporiť jeho liečbu životným štýlom?
Syndróm polycystických ovárií (PCOS) je jednou z najčastejšie sa vyskytujúcich endokrinopatií u žien v plodnom veku. Aké sú možnosti liečby tohto ochorenia a prečo je dôležitá aj zmena životného štýlu?
Tvrdo makáš a málo ješ? Relatívna energetická nedostatočnosť a jej dopady na zdravie
Tvrdo makáš a málo ješ? Relatívna energetická nedostatočnosť a jej dopady na zdravie
Šport je bezpochyby skvelá vec. Pokiaľ ho ale nebudeme kompenzovať dostatočným množstvom energie prijatej v strave, zarábame si na problém. Čo je RED-S a ako môže poškodiť naše zdravie? Na všetko odpovie nový článok.
6 mýtov o hormonálnej antikoncepcii: naozaj spôsobuje neplodnosť a priberanie na hmotnosti?
6 mýtov o hormonálnej antikoncepcii: naozaj spôsobuje neplodnosť a priberanie na hmotnosti?
Hoci je dnes hormonálna antikoncepcia hojne používanou formou ochrany pred počatím, koluje o nej stále veľa mýtov. Poďme si ich preto dnes uviesť na pravú mieru. Ako je to s HA v skutočnosti?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?