Bankovanie: tradičná terapia s modernými výhodami pre telo a myseľ?

overil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
Komentáre
Bankovanie: tradičná terapia s modernými výhodami pre telo a myseľ?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Bankovanie je alternatívna terapia využívajúca sklenené, plastové či silikónové poháriky.
  • Potenciálne môže pomôcť zlepšiť prietok krvi, eliminovať metabolity, posilniť imunitné funkcie a znížiť bolesť.
  • V dnešnej dobe sa banková terapia obvykle vyskytuje ako liečba ponúkaná praktikami tradičnej čínskej medicíny.

Existujú dôkazy naznačujúce, že banková terapia môže poskytovať výhody pre určité zdravotné stavy. Táto tradičná čínska a blízkovýchodná prax zahŕňa umiestnenie kalíškov na rôzne body na koži a následné vytvorenie podtlaku. Ďalšie informácie spoločne s potenciálnymi benefitmi či kontroverziou nájdete v článku nižšie!

História a princíp bankovania

Technika bankovania má korene v tisíce rokov starej čínskej medicíne a vznikla na základe viery v „čchi“, ktorá má symbolizovať životnú energiu prúdiacu telom. Tradiční liečitelia verili, že choroby a bolesti sú spôsobené blokádou práve tohto energetického toku. Bankovanie má ako technika využívajúca podtlak podporovať mikrocirkuláciu. Zástancovia čínskej medicíny hovoria aj o uvoľňovaní spomínaných blokád a obnovení harmónie v tele pacienta. Postupom času sa táto metóda rozšírila do ďalších častí sveta, vrátane Ázie, Blízkeho východu a Európy.

Princíp bankovania

Ako sme spomínali, celý postup závisí od podtlaku špeciálnych sklenených, plastových alebo silikónových baniek na koži pacienta. Ten má za následok vtiahnutie kože a štruktúr umiestnených pod pokožkou dovnútra banky. Táto hypotenzia stimuluje prekrvenie tkanív a má údajne uvoľňovať napätie v svalovom tkanive alebo podporovať odplavovanie odpadových látok z tela. Okrem toho sa vytvára aj mierne lokálne zvýšenie teploty, ktoré môže v kombinácii so zvýšeným prekrvením pozitívne pôsobiť na regeneráciu a hojenie. Bankovanie sa najčastejšie vykonáva na chrbte, následne na ďalších častiach tela podľa potreby a cieľa terapie.

Kombinácia podtlaku, prekrvenie a uvoľnenie tkanív vytvára pocit relaxácie a môže mať potenciálne pozitívny vplyv na rôzne aspekty zdravia. Je však dôležité podotknúť, že aj napriek historickým koreňom a tradičnému použitiu sa bankovaním zatiaľ nezaoberá taký počet kvalitných štúdií a v rukách neskúseného terapeuta môže navyše skôr ublížiť.

Proces bankovania

  • Príprava: terapeut si najskôr pripraví sklenené, plastové alebo silikónové banky rôznych veľkostí. Tie môžu mať otvorený spodný koniec, poprípade byť uzavreté.
  • Príprava pacienta: pacient sa uloží do polohy, najčastejšie na bruchu alebo na chrbte. Plocha, na ktorú budú banky aplikované, môže byť pred samotnou terapiou zľahka namazaná olejom alebo iným kĺzavým médiom pre ľahší pohyb baniek po koži.
  • Vytvorenie podtlaku: existuje niekoľko spôsobov, ako vytvoriť podtlak vo vnútri banky. Najbežnejšie je použitie plameňa. Terapeut do banky vloží plameň a následne ju rýchlo priloží na kožu pacienta. Keď plameň vyhasne a banka sa ochladí, vytvorí sa podtlak, ktorý prisaje kožu. Existujú však aj modernejšie banky, ktoré využívajú svoj vlastný „vstavaný“ sací systém (majú piest na vrchu na stlačenie a vytvorenie podtlaku).
  • Aplikácia baniek: terapeut aplikuje banky na vybrané časti tela. Môžu byť buď ponechané na mieste, alebo s nimi praktikant po koži pohybuje – tie sa pohybujú pozdĺž svalov na určitý čas, čo má za cieľ uvoľniť napätie a zlepšiť cirkuláciu.
  • Proces terapie: práca s bankami sa môže líšiť podľa cieľov terapie a individuálnych potrieb pacienta. Počas tejto doby môže jedinec pociťovať mierne ťahanie, zvýšenú teplotu alebo tlak na koži. Pokiaľ by to bolo nepríjemné, je vhodné na bolesť upozorniť a nechať terapeuta zmierniť podtlak (pri novších modeloch baniek sa dá „fúknuť“).
  • Odstránenie baniek: na odstránenie baniek terapeut jednoducho uvoľní podtlak. To môže buď otvorením ventilov alebo priložením horiaceho vatového tampónu do otvoreného konca sklenených baniek.
  • Následná starostlivosť: po terapii môže na koži zostať dočasne viditeľný odtlačok baniek, ktorý pripomína modriny (reakcia na vyplavenie histamínu). Tieto odtlačky by mali postupom času zmiznúť. Je dôležité starať sa o pokožku a vyvarovať sa vystavovaniu slnečnému žiareniu pre zníženie rizika pigmentových zmien.

Je dôležité si uvedomiť, že bankovanie by malo byť vykonávané odborníkom so znalosťou tejto techniky a jej rizík. Jeho realizácia na vlastnú päsť môže ľahko viesť k nežiaducim vedľajším účinkom či zraneniam.

Bankovanie: tradičná terapia s modernými výhodami pre telo a myseľ?
Ilustračný obrázok z Freepik

Potenciálne výhody

Bankovanie sa ako alternatívna metóda terapie zameriava na rôzne aspekty zdravia a pohody. Jeho stúpenci tvrdia, že má množstvo potenciálnych výhod pre telo i myseľ. Medzi hlavné patrí zlepšenie cirkulácie krvi a prekrvenie tkanív. Týmto spôsobom môže v oných tkanivách pomáhať uvoľniť napätie, a tak znižovať bolesť chrbta, šije, ramien alebo ďalších oblastí postihnutých svalovými napätiami. Zvýšená cirkulácia krvi a lymfy má tiež pomôcť eliminovať metabolity z tela, regenerovať či hojiť ľahšie zranenie. Bankovanie sa dá využívať aj ako súčasť regenerácie svalov po športových aktivitách.

Okrem fyziologických účinkov sa bankovanie zameriava na psychickú pohodu. Pravidelne praktizujúci jedinci uvádzajú, že po terapii pociťujú relaxáciu a uvoľnenie, čo môže znížiť stres a napätie. Niektorí nachádzajú v bankovaní aj priestor pre meditáciu a oddych.

Výskumné okienko

Existuje stále viac výskumov, ktoré sa zaoberajú tým, ako a prečo môže bankovanie fungovať. V prehľade štúdií z roku 2018 sa uvádza, že banková terapia vykazuje prínosy pre rôzne stavy, ktoré možno kategorizovať buď ako lokalizované, alebo systematické ochorenia. Účinky zahŕňajú:

  • podpora prekrvenia pokožky,
  • zmena biomechanických vlastností pokožky,
  • zvýšenie prahu bolesti,
  • zlepšenie lokálneho anaeróbneho metabolizmu,
  • zníženie zápalu,
  • posilnenie bunkovej imunity.

Iná štúdia z roku 2019 poznamenáva, že síce neexistuje jediná teória, ktorá by vysvetlila celé účinky bankovania, ale niektoré z nich zahŕňajú:

  • zmena spracovania signálu bolesti,
  • stimulácia zvýšeného krvného obehu uvoľňovaním oxidu dusnatého,
  • stimulácia imunitného systému umelým lokálnym zápalom,
  • zvýšenie hladiny imunitných mediátorov, ako je interferón a tumor nekrotizujúci faktor,
  • zvýšenie toku lymfy v lymfatickom systéme,
  • zníženie kyseliny močovej a oboch typov cholesterolu.

Je však dôležité si uvedomiť, že vedecký výskum a klinické štúdie v oblasti bankovania sú stále obmedzené a nedávajú jednoznačný dôkaz o jeho účinnosti. Každý človek môže na tento postup reagovať odlišne a účinky môžu byť subjektívne. Pred začiatkom akejkoľvek terapie, vrátane bankovania, je vždy vhodné konzultovať svoje zdravotné problémy a potreby s lekárom alebo kvalifikovaným odborníkom.

Čo si z toho odniesť?

Bankovanie, starobylá terapia pochádzajúca z tradičnej čínskej medicíny, zahŕňa prisávanie sklenených, plastových alebo silikónových baniek na kožu na vytvorenie podtlaku. Táto technika má potenciál zlepšiť cirkuláciu krvi, uvoľniť svalové napätie, podporiť elimináciu metabolitov a znížiť bolesť. Hoci stúpenci tvrdia, že bankovanie môže priniesť výhody pre fyzické aj duševné zdravie, vedecký výskum stále nedáva jednoznačný dôkaz o jeho účinnosti. Dôležité je vykonávať túto terapiu s odborníkom a mať na pamäti individuálne potreby a zdravotný stav. Bankovanie tak ponúka zaujímavú perspektívu na skúmanie starobylej praxe v spojení s moderným zdravotníctvom.

Maderoterapia pre boj s celulitídou a vráskami
Maderoterapia pre boj s celulitídou a vráskami
Maderoterapia je často vyzdvihovaná pre svoje pozitívne účinky na zmiernenie prejavov celulitídy. Môže však táto masážna metóda skutočne podporiť funkciu lymfatického systému?
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Bolesť a pálenie svalov: Sú potrebné pre svalový rast?
Bolesť a pálenie svalov: Sú potrebné pre svalový rast?
Svalovú bolesť po tréningu zažil niekedy asi každý. Čo nám ale tieto nepríjemné pocity spôsobuje? A musia nás vôbec svaly bolesť, aby rástli?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Pri zvýšenej hladine kyseliny močovej v organizme je vhodné obmedziť príjem purínov v strave. Akých potravín sa to týka a čo by sme v strave naopak nemali vynechať?
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!