Ako chrániť svoj zrak v letnom období: dôležitosť ochrany a tipy pre správnu starostlivosť

overil/a RNDr. Tomáš Novotný a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáre
Ako chrániť svoj zrak v letnom období: dôležitosť ochrany a tipy pre správnu starostlivosť
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Slnečné lúče obsahujú ultrafialové (UV) žiarenie, ktoré môže byť potenciálne škodlivé pre ľudský zrak.
  • Počas letných mesiacov ste častejšie vystavení aktivitám na slnku, čím vzniká vyššia pravdepodobnosť poškodenia zraku.
  • Správna ochrana zraku v lete môže prispieť k prevencii mnohých očných ochorení.

Letné mesiace prinášajú nielen slnečné počasie a vonkajšie aktivity, ale aj zvýšené riziko poškodenia zraku spôsobené slnečným žiarením. Ultrafialové (UV) žiarenie v slnečných lúčoch môže byť nebezpečné nielen z hľadiska melanómu a starnutia kože, ale aj z hľadiska zraku. Správna ochrana zraku v lete je preto nevyhnutná na udržanie zdravých očí a prevenciu nepríjemných komplikácií. Tento článok ponúka užitočné rady a tipy, ako na to!

Funkcia očí – biologické okienko:

Základným stavebným kameňom zrakového systému je rohovka, priehľadná štruktúra, ktorá láme svetlo a vedie ho ku krištáľovej šošovke. Tá sa múdro upravuje, mení svoju ohniskovú vzdialenosť a zaisťuje zaostrenie obrazu na sietnici vybavenej dvoma typmi fotoreceptorov – čapíkmi a tyčinkami. Tie sa podieľajú na schopnosti vnímať farby, detaily a svetlo vo svetlom aj temnom prostredí.

Nasleduje optický nerv preberajúci informácie od fotoreceptorov na sietnici a transportujúci ich priamo do mozgu, kde sa tieto signály interpretujú ako jedinečné obrazy. Dôležité sú aj svaly očí, ktoré sa upínajú na šošovku, umožňujú jej zmeniť tvar a ostriť na objekty v rôznych vzdialenostiach. Vďaka tomu zrenice a dúhovka menia svoju veľkosť a regulujú množstvo svetla prenikajúceho do očí.

Prečo je potrebné chrániť oči v lete intenzívnejšie?

Počas letných mesiacov sa slnko stáva nekompromisným aktérom každodenného života. To prináša zvýšené riziko pre ľudský zrak a vyvoláva potrebu intenzívnejšej ochrany. Slnečné lúče obsahujú UV žiarenie, ktoré v nechránenej forme spôsobujú poškodenie pokožky aj očí. Priame vystavenie silnému slnečnému svetlu môže teda vyvolávať podráždenie rohovky a dokonca aj vznik rohovkových vredov. Dlhodobo otvorená expozícia UV žiareniu prispieva k rozvoju závažných očných ochorení, ako je katarakta (sivý zákal) a makulárna degenerácia. Preto je nevyhnutné chrániť oči v lete pomocou vhodných slnečných okuliarov s vysokým UV filtrom a širokými ráfikmi.

Druhým dôvodom intenzívnejšej ochrany očí v lete je už spomínaná zvýšená aktivita na slnku. Počas letných mesiacov ste vystavovaní slnečnému svitu takmer stále, na dovolenkách, pri turistike, športovaní alebo iných vonkajších aktivitách. Tie často vyžadujú dlhšiu dobu trávenú na slnku a zvýšenú fyzickú námahu, čo môže viesť k zintenzívnenej únave očí. Slnečné lúče a odrazy od vodnej hladiny, piesku alebo snehu (v lete teda najmä vo vysokých nadmorských výškach) môžu zrak namáhať a spôsobovať nepohodlie, suchosť, pálenie a rozmazané videnie. Kvalitné slnečné okuliare s polarizačnými filtrami sú v takýchto situáciách neskutočným pomocníkom, pretože znižujú vyčerpanie očí, poskytujú ochranu pred odrazom a umožňujú relaxovať a regenerovať zrak aj pri intenzívnom slnečnom svetle.

Ako chrániť svoj zrak v letnom období: dôležitosť ochrany a tipy pre správnu starostlivosť

5 tipov, ako v lete zrak ochrániť

1. Slnečné okuliare

Ako sme už vyššie spomenuli, slnečné okuliare sú základ a je dôležité ich nosiť po celý rok, v lete obzvlášť. Uistite sa, že vlastníte tie s označením 100 % ultrafialovej (UV) ochrany – pomáha blokovať UV žiarenie a udržovať vaše oči zdravé. Nezabúdajte na ne ani pri zatiahnutých dňoch, pretože slnečné lúče môžu prechádzať aj hmlistým oparom a mrakmi.

A ako ich vyberať? Je dôležité dbať na kvalitu ochrany, pohodlie a vzhľad. Ak máte pochybnosti, môžete sa poradiť so špecialistom na optiku, ktorý vám môže poskytnúť odborné rady a pomôcť vám nájsť tie správne slnečné okuliare pre váš životný štýl a potreby. Určite ale myslite na dostatočnú ochranu blokujúcu najmenej 99 % UV žiarenia typu UVA a UVB, dostatočne veľké ráfiky, odolný materiál (sklenené sklíčka oproti plastovým), poprípade polarizované sklíčka, ktoré redukujú odraz svetla od hladiny vody, snehu a iných plôch, čo zabraňuje oslneniu a zlepšuje viditeľnosť.

OKIENKO: Čo dioptrické okuliare? Samy o sebe nie sú nebezpečné, pokiaľ sú riadne vyrobené a správne používané. Pokiaľ však dioptrické okuliare nie sú vybavené ochrannými filtrami proti UV žiareniu, môže výskyt slnečných lúčov cez šošovky predstavovať riziko. Dôvodom je, že slnečné lúče prechádzajúce dioptrickými okuliarmi bez ochranných filtrov, môžu sa lúče sústrediť do bodu na sietnici, čo by teoreticky mohlo spôsobiť tepelné poškodenie očí podobné ako pri použití lupy. V bežných situáciách je toto riziko však všeobecne malé, pretože slnečné lúče bývajú rozptýlené, a nie sú tak koncentrované ako pri použití lupy. Pri výbere dioptrických okuliarov je však namieste sa poradiť s očným špecialistom alebo optikom, ktorí vám môžu poskytnúť konkrétne rady.

2. Správna hydratácia

Čas strávený vonku ovplyvnený horúčavou či suchým vetrom môže dráždiť vaše oči a spôsobiť stav nazývaný „suché oko“, pretože práve letné prostredie oveľa viac pôsobí na ich slzný film. Hoci ide o bežný stav, jeho riziká výskytu je vyššie v prípade aktívneho využívania kontaktných šošoviek alebo pri sezónnych alergiách. Ideálnym parťákom sú kvapky do očí, ktoré udržujú oči vlhké a svieže.

3. Ochrana vo vode

Leto tiež pomerne aktívnejšie nabáda na kúpanie, čo môže byť pre vaše oči pomerne náročný zážitok – chlór sa do vody pridáva za účelom ochrany pred vystavením choroboplodným zárodkom, má potenciál dráždiť zrak. Najjednoduchším riešením ochrany je nosiť plavecké okuliare zakaždým, keď si idete zaplávať do bazéna. To platí aj pre kúpanie v oceáne alebo iných prírodných vodných plochách, tie totiž obsahujú zase iné nečistoty.

Štúdia z roku 2008 navyše odhalila, že častý kontakt oka s vyššou koncentráciou chlóru môže negatívne ovplyvňovať integritu epitelu rohovky. Ten poskytuje vašej rohovke vrstvu ochrany pred dráždivými látkami a patogénmi. Pokiaľ je táto ochrana narušená, máte zvýšenú pravdepodobnosť oderu rohovky alebo iného poranenia oka.

4. Dostatočná hygiena rúk

Toto sa môže zdať ako banálny základ, štúdie však vskutku ukazujú, že najlepším spôsobom, ako sa chrániť pred šírením infekcií postihujúcich nielen oko, je si jednoducho pravidelne umývať ruky. V prípade očí môže ísť napríklad o ochorenie zvané konjunktivitída alebo zápal spojiviek.

Po akejkoľvek očnej operácii (LASIK, operácia šedého zákalu alebo glaukómového skratu) je váš zrak náchylnejší na infekciu. The Centers for Disease Control odporúča, aby ste si pred aplikáciou akéhokoľvek ošetrenia na oči dôkladne umyli ruky a vyvarovali sa ich šúchaniu.

5. Klobúky, šiltovky…

V letných mesiacoch je nosenie šiltovky alebo klobúka takmer rovnako dôležité ako využívanie kvalitných slnečných okuliarov. Nielenže ochraňujú pred slnečným žiarením, a tým minimalizujú riziko poškodenia rohovky a sietnice, zároveň zabraňujú prieniku nepriamych slnečných žiarení a odrazov, poskytujú tieň a ochladzujú tvár, čo znižuje riziko pocitu suchosti a podráždenia očí spôsobených prílišným odparovaním sĺz. Tiež chránia pred vetrom, prachom a ďalšími vonkajšími podnetmi, ktoré by mohli potenciálne spôsobiť nepohodlie alebo podráždenie.

Čo si z toho odniesť?

Letné mesiace prinášajú vyššie riziko poškodenia zraku spôsobeného slnečným žiarením rovnako ako pravidelnejšiu a dlhšiu aktivitu na slnku. Slnečné lúče obsahujú ultrafialové žiarenie, ktoré môže spôsobiť poškodenie očí, vrátane podráždenia rohovky a vzniku očných ochorení. Je preto dôležité chrániť svoje oči pomocou kvalitných slnečných okuliarov s vysokým UV filtrom a širokými ráfikmi. Odporúča sa tiež dbať na hydratáciu očí, chrániť ich pri kúpaní v bazéne, dodržiavať dostatočnú hygienu rúk kvôli potenciálne ľahšiemu prenosu baktérií či nosiť pokrývky hlavy.

20 letných športov: Koľko kalórií pri nich spálite a ktorý je najlepší na chudnutie?
20 letných športov: Koľko kalórií pri nich spálite a ktorý je najlepší na chudnutie?
Leto pre mnohých z nás predstavuje najobľúbenejšiu časť roka plnú slniečka, vodných radovánok a skvelého počasia, ktoré priam nabáda na športovanie. Viete, koľko kalórií pri konkrétnych športoch spálite?
Opálenie prechádza cez žalúdok! 5 látok, vďaka ktorým sa opálite do krásy
Opálenie prechádza cez žalúdok! 5 látok, vďaka ktorým sa opálite do krásy
Úpravou jedálnička môžeme dosiahnuť lepšie zdravie, štíhlu postavu, krajšie vlasy... ale čo tak lepšie opálenie? Ktoré potraviny vyberať, aby sme si udržali krásnu a pružnú pokožku aj napriek častému opaľovaniu? Na tieto otázky vám odpovie dnešný článok.
Zdravé opaľovanie: 7 tipov, ako na to
Zdravé opaľovanie: 7 tipov, ako na to
Čo by to bolo za leto bez poriadneho opaľovania. Aké sú účinky letného slnka na ľudské telo, z čoho môžeme ťažiť a môže pre nás byť pobyt na slnku nebezpečný?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Puríny v strave a dna: kedy si treba dať pozor?
Pri zvýšenej hladine kyseliny močovej v organizme je vhodné obmedziť príjem purínov v strave. Akých potravín sa to týka a čo by sme v strave naopak nemali vynechať?