Zlepšujú filtračné kanvice kvalitu vody? Nie vždy to tak musí byť

Komentáre
Zlepšujú filtračné kanvice kvalitu vody? Nie vždy to tak musí byť
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Ak pravidelne používaš filtračnú kanvicu na kohútikovú vodu, pravdepodobne to robíš preto, aby si mal/a vodu čo najčistejšiu. A k tomu ťa tiež možno štve tá nie úplne lahodná pachuť chlóru, ktorú v kohútikovej vode z času na čas môžeš cítiť. Možno si ale nikdy nepremýšľal/a nad tým, že si nesprávnym používaním filtračných kanvíc môžeš v skutočnosti ešte uškodiť. V niektorých prípadoch si môžeš filtráciou do vody zaniesť až o 10 000x viac baktérií, než nájdeš v kohútikovej vode. Prečo?

Výmenné filtre sú naozaj určené na pravidelnú výmenu

Priznaj sa, kedy naposledy si vymenil/a filter vo svojej kanvici? Ak si vo svojej pamäti zapátral/a až o niekoľko mesiacov dozadu, dávaj pozor. Takýmto používaním si totiž môžeš ešte pekne uškodiť. Väčšina výrobcov filtračných kanvíc odporúča vymieňať filter raz za mesiac či po prefiltrovaní 100 litrov vody.

Po tom čase sa totiž nielenže stáva samotné filtrovanie neznesiteľne pomalé a vlastne tak trochu neefektívne (adsorpčné častice vo filtri majú konečnú kapacitu na zachytávanie častíc), ale súčasne môže dochádzať k bakteriálnej kontaminácii. V jednej staršej štúdii vedci dokonca zistili, že obsah baktérií môže vzrásť až na desaťtisícnásobok množstva, ktoré sa vyskytuje v kohútikovej (nefiltrovanej) vode. To už nie je také skvelé, že?

obrázok z 123rf.com

Striebro na filtri pomôže, ale nie je všemocné

Filtračná patróna ale aj plastová kanvica sama o sebe sa môže stať liahňou pre najrôznejšie baktérie. „Tomu sa dnes zo strany výrobcov často predchádza impregnáciou filtračnej náplne striebrom, nezriedka potom ale dochádza k uvoľňovaniu striebra do filtrátu v nadmernom množstve, pre čo opäť nie je možné považovať zariadenie za zdravotne nezávadné; niektoré systémy dokonca uvoľňujú kovy (meď, zinok, striebro) do filtrátu zámerne pre ich baktericídny účinok,“ varuje František Kožíšek zo Štátneho zdravotného ústavu.

Antibakteriálne účinky striebra boli popísané už Hérodotom v dobe pred naším letopočtom, takže jeho použitie v niektorých filtračných patrónach v 21. storočí rozhodne nie je žiadny objav Ameriky. Pravdou ale je, že to celú situáciu o trochu zlepšuje. Ani striebro však nie je všemocné. V jednej štúdii sa zistilo, že čerstvo prefiltrovaná voda má vyšší obsah baktérií než voda 24 hodín po prefiltrovaní – nejaký čas teda trvá, než uvoľnené striebro na baktérie zapôsobí.

Iné štúdie zase ukazujú, že niektoré baktérie (napr. Pseudomonas aeruginosa ) sú voči striebru viac rezistentné oproti iným.

V chladnejšom prostredí je rast baktérií pomalší

Ak filtračné patróny pravidelne vymieňaš podľa inštrukcií výrobcu, nie je dôvod na paniku. Ak ale chceš mať 100 % istotu, že je tvoja prefiltrovaná voda bez baktérií, môžeš ju pre istotu ešte nakrátko prevariť. Vriaca voda je pre baktérie spoľahlivé KO, čo môžeš využiť napríklad pri príprave čaju, kávy a ďalších teplých nápojov.

Rovnako ak plánuješ filtrovanú vodu nejaký čas skladovať, daj ju radšej do chladničky. Pri nižšej teplote je rast bakteriálnych kolónií pomalší, a tak je menej pravdepodobné, že sa ti v prefiltrovanej vode premnožia.

obrázok z freepik.com

Čo si z toho odniesť?

Filtruj alebo nie, ale ak už filtruješ, vymieňaj filtračné patróny pravidelne. Väčšina výrobcov odporúča filtračné hlavice vymieňať každý mesiac alebo po prefiltrovaní 100 litrov pitnej vody.

Ak zostaneš mesiace verný svojej prvej filtračnej patróne, po nejakom čase hrozí, že si do vody začneš zanášať škodlivé baktérie, ktoré sa vo filtri premnožili.

Koľko litrov vody denne vypiť?
Koľko litrov vody denne vypiť?
Jedni tvrdia, že pitný režim je základ a druhí sú presvedčení, že je to akási podivná „lobby“. Kde je teda pravda? Má alebo nemá pitný režim svoje opodstatnenie?
Máte už dosť vody z vodovodu? Máme pre vás 8 tipov, ako si spestriť pitný režim
Máte už dosť vody z vodovodu? Máme pre vás 8 tipov, ako si spestriť pitný režim
Vypiť dostatok tekutín počas dňa môže byť pre mnohých ľudí poriadny oriešok. Prinášame vám 8 osvedčených tipov, ako si pitný režim spestriť a uľahčiť.
Dokáže bájna voda s citrónom umocniť spaľovanie tuku?
Dokáže bájna voda s citrónom umocniť spaľovanie tuku?
Pitie vody s citrónom sa stalo doslova fenoménom zdravého životného štýlu, má v ňom ale svoje miesto? Je efektívna vo vzťahu k vášmu zdraviu, alebo dokonca k spaľovaniu tuku? Možno áno. A možno to ani až tak nesúvisí práve s citrónom. Čo všetko teda voda s citrónom dokáže?
Kvalita pitnej vody: môžeme piť bez obáv aj tú z kohútika?
Kvalita pitnej vody: môžeme piť bez obáv aj tú z kohútika?
O pitnej kohútikovej vode sa často hovorí, že je plná hormónov a estrogénov, ktoré majú negatívny vplyv na naše zdravie. Čo je na tom pravdy a ako sme na tom s kvalitou pitnej vody v rámci vodovodných sietí v Českej republike?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.