Skreslený svet sociálnych sietí spôsobuje depresie a úzkosti. Ako sa im vyvarovať?

Komentáre
Skreslený svet sociálnych sietí spôsobuje depresie a úzkosti. Ako sa im vyvarovať?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Čas strávený na sociálnych sieťach u dospievajúcich sa od roku 2012 zvyšuje po celom svete. Jednou z krajín, v ktorých je táto aktivita najvyššia, je aj USA, kde sociálne siete využíva priemerne 81 % dospievajúcich (70 % vo veku 13 – 14 rokov, 89 % vo veku 15 – 17 rokov).

Denne ich navštevuje 73 % tínedžerov a predpokladá sa, že v západných krajinách Európy bude tento trend veľmi podobný. Predlžujúca sa doba strávená na týchto sieťach je často spájaná s negatívnym vplyvom na psychický vývoj adolescentov a zvýšenou mierou depresie a pocitov úzkosti. Sú však tieto obvinenia oprávnené?

Čas strávený na sociálnych sieťach sa v priebehu dospievania zvyšuje

Doktorka Coyne s kolegami tento rok v októbri zverejnila 8 rokov trvajúcu štúdiu, ktorá mala za úlohu objasniť, či dlhší čas strávený na sociálnych sieťach naozaj zvyšuje mieru depresie a úzkosti u tínedžerov.

Ako prebiehal výskum s cieľom objasnenia vzťahu doby strávenej na sociálnych sieťach a miery depresie a úzkosti?

  • zahrnutých do neho bolo 500 tínedžerov vo veku 13 rokov,
  • tí boli sledovaní až do momentu, keď dosiahli 20 rokov,
  • každý rok počas 8 rokov vypĺňali štandardizované dotazníky, týkajúce sa času stráveného na sociálnych sieťach a miery depresie a úzkosti,
  • túto mieru hodnotili respondenti pomocou číselnej stupnice.

Výskumníci si položili 3 základné otázky:

  1. Existuje súvislosť medzi časom stráveným na sociálnych sieťach a mierou depresie?
  2. Existuje súvislosť medzi časom stráveným na sociálnych sieťach a mierou úzkosti?
  3. Je vplyv používania sociálnych sietí na duševné zdravie používateľa ovplyvnený pohlavím?

A ako dopadli výsledky štúdie? Priemerne sme v 20 rokoch na sociálnych sieťach 2 hodiny

  • V 13 rokoch uvádzali respondenti ako priemernú dobu strávenú na sociálnych sieťach 31 – 60 minút denne, v 20 rokoch táto doba presahovala 2 hodiny.
  • V priebehu výskumu sa tiež mierne zvyšovala aj miera depresie a úzkosti, ktorá bola u dievčat vyššia ako u chlapcov. Dôvodom je pravdepodobne kolísanie miery sebavedomia a nálad, čo sa prirodzene spája s dospievaním.
  • Po analýze týchto údajov sa však žiadna zo súvislostí nepotvrdila a z výsledkov tak vyplynulo, že všeobecne čas strávený na sociálnych sieťach sám o sebe nemal na rozvoj duševných problémov u adolescentov významný vplyv.
  • Rozdiel ich vplyvu sa nepotvrdil ani medzi pohlaviami.
Skreslený svet sociálnych sietí spôsobuje depresie a úzkosti. Ako sa im vyvarovať?

Pre vznik depresie a úzkosti je rozhodujúci spôsob používania sociálnych sietí

Vznik depresie a úzkosti je multifaktoriálny proces. Za jeho naštartovanie spravidla nie je zodpovedný iba jeden samostatný stresor, samozrejme však existujú výnimky ako napr. ťažká životná udalosť alebo traumatizujúci zážitok (napr. šikanovanie v škole).

Nepreukázalo sa, že by čas strávený na sociálnych sieťach bol rozhodujúci pre zvyšujúcu sa mieru depresie a úzkosti. Čas však zďaleka nie je to jediné, na čom záleží.

Kľúčové je naučiť sa sociálne siete zdravo používať

Dvaja rôzni ľudia, ktorí na nich trávia rovnaké množstvo času, môžu mať úplne odlišné výstupy. Rozdiel je totiž v tom, akým spôsobom tieto siete využívajú.

Skôr než na čas sa preto treba zamerať aj na ich obsah a účel, akým sú používané. Veľkú úlohu hrajú aj geneticky dané vlohy pre vznik duševného ochorenia a aj to, ako vnímame svet okolo seba.

Ak máte na sociálnych sieťach nejaké vzory, sledujte ich, inšpirujte sa, bavte sa, ale nikdy si neberte do hlavy, že sa im musíte vyrovnať.

Ako sociálne siete používať bezpečnejším spôsobom?

  1. Buďte aktívni – namiesto bezmyšlienkovitého prezerania obsahu stránok radšej zdieľajte informácie, komentujte, reagujte.
  2. Obmedzte používanie sociálnych sietí aspoň 1 hodinu pred spaním – dostatok kvalitného spánku je jedným z ochranných faktorov vzniku duševných ochorení.
  3. Majte jasný cieľ – ujasnite si, za akým účelom tieto siete vlastne využívate (Coyne 2019).

My k tomu doplníme ešte jeden zásadný bod:

  • Neporovnávajte sa s ostatnými – každý z nás je jedinečný, či už ide o genetiku, metabolické, psychické, alebo napríklad aj myšlienkové pochody, vždy sa preto snažte byť lepšou verziou samého seba, nie kópiou niekoho iného.

Čo si z toho odniesť?

Štúdia doktorky Coyne síce vplyv času stráveného na sociálnych sieťach na rozvoj depresie a úzkosti nepotvrdila, to ale v žiadnom prípade neznamená, že by sme sa spolu so svojím notebookom alebo chytrým mobilom mali uzavrieť do nerozbitnej bubliny.

Výskum bol zameraný primárne na dobu strávenú na týchto sieťach, nebral však do úvahy spôsob ich používania, ani prezeraný obsah.

Tak či tak, život strávený pri monitore nemôže nikdy nahradiť ten skutočný. Sociálne siete sú síce skvelé v tom, že nás spájajú s ľuďmi, s ktorými práve v tej chvíli nemôžeme fyzicky byť, často nás však naopak vzďaľujú od tých, ktorých máme hneď vedľa seba.

Z času na čas preto zahoďte mobil, zaklapnite notebook, vezmite kamoša, partnera, rodiča alebo svojho štvornohého parťáka a vybehnite na chvíľu von. Hovorte spolu, spoznávajte nové miesta, nové chute, hýbte sa, smejte sa a užívajte si, pretože skutočný život na vás čaká vonku, nie na internete.

9 rad pro dlouhý a naplňující život ve zdraví
9 rad pro dlouhý a naplňující život ve zdraví
Žít věčně je nám k ničemu, pokud si život neumíme naplno užít. Těchto 9 pilířů pro vyšší kvalitu života vám může navíc jako lusknutím prstu přidat pár let spokojeného života. Prožijte hodnotný a naplňující život jako lidé v takzvaných modrých zónách.
Úzkosť, depresia alebo zlá nálada? Poradíme vám, ako s nimi bojovať
Úzkosť, depresia alebo zlá nálada? Poradíme vám, ako s nimi bojovať
S depresiou sa vo svete stretáva 300 miliónov ľudí av Českej republike je to už každý tretí človek. Užívanie antidepresív stúpa, ale nie sú riešením. A pritom stačí poznať zopár základných zlepšení životného štýlu. Čo nám pomôže v boji proti zlej nálade?
Pozor na nesmyslné diety od fitness vzorů a celebrit! Znáš rizika?
Pozor na nesmyslné diety od fitness vzorů a celebrit! Znáš rizika?
Stále zkoušíš dokola nové diety a hubnoucí programy od celebrit nebo fitness vzorů z Instagramu a nedaří se ti dosáhnout vytouženého těla? Přizpůsob stravu tak, aby pracovala ve tvůj prospěch.
Proč žijeme falešný život na sociálních sítích?
Proč žijeme falešný život na sociálních sítích?
Věděli jste, že někteří lidé při honbě za oceněním na Instagramu dokáží vytvářet falešný obsah v podobě zinscenovaných fotografií? Touha po ocenění se nyní přenesla do rovin sociálních sítí a dnešní palec nahoru u fotografie je včerejší pochvala od reálné osoby. Je to však skutečné a opravdové?
Proč nikdy nebudu vypadat jako profesionální modelky a modelové z Instagramu?
Proč nikdy nebudu vypadat jako profesionální modelky a modelové z Instagramu?
Ve světě internetu se může zdát vše bez jediné chybičky. Denně projíždíme feedy našich oblíbenců a rozplýváme se nad jejich dokonalostí. Je tomu ale skutečně tak, jak nám ukazují skvěle nasvícené fotografie?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?