Zdravé vegánstvo: čo vegánom v strave chýba a na čo si dať pozor?

23. 3. 2021
Komentáre
Zdravé vegánstvo: čo vegánom v strave chýba a na čo si dať pozor?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Bez ohľadu na dôvody, pre ktoré sa rozhodnete začať s rastlinnou stravou, vždy je potrebné túto zmenu uskutočniť s dostatočnými vedomosťami. Nasledujúci článok vám preto poskytne užitočné informácie, ktoré vám pomôžu s prechodom na vegánske stravovanie. 

Dnes sa dozvieme: 

  • ktoré potraviny sú a ktoré nie sú vo veganskom stravovaní povolené

  • ktoré vegánske potraviny obsahujú najkvalitnejšie zdroje bielkovín

  • na ktoré zložky výživy si musia vegani dávať pozor

Čo vegáni jedia ?

Vegánstvo je alternatívny výživový smer, založený na konzumácii výhradne rastlinných potravín. Vegáni zo svojho jedálnička vyraďujú všetky potraviny živočíšneho pôvodu, od mäsa a mäsových výrobkov, rýb až po živočíšne produkty, akými sú vajíčka, mlieko, respektíve mliečne výrobky. 

Z hľadiska výživy vyraďujeme takmer všetky najkvalitnejšie zdroje bielkovín, omega‑3 mastných kyselín, železa, zinku a vitamínov skupiny B, obzvlášť B12. Je preto podstatné oboznámiť sa s rastlinnými alternatívami, ktoré dokážu zamedziť strate týchto nutrientov.

Čím nahradiť živočíšne bielkoviny ?

Ľudské telo nezískava z potravín bielkoviny ako také, ale ich stavebné látky, ktoré si nedokáže vytvoriť: esenciálne aminokyseliny. Tých je 9 a napríklad vajíčka, mlieko a mliečne výrobky obsahujú celé spektrum týchto aminokyselín (všetkých 9) v dostatočnom množstve. 

Rastlinná strava nám síce ponúka potraviny s obsahom esenciálnych aminokyselín, ale jednak v menšom množstve (dobré zdroje rastlinných proteínov, ako šošovica, quinoa, sója a hrach obsahujú okolo 40 % esenciálnych aminokyselín, pričom živočíšne obsahujú okolo 50 % z celkového obsahu proteínu) a jednak s obsahom tzv. limitujúcich aminokyselín (esenciálna aminokyselina, ktorá je v proteíne zastúpená najmenej vzhľadom na referenčný proteín (proteín vajíčka, mlieka)).

Napríklad, limitujúcou aminokyselinou obilnín je lyzín, ale v strukovinách je lyzínu dosť. Naopak, v strukovinách je limitujúci metionín, ale v orechoch a obilninách je metionínu dostatok. Na otázku, ako zabezpečiť dostatok esencialnych aminokyselín v rámci správnej vegánskej výživy existujú hneď 2 odpovede: 

  • buď budete kombinovať rôzne zdroje proteínov tak, aby ste zabezpečili príjem všetkých aminokyselín v dostatočnom množstve. Na výber máte z orechov, semien, strukovín, alebo obilnín

V praxi by to mohlo vyzerať napríklad tak, že ku quinovovému šalátu pridáte ešte nejaké orechy, alebo strukoviny. Alebo pridáte do šalátu jednoducho viac quinoi, než ste boli zvyknutí predtým, ako ste začali s vegánstvom.

obrázek z gettyimages.com

Nie je železo ako železo

Príjem železa vo vegánstve nemusí byť problém, ak sa zamýšľame nad množstvom, problém vzniká pri zabezpečení dobre vstrebateľného železa. Nakoľko mäso a vnútornosti obsahujú tzv. hemové železo, ktoré sa výborne vstrebáva do krvi a je aj výborne využiteľné pre telo (využiteľnosť približne 15 – 35 %), v rastlinnej strave sa stretávame s tzv. železom nehemovým, ktoré sa samo o sebe vstrebáva o poznanie horšie. 

Navyše, vďaka vyššiemu príjmu fytátov (ich obsah môžeme znížiť klíčením, alebo namáčaním) a vlákniny pri vegánstve sa celková vstrebateľnosť železa ešte viac znižuje. Jeho využiteľnosť pre ľudské telo je v konečnom dôsledku oveľa nižšia (5 – 10 %). 

Je preto dôležité kombinovať potraviny bohaté na železo takým spôsobom, aby sme podporili jeho vstrebateľnosť, nakoľko je železo jeden z najdôležitejších esenciálnych mikroprvkov pre človeka. Zúčastňuje sa najmä na krvotvorbe a prispieva k normálnej funkcii imunitného systému. Jeho odporúčaná denná dávka je u mužov 10 mg/deň a u žien 15 mg/deň.

Zdroje železa v potravinách

Dobrými zdrojmi železa, čo sa týka množstva, sú sezamové (14,5 mg), tekvicové (8,8 mg), alebo chia (7,7 mg) semená, pšeničné otruby (10,6 mg), sójové bôby (15,7 mg) a výrobky zo sóje, alebo horká čokoláda, u ktorej platí: čím vyšší obsah kakaa, tým vyšší obsah železa. Čokoláda s obsahom kakaa od 45 – 59 % má približne 8,2 mg železa,  zatiaľčo čokoláda s obsahom kakaa od 70 – 89 % má už okolo 12 mg železa. 

Vstrebateľnosť železa zvyšujú vo všeobecnosti organické kyseliny obsiahnuté v ovocí a vitamín C. V praxi môžete vstrebateľnosť železa podporiť pridaním limetkovej, alebo citrónovej šťavy do jedla, prípadne sa po jedle napiť ovocného džúsu so 100% obsahom ovocia. 

Rastlinné zdroje bohaté na omega‑3

Ďalšou významnou zložkou, ktorá pri vegánstve môže chýbať je zdroj kvalitných omega‑3 mastných kyselín, konkrétne EPA a DHA. Vo vegánskej strave môžeme prijímať tzv. alfa‑linolénovú (ALA) kyselinu, z ktorej sa v našom tele EPA a DHA dokáže vytvoriť. 

Premena ALA na kľúčovú DHA sa však pohybuje v rozmedzí do 1 %. A keďže EPA a DHA obsahujú len živočíšne zdroje potravín (tučné ryby, rybí tuk), je u vegánov potrebné prijímať ALA vo väčšom množstve. Bezkonkurenčne najkvalitnejšími vegánskymi zdrojmi ALA sú potravinové skupiny ako oleje, orechy a semená, z nich najlepšie zdroje sú:

ALA dokáže udržiavať normálnu hladinu cholesterolu v krvi, v prípade, že denný príjem sa pohybuje aspoň v množstve 2 g. Zároveň má EPA a DHA protizápalový účinok a preklinické štúdie ukazujú, že môže mať pozitívne účinky na liečbu a prevenciu depresie.

Najlepšiu využiteľnosť omega‑3 z orechov a semien dosiahnete, ak ich pomeliete. Rozrušením vonkajších obalov semien sa tak zvýši vstrebateľnosť nielen mastných kyselín, ale aj ostatných vitamínov a minerálnych látok.

obrázek z shutterstock.com

Suplementácia B12

Súčasná literatúra neponúka dostatočné dôkazy o dobrých vegánskych zdrojoch s dostatkom vitamínu B12 pre človeka. Pri racionálnej vegánskej strave preto musíte vitamín B12 suplementovať. Veľkou výhodou vitamínu B12 je to, že sa dokáže vstrebať aj pasívne, teda bez pomoci prenášačov v žalúdku. Pri jednorázovej dávke 100 μg sa pasívne vstrebe do krvi približne 1 % (DACH 2019). Skúste sa preto riadiť jedným z nasledujúcich odporúčaní

  • konzumujte 2 – 3 porcie fortifikovaných potravín  s obsahom 3 μg vitamínu B12. Najčastejšie sa fortifikujú rastlinné nápoje (sójový, ovsený, mandľový…) a raňajkové cereálie

  • alebo užívajte  denne B12 vo forme suplementov s obsahom najmenej 10 μg

  • alebo užívajte týždenne B12 vo forme suplementov s obsahom najmenej 2000  μg

Zdroje B12 v potravinách

Ak ste teda výhradne proti užívaniu doplnkov stravy, tak určité množstvá tohto vitamínu môžete nájsť najmä vo fermentovaných rastlinných potravinách, ako napríklad: 

  • v morských riasach nori (v závislosti od krajiny sa obsah líši od 12 – 28 μg /100g)

  • v sušenej hube shiitake (5,6 μg/100g)

  • v kimchi (kórejská fermentovaná zelenina) (< 0.1 μg/100 g)

  • a v chlorelle (obsah B12 sa líši od 0 až po 100  μg/100g)

Obsah vitamínu B12 v týchto rastlinách však závisí od baktérii, ktoré uskutočňujú proces fermentácie. Môže sa tak stať, že domáca fermentovaná zelenina nebude obsahovať využiteľnú formu vitamínu B12.

Na záver:

Zo správne nastavenej vegánskej stravy môže profitovať nielen človek, ale aj naša planéta. Neveríte? Presvedčiť sa o rozdieloch v uhlíkovej stope medzi živočíšnymi a rastlinnými potravinami môžete napríklad tu: follow the food. Na moju uhlíkovú stopu by auto prešlo 120 míľ. Aká je vaša

5 nejdůležitějších suplementů pro vegetariány a vegany, které zlepší váš sportovní výkon
5 nejdůležitějších suplementů pro vegetariány a vegany, které zlepší váš sportovní výkon
Vegetariánství a veganství je opět v módě. Není divu, kvalitní zdroje živočišných bílkovin cenově stoupají a etické hledisko ochrany zvířat roste. Na jaké suplementy bychom se měli zaměřit, aby naše tělo dostalo vše, co potřebuje?
Vegan, vegetarián, fruitarián - jak se zorientovat
Vegan, vegetarián, fruitarián - jak se zorientovat
Moderní výživové postupy nabízí možnost vynechat ze své stravy jednu ze složek výživy, která je pro nás od pradávna přirozená, nicméně aktuálně velmi eticky problematická. Tou je maso a živočišné produkty. Jak se zorientovat ve výživových směrech?
Veganské proteiny
Veganské proteiny
Proteiny pro vegany nebo vegetariány, to je téma, které ve sportovní výživě začíná skloňovat velmi často a stále častěji. Není to snad proto, že by zcela všichni nutně milovali zvířátka, nicméně moderní trend nám říká: nejezte ve zvýšené míře živočišné pro
Co jsou omega-3 mastné kyseliny a proč jsou pro nás nepostradatelné
Co jsou omega-3 mastné kyseliny a proč jsou pro nás nepostradatelné
Jídelníček není jen o energii, ale také o tom, jak je tato energie situována do jednotlivých živin, makroživin a jak s ní dokážeme pracovat. Omega‑3 mastné kyseliny jsou nedílnou součástí vyváženého jídelníčku. Jak je můžeme využít?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?