Výhody skupinových lekcií: cesta k skvelým výsledkom alebo reklamný ťah fitness centier?

Komentáre
Výhody skupinových lekcií: cesta k skvelým výsledkom alebo reklamný ťah fitness centier?
obrázok z unsplash.com
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Nesporné výhody pohybu by ste určite zvládli bez chyby vymenovať aj o polnoci. Pri výbere vhodného druhu cvičenia by pritom malo záležať hlavne na tom, aby vás bavil a boli ste schopní pri ňom vydržať dlhodobo.

Nové dáta však naznačujú, že z niektorých aktivít môžete vyťažiť ešte o niečo viac – reč je o skupinových lekciách. V čom môžu mať výhodu a čo na túto teóriu hovoria vedecké štúdie?

V čom môžu mať skupinové lekcie výhodu?

1. Motivácia

Kedy inokedy môže byť lepšia príležitosť horko-ťažko dokončiť posledné opakovanie, než vo chvíli, keď okolo seba máte skupinu ľudí, ktorá vás v tom podporuje. Na skupinových lekciách vás tak ostatní ženú za lepším výkonom a prekonávaním seba samého.

Ba čo viac, takmer v každej skupine sa nájdu jedinci na rôznych úrovniach – pripomeniete si tak, ako ďaleko ste už došli od svojich začiatkov a zároveň budete stále hladní po lepších výkonoch, keď sa budete chcieť dotiahnuť na pokročilejších členov. Fakt, že niekto môže byť výkonnostne ďalej ako vy, by vás však mal motivovať, nie zrážať dole!

2. Všestrannosť tréningu

Priznajte si, že pri fyzickej aktivite existujú situácie a cviky, do ktorých by ste sa sami nútili len ťažko. Pravdou však je, že nemôžete cvičiť len jednu jedinú partiu, aj keď je vaša obľúbená – skupinové lekcie sú tak ideálnym miestom na tréning rozmanitých cvikov, ktoré dajú telu zabrať rovnomerne a zlepšia vaše celkové pohybové schopnosti.

3. Systematickosť a kontinuita

Skupinové lekcie vedené skúseným trénerom ponúkajú okrem iného aj istú systematickosť a logickú postupnosť tréningu. V priebehu prvých pár lekcií sa preto pravdepodobne nebudete snažiť trhať osobné rekordy, ale skôr sa zoznamovať s jednotlivými cvikmi a využívať ich ľahšie modifikácie.

Zároveň vám môže účasť na skupinovkách pomôcť s dosiahnutím kontinuity – jasné, každému sa niekedy nechce, ale keď viete, že s vami niekde počítajú, alebo dokonca musíte zaplatiť storno poplatok za zrušenie rezervácie na poslednú chvíľu, svoju voľbu vynechania lekcie si určite ešte raz premyslíte.

4. Súčasť komunity

Pravidelné skupinové lekcie prinášajú ešte ďalšiu výhodu – stávate sa súčasťou športovej komunity. Akokoľvek gýčovito to znie, má to niečo do seba. Naviazaním sociálnych kontaktov sa fyzická aktivita ďalej ukotvuje v rebríčku vašich potrieb a vy sa občas môžete, viac ako na samotný tréning, tešiť na ľudí okolo.

Svoje o tom vedia aj bežci, ktorí pomocou „zdvihnutia ruky“ smerom k míňajúcemu športovcovi urobili aj z behu takmer tímový šport.

obrázok z gettyimages.com

Čo na túto tému hovoria štúdie?

Podľa štúdií majú napr. ľudia cvičiaci v synchronizovaných skupinách zvýšenú toleranciu bolesti či únavy a vyššiu výkonnosť než v prípade, keď cvičia samostatne. Ďalšie výskumy potvrdzujú, že čím pevnejšie sú sociálne väzby počas cvičenia a miera podpory (od výskumníkov, trénerov alebo ostatných cvičiacich), tým lepšie výsledky fyzická aktivita prináša.

Pozitívne účinky sa ukazujú aj v oblasti psychického zdravia. V štúdii pracujúcej s mladými študentmi sa ukázalo, že najväčšie benefity v oblasti psychického zdravia ťažili z fyzickej aktivity jedinci cvičiaci v skupine a značný bol u týchto respondentov aj pokles prejavov depresie.

Za zmienku stoja aj štúdie zaoberajúce sa hladinou stresu a kvalitou života študentov medicíny. Z jej záverov vyplýva, že u skupiny študentov vykonávajúcich fyzickú aktivitu v skupinách bola, v porovnaní s jedincami cvičiacimi samostatne alebo vôbec, zaznamenaná výrazne nižšia hladina stresu a vyššia kvalita života po stránke fyzickej, duševnej aj emocionálnej. A to znie celkom dobre, nemyslíte?

Môžu mať skupinové lekcie aj nevýhody?

Hlavnou nevýhodou skupinových lekcií môže byť nedostačujúce zameranie na správnu techniku vykonávaných cvikov. Skúsení a osvietení tréneri sa svojich zverencov samozrejme pokúšajú kontrolovať a opravovať, ako to len ide, výsledný efekt však nebude nikdy taký, ako na individuálnom tréningu. V hre je v tomto prípade aj počet samotných športovcov – lekcie so skupinou 7 alebo 30 ľudí sa totiž logicky budú dramaticky líšiť.

Do pozadia sa dostávajú aj individuálne potreby a vlastnosti každého jedinca. Skúsenejších športovcov môžu niektoré cviky takmer až nudiť, iným však môžu pripadať nezvládnuteľné. Po dohode s trénerom si však môžete v drvivej väčšine prípadov tempo a obtiažnosť cvičenia aspoň čiastočne prispôsobiť. Nebojte sa preto ozvať, keď vám niečo nesedí, nejde alebo bolí. Aj vo väčšom počte ľudí je tu tréner lekcie na to, aby vám pomohol. A hanbiť sa rozhodne nemusíte!

Čo si z toho odniesť?

Pri výbere vhodného druhu cvičenia by ste sa mali zamerať hlavne na to, aby vás daný pohyb bavil. Ukazuje sa však, že skupinové lekcie môžu, vďaka sociálnym väzbám, výhody fyzickej aktivity ešte umocniť. Umožnia vám totiž stať sa súčasťou komunity, ponúknu vám všestranný, systematický a kontinuálny tréning, a v neposlednom rade sa postarajú o to, že vás budú parťáci hnať neustále vpred.

Tento fakt potvrdzujú aj mnohé štúdie, ktoré všeobecne dochádzajú k záveru, že jedinci cvičiaci v skupinách vykazujú vyššiu odolnosť voči bolesti a vyššiu výkonnosť, nižšiu hladinu stresu alebo lepšiu kvalitu života. Pokiaľ ste teda od prírody spoločenský tvor, môžete si byť istí, že pravidelné skupinovky pre vás budú to pravé. Rozhodne to však neznamená, že jedinci, ktorí majú radi svoj pokoj a cvičia preto samostatne, „majú smolu“ – rôznym ľuďom totiž vyhovujú rôzne možnosti a je na každom z vás, aby si našiel to, čo je pre neho najlepšie.

Na zamyslenie vyzývajú aj možné nevýhody tímových lekcií, ako nižší dôraz na správnu techniku a individuálne potreby športovcov. Pokiaľ teda začínate úplne od nuly a rozhodli ste sa pre technicky náročnejšiu disciplínu, pár hodín individuálneho tréningu sa vám na aspoň základné osvojenie techniky rozhodne oplatí.

Pohybom k zdraviu: koľko fyzickej aktivity je tak akurát?
Pohybom k zdraviu: koľko fyzickej aktivity je tak akurát?
Pohybová aktivita by mala byť súčasťou životného štýlu v každom veku. Koľko času venovať pohybovej aktivite v jednotlivých vekových skupinách na udržanie ich zdravotných benefitov?
Jak připravit dokonalou předtréninkovou nebo potréninkovou fitness kaši?
Jak připravit dokonalou předtréninkovou nebo potréninkovou fitness kaši?
Pořád přemýšlíte nad tím, jak připravit dokonalou předtréninkovou nebo potréninkovou kaši? Už nemusíte! Máme pro vás praktický návod, jak by měla taková kaše vypadat a co by měla obsahovat. Samozřejmě poradím, jak to udělat, aby byla i fotogenická.
Strata motivácie či nechuť k tréningu? 5 tipov, ako riešiť bežné problémy s cvičením
Strata motivácie či nechuť k tréningu? 5 tipov, ako riešiť bežné problémy s cvičením
Ako sa vyrovnať s nepríjemnými vecami, ktoré nám otravujú cvičenie? Zlé počasie, nadmerné potenie, strata motivácie či pocit, že sa pri domácom cvičení nemáš kam posúvať? Presvedčíme ťa o opaku.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Mohutné paže chce mať asi každý návštevník posilňovne. Ako sa k nim efektívne dopracovať? Náš prehľad cvikov vám s tým pomôže!
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Na vyrysované brušné svaly budete potrebovať okrem nízkeho % podkožného tuku aj kvalitný a komplexný tréning brucha. Aké cviky sú tie najlepšie?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Koľkokrát týždenne máme trénovať? Máme pre vás komplexný návod na to, ako si rozložiť cvičenie podľa vašich časových možností!