- Vianočná atmosféra môže podporiť relaxáciu a úľavu od stresu, môže však byť aj jeho zdrojom.
- Ľudia trpiaci ochorením srdca alebo duševnými poruchami obvykle uvádzajú, že sa ich stav pred vianočnými sviatkami a počas nich zhoršuje.
Aké sú pozitíva Vianoc?
1. Čas na spomalenie
Pôvodnou myšlienkou adventu a Vianoc je pre kresťanov rozjímanie, odpočinok a spomalenie. Aj keď tento sviatok v kultúrnom meradle vyžaduje viac či menej náročné prípravy, príležitostí na spomalenie a sprítomnenie je viac než dosť. Krátke a chladné dni v decembri doslova lákajú k hrnčeku teplého čaju so škoricou a schúleniu sa pod teplú deku pri krbe (alebo aspoň simulácii ohňa na obrazovke). Aj všadeprítomné sviečky a svetielka môžu mať pozitívny vplyv na váš emocionálny stav a podporiť úľavu od stresu a relaxáciu.
Pre celkovú pohodu je taktiež dôležité vytvorenie príjemného a útulného domáceho prostredia, pre čo sú vianočné sviatky ideálne. Na podobnom princípe sa zakladá aj koncept hygge, ktorý cieli na vytvorenie útulného a bezpečného prostredia, čo má pozitívny vplyv nielen na psychickú pohodu, ale napríklad aj pracovný výkon. Viac sa o tejto téme môžete dočítať v článku Hygge: marketingový ťah, alebo nový pohľad na život?
Či už teda práve pečiete, rozvesujete vianočné svetielka alebo obdivujete tradičnú výzdobu na vianočných trhoch, je to perfektná príležitosť na spomalenie a sprítomnenie aktivity pomocou zmyslov – vnímanie vône korenia alebo pečúcich sa koláčikov, chuti vareného vína alebo farebných tónov svetielok na strome. O tom, ako môže mindfulness podporiť vaše duševné a fyzické zdravie, si môžete prečítať v článku Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode.
2. Rituály
Vianočný čas je spojený s mnohými tradíciami a rituálmi, ktoré vám môžu privodiť pocity nostalgie a vyvolať vo vás pozitívne emócie. Ukazuje sa, že práve rituály môžu vytvoriť pocit bezpečia a tlmiť mieru pociťovanej úzkosti, čím môžu pozitívne ovplyvniť vaše duševné zdravie a pohodu. Tieto každoročne sa opakujúce činnosti vám pomôžu naladiť sa na sviatočnú atmosféru. V posledných rokoch prevládajúcich miernych zim s minimom snehu by ste si možno ani nevšimli, že sa už rok chýli ku koncu.
3. Vianočný stromček
K Vianociam neodmysliteľne patrí aj ozdobený stromček, ktorý symbolizuje nádej a život. Historicky sa na vianočnom stromčeku rozsvecovali sviečky, a to ako aj pre symbol Ježiša ako „svetla sveta“, tak aj pre vizuálny efekt. Dnes sú sviečky väčšinou nahradené bezpečnejšími elektrickými svetlami a ďalšími dekoráciami, vďaka ktorým pomôžu nastoliť tú pravú vianočnú atmosféru a vôňu u vás doma. Štúdií hodnotiacich vplyv vianočného stromčeka na duševnú pohodu nie je veľa a zakladajú sa skôr na subjektívnom hodnotení pocitov samotných účastníkov. Aj napriek tomu sa však zdá, že najmä živý vianočný stromček v domácnosti môže mať pozitívny efekt na úľavu od stresu, úzkosti či duševného vyčerpania a zlepšiť sústredenie a pozornosť.
4. Stretnutie sa s rodinou a priateľmi
Advent a vianočné sviatky sú skvelou príležitosťou na stretávanie a trávenie času s blízkymi. Nostalgia a vianočná atmosféra môžu posilniť pocity spolupatričnosti, oživenie cenných spomienok alebo radosť z opätovného stretnutia. O tom by napokon Vianoce mali byť predovšetkým – urobiť si čas na svojich najmilších a stráviť s nimi pár príjemných chvíľ, napríklad aj po dlhej dobe odlúčenia. Aj keď samozrejme, nemusí sa to vždy vydariť (pozri ďalej).
Aké sú riziká vianočných sviatkov?
1. Stres a nával povinnosti
Napriek tomu, že vyššie spomínané tradície a predvianočné prípravy môžu mať na vaše emočné naladenie pozitívny efekt, druhou stranou mince je všadeprítomný stres. Čistotou sa lesknúci domov, výborné pečivo a záplava svetielok sú síce skvelé pre dokreslenie vianočnej atmosféry, no niekto to všetko musí prichystať, a to klasicky predstavuje ďalšiu „šichtu“ po práci. Namiesto spomalenia a rozjímania nad adventnou dobou sa môže stať, že celý december vlastne neviete, kam skôr skočiť, a máte pocit, akoby sa vás tie malé radosti netýkali.
2. Zhoršenie duševného zdravia
Je možné, že po vianočných prípravách ste na kraji svojich síl, a to sa ani nedá hovoriť o nejakom čase pre zvyčajnú duševnú hygienu… Na Štedrý deň toto vypätie obyčajne opadne a vy máte zrazu čas premýšľať… o tom, čo mohlo byť lepšie, o príchode ďalšieho roka, o tých, ktorí tu už s vami nemôžu byť, alebo tých, ktorí sú vám síce blízki, ale veľmi si v poslednej dobe nerozumiete. S koncom roka sa chtiac‑nechtiac spája aj akási vnútorná rekapitulácia všetkých prebehnutých udalostí, čo môže viesť k pocitom úzkosti, beznádeje alebo aj smútku. Z dotazníkového vyšetrovania z roku 2021 vyplýva, že 64 % opýtaných uviedlo, že sa ich duševné zdravie na Vianoce zhoršilo, najväčšími problémami boli pocity osamelosti a odlúčenia od rodiny.
Veľmi náročné môžu byť sviatky aj pre osoby trpiace poruchami príjmu potravy, spoločné stolovanie a predstava konzumácie ťažkých a energeticky bohatých jedál im môže spôsobiť zhoršenie stavu.
3. Vyčerpávajúce návštevy a stretnutia
Stretnutie sa s rodinou či priateľmi môže byť zdrojom radosti, ale aj obáv. Či už je to z dôvodu iných názorov, generačných rozdielov, alebo dokonca toho, že ostatní všetko vedia lepšie ako vy, niektoré návštevy skrátka môžu byť pre vaše duševné zdravie poriadnou skúškou. V takýchto prípadoch je samozrejme vhodné sústrediť sa na všeobecné a „neškodné“ témy, s niektorými ľuďmi však bohužiaľ nemožno vychádzať ani tak.
4. Nárast rizík pre zdravie srdca
S vianočnými sviatkami sa každoročne spája riziko zhoršenia priebehu srdcových ochorení, a to najmä z hľadiska zvýšenej miery stresu alebo duševnej nepohody. Podľa niektorých zdrojov sa na Štedrý deň zvyšuje riziko infarktu až o 37 %, konkrétne u osôb starších ako 75 rokov. V priebehu celých vianočných sviatkov je toto riziko oproti normálu zvýšené približne o 15 %.
6 tipov, ako vyťažiť z Vianoc najviac
1. Tradície si prispôsobte na mieru
Ako už bolo povedané, rituály a tradície majú na emócie a prežívanie pozitívny vplyv – nemali by však byť zdrojom zbytočného tlaku a stresu. Vyberte si preto také činnosti, ktoré sú pre vás dôležité, chcete ich zachovať, a zároveň vás to nebude stáť všetky sily. Niekto má napr. rád, keď mu v kuchyni rozvoniavajú vlastné koláčiky, pre druhého môže byť oveľa lepšia vianočná tradícia prechádzka do obchodu, kde si túto sladkú dobrotu kúpi.
Podobne je to aj s vianočnou výzdobou – pokiaľ to nie je vaša priorita, namiesto lezenia po streche a upevňovania svetielok si môžete ísť prezrieť okolité domy. A čo sa týka štedrovečerného jedla, nemusíte hneď servírovať sedemchodové menu. Pripravte si len to, s čím sa pre vás tento slávnostný deň skutočne spája, alebo si na bohatú večeru zájdite do reštaurácie. Ak by ste si jedlo chceli nejako ozvláštniť, môžete sa inšpirovať článkom Alternatívy kapra na štedrovečerný stôl: ryby, rezne a vegetariánske pokrmy
2. Sústreďte sa na drobnosti a trénujte všímavosť
Aby vám kúzlo Vianoc neutieklo, skúste si uvedomiť, čo vo vás naozaj vyvoláva slávnostnú náladu, a snažte si počas príprav všímať aj maličkosti. Či je to napríklad obľúbená koleda hrajúca v obchode, vôňa a teplo vareného vína pri prechádzke, alebo mihotajúce sa svetielka na stromčeku na námestí.
V rámci čakania na Vianoce sú v tomto ohľade skvelé adventné kalendáre, rôzne verše alebo citáty – každý deň vám poskytnú krátke zastavenie a uvedomenie si, že ste sa Vianoce pomaličky blížia. Tipy na ďalšie možnosti zastavenia a self‑care nájdete v článku Self‑care: 10 jednoduchých tipov na každodennú starostlivosť o seba
3. Snažte sa o pozitívny vzťah k jedlu a nevyčítajte si zjedené kalórie
Pre Vianoce sú typické pomerne ťažké a energeticky bohaté jedlá – vyprážané ryby, majonéza v šaláte alebo cukor v cukrovinkách. Je dobré si uvedomiť, že ide len o niekoľko dní v roku – a ruku na srdce, inokedy ako na Vianoce si tieto pokrmy väčšinou nedoprajete. Pokiaľ sa teda nebudete vyložene prejedať, až kým vám nebude zle, môžete si bez obáv a výčitiek tieto dobroty dopriať. Aby ste totiž pribrali napr. za 3 dni jedno kilo tuku, museli by ste každý deň zjesť vyše pol kila zákuskov. Podrobné informácie o priberaní počas Vianoc nájdete v článku Koľko tuku môžeme reálne pribrať počas Vianoc?
Ak je vám po klasických variantoch vianočných jedál ťažko, no nechcete sa ich vzdávať, všetky si môžete pripraviť v odľahčenej verzii, napr. rybu v rúre alebo teplovzdušnej fritéze, zemiakový šalát s jogurtom alebo zákusky s nekalorickými sladidlami či skrátka nižším obsahom cukru. Ďalšie nápady nájdete v článku 13 tipov, ako nepribrať na Vianoce.
4. Neutrácajte za zbytočnosti
Vianoce by nemali byť o materiálnych daroch, aj keď je samozrejme pekné si pod stromčekom symbolicky odovzdať aspoň nejakú drobnosť. Vždy je treba premýšľať nad darčekmi v širšom kontexte a neprekračovať limity, ktoré ste si na ich nákup stanovili. Účelom predsa nie je uvrhnúť sa na ďalší polrok do ťaživej finančnej situácie, alebo si dokonca na darčeky požičiavať.
Ak ste mali tento rok dosť iných výdavkov, vopred sa s ostatnými dohodnite, že sa tento rok vzájomne obdarujete len nejakou maličkosťou. Nebudete si tak musieť robiť starosti s tým, že si nemôžete dovoliť „dosť dobrý“ darček. S deťmi môže byť táto stratégia samozrejme o niečo zložitejšia, ale každý rozumný dospelý by mal pochopiť, že nie vždy vás Vianoce nezastihnú v tom najlepšom období.
5. Nastavte si hranice
Či už sa to týka vianočných príprav, alebo rodinných návštev, nastavte si hranice, s ktorými sa budete môcť sústrediť na to, čo je pre vás dôležité, ale zároveň to vo vás nebude prebúdzať negatívne emócie a frustráciu. Zamyslite sa nad tým, čo by vám pomohlo rizikové situácie zvládnuť lepšie (časový limit návštevy, odmietnutie preberania osobných vecí atď)., a pokiaľ to nie je potrebné, môžete sa pokojne rozhodnúť, že niektoré body vynecháte úplne.
6. Odpočívajte kvalitne
Ani počas sviatkov nezabúdajte na odpočinok, a to nielen v podobe kvalitného spánku, ale aj na relaxáciu počas dňa. Pokiaľ sa napr. práve pozeráte na rozprávku, odložte mobil a sústreďte sa iba na jednu vec. Multitasking vás totiž zavaľuje podnetmi z rôznych strán, takže odpočinok nebude skutočne kvalitný. Ak potrebujete ešte počas dňa niečo urobiť, nechajte to radšej na neskôr – uvidíte, že to následne zvládnete oveľa lepšie a kvalitnejšie, než „napoly“ pri sledovaní televízie.
Čo si z toho odniesť?
Vianoce sú jedinečným obdobím roka – môžu pozitívne pôsobiť na vaše duševné a fyzické zdravie, nájde sa však aj množstvo vecí, kde riziko naopak rastie. Dôležité je, aby ste sa na sviatky pripravili podľa seba a vyhli sa veciam, ktoré vám spôsobujú úzkosť alebo frustráciu.
Z tradícií si teda vyberte len tie, o ktoré skutočne stojíte, nestresujte sa nad zjedenými kalóriami a pred návštevou vyrývačných príbuzných si nastavte jasné hranice – alebo tam vôbec nechoďte. A nezabúdajte na Vianoce tiež odpočívať.