Vhodne zvolené športové oblečenie: Ako môže ovplyvniť vašu motiváciu?

Kristýna Dvořáková
Kristýna Dvořáková 6. 1. 2023
1 Páči sa mi Komentáre Uložiť článok
Vhodne zvolené športové oblečenie: Ako môže ovplyvniť vašu motiváciu?
  • Disciplína a vnútorná motivácia športovcov sú kľúčovými predpokladmi na dosiahnutie najlepších výsledkov
  • Motivácia sa uplatňuje najmä v kratšom časovom úseku, po dlhšej dobe musí byť úsilie podporené zodpovedajúcou mierou disciplíny
  • Ukazuje sa, že mieru motivácie môže významne podporiť okrem iného pocit sebadôvery

Motivácia vs. disciplína – v čom je rozdiel?

Motivácia je veľmi dôležitým prvkom športového výkonu, ktorá na základe daného motívu umožňuje vytýčiť si ciele a tiež spôsoby ich plnenia. Základom tejto hnacej sily môžu byť vnútorné podnety, pričom vnútorná motivácia je spojená s vyššou mierou radosti a uspokojením sa z danej aktivity. Motivácia môže byť aj vonkajšia, tento typ je však spájaný so zvýšeným tlakom na výkon, úzkosťou športovcov a vyššou pravdepodobnosťou ukončenia danej aktivity.

Aj vy ste však už bezpochyby zažili momenty, keď sa vám cvičiť jednoducho nechcelo, aj keď si život bez pohybu inak nedokážete predstaviť. Ako je teda možné, že ste aj napriek pôvodnej nechuti na tréning dorazili? Vo chvíľach, kedy zlyháva motivácia, nastupuje ďalší nenahraditeľný faktor umožňujúci dosiahnutie cieľa – vaša disciplína. Jednoducho povedané, ide o vedomé rozhodnutie dodržiavať stanovené pravidlá a čeliť tak prekážkam a rozptýleniu. Zatiaľ čo na začiatku procesu prevažuje u športovcov spravidla motivácia, po dlhšom časovom úseku sa stáva stále dôležitejším prvkom práve disciplína. Výskumy tiež ukazujú, že kombinácia disciplíny a vnútornej motivácie sú predpokladmi na dosiahnutie najlepších výsledkov.

Ako zvýšiť svoju motiváciu? Napríklad aj vhodným oblečením

Pri akejkoľvek zmene treba počítať s dlhodobým a pokiaľ možno udržateľným procesom, práve prvé kroky však bývajú spravidla tými najťažšími. Miera motivácie k ich uskutočneniu môže byť udávaná mnohými faktormi – od očakávania daného jednotlivca cez tréningovú stratégiu a zábavu až po zdanlivo bezvýznamné veci ako prostredie, spoločnosť ďalších športovcov či voľba športového oblečenia.

Podľa prieskumu, ktorého sa zúčastnilo 2 000 návštevníkov posilňovne, malo oblečenie športového odevu zásadný vplyv na motiváciu k cvičeniu u 90 % respondentov. Dôvod je pomerne jednoduchý – ak sa cítite pri športe dobre, rastie tým aj vaša sebadôvera a túžba vydať zo seba to najlepšie. Investícia do nových skvele padnúcich legín, športového tielka, podprsenky alebo dokonca ponožiek tak môže byť v niektorých prípadoch faktorom, ktorý rozhodne o (ne)uskutočnení sa celého tréningu.

Vhodne zvolené športové oblečenie: Ako môže ovplyvniť vašu motiváciu?

Ako zvoliť ideálne oblečenie na workout?

Výber športového oblečenia môže vašu motiváciu a výkon ovplyvniť pozitívnym a aj negatívnym spôsobom. Pri tréningu totiž nie je nič horšie, ako keď si musíte neustále popoťahovať kraťasy, tričko vás hryzie po celom chrbte a nič nedrží tam, kde má… Rozhodujúca je potom aj vhodnosť materiálu, pričom napr. neoprén určite nebude do posilňovne to pravé orechové. Ako teda vybrať správne kúsky práve pre vás?

1. Pohodlie

Vhodne zvolené športové oblečenie by vás nemalo pri športe nijako obmedzovať, t. j. nemalo by škrtiť, akokoľvek sa zarezávať, škrabať, skĺzavať alebo za vami naopak viať. Legíny a kraťasy by mali byť dostatočne pružné a športová podprsenka by vám rozhodne nemala brániť v hlbšom nádychu. Zlatou strednou cestou je vhodné vyberať aj pri tričkách – príliš tesné by vás obmedzovalo v pohybe a za plantavé rukávy by ste sa naopak mohli niekde zachytiť.

2. Funkčnosť a účelnosť

Pri výbere oblečenia nezabúdajte ani na vhodnosť materiálu. Bavlna je síce príjemná na dotyk, ale neodvádza pot a pomaly schne. Pri intenzívnych aktivitách je práve pre odvádzanie potu vhodné voliť výrobky s obsahom polyesteru alebo polyamidu. Ak chcete naopak napr. pri zimných športoch teplo pri pokožke udržiavať, ideálna je pre tieto účely vlna merino.

Ak absolvujete tréningy vonku, rozhodne by ste nemali zabúdať aj na vonkajšiu vrstvu odolnú proti dažďu a vetru, ktorá vás ochráni pred rozmarmi počasia.

3. Vzhľad

Napriek tomu, že vzhľad oblečenia nie je pre jeho funkciu rozhodujúci, spôsob, akým daný kúsok vnímate, môže mať na vašu motiváciu zásadný vplyv. Pokiaľ ste teda svojim novým topom úplne unesení a cítite sa v ňom sebavedome, pozitívny efekt na váš športový výkon bude o to vyšší. V tomto prípade dajte na prvotný dojem a podľa svojich preferencií stavte na obľúbené farby, strih a minimalistický alebo naopak extravagantnejší dizajn.

4. Životné prostredie

Ani športové oblečenie nerastie na stromoch a preto treba myslieť na to, že aj jeho výroba stojí na mnohých prírodných aj umelých zdrojoch a spotrebovanej energii. Svoje obľúbené kúsky sa preto snažte vyberať tak, aby boli vyrobené z kvalitných materiálov a mali dlhú životnosť. Na trhu sú dokonca výrobky s obsahom recyklovaných vlákien, ktoré tiež prispievajú k vyššej udržateľnosti.

Vhodne zvolené športové oblečenie: Ako môže ovplyvniť vašu motiváciu?

Čo si z toho odniesť?

Motivácia a disciplína sú veľmi dôležité prvky ovplyvňujúce športový výkon. Ich miera je ovplyvňovaná mnohými vonkajšími i vnútornými vplyvmi, zmysel však majú aj zdanlivo nevýznamné faktory, ako napr. voľba športového oblečenia. Ukazuje sa však, že pocit sebadôvery súvisiaci s oblečením športového odevu môže zvyšovať predpoklady, že zo seba vydáte na tréningu to najlepšie.

Pri výbere športového oblečenia je vhodné vziať do úvahy jeho funkčnosť a strih, aby bolo zaistené maximálne pohodlie a efekt v danom športovom odvetví. Zabúdať by sa však nemalo ani na dopad jeho výroby na životné prostredie.

Pridaj sa k 40 tis. odberateľov

Každému z nich raz týždenne vyberáme tie najlepšie články, ktoré sú určené 100% práve jemu.

Odoberať
1 Páči sa mi Uložiť článok