Vedeli ste? Optimisti majú podľa vedeckých štúdií lepšie predpoklady na dlhovekosť

Komentáre
Vedeli ste? Optimisti majú podľa vedeckých štúdií lepšie predpoklady na dlhovekosť
obrázok z freepik.com/cookie_studio
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Závery vedeckých štúdií naznačujú, že ľudia s optimistickým pohľadom na svet sú menej náchylní na rozvoj niektorých ochorení a žijú dlhšie (v priemere o 11 – 15 %).

  • Hlavnú úlohu v tomto procese zrejme zohráva nižšia hladina chronického stresu, pri ktorom sa preukázalo, že sa podpisuje negatívne na ľudskom zdraví.

Výskum naznačuje pozitívnu koreláciu medzi mierou optimizmu a dlhovekosťou

Doktorka Lee s kolegami z Bostonskej univerzity v skupine 233 mužov po dlhých 22 rokoch sledovania zistili u respondentov prikláňajúcim sa k optimizmu pozitívny trend vzhľadom na lepšiu duševnú pohodu, nižšiu frekvenciu prejavov stresu a jeho lepšie zvládanie.

Rovnaký tím vedcov potom v roku 2019 vo svojej štúdii došiel k záveru, že najoptimickejší ľudia môžu žiť v priemere o 11 – 15 % dlhšie ako tí najmenej optimistickí, a to aj po vylúčení ďalších ovplyvňujúcich faktorov, ako sú chronické ochorenia, dosiahnuté vzdelanie a celkový životný štýl (pravidelný pohyb, vyvážená strava alebo užívanie alkoholu). Túto skutočnosť pripisujú najmä zvýšenej miere stresu, ktorý negatívne pôsobí na imunitný a kardiovaskulárny systém, zvyšuje hladinu stresových hormónov a prispieva k celkovej duševnej nepohode.

Ďalšia štúdia, ktorá sa zaoberala úlohou optimizmu v oblasti kardiovaskulárneho zdravia, došla k záveru, že optimisti majú nižšie riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia, čo môže okrem iného súvisieť aj s nižšou mierou depresívnych symptómov u respondentov.

Výskumníci však zároveň upozorňujú na to, že optimizmus nemožno vnímať ako univerzálny recept na dlhovekosť – ide totiž o veľmi komplikovanú tému ovplyvnenú mnohými premennými, ako sú genetické predispozície, celkový životný štýl alebo faktory prostredia. Nikto však zrejme nepochybuje o tom, že jedným z týchto prvkov je aj stres a jeho zvládanie.

6 tipov, ako mať optimistickejší pohľad na svet

Pozitívnejší pohľad na svet môže prispieť k ochrane vášho duševného aj fyzického zdravia. Ako teda obmedziť vytváranie problémov, ktoré vlastne možno ani neexistujú, a sústrediť sa viac na to príjemné?

1. Skoncujte s overthinkingom

Nadmerné premýšľanie, katastrofické scenáre, výčitky a obavy – aj tak sa dá opísať overthinking. Títo ľudia sú často zaseknutí medzi analyzovaním minulosti a obavami z budúcnosti, a nemôžu si tak naplno vychutnať terajšie zážitky. Je evidentné, že takýto zvyk vám na pozitívnom pohľade na svet práve nepridá a vzhľadom na to, že je sám o sebe zdrojom stresu, dobrý vplyv nemá ani na vaše zdravie.

Podrobnejšie informácie o problematike overthinkingu a praktické tipy, ako s ním konečne skoncovať, nájdete v našom ďalšom článku.

2. Buďte vnímavejší

Tému vnímavosti sme načrtli už v prvom bode – neustále vracanie sa k minulosti či obavy z budúcnosť logicky spôsobujú dramatický nárast hladiny stresu, aj keď práve vôbec nie ste v situácii, ktorá by vás nejako akútne ohrozovala. Bolo vedecky dokázané, že udržanie mysle v prítomnosti má blahodarný vplyv na široké spektrum oblastí duševného i fyzického zdravia.

Človek, ktorý je vnímavý, tak efektívnejšie zvláda problémy, je výkonnejší, lepšie komunikuje s ostatnými a v neposlednom rade je pokojnejší a uvoľnenejší. Aké sú základné princípy mindfulness a ako byť viac vnímaví, sa môžete dočítať tu.

obrázok z freepik.com/katemangostar

3. Trénujte vďačnosť

Hoci sa to môže zdať ako otrepaná fráza, ani tie zdanlivo najbežnejšie veci nie sú samozrejmosťou a život je plný menších či väčších okamihov, z ktorých sa môžete tešiť – len ste ich možno v tom každodennom zhone trochu prestali vnímať.

Tréning vďačnosti pritom nie je žiadny ezoterizmus, bohato vám postačí, keď si na konci každého dňa spíšete alebo aspoň uvedomíte pár vecí, ktoré vám urobili radosť, alebo za ktoré ste na seba pyšní. Je jasné, že niektoré dni horko-ťažko vypotíte vôbec 3 body, inokedy vám možno zase ani nemusí stačiť stránka. Dôležité je, že si nájdete čas na krátke zamyslenie a zameriate sa práve na tie pozitívne veci.

4. Naučte sa odmeniť

Možno ste si aj vy odvykli odmeniť sa za dobre vykonanú prácu, alebo za to, že ste úspešne zvládli nejakú nepríjemnú situáciu. Narodeniny, štátnice a svadba totiž zďaleka nie sú jedinými dôvodmi na oslavy.

Namiesto toho, aby ste si v diári odškrtli splnenú úlohu a hneď sa začali stresovať nad ďalšími položkami v zozname, skúste sa zaň nejakým spôsobom odmeniť. Môže to byť napríklad len vnútorná pochvala a ocenenie, šálka kávy v obľúbenej kaviarni, zmrzlina, popoludňajší relax v podobe vychádzky na bicykli, alebo napríklad nová knižka. Uvidíte, že po takomto „uzavretí kapitoly“ sa vám bude do ďalších úloh púšťať oveľa ľahšie.

5. Vyhnite sa zahlteniu informáciami

Výhodou a zároveň prekliatím dnešnej doby je neuveriteľná vyspelosť informačných kanálov, ktoré vás zvládnu zásobiť pokojne miliardou dát denne. Tieto informácie je však potrebné náležite prefiltrovať, inak by skôr alebo neskôr viedli k úplnému zahlteniu vašej mysle. Zamyslite sa preto nad tým, aké informácie sú pre vás relevantné, a namiesto celodenného visenia na sieťach si nájdite pár overených zdrojov, na ktorých si z času na čas zobrazíte súhrn doterajšieho diania.

Správy tiež neberte ako pravidelný prílev obáv o budúcnosť, ale skôr ako zdroj informácií, ktoré vám môžu pomôcť v lepšom rozhodovaní a príprave na nasledujúci vývoj situácie.

6. Hýbte sa a dbajte na vyvážený jedálniček

Že vás po cvičení vaše telo odmení poriadnou dávkou endorfínov, vám už zrejme nemusím ani hovoriť. Pri pohybe si však navyše vyčistíte hlavu, zabudnete na svoje problémy a zároveň si budujete aj pevnejšie sebavedomie.

Čo už ale možno neviete, je fakt, že vašu náladu môže dramaticky ovplyvňovať aj skladba jedálnička. Ukázalo sa, že 90 – 95 % serotonínu, čiže hormónu šťastia, totiž prekvapivo vzniká v tráviacom trakte. Vašu psychiku a náladu tak môžu okrem správne nastaveného energetického príjmu a pomeru makro i mikroživín pozitívne ovplyvniť aj potraviny bohaté na tryptofán, vlákninu, omega‑3 mastné kyseliny, vitamín D alebo probiotiká. O aké konkrétne potraviny ide, sa dozviete v našom ďalšom článku.

Čo si z toho odniesť?

Vedecké práce naznačujú, že optimistickí ľudia lepšie zvládajú stres, a tak môžu mať nižšiu náchylnosť na niektoré typy ochorení a lepšie predpoklady na dlhovekosť. Na druhej strane však treba myslieť na to, že dĺžka dožitia je ovplyvnená mnohými faktormi, aj keď nikto nepochybuje o tom, že chronický stres je jedným z nich.

Pozitívnejší pohľad na svet však vášmu duševnému i fyzickému zdraviu nepochybne prospeje – v jeho dosiahnutí sa tak snažte vyvarovať nadmerného premýšľania a zahltenia informáciami, buďte vnímaví, trénujte vďačnosť a naučte sa odmeniť aj za maličkosti. V neposlednom rade nezabúdajte ani na pravidelný pohyb a vyvážený jedálniček.

7 osvědčených tipů, jak se zbavit stresu a zlepšit si náladu
7 osvědčených tipů, jak se zbavit stresu a zlepšit si náladu
Přemíry stresu bychom se měli v životě vyvarovat. Dali jsme pro vás dohromady tipy, jak eliminovat stres a zlepšit si náladu.
8 tipov, ako znížiť úroveň stresu pre silnejšiu imunitu aj lepšiu sexuálnu výkonnosť
8 tipov, ako znížiť úroveň stresu pre silnejšiu imunitu aj lepšiu sexuálnu výkonnosť
Nie je stres ako stres. Akým stresovým situáciám by sme sa mali radšej vyhnúť a ktoré môžu byť pre náš imunitný systém z dlhodobého hľadiska prospešné?
Tloustnutí a méně svalů. Jak se na vašem těle projevuje stres?
Tloustnutí a méně svalů. Jak se na vašem těle projevuje stres?
Současný život většiny z nás je často ovlivněn pořádnou dávkou stresu. Jakým způsobem se dlouhodobý stres může podepsat na naší postavě?
Overthinking: 5 tipov, ako s ním konečne skoncovať
Overthinking: 5 tipov, ako s ním konečne skoncovať
Tzv. „overthinkeri“ až príliš detailne analyzujú udalosti v minulosti a vytvárajú si nespočetné množstvo scenárov smerujúcich do budúcnosti. Vtieravé myšlienky sú ale často zdrojom stresu, ktorý na ľudské telo pôsobí z krátkodobého a zároveň aj dlhodobého hľadiska. Ako teda s nadmerným premýšľaním konečne skoncovať?
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness: meditácia ako cesta k psychickej pohode
Mindfulness sa ponúka ako jedna z možností, ako byť zdravší, pokojnejší a spokojnejší so svojím životom. Spoznajte kúzlo mindfulness v dnešnom článku.
Trápi vás zlá nálada a stres? Spoznajte potraviny, ktoré s nimi zatočia
Trápi vás zlá nálada a stres? Spoznajte potraviny, ktoré s nimi zatočia
Pocity smútku, splínu či stresu občas pociťuje každý z nás. Prekonávať ich môžeme rôznymi spôsobmi. Náladu si môžeme (jednoducho) zlepšiť aj pomocou niektorých potravín a doplnkov. Ktoré to sú, prečo a ako ovplyvňujú naše pocity?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Mohutné paže chce mať asi každý návštevník posilňovne. Ako sa k nim efektívne dopracovať? Náš prehľad cvikov vám s tým pomôže!