Vedci prvýkrát našli mikroplasty v ľudskej krvi. Čo to znamená pre naše zdravie?

Komentáre
4
Vedci prvýkrát našli mikroplasty v ľudskej krvi. Čo to znamená pre naše zdravie?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Vedcom sa prvýkrát podarilo zmerať mikroplasty v ľudskej krvi.

  • Najčastejšie išlo o polymérne látky, s ktorými sa ľudia dostávajú každodenne do styku.

  • Do súčasnosti nie je jasné, ako mikroplasty v ľudskom tele pôsobia.

Prelomová štúdia z marca roku 2022 doslova obletela celý svet. Dočítať ste sa o nej mohli v najrôznejších médiách od tých verejnoprávnych až po tie bulvárne. V čom je nová štúdia taká unikátna? Ide o prvú vedeckú prácu, v ktorej sa podarilo zmerať častice mikroplastov v ľudskej krvi. Do súčasnosti vedecké experimenty nachádzali mikroplasty napríklad iba v stolici.

Prečo sú mikroplasty v krvi takmer až alarmujúcou správou? Krv je v kontakte s tkanivami ľudského tela. Vedci si preto kladú otázky, kam až sa mikroplasty môžu dostať a aké procesy v ľudskom tele môžu ovplyvňovať.

Nová holandská štúdia a 22 dobrovoľníkov. Ako výskum prebiehal?

Do výskumu bolo zapojených celkom 22 dobrovoľníkov, ktorým bolo odobraných vždy 10 ml krvi. Pomocou plynovej chromatografie s detekciou hmotnostnej spektrometrie boli vo vzorkách krvi hľadané najčastejšie sa vyskytujúce polymérne látky:

  1. PET (polyetyléntereftalát). Najčastejšie sa s ním môžeme stretnúť v plastových nápojových fľašiach.

  2. PE (polyetylén). Polyetylén patrí medzi vôbec najbežnejšie plastové materiály, vyrábajú sa z neho hračky, fólie alebo textilné vlákna.

  3. PP (polypropylén). Polypropylén vyniká vysokou odolnosťou, používa sa na výrobu lán alebo laboratórnych skúmaviek.

  4. PS (polystyrén). Polystyrén sa používa v penovej podobe ako tesnenie, v klasickej podobe je využívaný na výrobu jednorazových kelímkov alebo tanierov.

  5. PMMA (polymetylmetakrylát). Ide o veľmi tuhý, odolný a priehľadný plastový materiál. Používa sa na výrobu plastových skiel alebo pri výrobe zubných protéz.

Z celkom 22 dobrovoľníkov boli plastové mikročastice objavené a zmerané u 17 z nich. Najčastejšie išlo o polymérne látky PET a PS, čo sú plasty, ktoré sa hojne vyskytujú v styku s potravinami a nápojmi.

V priemere bolo zmerané celkové množstvo 1,6 μg mikroplastov na 1 ml krvi, čo zodpovedá celkovému množstvu asi 8 mg v celom krvnom obehu. Rozdiely však boli značné. Zatiaľ čo u dvoch subjektov boli nájdené hladiny vyššie ako 10 μg mikroplastov na 1 ml krvi, u iných boli nájdené len stopové množstvá. Je preto zrejmé, že množstvo mikroplastov v krvi výrazne závisí od toho, ako často sa s plastovými materiálmi v živote stretávame.

obrázok z gettyimages.com

Pozor na plastové fľaše, príbory a jednorazový riad

Hoci publikovaná štúdia sa nezaoberala vstupom mikroplastov do ľudského tela, niektoré možné cesty boli v práci detailnejšie diskutované. Ako najpravdepodobnejší vstup sa predpokladá vdýchnutie a zjedenie/vypitie. Vdýchnuť môžeme častice až do veľkosti 20 μm, čo je typický rozmer niektorých mikroplastov.

Ďalšia pravdepodobná cesta je ich zjedenie či vypitie prostredníctvom potravín či nápojov. Týka sa to napríklad jednorazových plastových tanierov a príborov, obalových materiálov na vody, zubnej pasty v tube alebo napríklad balzamu na pery.

Naopak vchod mikroplastov do organizmu cez kožu je nepravdepodobný, najmä v prípade, keď je koža zdravá a neporušená drobnými odreninami.

Ako mikroplasty v krvi ovplyvňujú ľudské telo?

Do súčasnosti nie je jasné, aký vplyv majú mikroplasty na ľudské telo. Nie je jasné, aké bariéry môžu polymérne častice v ľudskom tele prechádzať a či sa v niektorých tkanivách môžu akumulovať.

Na detailnejšie práce týkajúce sa vyhodnotenia zdravotných rizík mikroplastov v ľudskom tele si tak budeme musieť ešte nejaký čas počkať. Už teraz je však zrejmé, že ak sa budeme snažiť znížiť spotrebu jednorazových plastových materiálov určených na styk s jedlom a nápojmi, urobíme jedine dobre. Z ekologického hľadiska, no pravdepodobne aj z toho zdravotného.

Čo si z toho odniesť?

V tomto roku sa holandským vedcom podarilo izolovať a zmerať mikroplasty v krvi ľudských dobrovoľníkov. Ide o prelomovú prácu, pretože je dnes zrejmé, že mikroplasty nielenže vstupujú do ľudského tela, ale dostávajú sa aj do krvného obehu.

Najproblematickejšie sa zdajú byť plastové materiály, ktoré sa vyskytujú v styku s potravinami a nápojmi. Príkladom môžu byť plastové nápoje na pitie, jednorazový plastový riad alebo napríklad zubné pasty a balzamy na pery.

Stále nie je celkom jasné, v akej podobe sa mikroplasty v krvi vyskytujú a aký majú vplyv na ľudské telo. Nie je však možné vylúčiť, že sa nedostávajú aj do niektorých tkanív či cez dôležité biologické bariéry vrátane tej hematoencefalickej, ktorá kontroluje vstup látok smerom do mozgu.

Máte už dosť vody z vodovodu? Máme pre vás 8 tipov, ako si spestriť pitný režim
Máte už dosť vody z vodovodu? Máme pre vás 8 tipov, ako si spestriť pitný režim
Vypiť dostatok tekutín počas dňa môže byť pre mnohých ľudí poriadny oriešok. Prinášame vám 8 osvedčených tipov, ako si pitný režim spestriť a uľahčiť.
10 jednoduchých způsobů, jak být šetrnější k naší planetě
10 jednoduchých způsobů, jak být šetrnější k naší planetě
Ať se nám to líbí, nebo ne, planetu máme jen jednu jedinou a prostředí, ve kterém žijeme, významně ovlivňuje také naše zdraví. Jak se k ní tedy chovat, aby nám nemusela ve zlém oplácet? Máme pro vás hned 10 jednoduchých tipů.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
6 skupín potravín, ktoré pomôžu pri zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Kegelove cviky: posilnenie svalov panvového dna ľahko a efektívne
Čo je v tele, to sa počíta. Presne toto poupravené porekadlo by sa dalo použiť na posilňovanie panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Nielen, že tým podporíte normálnu funkciu močového mechúra a čriev, navyše spevníte core či zlepšíte svoje sexuálne zdravie! Tento článok vám predstaví ďalšie benefity a jednoduchý návod na ich realizáciu.
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!