Úpal vs. úžeh: nie je úraz ako úraz

overil/a Mgr. Kristýna Kovářová
Komentáre
Úpal vs. úžeh: nie je úraz ako úraz
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Aj keď sa to nezdá, úpal a úžeh zaraďujeme do kategórie úrazov.
  • Ide o fenomény najčastejšie sa vyskytujúce v letných horúcich dňoch.
  • Existuje pár hlavných zásad, ktoré by mali pomôcť predísť úpalu a úžehu.

O čo vôbec ide

Letné dni sú v plnom prúde, hodnoty na teplomere sa stále zvyšujú a my sa pre horúčavu budeme musieť s najväčšou pravdepodobnosťou vyrovnať s dvoma častými fenoménmi teplého počasia. Ide o úpal a úžeh. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, úpal aj úžeh radíme do skupiny celkových termických úrazov, teda úrazov postihujúcich celý organizmus. Ide o tzv. úrazy horúčavou, kedy sa celý organizmus ocitne v stave prehriatia. Hlavnou príčinou býva pohyb v prostredí s nadpriemernou teplotou v kombinácii s vykonávaním fyzicky náročnej aktivity. Navyše k tomu môže dopomôcť pobyt v nepriedušnej miestnosti, dopravnom prostriedku či v prípadoch zanedbania pitného režimu, teda dehydratácii. Úpal a úžeh vznikajú nadmernou tvorbou tepla v súbehu s nedostatkom tekutín a minerálnych látok. V danej chvíli sa telo začne prehrievať a enormne potiť a náš organizmus ho už nebude schopný dostatočne rýchlo a efektívne ochladzovať.

Úpal

Dôvodom, prečo úpal vzniká, je veľká horúčava v okolitom prostredí, v ktorom sa jedinec nachádza. Teplo môže byť spôsobené prírodnými javmi: podnebím, počasím alebo z dôvodu pôsobenia ľudského faktora, teda pobytom v stiesnených miestnostiach či dopravných prostriedkoch. Úpal môže vzniknúť aj bez priameho pôsobenia slnečných lúčov. Príčinou sa najčastejšie stáva príliš veľa vrstiev oblečenia alebo narušenie termoregulácie (napr. tukovým tkanivom). Organizmus postihnutého môže preto zlyhať a skolabovať. Ďalej tu hrajú obrovskú rolu tekutiny, konkrétne ich dostatočný a adekvátny prísun. Pokiaľ je ich málo, ľudský pot nemá šancu sa vytvoriť, čím nedochádza k priebežnému ochladzovaniu organizmu.

Príznaky úpalu

Základnými príznakmi úpalu sú horúčka, nevoľnosť, bolesť hlavy, prudký smäd, celková slabosť, pocity na zvracanie alebo dokonca zvracanie. Postupne môže prichádzať aj dezorientácia až strata vedomia. Postihnutý býva v tvári nezvyčajne červený, čo sa ale postupom času môže zmeniť na bledosť. V krajných prípadoch sa spomaľuje tep a dýchanie a možno dôjsť k úplnej zástave. Telesná teplota človeka sa pri úpale môže vyšplhať až k 42 °C.

Prvá pomoc

Predlekárska prvá pomoc je založená na nutnosti postupne znižovať telesnú teplotu postihnutého. Rozhodne tým nie je myslené zavrieť ho do mrazničky, ale skôr ho premiestniť do chladnejšieho prostredia s tieňom a možnosťou zdvihnúť dotyčnému nohy. Ďalej je vhodné schladiť telo postihnutého napríklad sprchovaním či kúpeľom studenšou vodou. Pokiaľ to v danej chvíli nie je možné, je na mieste využiť obklady s ich aplikáciou najmä na zátylok a do podpazušia a slabín. Ako posledné je odporúčané prinútiť postihnutého vypiť chladný nápoj. V ťažších prípadoch silného prehriatia a následnej zástave dýchania a krvného obehu by zachraňujúci mali rýchlo začať s resuscitáciou a okamžite zavolať odbornú pomoc.

Úžeh

Ako spoznať, že nejde o úpal, ale o úžeh? Na rozdiel už od spomínaného úpalu, ktorý môže vzniknúť aj bez priameho vystavenia sa slnečným lúčom, úžeh je zapríčinený priamym pôsobením slnečného svitu na odhalenej časti tela. Z praxe ide najmä o časti hlavy. K tomu je navyše vhodné dať si pozor na vplyv infračervenej a ultrafialovej zložky slnečného žiarenia na pokožku, ktorý môže byť pri zrode popálenín prvého až druhého stupňa.

Príznaky úžehu

Príznaky úžehu sú dosť podobné tým úpalovým, tieto však môžu prísť až s oneskorením, najmä sa tak deje v nočných hodinách. Okrem už skôr popisovaných sa navyše môže objaviť stuhnutie šije a veľmi opálená, až spálená koža od slnka.

Prvá pomoc

Predlekárska prvá pomoc je opäť obdobná ako v prípade úpalu. V danej chvíli je vhodný okamžitý presun postihnutého do miesta nepôsobenia priameho slnečného žiarenia. Ďalej je znova na mieste pozvoľné ochladzovanie. K tomu môže pomôcť sprcha či kúpeľ alebo prikladanie studených obkladov na hlavu, krk, pečeň a končatiny a taktiež podávanie studeného pitia po malých dávkach. Stále je však nutné dbať na postupné chladenie organizmu postihnutého, aby sa predišlo možnému teplotnému šoku.

Úpal vs. úžeh: nie je úraz ako úraz
obrázok z Freepik

Aké sú teda hlavné rozdiely?

Úpal Úžeh
Organizmus je prehriaty aj bez pôsobenia slnečných lúčov Organizmus je prehriaty kvôli pôsobeniu slnečných lúčov
Príznaky sa objavujú okamžite Príznaky sa objavujú s oneskorením
Pri prvej pomoci je vhodné zdvihnúť nohy postihnutého Pri prvej pomoci nie je nutné zdvihnúť nohy postihnutého

Kto by mal byť najviac opatrný

Oba spomínané úrazy sa môžu stať rizikovými pre každého z nás a najmä pre tých, ktorí sa vyskytujú vo vysokých teplotách a na priamom slnku bez dodržiavania ochranných zásad a pravidiel (pozri nižšie). Existujú však skupiny ľudí, ktoré by si mali dať väčší pozor na tieto fenomény. Zaraďujeme sem vplyvné faktory:

  1. Chronické ochorenie (ochorenie pľúc, srdce, diabetes) – všeobecne zvyšujú riziko úpalu a úžehu.
  2. Lieky – niektoré sťažujú zadržiavanie vody v tele, čo by mohlo u ich užívateľov zapríčiniť zvýšenie rizika úpalu.
  3. Vek – starší ľudia vo všeobecnosti znášajú vysoké teploty zle, preto by mali byť v horúcich dňoch opatrnejší. Najrizikovejšou skupinou sú však novorodenci, ktorí ešte nevedia termoregulovať, a preto im horúčavy môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Prevencia úpalu a úžehu

Aby ste si boli istí, že sa úpalu alebo úžehu vyvarujete, musíte si ustrážiť a dodržať pár základných zásad a pravidiel. Medzi ne patria:

  • Dostatočná hydratácia (pozor na tekutiny, ktoré skôr dehydratujú: káva, alkohol)
  • Výber adekvátneho oblečenia – v teplých dňoch sa osvedčuje vzdušné oblečenie z ľahkých materiálov, ktoré dobre odvádza pot a zároveň umožňuje prúdenie vzduchu
  • Nosenie pokrývky hlavy
  • Výber a aplikácia vhodného opaľovacieho krému
  • Správne načasovanie fyzickej aktivity
  • Čas pobytu na slnku (denná doba a počet hodín)

Čo si z toho odniesť?

Úpal a úžeh sa radia do úrazov postihujúcich celý organizmus, ktorým, aj keď o nich dobre vieme, mnohí z nás opakovane podľahnú každý rok. Oba fenomény sú prevažne zapríčinené pobytom vo vysokých teplotách bez adekvátneho dodržiavania základných pravidiel a zásad, ako je napríklad dostatočný pitný režim či voľba správneho oblečenia.

Aj keď máte leto radi a tešíte sa naň celý rok, určite nie je na škodu v jeho priebehu dbať a rešpektovať aj jeho možné negatívne pôsobenie a vyvarovať sa zbytočným zdravotným ťažkostiam.

Zdravé opaľovanie: 7 tipov, ako na to
Zdravé opaľovanie: 7 tipov, ako na to
Čo by to bolo za leto bez poriadneho opaľovania. Aké sú účinky letného slnka na ľudské telo, z čoho môžeme ťažiť a môže pre nás byť pobyt na slnku nebezpečný?
„Alergia“ na slnko: prečo vzniká a ako sa chrániť?
„Alergia“ na slnko: prečo vzniká a ako sa chrániť?
Už vám niekedy po pobyte na slnku vnikli na exponovaných miestach nepríjemné vyrážky, alebo dokonca bolestivé pľuzgiere? Možno máte na slnečné žiarenie zvýšenú citlivosť – čo tento stav spôsobuje a ako mu predchádzať, sa dozviete v novom článku.
Ako vybrať opaľovací krém
Ako vybrať opaľovací krém
Leto je tu a s ním aj potreba dostatočnej ochrany pred slnečným žiarením! Tento článok poradí, aký opaľovací produkt bude ten pravý, teda akú formu zvoliť či na čo si dať pozor pri zložení!
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
20 tipov na zdravú desiatu do práce aj do školy
Asi každý pozná ten pocit, keď vás v práci alebo v škole prepadne hlad. Preto je dobré byť pripravený a zahnať ho rýchlou desiatou. A čo si so sebou môžete vziať? Inšpirujte sa naším článkom.
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Krabičkujete? 9 tipov na rýchle a zdravé jedlá do 20 minút
Že príprava jedál a krabičkovanie trvá dlho? S našimi odporúčaniami sa vojdete v pohode do 20 minút a máte pripravené jedlo na celý ďalší nasledujúci deň!
Čo jesť pri zápche? 6 skupín potravín proti zápche
Čo jesť pri zápche? 6 skupín potravín proti zápche
Zápcha občas stretne každého z nás a nie je to nič príjemné. Dá sa jej ale zbaviť, rovnako ako je možné jej predchádzať. V článku si povieme, ktoré potraviny by sme mali v jedálničku mať, aby nás trápila čo najmenej.