Tuniak vs. losos z pohľadu výživy

31. 8. 2022
Komentáre
Tuniak vs. losos z pohľadu výživy
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Ryby sú (resp. by mali byť) neodmysliteľnou súčasťou pestrého a zdravého jedálnička. Okrem toho, že sú zdrojom kvalitných bielkovín a tukov, obsahujú aj veľa ďalších živín, ktoré môžu byť prospešné pre celkové zdravie organizmu.

Tuniak aj losos sú častou voľbu tých, ktorí sa snažia zvýšiť konzumáciu rýb. Obe ryby sa dajú bežne kúpiť v obchodoch, buď ako čerstvé, v plechovkách ako doplnok k šalátom, alebo v krajnom prípade mrazené. Čerstvá ryba je vždy najlepšou voľbou. V tomto článku sa pozrieme na to, aké sú medzi tuniakom a lososom rozdiely a podľa čoho zvoliť, ktorá je pre vás vhodnejšia.

Čo sa v článku dozviete?

  • Aké dôležité je pravidelne konzumovať ryby?
  • Je medzi lososom a tuniakom rozdiel v obsahu makroživín?
  • Je medzi lososom a tuniakom rozdiel v obsahu mikroživín?
  • Prečo je dôležité riešiť pôvod suroviny?

Aké dôležité je pravidelne konzumovať ryby?

Pravidelná konzumácia rýb (aspoň 2x týždenne) prináša mnohé benefity. Jednak prijmete porciu kvalitných bielkovín, v prípade lososa aj tukov bohatých na omega‑3 mastné kyseliny, ale aj minerálnych látok a vitamínov. Losos je cenným zdrojom vitamínu D, ktorý je nutný pre vstrebávanie vápnika a zdravie kostí, ale aj pre optimálnu funkciu imunitného systému a funkciu mozgu.

obrázok z istockphoto.com

Ako sa losos a tuniak líšia v obsahu makroživín?

Oba druhy rýb sú dobrý spôosob, ako si spestriť jedálniček. Mohlo by sa zdať, že budú mať výživovo veľmi podobné hodnoty, nájdu sa ale aj rozdiely.

Tuniak

Je pomerne veľká dravá ryba, loví sa na otvorenom mori. Jeho mäso obsahuje vysoké množstvo bielkovín, pomerne malé množstvo tukov a v porovnaní s lososom má nižšiu energetickú hodnotu. Z pohľadu makroživín bude lepšou voľbou pre tých, ktorí sa snažia znížiť svoj energetický príjem v priebehu dňa. Obsah makroživín zhŕňa nasledujúca tabuľka:

Bielkoviny (g) Sacharidy (g) Tuky (g) Energia (kJ)
Steak z tuniaka 100g 23 0 0,6 425

zdroj: kalorické tabuľky

Losos

Je menšia ryba ako tuniak, má charakteristicky sfarbené mäso do oranžova, vďaka obsahu karotenoidu astaxantínu. Je to tučná ryba, oproti tuniakovi má menšiu tendenciu vysušiť sa pri tepelnej úprave, vďaka prirodzenému obsahu tuku zostáva šťavnatý. Loví sa buď na otvorenom mori, alebo na farmách. Tuk v ňom obsiahnutý je zdraviu veľmi prospešný, z tohto pohľadu je vhodnou voľbou pre tých, ktorí sa snažia zlepšiť svoje celkové zdravie. Obsah makroživín je znázornený v tabuľke:

Bielkoviny (g) Sacharidy (g) Tuky (g) Energia (kJ)
Steak z lososa 100g 22 0 12 853

zdroj: kalorické tabuľky

obrázok z www.rawpixel.com

Ako sa losos a tuniak líšia v obsahu mikroživín?

Vzhľadom na to, že je losos tučnejší, obsahuje väčšie množstvo vitamínu D, ktorý sa v tukoch rozpúšťa. Obe ryby sú cenným zdrojom minerálnych látok ako jód, zinok, draslík, železo, všeobecne je však losos na obsah týchto látok a aj obsah omega‑3 mastných kyselín niekoľkonásobne bohatší.

Obsah omega‑3 mastných kyselín (mg/100 g)
Losos z farmy 2130
Divoký losos 1120
Tuniak žltoplutvý 91

Dbajte na pôvod suroviny!

Pôvod rýb bol v posledných rokoch pomerne diskutovaná téma. V prípade lososa existuje rozdiel medzi voľným odchytom a farmovým chovom. Niektoré zdroje poukazujú na to, že lososy z fariem obsahujú síce o niečo viac zdraviu prospešných omega‑3 mastných kyselín ako divoký losos, ale na úkor zvýšenej koncentrácie omega‑6 mastných kyselín, ktoré sú pre zdravie nevyhnutné, ale pri výraznom nepomere voči omega- 3 (násobne väčší ako 4:1) môžu pôsobiť zápalovo.

V prípade tuniaka je témou obsah ortuti, ktorý sa zvyčajne zvyšuje s veľkosťou ulovenej ryby. Ortuť je závislá na rybách, ktoré tuniak konzumuje a ktoré mohli byť vopred kontaminované. Ponúka sa teda úvaha, že väčšie tuniaky ulovia väčšie množstvo rýb, ktoré môžu ortuť obsahovať. Niektoré práce sa touto témou zaoberali, došli k záveru, že niektoré ulovené ryby niekoľkonásobne prevyšovali hornú hranicu obsahu ortuti. Na pozore by mali byť hlavne tehotné ženy a malé deti, steak z tuniaka by si tieto skupiny ľudí mali odpustiť.

Na záver

Ak chcete zaradiť do jedálnička kvalitné ryby, tuniak aj losos sú dobrá voľba. Každá ryba má svoje za a proti. Ak hľadáte optimalizáciu zdravia, zvoľte (ideálne) lososa z voľného mora, podporíte zdravie nervovej a obehovej sústavy vďaka vysokému obsahu omega‑3, k tomu dodáte telu dôležité vitamíny a minerálne látky. Tuniak zase vyniká obsahom kvalitných bielkovín pre obnovu a novotvorbu svalovej hmoty pri nižšom obsahu kalórií na porciu. Ako ideálna zdá sa kombinácia oboch rýb a ich pravidelné zaradenie do jedálnička.

Mořská sůl, ryby nebo mléko. Co jíst pro zdravou a funkční štítnou žlázu?
Mořská sůl, ryby nebo mléko. Co jíst pro zdravou a funkční štítnou žlázu?
Znáte potraviny, které vám zajistí optimální funkčnost štítné žlázy? Klíčovou roli hraje zastoupení některých minerálních látek, jako je jód, selen, železo či zinek. Pozor si dejte i na dlouhodobou lowcarb stravu.
Nechutia mi ryby. Dajú sa v jedálničku nahradiť?
Nechutia mi ryby. Dajú sa v jedálničku nahradiť?
Ryby sú nepochybne nutrične hodnotnou súčasťou jedálnička. Avšak, aj ľudia, ktorí ich jesť nemôžu alebo jednoducho nechcú, samozrejme, stále môžu jesť zdravo. Ako je možné ryby nahradiť a aké potraviny preferovať?
Makroživiny – zdroj životnej energie
Makroživiny – zdroj životnej energie
Z potravín dostávame do tela nepreberné množstvo najrôznejších látok, z ktorých najvýznamnejšiu časť tvoria makroživiny. V tomto článku si jednotlivé makroživiny rozoberieme viac do detailu a zmienime ich základný význam vo výžive ako pre športovcov, tak aj bežnú populáciu.
Je losos z farmy nebo tuňák z konzervy pro naše tělo toxickou hrozbou?
Je losos z farmy nebo tuňák z konzervy pro naše tělo toxickou hrozbou?
Je důvod k obavám z údajně toxického rybího masa? Pojďme společně zjistit, jak vybrat skutečně kvalitní rybí maso.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
10 komplexných zdrojov sacharidov v potravinách. Poznáš ich všetky?
Sacharidom sa netreba vyhýbať, stačí si len kvalitne vyberať. Po akých zdrojoch komplexných sacharidov sa oplatí siahnuť?
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?