Sypači, pozor! Podľa akých príznakov na tele spoznáte užívanie anabolických steroidov?

26. 10. 2018
Komentáre
1
Sypači, pozor! Podľa akých príznakov na tele spoznáte užívanie anabolických steroidov?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

Zložme si ružové okuliare a priznajme, že oblasť fitness a kulturistiky je jedným zo športov, kde početnosť užívania zakázaných látok patrí medzi najvyššie a zďaleka sa nevzťahuje iba na tie, ktoré telo živia a kde sú tieto látky prakticky podmienkou úspechu. Ženy v tomto ohľade nie sú žiadnou výnimkou. Podľa vyšetrovania Striegela (2006), takmer 20 % mužov 4 % žien z pomedzi pravidelných návštevníkov posilňovní môže mať skúsenosť s anabolickými steroidmi.

Čo sa v dnešnom článku dozvieme?

  • Ako sa delia zakázané látky podľa Svetovej dopingovej agentúry WADA.
  • Aké sú pozitívne a negatívne účinky anabolických steroidov.
  • Môže byť rýchly nárast svalov zapríčinený kombináciou kreatínu s proteínom?
  • Prečo sa mužom pri užívaní anabolík zväčšuje prsná žľaza a hojne sa objavuje akné.
  • Ako sa podpíše užívanie anabolík na ženskom tele.
  • Že užívanie anabolických látok v duchu fair‑play a zdraví nie je to pravé orechové.

V dnešnej dobe môže anabolické steroidy užívať takmer ktokoľvek a je veľmi pravdepodobné, že s niekým takým sa denne stretávate vo fitku. Takmer vždy, keď niekoho podozrivo veľkého či väčšieho ako sme my sami, uvidíme v posilňovni, v hlave sa nám môže ozvať otázka: „Ako je možné, že je väčší/väčšia ako ja? Má to namakané čisto, alebo na niečom fičí?“ Ako asi tušíte, len na samotnej veľkosti nezáleží, pretože tá môže byť vyjadrená nielen svalovou hmotou, ale často aj prebytočnou vodou a tukom.

Ťažko sa budete veľkého neznámeho návštevníka fitka pýtať na jeho/jej telesnú hmotnosť, výšku a percento telesného tuku, aby ste si potajomky vypočítali jeho/jej FFMI (index beztukovej hmotnosti tela). Existujú teda iné, pomerne presné telesné znaky toho, že jedinec „niečo berie“? Môžeme povedať že áno, dokonca sú vedecky podložiteľné a dnešný článok vám tieto príznaky priblíži.

Ako zakázané látky delí Svetová dopingová agentúra WADA?

Androgénne anabolické steroidy (AAS) sú skupinou látok, medzi ktoré sa radí pohlavný hormón testosterón a jemu podobné umelo vyrábané hormóny s podobnými účinkami. AAS však nie sú jedinou skupinou zakázaných látok používaných v športe. Svetová dopingová agentúra rozdeľuje zakázané látky do desiatich skupín (S0 – S9). Konkrétne AAS sa radí do skupiny S1.

Sypači, pozor! Podľa akých príznakov na tele spoznáte užívanie anabolických steroidov?
obrázok z ytimg.com

Anabolické steroidy sa bežne užívajú v medicíne a bohužiaľ aj v športe

Problematiku AAS nemožno vnímať úplne čiernobielo a zďaleka nemožno povedať, že ich užívanie so sebou prináša iba negatíva. AAS sú totiž využívané aj v medicíne ako podporná liečba pri chorobách s úbytkom svalovej hmoty. Medzi tieto choroby zaraďujeme HIV, chronické choroby pečene a obličiek či pooperačné stavy (Basaria, 2001).

Aplikácia AAS v športe prináša nielen vytúžené žiaduce účinky, pre ktoré sú užívané, no na druhú stranu aj negatívne (nežiaduce) účinky, ktorým musia ich užívatelia čeliť. V tomto článku sa však zameriame iba na tie účinky, ktoré sú viditeľné „bijú“ do očí takmer na prvý pohľad. Pokiaľ si pre potreby tohto článku rozdelíme viditeľné účinky steroidov a ďalších látok na pozitívne, teda na tie, ktoré sú hlavným dôvodom ich užívania alebo sú príjemným bonusom, a na negatívne, ktoré sa v menšej či väčšej miere vyskytujú, potom môžeme dostať nasledujúce rozdelenie.

Pozitívne známky užívania anabolických steroidov

  • rýchly nárast hmotnosti,
  • nezvyčajne vyvinutá oblasť ramien, trapézov a hornej oblasti prsných svalov.

A teraz tie menej príjemné negatívne známky

  • gynekomastia (zväčšené prsné žľazy u mužov),
  • akné,
  • vypuklé brucho a široký pás (týka sa rastového hormónu alebo inzulínu).
Sypači, pozor! Podľa akých príznakov na tele spoznáte užívanie anabolických steroidov?
obrázok z pexels.com

10 kg kvalitnej hmoty za 6 týždňov alias Kreatín s proteínom, alebo AAS?

Anabolické steroidy zvyšujú syntézu svalových bielkovín, čo je pokladané za hlavný mechanizmus ich účinku. Ďalším, menej často spomínaným mechanizmom, ktorý je považovaný za nepriamy, je schopnosť testosterónu a jeho derivátov viazať sa na receptory hormónu kortizolu a blokovať tak jeho naviazanie sa na ne. Preto môžeme povedať, že vysoké dávky testosterónu a jeho derivátov trochu znižujú katabolické pôsobenie stresového hormónu kortizolu (Basaria, 2001; Sheffield‑Moore et al., 1999).

Pokiaľ budeme vychádzať čisto z vedeckých prameňov, tak sa podľa jedného anonymného prieskumu medzi užívateľmi AAS dostaneme k popísaniu charakteristického steroidového cyklu (Perry et al., 2005).

Aké sú hlavné charakteristiky typického steroidného cyklu?

  • Priemerná dĺžka cyklu užívania je 5 – 10 týždňov.
  • V priemere sa súčasne užívajú tri rôzne látky s anabolickým účinkom (tzv. stacking). Z viacerých látok to jednoducho viac rastie a vo svojom pôsobení sa navzájom podporujú.
  • Celkový nárast hmotnosti sa za obdobie jednej kúry môže líšiť, ale môže sa pokojne vyšplhať až k 10 kg hmoty. O tom, ako kvalitná táto hmota bude, rozhodujú konkrétne používané látky, tréning, strava a genetické predispozície.

Čím je teda tento rýchly nárast hmotnosti spôsobený?

Hlavným dôvodom rýchleho nárastu hmotnosti je celková dávka AAS a druh steroidu. Pokiaľ vezmeme do úvahy priemernú dennú produkciu testosterónu mladého muža, ktorá najčastejšie spadá do rozmedzia 3 – 7 mg, a porovnáme ju s kúrami, ktoré úplne bežne obsahujú stovky miligramov účinných látok týždenne, je jasné, že tento „signál“ dáva svalovým bunkám obrovský impulz k rastu (Vierhapper, 1997).

Takmer každý naturálny cvičenec za prvé 2‑3 roky produktívneho tréningu naberie podstatnú väčšinu svojich celoživotných svalových prírastkov. Ak po uplynutí týchto plodných začiatkov zrazu začne rásť takmer každý tréning, môžete si byť istí, že za týmto rýchlym nárastom hmotnosti nestojí nájdenie magického tréningového splitu alebo kombinácia proteínu, kreatínu a rýchlych cukrov po tréningu, ako vám možno bude chcieť nahovoriť. Za takýto rýchly nárast v kvalitnej telesnej hmotnosti sú zodpovedné AAS!

Ramená ako delové gule a trapézy sovietskeho vzpierača

Ďalším typickým rysom užívateľov anabolických steroidov je nezvyčajne esteticky pôsobiaca oblasť ramien, horných trapézov a prsných svalov. Prečo je to tak? Táto skutočnosť má dočinenie s koncentráciou androgénnych receptorov, na ktoré sa viaže testosterón a jemu podobné látky. Potom, čo sa látka naviaže na tento receptor, je aktivovaná kaskáda dejov vo vnútri bunky vedúca k zvýšenej syntéze svalových bielkovín. Práve v tejto oblasti je koncentrácia receptorov najvyššia, a preto tieto partie najlepšie reagujú na podávanie AAS.

Pekne okrúhle ramená a vyvážený rozvoj všetkých troch hláv deltových svalov prepožičiavajú tejto partii akýsi 3D vzhľad, ktorý je naturálnou cestou veľmi ťažké dosiahnuť a môžeme ich vidieť iba u jedincov s prirodzene vyššou hladinou testosterónu. Dôležitú úlohu tu môže hrať aj technika cvičenia cvikov.

Podobne to platí aj pre oblasť horných pŕs, ktorú je ťažké správne odizolovať a stimulovať cvičením k rastu. Vysoká hustota androgénnych receptorov a administrácia AAS však tento problém elegantne obchádza. Partie ako lýtka majú naopak hustotu androgénnych receptorov typicky veľmi nízku, teda ani veľké dávky AAS nijako významne túto partiu nemusia zväčšiť.

Vysoký rastový potenciál ramien môže byť evolučného charakteru! Niektorí autori v tejto vysokej koncentrácii androgénnych receptorov typickú pre oblasť ramien vidia aj evolučný dôvod. Široké vyvinuté ramená sú vždy vidieť z veľkej vzdialenosti, a tak sú istým rysom, ktorý môže okoliu napovedať, že jedinec disponujúci takýmito ramenami má vyššiu hladinu testosterónu, teda nie je dobré si s ním nič „začínať“ a púšťať sa do súboja. Podobne pozitívnu úlohu tento efekt mohol hrať aj pri vyberaní partnerky a možnosti rozšírenia svojich génov prostredníctvom splodenia potomka. Ženy široké ramená väčšinou podvedome vnímajú a môžu v nich vyvolávať pocit bezpečia a istotu kvalitných génov pre svoje potomstvo.

Sypači, pozor! Podľa akých príznakov na tele spoznáte užívanie anabolických steroidov?
obrázok z strongnhealthy.nl

Gynekomastia alebo Prsia nemajú len ženy

Od pozitívnych prejavov anabolík na vzhľad sa teraz dostávame už k tým menej príjemným. Čo si pod pojmom gynekomastia máme vlastne predstaviť? Gynekomastia je nežiaduci účinok AAS prejavujúci sa zväčšením tkaniva prsnej žľazy v okolí prsných bradaviek.

Nemala by sa zväčšiť prsná žľaza iba v prípade užívania estrogénu?

Ako je možné, že práve s týmto môže byť pri užívaní anabolík problém? Vysvetlenie je pomerne jednoduché. Testosterón je totiž veľmi podobný pohlavnému hormónu estrogénu. Sú si dokonca také podobné, že z testosterónu estrogén môže priamo vznikať (Shoham, 1996).

Za túto premenu sú zodpovedné enzýmy aromatázy.

Aj v mužskom organizme sa teda z testosterónu úplne bežne syntetizuje určité množstvo estrogénu. O tom, koľko estrogénu vznikne, rozhoduje aktivita a množstvo týchto aromatáz a v neposlednom rade však aj množstvo testosterónu v organizme. Čím viac dodaného testosterónu prostredníctvom kúry, tým teoreticky väčšie množstvo vzniknutého estrogénu, ktorý môže zväčšovať prsnú žľazu a gynekomastia je na svete (Simpson, 2001).

Profi kulturisti však vedia vznik gynekomastie minimalizovať látkami blokujúcimi receptory pre estrogény

Významnú úlohu tu môžu hrať aj individuálne rozdiely v aktivite tohto enzýmu. Možno sa pýtate, prečo je gynekomastia u top kulturistov pomerne minoritnou záležitosťou? Profi kulturisti si pôsobenie estrogénu môžu ošetriť podávaním látok blokujúcich receptory pre estrogény, teda prsné tkanivo na zvýšenú hladinu estrogénov nemusí reagovať (Aguirre, 2015; Goodsell, 2002).

Prečo sa gynekomastia objavuje aj u mužov s vysokým podielom tuku bez užívania anabolík?

Ako si však niektorí z nás všimli, gynekomastia sa nevyhýba ani mužom s nadváhou a obezitou, ktorí anaboliká neužívajú. Enzým aromatáza sa nachádza aj v tukovom tkanive. Pokiaľ je v organizme viac tukového tkaniva, zvyšuje sa aj celkové množstvo aromatázy v organizme a tá premieňa väčšie množstvo testosterónu na estrogén, ktorého zvýšená hladina u citlivejších jedincov môže spôsobovať gynekomastiu (Johnson & Murad, 2009).

Sypači, pozor! Podľa akých príznakov na tele spoznáte užívanie anabolických steroidov?
obrázok z gynecoma.com

Akné sa objavuje v spojitosti s vyššou hladinou testosterónu

Akné môže byť ďalším prejavom užívania anabolických steroidov. Čím je akné v spojitosti s pôsobením anabolík spôsobené? Akné ako také je zápalové ochorenie vlasového folikulu s prídavnou mazovou žľazou (Čadová, 2006).

Aktivita mazovej žľazy je, okrem iného, riadená hormonálne a medzi hormóny ovplyvňujúce jej činnosť sa radia aj androgény, kam patrí nám dobre známy testosterón. Bolo preukázané, že zvýšené hladiny androgénov môžu zvyšovať produkciu mazu. Zvýšená produkcia mazu zvyšuje riziko zapálenia folikulu, čo vedie k viditeľným prejavom akné na koži. Pri užívaní anabolík sa môže zvyšovať tvorba mazu a u náchylných jedincov dochádza k prejavom akné typicky na tvári, prsiach a hornej oblasti chrbta (Toyoda & Morohashi, 2001).

Vypuklé brucho a široký pás

Posledný výrazne viditeľný nežiaduci účinok spôsobený užívaním podporných látok predstavujú pre dnešnú kulturistickú scénu typické vypuklé bruchá niektorých kulturistov. Na začiatok je nutné uviesť, že tento nežiaduci účinok s najväčšou pravdepodobnosťou nie je spôsobený užívaním AAS. Je však tiež zrejme spôsobený hodmónami, v tomto prípade hormónmi peptidovej povahy, ktorými sú:

  • rastový hormón (GH – growth hormone), (podľa WADA skupina S2),
  • inzulín (podľa WADA skupina S4).
Sypači, pozor! Podľa akých príznakov na tele spoznáte užívanie anabolických steroidov?
obrázok z heartyhosting.com

Užívanie rastového hormónu môže spôsobovať rast orgánov v brušnej dutine a rozširovať brušnú stenu

Rastový hormón je látka telu vlastná, ktorá, ako už názov napovedá, zapríčiňuje rast, a tak nás neprekvapí, že k najvyššej sekrécii dochádza v detstve a s tým, ako človek starne, sa jeho sekrécia znižuje. Pre nás môže byť zaujímavé, že tréning s vysokým podielom anaeróbnej záťaže môže jeho sekréciu zvyšovať. Tieto množstvá však nemožno porovnávať s dávkami bežne (zne)užívanými kulturistami (Godfrey, 2003).

Vysoké dávky rastového hormónu môžu spôsobovať rast orgánov v brušnej dutine, a tak celkovo rozširovať brušnú stenu. U jedincov s patologicky zvýšenou tvorbou rastového hormónu v dospelosti sú pozorované aj zmeny rysov v tvári, najmä zväčšenie nadočnicových oblúkov, brady, čeľustí alebo nosa. Aj u niektorých kulturistov sú tieto zmeny tvárových rysov viac či menej viditeľné (Rokyta, 2008).

Na rozvoji širokého pása sa môže podieľať aj zvýšené zadržiavanie tekutín kvôli užívaniu rastového hormónu

Iným možným vysvetlením je zvýšené ukladanie tuku v brušnej dutine pôsobením rastového hormónu. Toto tvrdenie však zrejme nie je pravdivé, pretože jedna zo štúdií preukázala pravý opak (Hong et al., 2011). K zhoršenému vzhľadu širokého pása môže prispievať aj zvýšené zadržiavanie tekutín spôsobené užívaním rastového hormónu (Holt & Sönksen, 2008).

Môže byť za rozšírením brušnej steny inzulín?

Druhým kandidátom je hormón inzulín. Nezodpovedné užívanie inzulínu alebo jeho dlhodobo nadmerné vylučovanie v organizme môže viesť k inzulínovej rezistencii. Inzulínová rezistencia je spájaná s vyšším množstvom brušného (viscerálneho) tuku.

Môžu byť vypuklé brucha kulturistov následkom zvýšeného ukladania tuku do brušnej dutiny? Otázkou zostáva, či inzulínová rezistencia zvyšuje ukladanie tuku do brušnej dutiny, alebo naopak, či zvýšené ukladanie viscerálneho tuku zhoršuje inzulínovú rezistenciu. Inými slovami, či bola prvá sliepka, alebo vajce (Pouliot et al., 1992).

Za vypuklým bruchom a širokým pásom bude skôr kombinácia používaných látok

Posledným možným vysvetlením je jednoducho súčasné podávanie vysokých dávok inzulínu aj rastového hormónu a aj ich spoločný podiel na tomto nežiaducom účinku. Za normálnych podmienok sa totiž v zdravom ľudskom organizme vysoké hladiny rastového hormónu aj inzulínu súčasne nevyskytujú. Kulturisti sú v tomto ohľade tak trochu „pokusnými králikmi“. Sú to práve oni, ktorí vo svojich kúrach kombinujú také množstvo a druhy hormónov, ktoré by si nikde na svete žiadny vedec nemohol vo svojom výskume dovoliť niekomu podať.

Sypači, pozor! Podľa akých príznakov na tele spoznáte užívanie anabolických steroidov?
obrázok z pixabay.com

Ako sa podpíše užívanie anabolických steroidov na ženách?

Ako sme spomenuli na začiatku, ani u žien nie je používanie AAS raritnou záležitosťou. Priemerná žena má dennú produkciu testosterónu v množstve 0,1 – 0,4 mg, čo je zhruba 20‑krát menej ako u mužov. Preto ženám stačí užívať oveľa menšie dávky ako mužom. Pomer „žiaducich“ a nežiaducich účinkov je daný množstvom užívaných látok, dĺžkou užívania a genetikou (Burger, 2002).

Podobne ako u mužov, tak aj u žien na podávanie AAS najlepšie reaguje oblasť ramien a trapézov. S predlžujúcou sa dĺžkou užívania AAS sa žena vystavuje zvyšujúcemu riziku výskytu mnohých nežiaducich účinkov, ktoré sú súhrnne pomenované ako tzv. maskulinizácia a virilizácia (Rokyta, 2008).

Čo sa skrýva za tajomným pomenovaním maskulinizácia a virilizácia?

  • nezvratné zmeny hlasu,
  • nepravidelnosť menštruačného cyklu, prípadne jeho vymiznutie,
  • zníženie tvorby vlastných pohlavných hormónov,
  • zmenšenie pŕs,
  • rast fúzov,
  • výrazný nárast ochlpenia.

Brať, alebo nebrať? To je otázka!

Užívanie AAS a ďalších zakázaných látok v sebe nesie dve roviny – fair playzdravie. V rámci súťaženia a zachovania duchu fair play by malo byť používanie podporných látok tvrdo odsudzované v každom športe. Otázkou však zostáva, či dnešná doba a všeobecná spoločenská požiadavka na maximálny výkon za všetkých okolností prakticky nenúti mnohých športovcov tieto prostriedky užívať.

Pokiaľ niekto nemá súťažné ambície, logicky sa ho rovina fair play až tak netýka. Oveľa pálčivejšia rovina však bude tá zdravotná. Vo svojom okolí poznám niekoľko užívateľov AAS. Môžem vám povedať, že je to tak trochu pominuteľná sláva. Aplikácia AAS vám dovolí zažiť zvýšený záujem a obdivné pohľady mnohých návštevníkov posilňovní. O to bolestnejšie okamihy však nastávajú po vysadení. Strata takmer všetkých svalových prírastkov, vyprchanie záujmu o cvičenie alebo mnohé nežiaduce účinky popísané v článku, ale aj iné, menej viditeľné, a o to možno nebezpečnejšie (depresia, poškodenie orgánov, vyššie riziko vzniku niektorých nádorov). Ja osobne by som používanie podporných prostriedkov rozhodne neodporučil. Tých, ktorí sa pre užívanie rozhodli alebo rozhodnú, však neodsudzujem.

Ako prirodzene zvýšiť testosterón? Máme pre vás 8 tipov
Ako prirodzene zvýšiť testosterón? Máme pre vás 8 tipov
Testosterón si často spojíme s agresiou, súťaživosťou či typicky mužským správaním, ale nutné je aj poznamenať, že ide o hormón, ktorý je dôležitý pre zdravie nášho srdca či schopnosť reprodukcie. Viete, ako si ho môžete prirodzene zvýšiť?
KamFIT varuje: Steroidy z tebe udělají Supermana a bestii v posteli, ale dřív umřeš!
KamFIT varuje: Steroidy z tebe udělají Supermana a bestii v posteli, ale dřív umřeš!
Každá mince má rub i líc. KamFit se přiznal k užívání steroidů a rozebírá jejich pozitiva i negativa. Co však člověk musí obětovat a co naopak užíváním steroidů získá?
Jak je to s těmi anaboliky a nebezpečnými éčky v proteinech?
Jak je to s těmi anaboliky a nebezpečnými éčky v proteinech?
Rádi byste obohatili svůj jídelníček o nějaký ten protein, ale máte strach, že by vám mohl ublížit? Informace o bezpečnosti proteinů a ještě mnohem více najdete v tomto článku.
Sype naše babička, když pije protein? Proč si lidé myslí, že jsou doplňky stravy steroidy?
Sype naše babička, když pije protein? Proč si lidé myslí, že jsou doplňky stravy steroidy?
Často kolem sebe můžeme zaslechnout názor, že doplňky stravy jsou jenom "chemie" a nic nám jejich používání nepřinese, je tomu opravdu tak? Co jsou vlastně doplňky stravy a k čemu primárně slouží?
Viscerálny tuk: Ako zistiť jeho množstvo a minimalizovať zdravotné riziko?
Viscerálny tuk: Ako zistiť jeho množstvo a minimalizovať zdravotné riziko?
Nadmerné množstvo telesného tuku je spojené s vysokým rizikom rozvoja niektorých závažných ochorení. Viete ale, prečo to tak je? Tukové tkanivo totiž nepredstavuje len „kilá navyše“, ale ovplyvňuje aj metabolické pochody v tele.
Svaly bohužel nerostou donekonečna. Poznejte své limity!
Svaly bohužel nerostou donekonečna. Poznejte své limity!
Koukáte do zrcadla, flexujete biceps a zdá se, že žádné nové gains nepřibyly? Zjistěte, zda děláte ve svém tréninku všechno správně, naučte se nové techniky a postupy a přibližte se postavě podle vašich představ chytře a naturálně.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Na vyrysované brušné svaly budete potrebovať okrem nízkeho % podkožného tuku aj kvalitný a komplexný tréning brucha. Aké cviky sú tie najlepšie?