Deň svätého Valentína je v spoločnosti vnímaný ako oslava lásky.
Len v USA ľudia v súvislosti s týmto sviatkom každoročne minú desiatky miliárd dolárov.
Prehnané očakávania a spoločenský tlak môžu viesť k prehĺbeniu nezhôd alebo tzv. valentínskej melanchólii.
História dňa sv. Valentína
Valentín ako deň lásky sa oslavuje približne od 14. storočia. Podľa legendy išlo o kňaza, ktorý napriek nariadeniu cisára tajne sobášil páry, v ktorých mal muž nastúpiť do vojny, čím ich pred týmto osudom zachránil. Iné legendy sa ale zmieňujú o ďalších možných kňazoch a biskupoch, ktorí by mohli stáť za podstatou tohto sviatku. Najstaršie písané valentínske priania pochádzajú zo 16. storočia a už v 18. storočí sa tento tovar komerčne tlačil a predával.
Pri ešte hlbšom skúmaní je však tiež možné, že Valentín vznikol z pôvodného sviatku Lupercalia, ktorý bol populárny v starovekom Ríme. Tento festival oslavoval príchod jari a okrem iného zahŕňal rituály plodnosti a utváranie párov medzi mužmi a ženami pomocou žrebovania. Tieto oslavy boli v 5. storočí pápežom zakázané.
Sviatok sv. Valentína je dnes populárny najmä v USA, Veľkej Británii, Kanade, Austrálii alebo na Filipínach.
Valentín ako jeden z najkomerčnejších sviatkov v roku
Hoci pôvodná myšlienka sviatku sv. Valentína je veľmi prozaická a ušľachtilá, v dnešnej dobe je tento deň silne komercionalizovaný a doslova nabáda k utrácaniu peňazí ako dôkazu náklonnosti. Celkové náklady za tento sviatok sa v USA pravidelne vyšplhajú na desiatky miliárd dolárov, pre rok 2025 sa očakáva cca 27,5 miliárd. Štúdia skúmajúca správanie predajcov a spotrebiteľov dochádza k záveru, že najmä mladí muži môžu často podľahnúť komerčnému nátlaku a v nákupe darčeka vidia povinnosť. Okrem toho je jasne vidieť, že niektorí spotrebitelia sa proti tradičným stereotypom a masovému nakupovaniu stavajú na odpor – aj keď sa o tento sviatok nijako zvlášť nezaujímate, nemáte skrátka šancu si ho nevšímať.
S dňom sv. Valentína sa spájajú mnohé rituály – tie sú pritom dôležité nielen z hľadiska analýzy spotrebiteľského správania ľudí, ale majú pre nich často hlbší životný význam. Najsilnejším rituálom je v tomto prípade dávanie a prijímanie valentínskych darov (alebo iných foriem obdarovania). Niektorí autori sa proti tomuto sociálnemu modelu ohradzujú a nabádajú skôr k darovaniu z čistého, nesebecného a altruistického hľadiska.
Existuje „valentínska melanchólia“?
S dňom sv. Valentína sa spája pojem „valentínska melanchólia". Označuje zhoršenie psychickej pohody a vyššiu mieru výskytu pocitov úzkosti, sociálnej úzkosti depresie alebo ruminácie (stav, keď si v mysli opakujete jednu vec stále dookola). Vzhľadom na nemalé komerčné zameranie tohto sviatku sa však vedci zaoberajú otázkou, či tento fenomén naozaj existuje, alebo bol do istej miery vytvorený umelo.
Z rozsiahlej analýzy z roku 2022 vyplynulo, že rovnako ako v prípade Vianoc môže mať aj deň sv. Valentína na duševné zdravie ľudí negatívny vplyv. Príčinou sú s najväčšou pravdepodobnosťou nenaplnené očakávania a sociálny tlak, keď prijímate spoločnosťou vytvorenú predstavu o ideáli, ktorý je definovaný šťastným vzťahom. Zhoršenie psychickej pohody sa nevzťahovalo iba na nezadaných, nebolo dané ani určitým pohlavím či vekom. Vysoká miera negatívnych pocitov a emócií sa prejavovala podľa očakávaní u dospievajúcich a mladistvých, prekvapivo sa však ukázalo, že najviac ohrozenou vekovou skupinou sú ľudia v rozmedzí 30 – 40 rokov. Podľa vedcov sa ponúka vysvetlenie, že zatiaľ čo mladí ľudia sa často ešte „oťukávajú“ a majú istý nadhľad, vo veku 30 – 40 rokov vrcholí sociálny tlak na vytvorenie vzťahu, manželstva, založenia rodiny a pod.
Či už teda išlo o mužov, ženy, zadaných, nezadaných, dospievajúcich alebo už dospelých, spúšťačom negatívnych pocitov a emócií bola absencia „valentínskeho darčeka“, ktorá vytvárala pocit zlyhania. Zároveň sa ukázalo, že muži sa s týmto fenoménom dokázali vyrovnať do 2 týždňov, zatiaľ čo u žien pretrvávala zvýšená miera depresívnych symptómov aj po 3 týždňoch.
Všetky páry sú na Valentína šťastné. Alebo nie?
Môže sa zdať, že pre osoby v partnerskom vzťahu je Valentín vždy radostnou a povzbudzujúcou udalosťou. Podľa výskumu však v prípade podobných sviatkov ide skôr o katalyzátor, ktorý na základe daných podmienok môže priebeh vzťahu ovplyvniť negatívne alebo pozitívne. Výsledky naznačujú, že na osoby v kvalitnom a pevnom vzťahu, ktorých spokojnosť bola v danom čase skôr na vzostupe, nemá deň sv. Valentína žiadny významný vplyv. To sa ale nedá povedať o vzťahoch s klesajúcou mierou spokojnosti partnerov a vzťahoch so slabšou väzbou, kde sa v období po dni sv. Valentína zvýšil počet rozchodov. Zdá sa, že tento sviatok podnecuje zosilnenie už existujúcich problémov vo vzťahu a môže viesť aj k nežiaducemu porovnávaniu s ostatnými pármi.
Na druhú stranu môže Valentín predstavovať istú pripomienku dôležitosti oslavy maličkostí, spoločne stráveného času a otvorenej komunikácie. Je mnoho štúdií, ktoré potvrdzujú pozitívny vplyv týchto faktorov na kvalitu vzťahu, aj keď nie vždy sú spojené priamo s dňom svätého Valentína.
Podľa záverov súčasných výskumov by preto mal deň sv. Valentína pre páry predstavovať skôr možnosť na „sprítomnenie“, plánovanie spoločných aktivít, vďačnosti a komunikáciu. Naopak prehnané očakávania a narastajúca neistota a frustrácia vo vzťahu môžu spolu so spoločenským tlakom vyplývajúcim z tohto dňa stáť za prehĺbením nezhôd alebo dokonca rozpadom vzťahu.
5 tipov, na ktoré počas Valentína pamätať
1. Sebaláska je plnohodnotná forma lásky
Šťastie alebo úspech v živote nie je definovaný (ne)prítomnosťou partnerského vzťahu. Na sv. Valentína, ani v žiadny iný deň, preto nemusíte podliehať spoločenskému tlaku, ktorý vám naznačuje, že je s vami snáď niečo v neporiadku, pokiaľ nemáte partnera a rodinu. Skúste tento sviatok brať ako „oslavu“ vzťahu so sebou samým/samou a vezmite sa sami/samy na rande do obľúbenej kaviarne, kina alebo napríklad do sauny.
2. Partner vám nevie čítať myšlienky
Ako bolo povedané vyššie, prehnané očakávania sú hlavnou príčinou negatívnych dôsledkov plynúcich z tohto sviatku. Pokiaľ máte na Valentína konkrétny plán alebo prianie, so svojim partnerom o ňom hovorte a nečakajte, že ho sám/sama uhádne.
3. Valentín nie je test toho, ako veľmi vás partner miluje
Tento sviatok by nemal byť skrytým testom vašej lásky, podobné očakávania prinesú skôr zmar, než úžitok. Skôr než cenovka na darčeku je dôležitejšia vaša schopnosť komunikácie, ohľaduplnosti, empatie a spolužitia v zvyšných 364 dňoch v roku.
4. Je to „len ďalší deň“
Rituály spojené s oslavou dňa sv. Valentína pre vás môžu byť príjemným spestrením, v opačných prípadoch ho ale nemusíte inak prežívať. Nenúťte sa do ničoho, čo by vám nebolo príjemné. Dôvod k panike nie je ani to, pokiaľ sa napríklad s partnerom v tento deň nemôžete stretnúť napr. kvôli práci. O nič predsa nejde a pokiaľ budete chcieť, môžete si „oslavu“ posunúť na iný deň.
5. Porovnávanie s ostatnými vám nič dobré neprinesie
Či už ide o porovnávanie vášho vzťahu s inými pármi, alebo vás samých so známymi, ktorí momentálne majú vzťah, existuje jediná správna rada – nerobte to. Každý človek alebo pár sa v danom čase nachádza v úplne jedinečnej životnej situácii (so štúdiom/prácou, financiami, bývaním, fyzickou i duševnou vyzretosťou, pripravenosťou atď). Nedá sa preto povedať, ktorá fáza je aktuálne správna/zlá.
Čo si z toho odniesť?
Valentín je dnes populárny najmä v Amerike, do istej miery ale prenikol takmer do celého sveta. Z pôvodne romantického zámeru sa dnes tento sviatok v niektorých situáciách nafúkol do obludných komerčných rozmerov a niektorí spotrebitelia môžu tomuto tlaku ľahko podľahnúť.
Podľa výskumov v oblasti psychológie a sociológie môže mať sv. Valentín pozitívny, ale aj negatívny vplyv na všetkých ľudí, bez ohľadu na pohlavie, vek, alebo status (ne)zadaný. Za negatívnymi dôsledkami stoja najmä prehnané očakávania a sociálny tlak. Ako prevenciu je vhodné vnímať tento sviatok skôr ako možnosť na sprítomnenie, lepšiu komunikáciu a vytvorenie si času na partnera či na seba.