Súboj bicyklov: je pre vás lepší spinning alebo outdoor cycling?

Komentáre
1
Súboj bicyklov: je pre vás lepší spinning alebo outdoor cycling?
obrázok z freepik.com/javi_indy
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam
  • Jazda na bicykli patrí medzi najobľúbenejšie voľnočasové aktivity a v mnohých prípadoch aj dopravné prostriedky či kardio.

  • Tento druh športu posilňuje svaly nôh, najmä kvadricepsy, hamstringy, lýtka a sedacie svaly.

  • Dánsko, krajina kde obyvatelia najazdia vyše milión kilometrov na bicykli každý deň, je súčasne krajinou tých najšťastnejších ľudí na svete.

Jazda na bicykli, či už vnútorná alebo vonkajšia, patrí medzi zábavné, avšak stále veľmi efektívne spôsoby, ktorými môžete naplniť svoju pravidelnú športovú aktivitu v rámci zdravého životného štýlu.

Prečo práve cycling?

Z fyziologického hľadiska napomáha zdraviu srdca a pľúc, zlepšuje prietok krvi, buduje svalovú silu a pomerne účinne spaľuje vyššie množstvo kalórií (cca 450 – 750 kalórií za hodinu, záleží na pohlaví, výške, hmotnosti a pod.). Z mentálneho hľadiska znižuje hladinu stresu, ako ostatne väčšina intenzívnejších aktivít kvôli vyplaveniu endorfínov, v prípade vonkajšej vychádzky predlžuje čas pobytu na čerstvom vzduchu, čo môže byť ďalším pozitívnym bodom vášho psychického zdravia.

Ohromnou výhodou cyklistiky/spinningu je fakt, že ide o low‑impact aeróbne cvičenie – umožňuje vám zvýšiť tepovú frekvenciu s menším nátlakom na kolená, členky a ďalšie kĺby v porovnaní napr. s joggingom a behaním. Navyše tento druh športovej aktivity zrýchľuje srdcový tep a prináša účinky veľmi podobné behu, kráľovi spaľovania kalórií, a teda aj pomocníkovi ľahšieho chudnutia.

Aké sú výhody a nevýhody spinningu?

Spinning patrí medzi stálice takmer v každom fitness centre aj posilňovni. Na popularite získal predovšetkým v 90. rokoch a odvtedy ho na výslní vystriedalo máločo. Aké sú dôvody?

Výhody

  • Okrem toho, že ho môžete absolvovať nezávisle od počasia, taktiež nemusíte bojovať s odporom vzduchu, zvyšujete pevnosť a stabilitu core spoločne so zníženým rizikom pádu.

  • Ďalej podporujete lepšie držanie tela a, samozrejme, zlepšujete vytrvalosť, silu a napomáhate udržiavaniu či znižovaniu hmotnosti.

  • Medzi ďalšie nesporné výhody patrí podľa výsledkov The American Council On Exercise (ACE) štúdie, pri ktorej sa zistilo, že typická lekcia spinningu udržiava cvičenca v rozmedzí okolo 75 – 95 % ich maximálnej tepovej frekvencie. Dôvodom je aj „zotrvačník”, koliesko pod riadidlami, s ktorým ovládate intenzitu nielen jazdy, ale aj zapojenie vašich svalov, od hamstringov, cez lýtka, core alebo sedacie svaly a kvadricepsy.

Nevýhody

  • Tréning prebieha vo vnútri, čo môže byť predovšetkým v jarných, letných, ale aj niektorých jesenných mesiacoch škoda. Čerstvý vzduch, zeleň, objavovanie nových miest… o to všetko prichádzate výmenou za pomerne jednotvárne prostredie fitness centra.

  • Druhou nevýhodou je vyššia možnosť zranenia na základe neskúsenosti so strojom, to by sa však v prípade skupinovej lekcie stať nemalo. Ak ste na svojej prvej hodine, určite sa nebojte dôjsť za trénerom a zveriť sa mu o svojej premiére. Nielenže špeciálne dohliadne na adekvátne nastavenie bicykla, navyše vám bude venovať vyššiu pozornosť aj počas jazdy, prípadne vám bude kedykoľvek pripravený pomôcť.

Aké sú výhody a nevýhody outdoor cyclingu?

Vonkajšia cyklistika sa dá oproti tomu brať nielen ako šport, ale aj ako dopravný prostriedok, s ktorým ušetríte za benzín či MHD kartičku, alebo pokojne ako pomocník pri víkendovej objavovacej jazde.

Výhody

  • K očividným spoločným výhodám s indoor cyclingom, ako je napríklad zvýšenie vytrvalosti či trénovania stredu tela, patrí aj zlepšenie kognitívnych a psychických funkcií, spestrenie cvičení pomocou vonkajších scenérií, ekologický spôsob dopravy, jednoduché začlenenie do každodennej rutiny a vyšší druh určitého komfortu, vďaka čerstvému vzduchu, príp. slnečnému svitu.

  • Zo svalového hľadiska sa zapájajú opäť takmer identické k tým pri spinningu. Vonkajšia cyklistika k nim však pridáva ďalšie výzvy v závislosti od vášho prostredia. Faktory ako kopce, vietor a pod. si vyžadujú intenzívne využitie vašich bedrových flexorov a kvadricepsov.

Nevýhody

  • Hlavnými nevýhodami sú určite vyššia možnosť pádu, a teda aj investície do chráničov hlavy, kolien, niekedy aj chrbtice. Preto vždy odporúčame trasu vopred prejsť, či už pešo, s objasnením niekoho, kto už na tej ceste bol, alebo pomocou internetu.

  • Ďalším nedostatkom môže byť nevyrovnaný terén, nie celkom šetrný k vašim kostiam a kĺbom, ktoré môžu po nadmernom „drncaní“ bolieť.

Výhody

Nevýhody

Spinning
  • znížené riziko pádu

  • nezávislosť od počasia

  • spravidla intenzívnejšie plnenie cieľov

  • ochudobnenie o vonkajšie scenérie

  • jednotvárne prostredie posilňovne

  • možná neskúsenosť so strojom vedúca k zraneniu

Outdoor cycling
  • pobyt na čerstvom vzduchu

  • ekologický dopravný prostriedok

  • zábavná voľnočasová aktivita

  • investície nielen do bicykla

  • vyššia možnosť pádu

  • pri neuváženom zvolení trasy aj nevyrovnaný terén

obrázok z freepik.com/wirestock

Čo teda vyhráva?

Outdoor cycling aj spinning sú skvelými možnosťami na naplnenie vašej fyzickej aktivity, zapájajúce takmer identické svaly. Pokiaľ si však viac ako dopravný prostriedok či zábavu na víkend prajete efektívnejšie výsledky, či už ide o zlepšenie fyzičky, vytrvalosti alebo stratu hmotnosti, spinning je pravdepodobnejšie to pravé pre vás. Štúdia sledujúca účinky 16 týždňov cvičenia spinningu a jazdy na bicykli na zloženie tela, fyzickú zdatnosť a krvné premenné u dospievajúcich žien potvrdzuje, že indoor cycling/spinning je prospešnejší, čo sa týka zloženia tela, fyzickej zdatnosti a krvných zložiek. Tempo a intenzitu vám pomáha korigovať inštruktor, navyše je tu aj nižšia pravdepodobnosť zranenia. Pri outdoor cyclingu môže hrať rolu aj „strata času“ kvôli navigovaniu a snahám orientovať sa napr. na lesných cestách, pričom by ste tieto minúty mohli venovať buď našliapaniu ďalších kalórií na spinningovom bicykli alebo neskôr niečomu inému.

Pokiaľ je vaším cieľom však predovšetkým nájsť niečo, čo vás baví, vydržať pri tom a získať k tomu aj napríklad ekologický a šetrný dopravný prostriedok, outdoor bicykel je to pravé pre vás. Ide o rozmanitý druh cvičenia, vďaka ktorému máte šancu spoznať svoje okolie zase trochu inak, a ešte k tomu urobiť niečo pre svoje zdravie. Navyše napríklad táto štúdia potvrdzuje, že tzv. zelené športy, teda tie vykonávané vonku v prírode, sa nám subjektívne zdajú jednoduchšie, a skôr než cvičenie ich berieme ako radosť a zábavnú voľnočasovú aktivitu!

Čo si z toho odniesť?

Aj v tomto súboji platí zhodnotenie „balans je kľúč“, pretože je to práve kombinácia oboch, ktorá môže vašej workout rutine pridať efektivitu aj pestrosť zároveň. Užívať si spinningové lekcie 2x týždenne napríklad so svojou polovičkou, s ktorou sa budete vzájomne motivovať, urýchli budovanie svalov, vytrvalosti, sily, stability atď. No a ako lepšie stráviť slnečný víkend, než aktívnym výletom okolo vášho mesta či dediny? Načerpáte energiu, vitamín D, necháte problémy všedných dní za sebou a ani vám to nebude pripadať ako úporné cvičenie. Pri outdoor cyclingu však nezabúdajte (okrem opaľovacieho krému v slnečné dni) ani na helmu, popr. chrániče kolien, lakťov či chrbtice!

15 desiat, ktoré sa hodí vziať na túru alebo na bicykel
15 desiat, ktoré sa hodí vziať na túru alebo na bicykel
Slnečné dni si priam vyžadujú vyjsť si na jazdu na bicykli alebo nejaký výlet pekne po svojich do krásnych zákutí našej krajiny. Riešite, čo si so sebou ale vziať na desiatu, aby ste sa vyhli hladu a mali dostatok energie? Skúste našich 15 desiatových tipov.
Bicykel vs. beh – čo je lepšie na chudnutie?
Bicykel vs. beh – čo je lepšie na chudnutie?
Pohybová aktivita je jednoduchý spôsob, ako si chudnutie urobiť efektívnejšie. Aký šport je ale najlepší a dá sa povedať, či je behanie účinnejšie ako jazda na bicykli?
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Najlepšie cviky na chrbát! TOP 7 cvikov na poriadne véčko
Snáď každý muž by chcel mať veľký a široký chrbát, ktorý dokáže divy nielen v posilňovni, ale aj pritiahnuť pozornosť osôb opačného pohlavia. Pozrime sa na niekoľko základných cvikov na perfektný chrbát!
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
6 efektívnych rád, ako konečne schudnúť z brucha
Kľúčom k plochému bruchu je strava a komplexný tréning. Je však vôbec reálne sa cielene zbaviť tuku na bruchu, alebo len bojujeme s veternými mlynmi?
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Najlepšie cviky na biceps! TOP 6 cvikov na masívne ruky
Mohutné paže chce mať asi každý návštevník posilňovne. Ako sa k nim efektívne dopracovať? Náš prehľad cvikov vám s tým pomôže!
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Najlepšie cviky na brucho! TOP 8 cvikov pre pevné brucho
Na vyrysované brušné svaly budete potrebovať okrem nízkeho % podkožného tuku aj kvalitný a komplexný tréning brucha. Aké cviky sú tie najlepšie?
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Ako často cvičiť a ako rozdeliť partie pre rýchle výsledky?
Koľkokrát týždenne máme trénovať? Máme pre vás komplexný návod na to, ako si rozložiť cvičenie podľa vašich časových možností!
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Najlepšie cviky na prsia! TOP 7 cvikov na rozvoj prsných svalov
Ako najlepšie cvičiť prsné svaly? K veľkému hrudníku benchpress jednoducho nestačí! Na aké cviky by sme vo svojom tréningu prsných svalov nemali zabúdať?
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
Najlepšie cviky na zadok! TOP 10 cvikov na spevnenie zadku
Najlepšie cviky na zadok! TOP 10 cvikov na spevnenie zadku
Prinášame vám prehľad účinných cvikov na spevnenie sedacích svalov, ktoré vám pomôžu nadobudnúť vytvarovaný a pevný zadok!
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Ako zrýchliť metabolizmus a schudnúť?
Zistite, ako ovládnuť a zrýchliť svoj metabolizmus v ústrety rýchlejšiemu spaľovaniu energie a ľahšiemu chudnutiu vďaka jednoduchým tipom vo vnútri článku.
Najlepšie cviky na guľaté ramená a mohutné trapézy!
Najlepšie cviky na guľaté ramená a mohutné trapézy!
Ako správne a efektívne cvičiť ramená? Na to sa zameriame v dnešnom článku!
Najlepšie cviky na nohy! TOP 7 cvikov na kvadricepsy
Najlepšie cviky na nohy! TOP 7 cvikov na kvadricepsy
Dnes si predstavíme najefektívnejšie cviky na vytvarovanie, posilnenie a zosilnenie prednej strany stehien!