Sú minerálky zdravé?

Komentáre
Sú minerálky zdravé?
Čo v článku nájdeš?
Zobraziť zoznam Skryť zoznam

K minerálnym vodám máme skutočne vrelý vzťah. Spotreba minerálok je za posledné roky pomerne stabilne vysoká a svedčí o tom už len fakt, že ich každý Čech vypije ročne viac ako 56 litrov. Vo svete však nie sme žiadna výnimka – aj za hranicami sa minerálky pijú s veľkou obľubou, takí Taliani ich dokonca zvládnu ešte trikrát toľko. Ľudia ich všeobecne považujú za čistejšie a dokonca aj za zdravší spôsob doplňovania tekutín. Ako to je ale v skutočnosti: sú minerálne vody zdravšie, alebo na plnej čiare vyhráva voda z kohútika?

Plusy a mínusy minerálnych vôd

Aké sú hlavné výhody minerálnych vôd?

Ako už názov napovedá, hlavným rozdielom medzi obyčajnou a minerálnou vodou sú obsiahnuté minerálne látky. Tých sa v minerálkách vyskytuje celá kopa, ale z praktického hľadiska sú významné len niektoré.

1. Horčík v minerálkách podporuje zdravie cievneho systému

Niektoré minerálne vody môžu byť veľmi dobrým zdrojom horčíka, napríklad jedna fľaša balenej vody Magnesia (1,5 litra) obsahuje 255 mg horčíka, čo sú viac ako dve tretiny odporúčanej dennej dávky horčíka pre dospelých jedincov. Horčík je nenahraditeľný minerál, ktorý sa uplatňuje vo viac ako 300 enzýmoch v ľudskom organizme. Hrá dôležitú štruktúrnu úlohu, ale podporuje aj tvorbu energie a svalovú kontrakciu. O dôležitej úlohe horčíka v organizme sme písali v našom ďalšom článku.

Niektoré štúdie dokonca naznačujú, že pitie minerálnych vôd bohatých na horčík a vápnik (aspoň 1 liter denne) dokáže znížiť krvný tlak u osôb, ktoré ho majú zvýšený. V inej štúdii sa zase môžeme dočítať, že vyšší obsah horčíka v pitnej vode je nepriamo úmerný úmrtnosti na srdcové choroby. Inými slovami: ľudia, ktorí pijú minerálne vody, na srdcové choroby umierajú preukázateľne menej.

obrázok z freepik.com

2. Vápnik v minerálnych vodách podporuje zdravie kostí

Aj vápnik je v niektorých minerálnych vodách hojne zastúpený, príkladom môže byť nedávno predstavená minerálna voda od spoločnosti Kofola a.s.: Kláštorná kalcia. Tá obsahuje na veľkú fľašu (1,5 litra) asi 431 mg vápnika, čo je takmer polovica odporúčanej dennej dávky podľa Spoločnosti pre výživu. Vápnik je najviac zastúpenou minerálnou látkou v organizme, u osoby s hmotnosťou 70 kg zaberá čistý vápnik asi 700 – 1400 g. Približne 99 % vápnika v organizme sa vyskytuje v zuboch a kostiach, avšak zohráva v tele aj ďalšie dôležité funkcie.

Štúdia nedochádza k tomu, že by suplementácia vápnika nad odporúčané denné dávky podporovala zdravie kostí, ktoré predstavujú 1000 mg vápnika pre dospelých jedincov a 1200 mg vápnika pre deti a mladistvých vo veku 13 až 19 rokov. Na druhej strane, faktom zostáva, že dostať sa aspoň na tie odporúčané denné dávky je v mnohých krajinách problém:

  • Priemerný príjem vápnika v Českej republike bol stanovený na 782 mg vápnika denne.

  • V susednom Poľsku to bolo 830 mg vápnika denne.

  • A len štáty ako Nemecko, Švajčiarsko a severné európske krajiny dosiahli v priemere na denný príjem >1000 mg vápnika denne.

Ako sa teda zdá, podporiť denný príjem vápnika občasnou konzumáciou minerálnych vôd rozhodne nie je od veci.

Aké sú hlavné nevýhody minerálnych vôd?

Minerálne vody môžu byť vynikajúcim zdrojom niektorých cenných minerálov, bohužiaľ ale ani tie nemusia byť vo všetkých prípadoch tou najlepšou voľbou, pokiaľ ide o zdravie, ale aj o životné prostredie.

1. Niektoré minerálne vody sú bohatým zdrojom sodíka

Sodík je ďalšou nepostrádateľnou minerálnou látkou, ktorá spolu s ďalšími minerálmi a hormónmi okrem iného kontroluje vodné hospodárenie organizmu. Odporúčaná denná dávka podľa Spoločnosti pre výživu je 1500 mg denne. Nedostatok sodíka nám ale rozhodne nehrozí – denne ho zjeme z kuchynskej soli viac ako 5000 mg. Značne tomu napomáhajú údeniny, fast‑foody alebo napríklad syry.

Minerálne vody s vysokým obsahom sodíka preto nemusia byť ideálnou voľbou pre osoby, ktoré trpia zhoršenými parametrami kardiovaskulárneho zdravia (vysoký krvný tlak, vysoká hladina cholesterolu a i.). Najproblematickejšie sú v tomto prípade vody, kde je sodík pôvodom z chloridu sodného, naopak „nevinné" sú vody, kde sodík vychádza zo zlúčenín uhličitanov.

Medzi najbohatšie zdroje sodíka v minerálnych vodách patrí v našich končinách pramenitá voda Poděbradka (514 mg sodíka na 1 liter) a Hanácká kyselka (248 mg sodíka na 1 liter).

2. Balené vody môžu byť zdrojom endokrinných disruptorov

Potenciálne škodlivé látky prítomné v balených vodách nepochádzajú z vodných prameňov ako takých, ale z obalových materiálov. Keďže sa ale približne 80 % minerálnych vôd predáva v PET fľašiach, vzťahuje sa to tak trochu aj na tie pôvodne nevinné vody. Hlavným problémom v balených vodách sú najrôznejšie ftaláty, ktoré sa do plastových obalov pridávajú ako zmäkčovadlo. Bohužiaľ sa ale v určitom množstve tiež dostávajú do samotnej vody, čím ju kontaminujú.

Tieto ftaláty sa v tele správajú ako endokrinné disruptory, teda látky s potenciálom narušiť hormonálnu rovnováhu. Niektorí odborníci ich tiež dávajú do súvislosti so znižujúcou sa potenciou u mužov.

obrázok z quenchwater.com

3. Plastové obaly nie sú ekologické

S tempom, s akým rastie výroba a spotreba plastov v súčasnej dobe, je zrejmé, že tento trend nie je práve dvakrát udržateľný. Bez ohľadu na zdravotné aspekty je isté, že náš pohľad na spotrebu plastových materiálov sa do budúcnosti musí zmeniť.

Takmer 400 miliónov ton plastov sa vyrobí každý rok. Je to také vysoké číslo, že už to nikoho vlastne netrápi – nikto si to totiž nedokáže predstaviť. Výmena plastových obalov za sklenené alebo aspoň znovuužívanie už zakúpených obalov je to najmenšie, čo pre nižšiu produkciu plastov môžeme urobiť každý deň.

Sú minerály z minerálnych vôd dobre vstrebateľné?

Vstrebateľnosť minerálnych látok z potravy a suplementov je v dnešnej dobe hotová veda. Výrobcovia suplementov sa predháňajú v ešte lepšej a vstrebateľnejšej forme minerálnych látok a zatiaľ sa zdá, že vyhráva forma bisglycinátu, ktorá je dnes dostupná v kvalitných suplementoch.

Druhý protipól tvoria niektoré anorganické formy horčíka, ktoré organizmus prijíma niekoľkonásobne menej efektívne (napríklad zlúčeniny oxidov alebo uhličitanov). A ako sú na tom minerálne vody? Vedecké štúdie ukazujú, že výborne. Minerály sú totiž v minerálkách úplne disociované na ióny, a tak organizmom vstrebané podstatne lepšie než zle rozpustné anorganické formy v suplementoch.

Napríklad, vstrebateľnosť horčíka z minerálnych vôd bola opakovane študovaná a udáva sa medzi 50 – 60 %, čo je výborné číslo.

Čo si z toho odniesť?

Sú minerálky zdravé? Ak ste čakali jednoznačnú odpoveď, potom vás budeme musieť sklamať. Ani tento problém totiž nie je čiernobiely, a tak by sa odpoveď dala diplomaticky uzavrieť v duchu „SÚ, ale ...". Minerálne vody môžu byť vynikajúcim zdrojom dobre vstrebateľných minerálov, ktoré sú pre správne fungovanie organizmu nepostrádateľné. Menovite ide najmä o minerálne vody bohaté na vápnik a horčík, čo bývajú často nedostatkové minerály.

Na druhej strane, aj minerálne vody majú svoje chyby – v niektorých prípadoch obsahujú príliš veľa sodíka a navyše v podobe plastových balených vôd môžu byť zdrojom endokrinných disruptorov, ktoré narúšajú hormonálnu rovnováhu. Odvrátenou stranou minerálnych vôd sú potom ochutené minerálky, kde v jednej nevinnej fľaši nájdeme viac ako 20 kociek cukru. Tak by rozhodne nemal vyzerať zdravý pitný režim.

Vhodne zvolené minerálne vody môžu doplniť náš pitný režim, nemali by však tvoriť jediný príjem tekutín počas dňa. Tým naopak môže byť voda z kohútika, o ktorej si môžete prečítať v našom ďalšom článku.

Koľko litrov vody denne vypiť?
Koľko litrov vody denne vypiť?
Jedni tvrdia, že pitný režim je základ a druhí sú presvedčení, že je to akási podivná „lobby“. Kde je teda pravda? Má alebo nemá pitný režim svoje opodstatnenie?
Pijete dostatečně? 7 překvapivých příčin dehydratace
Pijete dostatečně? 7 překvapivých příčin dehydratace
Věděli jste, že mírná dehydratace má vliv mimo jiné i na výkon? Podívejme se na zoubek tomu, kolik pít a být v suchu. Tedy, v tomto případě spíš ve vodě.
Chelátová vazba minerálů jako nejlépe vstřebatelná forma
Chelátová vazba minerálů jako nejlépe vstřebatelná forma
Chelátová forma minerálů není v našich končinách příliš známou veličinou. Důvod je jednoduchý, pro výrobce doplňků stravy je snadnějším způsobem připravit pro zákazníky doplněk stravy, kde je minerál vázán v organické či anorganické formě.
Kvalita pitnej vody: môžeme piť bez obáv aj tú z kohútika?
Kvalita pitnej vody: môžeme piť bez obáv aj tú z kohútika?
O pitnej kohútikovej vode sa často hovorí, že je plná hormónov a estrogénov, ktoré majú negatívny vplyv na naše zdravie. Čo je na tom pravdy a ako sme na tom s kvalitou pitnej vody v rámci vodovodných sietí v Českej republike?
Trápia ťa kŕče a únava? Možno ti chýba horčík
Trápia ťa kŕče a únava? Možno ti chýba horčík
Trápi vás chronická únava, časté kŕče alebo dlhodobý nedostatok energie? Môže to byť nedostatkom horčíka.
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
8 cvikov na posilnenie a uvoľnenie bedrovej chrbtice
Bolesti chrbta dokáže pomerne ľahko narúšať každodenné aktivity bežného života. Pokiaľ trápia aj vás, konkrétne tie v bedrovej časti, je tento článok presne pre vás. Zaoberá sa technikami preťahovania a posilňovania, ktoré pomôžu s bolesťou, stuhnutosťou a zároveň fungujú ako prevencia proti budúcim problémom.
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
8 cvikov na uvoľnenie aj posilnenie krčnej chrbtice
Bolesť krčnej chrbtice patrí medzi nepríjemné stavy ovplyvňujúce fyzickú a psychickú pohodu. Podľa štúdií sa navyše predpovedá, že až 7 z 10 ľudí túto bolesť zažije. Ako sa proti tomu brániť? Dnešný článok prezradí 8 cvikov nielen na uvoľnenie, ale aj posilnenie krčnej chrbtice, ktoré pravidelným cvičením obmedzí alebo úplne eliminuje bolesť.
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit: ako ho vypočítať a správne nastaviť?
Kalorický deficit je základom úspešného chudnutia – čo si však pod týmto termínom predstaviť a ako vedomosti zaviesť do praxe?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Čím sú spôsobené biele škvrny na nechtoch?
Biele bodky na nechtoch sú pre mnohých z nás synonymom pre nedostatok vápnika. Je to ale vždy tá správna príčina?
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
8 vecí, ktoré sa stanú po vysadení hormonálnej antikoncepcie
Hormonálna antikoncepcia je jednou z metód zabraňujúcich nechcenému počatiu. Do akej miery ale mení prirodzené pochody v ženskom cykle, a čo môžete očakávať po jej vysadení?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia: Čo vypovedá o našom tele?
Pokojová srdcová frekvencia je jednoduchý ukazovateľ, ktorý veľa vypovedá o našom organizme. Aké hodnoty sú normálne a čo srdcová frekvencia prezradí športovcom?
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
Nafúknuté brucho? Toto je 7 najčastejších príčin
S nafúknutým bruchom sa stretol takmer každý a všetci sa zhodnú, že dokáže poriadne znepríjemniť deň. Pokiaľ sa však problémy s trávením opakujú alebo vás dokonca trápia dlhodobo, je potrebné zakročiť. V dnešnom článku vám predstavíme 7 možných príčin nafúknutého brucha spoločne s ich riešeniami!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Najlepšie cviky na triceps v posilňovni aj doma!
Triceps tvorí väčšinu svalovej hmoty paže. Pokiaľ chcete, aby vaše ruky pripomínali medvedie laby, máme pre vás pripravený repertoár cvikov, ktorý vám pomôže!
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Core trening: najlepšie cviky na stred tela
Svalom stredu tela (CORE) a ich správnemu precvičeniu by mala venovať dostatočnú pozornosť celá populácia. Viete, akým spôsobom stred tela cvičiť?
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
5 dôvodov, prečo vás môže trápiť nafúknuté brucho
Aj pri zdravom stravovaní sa niekedy stane, že jedlo jednoducho „nesadne“. Ale čo ak vás nafukovanie trápi častejšie, než by ste chceli? Bolesť, kŕče a pocit nepríjemného tlaku v bruchu dokážu pokaziť dojem aj z toho najlepšieho jedla. My sme sa zamerali na príčiny nafukovania, ktoré priamo súvisia s tým, čo jete.